Výjezdová turistika | Srí Lanka | Itineráře a programy | Safari za divokou zvěří

Safari za divokou zvěří

Itineráře a programy

01. den – Colombo / Anuradhapura
Přílet do Colomba, vyřízení vstupních formalit, přivítání na letišti a transfer do Anuradhapury. Ubytování v hotelu a nocleh.
02. den – Anuradhapura
Po časné snídani odjezd ke zříceninám starověkého města Anuradhapura. Archeologický průzkum potvrzuje, že k osídlení zde došlo už před rokem 500 př.n.l. Anuradhapura byla hlavním městem Srí Lanky 1400 let až do 10. století našeho letopočtu. Tedy do doby, kdy se většina západních zemí, kromě zemí kolem středozemního moře, vynořovala z pozdní doby kamenné. Ostrov byl jedním z hlavních obchodních center světa. Jeho ruiny jsou svým významem na druhém místě hned za mohutnými egyptskými pyramidami. Anuradhapura se pyšní nejstarším historicky doloženým stromem na světě – posvátným “Sri Maha Bodhiya” uctívaným již 2000 let. Jedná se o ficus religiosa a na ostrov jej přivezla z Indie jako mladý stromek Theri Sangamiththa, dcera císaře Ashoka, jako důkaz dobré vůle. Pod mateřským stromem v Indii dosáhl Budha stavu osvícení. Odpoledne kolem 14.30 vyrazíte přímo od hotelu na kárách tažených slony (půldenní výlet). Pojedete do džungle, kde budete mít možnost spatřit spoustu různých ptáků, malá jezera a navštívit nejstarší chrám v této oblasti. Poté se vydáte k jezeru uprostřed džungle, navštívíte rýžové pole a budete se vracet zpět do hotelu. Cestou navštívíte arboretum, kde spatříte kolekci původních dřevin rostoucích na Srí Lance. Návrat do hotelu a nocleh.
03. den – Anuradhapura / Ritigala / Giritale
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Poté budete pokračovat do Ritigaly, kde si prohlédnete starověký chrám ze 12. století. Dále pojedete do Giritale, kde se ubytujete v hotelu. Odpoledne se vydáte do džungle na dvouhodinový treking. Při něm budete moci pozorovat množství různorodého ptactva, a když budete mít štěstí, tak spatříte i slony. Návrat do hotelu a nocleh.
04. den – Giritale / Minnariya / Giritale
Po snídani volno v hotelu s možností trekingu v Giritale. Odpoledne se vydáte džípy (4x4) do Národního parku Minnariya, kde žije více jek 200 slonů, dále budete moci pozorovat buvoly, divočáky, jeleny, lenochody, a když budete mít štěstí tak i leopardy a krokodýly. V národním parku žije také více jak 176 druhů ptáků a 78 druhů motýlů. Návrat do hotelu a nocleh.
05. den – Giritale / Wasgamuwa / Giritale
Po časné snídani si můžete vychutnat projížďku na slonech. Poté se vydáte džípy (4x4) do národního parku Wasgomuwa založeného v roce 1984. Jedná se o ideální místo pro návštěvníky a zároveň milovníky přírody k načerpání nových sil. Národní park tvoří zelená džungle okolo dvou hlavních řek Amban Ganga a Mahaweli Ganga. Hranice parku tvoří pohoří Sudukanda. Celá oblast Laggala Pallesiya Pattuwa má rozlohu 400 km2 a na její východní hranici se rozprostírá hlavní lesnatá oblast ostrova, kde se nachází národní parky, lesní rezervace a chráněná území jako Yala. Wasgomuwa je domovem orchidejí, z nichž je nejúchvatnější orchidej s názvem Liščí ohon, která se v kaskádách spouští z pozoruhodných výšek po kmenech stromů a tvarem připomíná huňatý liščí ohon. Roste zde mnoho druhů rostlin, řada z nich se využívá v lékařství a jsou proto předmětem obchodu. V parku můžete pozorovat různé druhy savců včetně slonů, kterých zde žije asi 150. Dále zde můžete spatřit buvoly, jeleny, sambary skvrnité, lenochody, divočáky, dikobrazy. Srí Lanka má 428 druhů ptáků, z tohoto počtu se v parku vyskytuje 143 druhů a 8 z nich jsou druhy žijící pouze na Srí Lance. K dalším zde žijícím živočichům patří 8 druhů obojživelníků včetně krokodýlů, 17 druhů plazů, 17 druhů ryb a 50 druhů motýlů. Návrat do hotelu a nocleh.
06. den – Giritale / Trincomalee
Časná snídaně, odhlášení se z hotelu a odjezd do Trincomalee. Po příjezdu do města zahájíte prohlídku u pevnosti Frederick, která se nachází na útesu na východní straně města Trincomalee. Pevnost využívali nejdříve Portugalci (1624) a později Holanďané (1639), kteří pevnost přebudovali v roce 1675. V roce 1795 pevnost po čtyřdenních bojích získali Britové a v roce 1803 ji pojmenovali na počest Fredericka, Vévody z Yorku. Století a půl britského pobytu přineslo zpevnění hradeb, rozmístění děl a dalších nezbytných obranných prvků nad i pod zemí. Na pozemcích pevnosti stále žijí zbytky stád sambara skvrnitého (druh jelena). Ve stínu rozložitých větví banyanu (druh fíkusu) se nachází Wellingtonův dům, pojmenovaný po železném vévodovi Arthuru Wellingtonovi. Léčil se zde z malárie, kterou onemocněl poté, co dosáhl velkého vítězství v jižní Indii v roce 1799. Při další výpravě, tentokrát do Egypta, přišel v Adenském zálivu o loď i s posádkou. On sám však přežil a díky tomu se mohl zapsat do dějin slavnou bitvou u Waterloo, v níž porazil francouzského císaře Napoleona. Na nejseverovýchodnějším okraji mysu pevnosti Frederick se nachází 110 m vysoký útes zvaný Skála proroků (Swami Rock) klesající přímo do moře. Na jeho samém vrcholu stojí kovil (hinduistický chrám) Tirukonescaram vybudovaný na místě proslulé “Velké pagody” Dakshana Kailayam, chrámu s 1000 sloupy, který byl zničen koncem 17. století Portugalci. Rekonstrukce kovilu byla dokončena v roce 1963. K uctívání zde byly instalovány tři starodávné bronzové sochy a lingam (falický symbol plodivé síly boha Šivy) nalezený potápěči u paty útesu pod chrámem. Bohoslužby Puja, které se zde konají, jsou pestré zejména v pátečních podvečerech. Trincomalee mohlo získat své jméno podle místa tohoto chrámu, protože Tiru Kona Malai v tamilštině znamená “Hora zasvěcená Konesvarovi”. Na vrcholu Skály proroků (Swami Rock) dosud stojí jeden sloup Velké pagody. V souvislosti s ním se dochovala holandská legenda o tzv. Milenčině skoku (Lover‘s Leap). Podle ní se krásná holandská dívka jménem Francina van Rhede vrhla z útesu, když spatřila odplouvat svého nevěrného milence námořníka. Ve skutečnosti bylo známo, že je tato dáma šťastně vdaná za jiného muže ještě osm let po datu nešťastné události uvedeném na sloupu. Ubytování v hotelu a nocleh.
07. den – Trincomalee / Holubí ostrov / Trincomalee
Po snídani poplujete patnáct minut motorovou lodí na Holubí ostrov, který leží pouze několik set metrů od pobřeží. Ostrov je ideálním místem pro výlety spojené s koupáním a šnorchlováním. Podvodní scenérie jsou však mnohem krásnější na korálových útesech o něco dále od pobřeží. Holubí ostrov dostal své jméno podle modrých holubů skalních, kteří zde mají své hnízdiště. Na ostrově mají hnízda rovněž jedovatí hadi. Ti ve dne spí a ze svých děr vylézají za soumraku. Britské námořnictvo využívalo kdysi ostrov k dělostřeleckému výcviku. Odpoledne pojedete na výlet do korálových zahrad u pláže Nilaveli. Pláž patří k jedné z nejlepších na Srí Lance. Zde budete mít čas na šnorchlování a pozorování krás známých korálových zahrad. Korály jsou stále nádherné, I když už nejsou tak působivé jako předtím, než nastoupil masivnější cestovní ruch a neukáznění návštěvníci korály začali sbírat. Jejich krásou se můžete kochat i při fakultativní plavbě lodí s proskleným dnem. Návrat do hotelu a nocleh.
08. den – Trincomalee / Dambulla / Matale / Kandy
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Poté budete pokračovat do Kandy. Po cestě navštívíte skalní klášter v Dambulle, kde si prohlédnete pět jeskyní s více jak 130 sochami a vyobrazeními Buddhy. Dále si prohlédnete zahrady s exotickým kořením v Matale. Příjezd do Kandy a ubytování v hotelu. V podvečer bude následovat odpolední prohlídka Kandy, historické metropole a hlavního města Srí Lanky od roku 1590 po dobu 225 let. Nachází se zde vyhlášená buddhistická svatyně Dalada Maligawa neboli Chrám Buddhova zubu, kde je uchovávaná významná buddhistická relikvie - posvátný Buddhův zub. Dále jsou zde uloženy starodávné rukopisy (Ola leaf manuscripts) nedocenitelné hodnoty a další poklady, jako miniaturní Buddha vybroušený z jednoho kusu smaragdu, či Buddha vybroušený z křišťálového monolitu. Prohlédnete si místní tržiště, centrum uměleckých řemesel a muzeum s drahokamy. Po večerní návštěvě posvátného chrámu bude následovat představení s tradičními tanci. Návrat do hotelu a nocleh.
09. den – Kandy / Pinnewala / Peradeniya / Kandy
Po snídaní se vydáte do Pinnewaly, kde navštívíte sloní sirotčinec založený v roce 1975. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet krmení sloních mláďat z láhve. Zajímavou podívanou nabízí koupání a skotačení mláďat spolu s dospělými slony v řece Mahaweli. Poté se přesunete do Peradeniyi, kde si prohlédnete Královské botanické zahrady rozprostírající se na 147 akrech. Zahrady byly založeny králi z Kandy již roce 1374, v roce 1816 byly přebudovány Brity na kávové a skořicové plantáže. Dnes nabízejí k vidění více jak 5000 druhů exotických rostlin z celého světa. Za shlédnutí stojí i pavilón s orchidejemi. Návrat do hotelu v Kandy a nocleh.
10. den – Kandy / Nuwara Eliya
Snídaně, odhlášení se z hotelu a odjezd do Nuwary Eliyi, která byla v době kolonizace oblíbeným letoviskem Britů. Zdejší domy a zahrady připomínají britský venkov. Chladné klima centrálního pohoří je ideální pro pěstování nejlepšího čaje na světě. Prohlédnete si čajovníkové plantáže a navštívíte továrnu na zpracování čaje, kde můžete ochutnat vynikající čajovou směs - Golden Brew. Nuwara Eliya má jedno z nejlepších golfových hřišť v Asii jako dědictví po britské nadvládě. Tím je také jezero Gregory, kde si můžete zalovit pstruhy nebo se projet na lodi. Zdejší pramenitá voda se používá při výrobě známého a dobrého piva, které již získalo několik mezinárodních ocenění. Fakultativně si můžete prohlédnout pivovar a ochutnat toto silné pivo. Příjezd do hotelu, ubytování a volno na večerní nákupy, nocleh v hotelu.
11. den – Nuwara Eliya / Horton Plains / Wadduwa
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Cesta bude pokračovat na náhorní plošinu Horton Plains (2134 m), na tzv. "konec světa". Výhled odtud je považován za nejkrásnější na celé Srí Lance. Pevnina zde náhle končí kolmým 1500 m hlubokým srázem, dále pak pokračuje pobřežní rovina. Časně ráno lze z vrcholu srázu spatřit na obzoru jako stříbrný srpek měsíce Indický oceán vzdálený 81 km. Ve dne bývá výhled zahalen oparem a v době monzunových dešťů se ve všech směrech převalují husté oblaky vodní páry. V národním parku také uvidíte červeně kvetoucí rododendrony a různé druhy motýlů a ptactva. Odpoledne přijedete do Wadduwy, kde se ubytujete na pláži v hotelu "All Inclusive". Nocleh v hotelu.    
12. den – Wadduwa / Colombo
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Poté se vydáte zpět do Colomba. Prohlédnete si město a po případných posledních nákupech se přesunete na letiště v Colombu.

Cena dle kvality ubytování

2* / 3*

3* / 4*

4* / 5*

Cena za osobu v USD od

537,00

592,00

712,00

Cena zahrnuje: přivítání na letišti, ubytování ve dvoulůžkových pokojích se snídaní, jednu noc ubytování "All Inclusive", transfery klimatizovaným autem / mikrobusem s anglicky mluvícím řidičem / průvodcem, program a výlety dle itineráře, vstupy dle itineráře, jízdu na slonech (1 hod).

Cena nezahrnuje: pojištění, mezinárodní letenku, letištní taxy (budou účtovány dle aktuální výše), obědy a večeře, nápoje, fakultativní výlety, útratu a vstupy při volném programu (i když bude s asistencí průvodce), spropitné, poplatky za kamery a video, hotelové účty za telefon a všechny další osobní výlohy a náklady, které nejsou uvedeny v položce „cena zahrnuje“.