Výjezdová turistika | Mexiko | Nejnavštěvovanější místa | México D.F. | Jižní směr

Jižní směr

México D.F.

Zcela jiný svět uprostřed metropole se otvírá ve čtvrti Coyocán, jižně od Zócala. Zde si nechal Cortés postavit rezidenci Casa de Cortés, na náměstí Plaza Hidalgo. Centrem je, jako v každém koloniálním městě, náměstí před kostelem (zde dominikánů) San Juan Bautista (1583). U náměstí je park Jardin del Centenario (2 park století2 ). Ve čtvrti jsou oblíbené studentské hospůdky, často s živou hudbou, dobrá knihkupectví, divadlo, útulné uliční kavárny, malý trh, úzké uličky s kamennou dlažbou a bujná květinová nádhera. Je zde několik muzeí: Museo Nacional de las Culturas Populares (Hidalgo 289), Museo Frida Kahlo (Londres 247), Museo Léon Trotzky (Calle Viena/Morelos), Museo Anahuacalli (Calle de Museo).
Po okružní silnici Periférico kolem Aztéckého stadiónu se dostaneme ke Cuicuilcově pyramidě, která má kruhový půdorys s průměrem kolem 100 m a výšku 18 m. Pyramida pochází z 5. až 6. stol. př.n.l. a při výbuchu sopky byla úplně zalita lávou. Vrstva lávy byla odstraněna v roce 1922.
Olympijský stadion (80 000 diváků) působí zvenku mnohem nižší než vnitřek, který se propadá do kotliny lávového pole. Naproti stadionu je univerzitní město Cindad Universitaria. V letech 1950-1953 zde bylo postaveno asi 80 budov obklopených parkovými úpravami. Mezi nejznámější budovy patří 10-ti poschoďová hranatá univerzitní knihovna, téměř bez oken s pestrobarevnými mozaikovými fasádami (autorem byl Juan O. Gorman). Na univerzitě studuje přes 300 000 studentů.
Pojedeme-li od Cuicuilcovy pyramidy nebo Tlalpanu po Périferoco na východ, dostaneme se do předměstí Xochimilco, které je velmi populární svými kanály a jízdou na člunech. Mexičtí chlapci ovládají čluny podobně jako gondoliéři, pomocí dlouhých tyčí. Čluny jsou bohatě zdobeny umělými květy s výraznými barvami a mají stoly s lavicemi. Mexičané zde v neděli velmi rádi pořádají pikniky. Po kanálech jezdí čluny s hudebníky, kteří se na přání (a po dohodnuté ceně) připojí na bok vašeho člunu a zpívají písně. Další čluny nabízí květiny a jiné různé zboží.