Výjezdová turistika | Mexiko | Nejnavštěvovanější místa | México D.F. | Bosque de Chapultepec

Bosque de Chapultepec

México D.F.

Park Chapultepec byl již za Aztéků místem odpočinku a svůj charakter si zachoval pro obyvatele obrovského města dodnes. Jméno znamená ve staré indiánské řeči “Pahorek kobylek”. V neděli je park přeplněn místními obyvateli, kteří sedí pod stinnými stromy nebo jezdí v lodičkách po jezírku. V parku je mj. světoznámé antropologické muzeum.
Do parku se dostaneme např. metrem, když vystoupíme na zastávce Chapultepec. Na pokraji parku, směrem k nápadnému zámku, uvidíme památník mladých hrdinů Monumento a los Niňos Héroes, který byl věnován kadetům v roce 1847. Kadeti bránili před americkou armádou vojenskou akademii, která stála na místě pozdějšího zámku.
Z prvními strom v parku stojí muzeum moderního umění Museo Nacional se Arte Moderno. Na levé straně je na pahorku zámek, ke němuž lze dojít pěšky nebo použít výtah (za mřížkovanou branou vlevo, tunelem ve skále). Zámek Castillo de Chapultepec stojí na 70 m vysoké skále, kde se našly zbytky snad letní rezidence aztéckých vládců. Dnešní stavba byla zahájena v roce 1785 jako letní rezidence pro španělské místokrále a v roce 1864 dokončena jako rezidence císaře Maxmiliána. Později sloužil zámek jako rezidence mexických prezidentů a v roce 1944 v něm bylo otevřeno historické muzeum Museo Nacional de Historia (út-ne 10-17 hod.).
V parku Chapultepec je dále zoologická zahrada, botanická zahrada, velké auditorium pro 20 000 lidí (kongresy, veletrhy, výstavy, koncerty, různá shromáždění), technické muzeum, přírodovědné muzeum a zábavní park s obrovským ruským kolem.
Nejdůležitějším místem v parku je pro zahraničního návštěvníka archeologické muzeum Museo Nacional de Antropologia. Muzeum bylo otevřeno v roce 1964 a svým zařízením a způsobem uspořádání objektů patří k nejlepším muzeím na světě. Pro návštěvu by měl mít návštěvník minimálně půl dne. Za poplatek je možno bez blesku a stativu fotografovat. Otevřeno út-so 9-19, ne- 10-18 hod. Poblíž muzea stojí 7 m vysoký a 165 tun těžký monolit boha deště Tláloca. Budova muzea je střídmá stavba, bez ozdob na vnějších zdech. Nad vstupem do muzea je jen státní znak (žádný nápis).
O to větší je dojem po vstupu do velké vstupní haly, na níž navazuje podélný vnitřní dvůr, který je do poloviny zastřešen 2 deštníkem2 . Sloup s reliéfy vysoký 11 m nese kovovou střechu 82x54 m a je obklopen vodním závojem. V přízemí muzea jsou následující výstavní sály. V prvním sálu zprava je přehled vývoje lidských ras a vývoje amerických národů, expozice o dřívějším životu v Mezoamerice. Vedle je sál Teotihuacán (rekonstrukce části reliéfu Quetzalcóatlova chrámu) a na konci pravé strany sál Toltéků (1 originální sloup z Tuly). Proti schodu je sál México, kde je přes 100 exponátů, mj. unikátní aztécký sluneční kalendář (24 t, 3,5 m průměr), kultovní nádoba Ocelotl-Cuauhxicalli pro lidská srdce mající tvar jaguára, 2,5 metrů vysoká bohyně Země Coatlicue a socha boha lásky, tance a květin Xochipilli. Následuje sál Oaxaca, kde jsou nálezy z Monte Albánu, v podzemí sálu je kopie hrobu č. 1044 a na volném prostranství před okny sálu je kamenná hrobka č. 7. Další sál je věnován kulturám z oblasti Mexického zálivu (ohromné kamenné hlavy Olméků, ceremoniel obětování, model pyramidy z El Tajínu). Obzvlášť zajímavý je Mayský sál (rekonstrukce krypty z Palenque, rekonstrukce chrámu z Bonampaku s freskami). V posledním přízemní sále je představena kultura západního a severního Mexika. V patře je etnologická výstava o dnešních indiánských národech v Mexiku.