Výjezdová turistika | Mexiko | Nejnavštěvovanější místa | México D.F.

México D.F.

Nejnavštěvovanější místa

051.jpg (14655 bytes)Hlavním městem Mexika je México, Ciudad de México, Mexico City, Distrito Federal (D.F.) nebo česky Mexiko. Je položeno ve výšce 2 249 m, má plochu asi 1 500 kilometrů čtverečních a 20 miliónů obyvatel. Až v roce 1996 se objevily zprávy, že Mexiko není největším městem světa, ale že jím je jihokorejský Soul.
México D.F. je politickým, správním, kulturním i hospodářským centrem země. Sídlí v něm federální vláda a prezident republiky. Spolu se svým okolím tvoří státní okrsek tzv. federální distrikt (D.F.).
México patří k nejstarším městům na americkém kontinentě. Bylo vybudováno na místě, kde stávalo hlavní město aztécké říše Tenochtitlán které Španělé při dobývání města pobořili. Aztécký Tenochtitlán bylo jezerní město. Později bylo jezero vysušeno a Španělé vystavěli město nové, kterému dali název México a učinili je hlavním městem svého prvního koloniálního místokrálovství na západní polokouli. Po vyhlášení nezávislosti zůstalo i nadále hlavním městem.
Architektura města je charakterizována ve své starší části (Centro histórico) budovami a stavbami v barokním slohu, které pocházejí z koloniálního období. Nejvýznamnější stavbou z té doby je monumentální katedrála a několik šlechtických paláců. Koncem 19. a začátkem 20. století vznikly v hlavním městě stavby, které napodobovaly tehdejší evropské styly. Je to například palác krásných umění Palacio de Bellas Artes nebo přestavěný Chapultepecký zámek, který se stal sídlem mexického císaře habsburského Maxmiliána.
K moderním stavbám patří například největší výšková stavba v Latinskoamerické Americe Torre Latinoamericana, trojúhelníkový mrakodrap v Tlatelolcu, antropologické muzeum Museo Nacional de Antropologia, sportovní Aztécký stadión, jedno z dějišť olympijských her v roce 1968 a kostel Basílica de Nuestra Seňora de Guadelupe, budova z betonu a skla pro 20 000 lidí.
V roce 1967 byla zahájena výstavba metra, které dnes za rok přepraví více cestujících než metra v New Yorku a Londýně dohromady.

Vyberte si vlevo konkrétní čtvrť Mexico City a klikněte na její název.