Výjezdová turistika | Srí Lanka | Itineráře a programy | Okruh – 15 dní / 14 nocí

Okruh – 15 dní / 14 nocí

Itineráře a programy

01. den – Colombo / Negombo
Přílet do Colomba, vyřízení vstupních formalit, přivítání na letišti a transfer na sever od Colomba do Negomba. Ubytování v hotelu. Podvečerní prohlídka Negomba. Návrat do hotelu a nocleh.
02. den – Negombo / Anuradhapura / Polonnaruwa
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Pojedete  ke zříceninám starověkého města Anuradhapura. Archeologický průzkum potvrzuje, že k osídlení zde došlo už před rokem 500 př.n.l. Anuradhapura byla hlavním městem Srí Lanky 1400 let až do 10. století našeho letopočtu. Tedy do doby, kdy se většina západních zemí, kromě zemí kolem středozemního moře, vynořovala z pozdní doby kamenné. Ostrov byl jedním z hlavních obchodních center světa. Jeho ruiny jsou svým významem na druhém místě hned za mohutnými egyptskými pyramidami. Anuradhapura se pyšní nejstarším historicky doloženým stromem na světě – posvátným “Sri Maha Bodhiya” uctívaným již 2000 let. Jedná se o ficus religiosa a na ostrov jej přivezla z Indie jako mladý stromek Theri Sangamiththa, dcera císaře Ashoka, jako důkaz dobré vůle. Pod mateřským stromem v Indii dosáhl Buddha stavu osvícení. Odpoledne pojedete do Polonnaruwy. Příjezd do hotelu, ubytování, volno a nocleh.
03. den – Polonnaruwa / Sigiriya / Polonnaruwa
Snídaně v hotelu. Poté navštívíte starobylé ruiny a bývalé královské město Polonnaruwa, které zažilo největší doby rozkvětu v 11. - 13. století. Jednou z nejzajímavějších památek v Polonnaruwě je zavlažovací nádrž Parakrama Samudraya o ploše 24 km2 vybudovaná králem Parakramabahu. Nejvýznamnější a nejzachovalejší památkou Polonnaruwy je bezesporu Gal Vihare - kamenný chrám vytesaný do granitového balvanu a jeho 4 sochy znázorňují Buddhu v různých pozicích. Největší a zároveň nejuctívanější je 15 m socha ležícího Buddhy ve stavu osvícení. Dále si prohlédnete osmimetrovou sochu stojícího Buddhy, sochu Parakrama, královské paláce, audienční haly, Vata-da-ge, Thuparama, Rankoth Vehera, Kiri-Vehera, Lankathilaka a Tivanka Image House. Odpoledne se vypravíte do Sigiriye, kde bude následovat výstup na 82 m vysokou kamennou pevnost Sigiriya vybudovanou králem Kashayapa v 5. století n.l. v obavě před svým bratrem, poté, co spáchal otcovraždu. První věcí, která člověka napadne při vyslovení jména Sigiriya, jsou 1500 let staré fenomenální fresky ”Nebeských panen”. Jsou to grafitové fresky na stěně s leštěnou vápennou glazurou, která se třpytí i po 1500 letech. Sigiriya znamená v překladu ”lví tlama”, protože původní schodiště na vrchol hory vedlo skrz otevřené čelisti sochy lva, která je nyní z části zničena. Symetricky navržená okrasná vodní zahrada se stále funkčními fontánami obklopující skálu je nejstarší zahradou v Asii. Část vodního příkopu, který obklopoval pevnost, se zachovala dodnes. Odpoledne návrat do hotelu, volno a nocleh.
04. den –
Polonnaruwa / Dambulla / Matale / Kandy
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Po cestě do Kandy navštívíte skalní klášter v Dambulle, kde si prohlédnete pět jeskyní s více jak 130 sochami a vyobrazeními Buddhy. Dále si prohlédnete zahradu s exotickým kořením a továrnu na výrobu batikovaných látek v Matale. Příjezd do Kandy a ubytování v hotelu. Odpoledne bude následovat prohlídka Kandy, historické metropole a hlavního města Srí Lanky od roku 1590 po dobu 225 let. Prohlédnete si místní tržiště, centrum uměleckých řemesel a muzeum s drahokamy. V podvečer budete mít volno na individuální prohlídku města, kterou je možné spojit s nákupy suvenýrů. Večer půjdete na představení s tradičními barvitými tanci. Návrat do hotelu a nocleh.
05. den – Kandy / Pinnewala / Peradeniya / Kandy
Po snídani v hotelu se vydáte se do Pinnewaly, kde navštívíte sloní sirotčinec založený v roce 1975. Návštěvníci si mohou sami vyzkoušet krmení sloních mláďat z láhve. Zajímavou podívanou nabízí koupání a skotačení mláďat spolu s dospělými slony v řece Mahaweli. Poté se přesunete do Peradeniyi, kde si prohlédnete Královské botanické zahrady rozprostírající se na 147 akrech. Zahrady byly založeny králi z Kandy již roce 1374, v roce 1816 byly přebudovány Brity na kávové a skořicové plantáže. Dnes nabízejí k vidění více jak 5000 druhů exotických rostlin z celého světa. Za shlédnutí stojí i pavilón s orchidejemi. Návrat do hotelu v Kandy. Večerní návštěva vyhlášené buddhistické svatyně Dalada Maligawa (neboli Chrám Buddhova zubu), kde je uchovávaná významná buddhistická relikvie - posvátný Buddhův zub. Dále jsou zde uloženy starodávné rukopisy (Ola leaf manuscripts) nedocenitelné hodnoty a další poklady, jako miniaturní Buddha vybroušený z jednoho kusu smaragdu, či Buddha vybroušený z křišťálového monolitu. Návrat do hotelu a nocleh.
06. den – Kandy / Nuwara Eliya
Snídaně, odhlášení se z hotelu a odjezd do Nuwary Eliyi, která byla v době kolonizace oblíbeným letoviskem Britů. Zdejší domy a zahrady připomínají britský venkov. Chladné klima centrálního pohoří je ideální pro pěstování nejlepšího čaje na světě. Prohlédnete si čajovníkové plantáže a navštívíte továrnu na zpracování čaje, kde můžete ochutnat vynikající čajovou směs - Golden Brew. Nuwara Eliya má jedno z nejlepších golfových hřišť v Asii jako dědictví po britské nadvládě. Tím je také jezero Gregory, kde si můžete zalovit pstruhy nebo se projet na lodi. Zdejší pramenitá voda se používá při výrobě známého a dobrého piva, které již získalo několik mezinárodních ocenění. Fakultativně si můžete prohlédnout pivovar a ochutnat toto silné pivo. Příjezd do hotelu, ubytování a volno na večerní nákupy, nocleh v hotelu.
06. den – Nuwara Eliya / Horton Plains / Nuwara Eliya
Po snídani v hotelu pojedete na náhorní plošinu Horton Plains (2134 m), na tzv. "konec světa". Výhled odtud je považován za nejkrásnější na celé Srí Lance. Pevnina zde náhle končí kolmým 1500 m hlubokým srázem, dále pak pokračuje pobřežní rovina. Časně ráno lze z vrcholu srázu spatřit na obzoru jako stříbrný srpek měsíce Indický oceán vzdálený 81 km. Ve dne bývá výhled zahalen oparem a v době monzunových dešťů se ve všech směrech převalují husté oblaky vodní páry. V národním parku také uvidíte červeně kvetoucí rododendrony a různé druhy motýlů a ptactva. Odpoledne návrat do hotelu, volno a nocleh.
07. den – Nuwara Eliya / Ella / Yala / Kataragama
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Pojedete přes městečko Ella, které leží ve výšce 1050 m. Po cestě uvidíte jedny z nejpěknějších přírodních scenérií na Srí Lance. Fakultativně můžete navštívit proslulou jeskyni Ravana anebo vodopády Ravana Ella Falls. Odpoledne se vydáte džípy (4x4) do národního parku Yala založeného v roce 1938 jako lovecká rezervace. Park o rozloze 309 km2 je ukázkou pravé divočiny, má různorodou vegetaci od otevřených parkových ploch až po hustou džungli. Vodní zátoky, malá jezera, laguny a říčky napájející početná stáda slonů, jelenů, kančí zvěře, buvolů a ptáků přispívají k tomu, že je národní park jejich domovem. Vzácně lze spatřit i leoparda, což může být přáním mnoha milovníků divoké přírody. V podvečer příjezd do Kataragamy, ubytování v hotelu a nocleh.
08. den – Kataragama / Galle / Induruwa
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Pojedete na jih do přístavního města Galle vzbuzujícího romantické asociace, zejména pokud připlouváte ke Srí Lance z jihu. Město má strategickou polohu na jedné z hlavních oceánských tras a může se pochlubit přírodním přístavem a vnitřním přístavem chráněným poloostrovem, na němž Portugalci vybudovali pevnost, kterou později rozšířili Holanďané (1663). Dnes je město pověstné zejména ručně vyráběnou krajkou a šperky z ebenového dřeva a želvoviny. Cestou můžete fakultativně navštívit umělou želví líheň. Odpoledne dojedete do Induruwy, kde se ubytujete na pláži v hotelu "All Inclusive". Nocleh v hotelu.
10. den – Induruwa
Snídaně v hotelu, volno na pláži, fakultativně je možno využít vodní sporty či potápění, nocleh v hotelu "All Inclusive".
11. den – Induruwa
Snídaně v hotelu, volno na pláži, fakultativně je možno využít vodní sporty či potápění, nocleh v hotelu "All Inclusive".
12. den – Induruwa
Snídaně v hotelu, volno na pláži, fakultativně je možno využít vodní sporty či potápění, nocleh v hotelu "All Inclusive".
13. den – Induruwa
Snídaně v hotelu, volno na pláži, fakultativně je možno využít vodní sporty či potápění, nocleh v hotelu "All Inclusive".
14. den – Induruwa
Snídaně v hotelu, volno na pláži, fakultativně je možno využít vodní sporty či potápění, nocleh v hotelu "All Inclusive".
15. den – Induruwa / Colombo
Snídaně a odhlášení se z hotelu. Poté se vydáte zpět do Colomba. Při okružní jízdě si prohlédnete město, kde uvidíte rušnou obchodní zónou a luxusní čtvrtí Cinnamon Gardens. Prohlédnete si koloniální budovy bývalého britského administrativního centra a vojenské základny. Zastavíte se ve čtvrti Pettah s nezapomenutelnou atmosférou a rušnými bazary a tržišti, kde se také nachází hinduistické chrámy a nejstarší holandský kostel v Colombu Wolfendhal z roku 1749. Za shlédnutí stojí i historická muslimská mešita Dawatagaha a Bandaranaike Memorial International Conference Hall - rozsáhlý historický komplex, kde se konají mezinárodní konference, semináře, výstavy a další významné akce. Po případných posledních nákupech se přesunete na letiště v Colombu.

Cena dle kvality ubytování

2* / 3*

3* / 4*

4* / 5*

Cena za osobu v USD od

625,00

680,00

810,00

Cena zahrnuje: přivítání na letišti, ubytování ve dvoulůžkových pokojích se snídaní, šest nocí ubytování "All Inclusive", transfery klimatizovaným autem / mikrobusem s anglicky mluvícím řidičem / průvodcem, program a výlety dle itineráře, vstupy dle itineráře.

Cena nezahrnuje: pojištění, mezinárodní letenku, letištní taxy (budou účtovány dle aktuální výše), obědy a večeře, nápoje, fakultativní výlety, útratu a vstupy při volném programu (i když bude s asistencí průvodce), spropitné, poplatky za kamery a video, hotelové účty za telefon a všechny další osobní výlohy a náklady, které nejsou uvedeny v položce „cena zahrnuje“.

Pobyt v Induruwě lze rozšířit o fakultativní výlety, například o plavbu po řece Madu nebo kurz potápění. Celou cestu jde i prodloužit o pobyt na Maledivách.

Bližší informace vám rádi zašleme na vyžádání.