Výjezdová turistika | Thajsko | Důležité informace

Důležité informace

Žádost o vízum
Thajsko

Kdy se vydat na cestu
Převládá tropické klima, teplé období monzunových dešťů panuje od července do poloviny listopadu, období sucha pak od listopadu do února a horké období od března do června. Teplota se výrazně mění podle nadmořské výšky. Vhodnější pro cestování je období sucha listopadu do března.

Geografie
Thajsko leží v jihovýchodní Asii přibližně na půli cesty mezi Indií a Čínou a země má protáhlý tvar s jihoseverní orientací – leží mezi 6 stupněm a 21 stupněm severní šířky – na délku je to 1650 km, z východu na západ pak asi 800 km. Plošná rozloha Thajska činí 513 115 Km2. Celková délka pobřeží je asi 2500 km – na západě je Andamanské moře jako část Indického oceánu, na východě Thajský záliv, který je součástí Tichého oceánu. Nejvyšší horou je na severu země Doi Inthanon (2565 m).

Příroda
S ohledem na geografickou polohu Thajska, která nabízí několik různých biologických i klimatických zón se zde vyskytuje mnoho různých druhů rostlin a živočichů. Vegetaci tvoří především tropické dešťové pralesy a na severu borovicemi porostlé svahy hor. Mořská pobřeží nabízí korálové útesy s bohatým mořským životem. Bohužel s nástupem lidské civilizace se počet zvířat snižuje a některé druhy jsou ohrožené vyhynutím. Symbolem Thajska je slon – v minulosti uznáván a používán jako pracovní zvíře i válečný stroj, v současnosti nejvíc slonů pracuje v turistickém průmyslu. Populace divoce žijících slonů se odhaduje mezi 2 až 3 tisíci kusů a chovaných zvířat je jen o něco málo více. V minulém století pracovalo v severním Thajsku okolo 20 tisíc slonů. Mezi další ohrožené druhy patří tygři, leopardi, gibboni, makakové, malajští medvědi, jeleni čita a další. Z plazů již z volné přírody zcela zmizeli krokodýli, nyní chovaní na krokodýlích farmách, z nichž největší je v Samuth Prakanu poblíž Bangkoku, kde je asi 40 tisíc kusů. Silně jsou zastoupeni hadi jak počtem druhů, tak i absolutním číslem včetně silně jedovatých druhů. Thajské pobřežní vody jsou plné mořské flory a fauny, typické pro korálové indicko – pacifické oblasti. Z flory je typickou rostlinou orchidej, která se pěstuje ve více než 1000 různých druzích. Tato rostlina je jedním z nejvýznamnějších vývozních artiklů. Mimoto se v Thajsku hojně vyskytují stovky dalších tropických druhů rostlin, jako např. ibišek, lotos, akácie a další. Téměř všude jsou vidět kokosové palmy, ananasové plantáže, v některých oblastech kaučukovníkové háje, které jsou zdrojem kaučuku – dalšího významného artiklu. V Thajsku je možné najít množství atraktivního tropického ovoce – vedle kokosových ořechů a čerstvého lahodného ananasu i různé druhy melounu, mango, durian, mangostýn, rambutan a další.

Klima a počasí
Podnebí v Thajsku je typicky tropické se třemi sezónami, přestože Evropané mohou mít dojem, že během celého roku je v Thajsku stále stejně horko a vlhko. Deštivá sezóna ovlivněná monzunovými dešti je od července do října, chladná a suchá sezóna (ovšem s teplotami stále nad 30°C ) od listopadu do února a horká sezóna od března do června. Jednotlivé sezóny se ovšem prolínají a celkově lze říci, že teploty se v celém Thajsku pohybují stále v rozmezí 27 – 35°C. Zejména Bangkok je často označován jako nejteplejší velkoměsto na světě – podle The Book of World City Rankings je průměrná celoroční teplota v Bangkoku 32 stupňů. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Střední Thajsko

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Průměrná teplota (0C) 26 27 29 30 29 29 28 28 28 27 27 26
Délka slunečního svitu (h) 9 8 9 8 7 6 6 6 5 6 7 8
Dešťové srážky (mm) 9 30 29 35 220 149 154 197 344 242 48 10
Srážkové dny - počet 1 3 3 6 16 16 19 20 21 17 6 1

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: turistický zájem o Thajsko i význam Bangkoku jako obchodní metropole v posledních desetiletích značně vzrostl. Proto všechny velké letecké společnosti provozují pravidelné linky na mezinárodní letiště Suwanabhumi (BKK), některé spoje létají i do Chiang Mai, Hat Yai, na Phuket a Ko Samui. Společnost Air Asia operuje linky z letiště Don Muang (DMK). Let z Evropy do Bangkoku trvá přibližně 12 hodin a celková vzdálenost je více než 9 tisíc kilometrů. Všechny velké letecké společnosti používají na pravidelných linkách na rozdíl od některých charterových společností pohodlná velká dálková letadla s komfortním servisem během celého letu. Mezinárodní odletová taxa z Bangkoku je 700 THB (od 01.02.2007), která je zahrnuta v ceně letenky. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Pozemní cestou: turisté mohou použít čtyři hraniční přechody do Malajsie - nejpoužívanější je cesta vlakem přes Pedang Besar na cestě z Bangkoku do Kuala Lumpuru nebo cesta lodí ze Satunu na ostrov Langkawi. Dalšími variantami jak se dostat do Thajska je několik dalších hraničních přechodů s Myanmarem (Mae Sai, Mae Sot), Laosem (Nong Khai, Chiang Saen, Bueng Kan, Nakhon Phanom, Mukdahan a Chong Mek, výhodná je cesta autobusem z Vientiane) a Kambodžou (přes přechody Aranyaprathet a Ko Kong, výhodná je cesta autobusem ze Siem Reapu nebo Phnom Penhu).

Hraniční přechody pro turisty
01. Suvarnabhumi International Airport, Bangkok
02. Chiangmai International Airport, Chiangmai
03. Phuket International Airport, Phuket
04. Hatyai International Airport, Songkla
05. U Tapao Airport, Rayong
06. Mae Sai Immigration Checkpoint, Chiengrai
07. Chieng Saen Immigration Checkpoint, Chiengrai
08. Chieng Khong Immigration Checkpoint, Chiengrai
09. Betong Immigration Checkpoint, Yala
10. Sadoa Immigration Checkpoint, Songkla
11. Samui Airport, Surat Thani
12. Sukhothai International Airport, Tak Immigration Checkpoint
13. Bangkok Harbour Immigration Checkpoint, Bangkok
14. Sri Racha Immigration Checkpoint, Chonburi
15. Mabtaput Immigration Checkpoint, Rayong
16. Nong Khai Immigration Checkpoint, Nong Khai
17. Samui Immigration Checkpoint, Surat Thani
18. Phuket Immigration Checkpoint, Phuket
19. Satun Immigration Checkpoint, Satun
20. Krabi Immigration Checkpoint, Krabi
21. Songkhla Harbour Immigraion Checkpoint, Songkhla
22. Chiangrai Airport Immigration Checkpoint, Chiangrai
23. Surat Thani Airport Immigration Checkpoint, Surat Thani

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců. Držitelé českých pasů nepotřebují turistické vízum pro cesty do 30 dní pobytu (při vstupu z Myanmaru, Kambodže, Laosu a Malajsie pouze do 14 dní pobytu). Pro delší cesty je třeba turistické vízum, toto vízum má platnost dva měsíce a lze jej před uplynutím doby jeho platnosti prodloužit za poplatek nejprve o 30 dnů, pak o 14 dnů a potřetí o 7 dnů na imigračním úřade v Bangkoku. Občané vybraných zemí obdrží také vízum po příletu do země za poplatek 1000 THB, platnost tohoto víza je však omezena na 14 dnů a na místě nelze prodloužit. Vízum vám rádi vyřídíme, potřebujeme váš pas, jednu fotografii a vyplněnou žádost o vízum. V případě překročení povolené doby pobytu se platí při odletu pokuta 200 THB za každý den pobytu navíc. Za nepovolený vstup do Thajska se platí pokuta 20 000 THB a turista je deportován ze země a je mu zakázán vstup na území Thajska. Pro turisty platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin od vstupu na území Thajska. Přihlašuje se na imigračním úřadě podle místa pobytu nebo na místním policejním oddělení. Tuto povinnost však za cizince v naprosté většině případů vyřizují majitelé ubytovacích zařízení.

Celní předpisy

Do Thajska lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství v maximální hodnotě 10000 THB. Bezcelně lze dovézt 200 cigaret, 250 g tabáku, 1 litr vína a 1 litr alkoholu. Je zakázán dovoz a vývoz narkotik, obscénních materiálů a publikací, zakázán je rovněž vývoz výbušnin (včetně petard). Mezi druhy zboží, jejichž dovoz a vývoz je omezen (tj. podléhá předchozímu schválení nebo povolení příslušných vládních úřadů) patří při dovozu: střelné zbraně a střelivo (povolení vydává Policie Department), komunikační zařízení a příruční krátkovlnné vysílačky s přijímačem (Post and Telegraph Department), rostliny a jejich části (Agriculture Technical Department), zvířata (Livestock Department), kosmetické výrobky (Public Health Ministry), vodní živočichy, např. piraně (Fishery Department). Při vývozu: starožitnosti, napodobeniny Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženské předměty (Fine Arts Department, příslušné povolení většinou zajistí již prodejce), divoká a domácí zvířata, jako např. ptáci, opice, kočky (Forestry Department nebo Livestock Department), střelné zbraně a střelivo (Police Department). Turisté, kteří budou přistiženi při pokusu o bezcelní odbavení zboží podléhajícího clu a zboží, jehož dovoz a vývoz je zakázán nebo omezen, zaplatí pokutu ve výši čtyřnásobku ceny tohoto zboží a cla, zboží jim bude následně zabaveno. Při dovozu částky vyšší než-li ekvivalent 10 000 USD je nutné částku deklarovat. Šeky a směnky musejí být vyměněny v bance do 15 dnů po příletu do země. Při vývozu thajské měny platí, že maximální částka nesmí přesáhnout 50 000 THB a v případě cesty do sousedních států 500 000 THB. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Místní doprava

Letecky: v Thajsku je velmi využívána zejména síť leteckých linek, které zde provozuje místní státní letecká společnost Thai Airways a mnoho dalších dopravců včetně nízkonákladových společností (Air Andaman, Air Asia, Bangkok Airways, Nok Air, Orient Thai Airways, PB Air, Phuket Airlines). Frekventované jsou linky z Bangkoku na Phuket, ostrov Ko Samui, do Surat Thani, Chiang Mai, místní letadla létají i na letiště u Pattayi. Většina místních linek je operována z letiště Suvarnabhumi (BKK), společnost Nok Air a Air Asia operuje linky z letiště Don Muang (DMK). Vlakem: mimoto je velmi rozvinutá železniční doprava (k dispozici je 20denní jízdenka). Autobusem: pravidelná autobusová doprava je na naše poměry levná. Dálkové turistické linky mají výborný servis včetně stevardek a občerstvení, které je v ceně jízdenky. Tyto expresy jezdí z Bangkoku ze tří autobusových nádraží (Ekkamai, Mochit 2 Bus Terminal, Southern Bus Terminal) do všech turistických center. Doprava v Bangkoku: v Bangkoku můžete cestovat levnými a spolehlivými taxíky (35 THB nástupní taxa na první 3 km, poté cca 5 THB / km), taxi motorkami (10 - 200 THB), autobusy (4 - 20 THB), nadzemní dráhou Skytrain (06:00-12:00, 10 - 40 THB, jednodenní 100 THB, třídenní 280 THB), metrem MRT (06:00-24:00, 14 - 72 THB) a tuk-tuky, kde musíte usmlouvat dobrou cenu dle vzdálenosti (20 - 150 THB). Při cestě taxíkem z letiště s k ceně přičítá 50 THB a poplatky za dálnici. Z letiště v Bangkoku jezdí i místní autobusy 29, 59 a 95 a klimatizované autobusy 504, 510, 513 a 29. Můžete jet i Express Vlakem za 150 THB / osoba (20 minut) na terminál v centru Bangkoku. Mimo Bangkok jsou pak k dispozici ještě místní autobusy, rikši nebo mikrobusy. Vypůjčení auta nebo motorky: ve všech turistických destinacích si můžete levně zapůjčit motorky, čtyřkolky, auta a terénní auta. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Auto s řidičem: pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim řidičem.

Obyvatelé
Thajsko má k 10.10.2011 téměř 67 miliónů obyvatel, hlavní město Bangkok obývá asi 7 miliónů lidí – jedná se o oficiální údaje podložené evidencí. Protože v Thajsku a zejména v Bangkoku žije velké množství lidí mimo evidenci, jsou odhady počtu obyvatel mnohem vyšší – např. odhad počtu obyvatel Bangkoku je až 11 miliónů. Naprostou většinu obyvatel Thajska tvoří původní thajské obyvatelstvo, jsou zde ovšem zastoupeny i národnostní menšiny – zejména Číňané, kteří se obvykle věnují obchodu, dále Malajci, Laosané, Khmérové a různé původní indické kmeny, které žijí na severu země. Asi 60 % obyvatelstva se věnuje zemědělství, zejména na vesnicích. Ve městech se rozvíjí střední úřednická vrstva. Obyvatelé Thajska jsou na první pohled velmi srdeční a přívětiví s velmi kladným vztahem ke všem návštěvníkům ze zahraničí. Thajský jazyk je zcela specifický a je velmi obtížné se jej naučit. Mnohá slova se liší pouze intonací a mohou mít několik významů podle tónu, jakým se vysloví. Thajská abeceda, kterou údajně vyvinul král Sukhothai Ramkamhaeng v roce 1283 z písma jižních Indů s prvky khmérského a monského písma má 44 souhlásek a 32 samohlásek. Píše se zleva doprava a slova ve větách nejsou oddělena.

Kultura a náboženství
Buddhismus je základním učením, které ovlivňuje vše během života v Thajsku. Buddhismus vyznává 95 % všech obyvatel. Nádherné buddhistické chrámy s pečlivě udržovanými zlacenými věžemi a všudypřítomné sochy Buddhy patří k charakteristickému obrazu Thajska, kterého si na první pohled musí všimnout každý návštěvník. Buddhismus patří mezi největší živá náboženství, nepožaduje přesvědčení o existenci boha a vychází z učení Buddhy – “Jediného osvíceného” Siddhartha Gautama, který se narodil roku 623 před Kristem a zemřel v roce 543 před Kristem v 80 letech. Den jeho smrti je často zaměňován a směšován s dnem jeho narození. Podle buddhismu je den smrti považován za vstup do Nirvány a za den jeho znovuzrození (z nedokonalé transkripce pojmu vzniká omyl). Od této doby je také datován počátek buddhistického kalendáře. Buddhovo učení se postupem času rozšířilo a bylo přijato spíš jako životní filosofie než jako náboženství. Raná forma buddhismu, zvaná Theravada, byla později nahrazena novou školou zvanou Mahayana, základní principy obou forem jsou shodné, založené na víře v reinkarnaci (převtělování) a postupném dosažení nirvány. V Thajsku převládlo učení Theravada, které hlásá, že pokud chce prostý člověk vést dobrý život, dostane příležitost získat si zásluhy například tím, že daruje jídlo a jiné obětní předměty mnichům, kteří vždy brzy ráno chodí po městech a vesnicích a vybírají příspěvky. Tak si člověk zajistí, že příští život po reinkarnaci bude žít za příznivějších podmínek. Ke zvyklostem v Thajsku patří, že každý muž by měl během života strávit určitý čas v klášteře jako mnich a věnovat se zde studiu buddhistického učení a meditacím. Vše je založeno na dobrovolnosti – každý může odejít do kláštera, kdy chce a zůstat tam, jak dlouho chce. V Thajsku jsou současně silně patrné animistické praktiky (víra v duchy), které nejsou součástí buddhistického náboženství, ale jsou pozůstatkem starých kmenových rituálů, jako např. víra v amulety, kouzlení, magická tetování, apod. Typickou ukázkou jsou tzv. domečky duchů, které je možné v Thajsku vidět na každém kroku – všechny stavby (luxusní administrativní budovy a hotely v Bangkoku nevyjímaje) jsou poblíž vchodu opatřeny malými domečky vyvedenými do podoby např. chrámů, které jsou považovány za příbytky duchů a mají stavby chránit před neštěstím.

Politika a ekonomika
Politický systém v Thajsku je podobný jako např. ve Velké Británii – konstituční monarchie s premiérem a volenou dolní sněmovnu (360 poslanců) a horní sněmovnu (270 senátorů). Král má v Thajsku ovšem nepochybně větší pravomoci a vliv, stejně jako celá královská rodina. V druhé polovině 80. let a v 90. letech zaznamenalo Thajsko značný ekonomický růst (od roku 1986 je stále nad 7 %), k čemuž přispěl hlavně dynamicky se rozvíjející export zejména zemědělských produktů, dále oděvů, obuvi, šperků, atd. V posledních letech se Thajsko trvale řadí mezi 5 největších světových exportérů potravin. Vysoké jsou ovšem také příjmy z turistiky – počet návštěvníků ze zahraničí neustále stoupá (podle TAT navštívilo Thajsko v roce 2002 10 872 976 návštěvníků) díky kvalitní infrastruktuře a dokonalé organizaci dopravních, ubytovacích i stravovacích činností. Ekonomický rozmach poněkud přibrzdila ekonomická krize v jihovýchodní Asii v roce 1998, v současné době však thajská ekonomika opět nabírá sílu.

Společenská etiketa
Thajci mají v zásadě odlišnou mentalitu od Evropanů – jsou velmi tolerantní a nedělají s ničím velké problémy. Přesto mají určité pevné zásady a očekávají korektní a slušné chování. “Mai pen rai” je velmi často používaná fráze a značí něco jako “nic se nestalo, nevadí” a vyjadřuje toleranci Thajců. Při návštěvě Thajska je ovšem potřeba dodržovat některé zásady chování, které jsou zde vyžadovány. Není například přípustné dotýkat se hlavy druhé osoby (i hladit děti po hlavě je neslušné). Podobně je neslušné vystrkovat na někoho nohy nebo překračovat jiné osoby. Nejpoužívanějším výrazem je zde úsměv ve všech variantách, zloba a mrzutost ve tváři se zde netrpí. Velmi důležité je v Thajsku dávat najevo úctu k majestátu a buddhismu. Král je zde nejpopulárnější osoba a znesvěcení majestátu je v Thajsku žalovatelný zločin. Thajci se obvykle oslovují svým křestním jménem, před které se dává slovo “Khun” což znamená pán, paní. Přátelským pozdravem je “Sawadee khrap” pokud zdraví muž a “Sawadee Kha” pokud zdraví žena. Pozdrav je obvykle doprovázen gestem, při němž jsou sepnuty dlaně ve výši obličeje s malou úklonou. Pozdrav vyjadřuje úctu a respekt, není však výrazem ponížení.

Svátky a oslavy
V Thajsku se s oblibou slaví velké množství náboženských i světských svátků a všichni Thajci s oblibou využívají pracovní volno pro thajský “Sanuk”, což lze přeložit jako relaxaci či odpočinek. V praxi to znamená skutečnou oslavu s dostatkem jídla a pití v příjemném prostředí a příjemné společnosti, často to znamená výlet na mořskou pláž či do přírody nebo návštěvu dobrého podniku. Svátky jsou buď tradiční oslavy nebo výročí, některé mají fixní datum a jiné se řídí podle lunárního kalendáře. Některé jsou celonárodní, mnoho svátků je pouze regionálních. Mezi nejkrásnjěší a nejzajímavější svátky patří Makha Bucha (buddhistický svátek, při kterém chodí u chrámů průvody se svíčkami, slaví se při úplňku), Ok Phansa (oslava znovusestoupení Buddhy na zem a konec deštivého období, v Bangkoku se pořádají závody královských bárek na řece Chao Phraya), Loy Krathong (jeden z nejkrásnějších svátků v Thajsku, vzdává se hold bohyni vod Mae Khonga. Při slavnosti se pouští na všechny vody v Thajsku plovoucí krathongy (malé loďky se svíčkou a mincí. Slaví se při úplňku.).

Státní svátky a dny volna
01.01. – Nový rok
Únor – Magha Puja Day – buddhistický svátek, při kterém chodí u chrámů průvody se svíčkami (slaví se při úplňku)
Únor – Čínský Nový rok (podle čínského kalendáře)
06.04. – Chakri Day – národní svátek založení dynastie Chakri
13.04. – Songkran – Thajský Nový rok (slaví se tři dny)
01.05. – Svátek Práce
05.05. – Den korunovace – oslava současného krále
Květen – Požehnání obilí – termín určují brahmánští kněží, oslavy se účastní král, který zaseje požehnaná zrna rýže
Květen – Visakha Puja – nejdůležitější svátek buddhistického kalendáře – den narození Buddhy, slaví se v den úplňku
Červenec – Asalha Puja – oslava Buddhova prvního kázání, slaví se při úplňku
12.08. – Narozeniny Jejího Veličenstva královny Sirikit a Den Matek
Říjen – Ok Phansa – oslava znovusestoupení Buddhy na zem
23.10. – Den krále Chulalongkorna – výročí úmrtí krále Ramy V.
Listopad – Loy Krathong – jeden z nejkrásnějších svátků v Thajsku
05.12. – Narozeniny Jeho Veličenstva Krále
10.12. – Den Konstituce – státní svátek
31.12. – Silvestrovský večer – státní svátek

Zábava a noční život
Thajsko je pro turisty výjimečnou zemí i z hlediska zábavy a nočních radovánek. Velká města a turistická centra v Thajsku žijí každý den dlouho do noci – v Bangkoku, Pattayi a dalších městech je bezpočet beerbarů, diskoték, zábavních Go Go barů a dalších podniků nabízejících zábavu všeho druhu, včetně alkoholu a různých sexuálních radovánek. Známá jsou zejména střediska Pat Pong, Nana Plaza, Soi Cowboi a další v Bangkoku, která vedle velkých nočních tržnic nabízejí podniky všeho druhu s hudebními i erotickými programy. Speciální nabídku "gentlemanských programů" naleznete na specializovaném serveru - klikněte zde.

Časové pásmo
GMT / UTC + 7 hodin.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 220 V, 50 Hz (nutný je adaptér).

Měna

Oficiální měnou v Thajsku je thajský báht, 1 THB = 100 satangů. Mince obíhají v hodnotách 25 a 50 satangů a 1, 5, 10 báhtů. Zvláštností jsou mince 1 THB, které jsou vydávány ve třech různých velikostech. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 THB. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD nebo EUR) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 30,82 THB / 1 USD (01/2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Při placení je nejlépe vsadit na místní měnu, mějte však i hotovost v eurech nebo dolarech. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty jsou k nalezení skoro v každém městě a výběry hotovosti jsou relativně výhodné. Nejlépe z bankomatu Bangkok Bank při výběru 25000 THB / transakce.

Spropitné

V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé. V zařízeních střední a vyšší kategorie je většinou k účtu automaticky připočítána 10 % přirážka za servis. Ponechání malého spropitného v lepších restauracích a hotelech bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu / kláštera.

Nákupy

Thajsko je rájem pro ty, kteří rádi nakupují. Seženete zde vše, co si jen dokážete představit, v dobré kvalitě a za skvělé ceny. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně různé textilní výrobky, thajské hedvábí, tapisérie, keramika, stříbrné a zlaté šperky, mosazné, měděné a bronzové sošky, předměty vyřezávané ze dřeva a další ručně vyráběné umělecké předměty, tradiční obrazy, vonné tyčinky a svíčky, nábytek, lakované výrobky ze dřeva a bambusu a napodobeniny starožitností. Samozřejmostí je i množství padělaného značkového zboží, jako oblečení, hodinek, DVD, CD apod.  Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti. Při nákupu nad 2000 THB u jednoho obchodníka si můžete nechat potvrdit formulář "VAT Refund PP10", kdy pak při celkové hodnotě nákupů nad 5000 THB dostanete při odletu ze země zpět místní DPH ve výši 7%.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 09:30-15:30. Úřady: Po-Pá 08:30-12:00, 13:00-16:30. Pošta: Po-Pá 08:00-20:00, So-Ne 08:00-13:00 (pohled do ČR – 17 THB), mimo Bangkok Po-Pá 08:00-16:30. Obchody: 10:00-18:30. Po celém Thajsku naleznete množství supermarketů, které mají otevřeno do nočních hodin včetně řetězce 7-Eleven, který má otevřeno nonstop.

Telefony a internet
Na celém území Thajska je rozvinutá síť místních operátorů (DTAC, TRUE, AIS), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty. Ceny se pohybují od 99 THB. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (25, 50, 100, 200 a 240 THB), které naleznete na ulici, kde hovor stoji cca 25 THB / min. Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech, většinou mají otevřeno od 10:00 do 24:00 a ceny se pohybují od cca 1 THB / min. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď WiFi nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu za cca 100 THB pro WiFi, nebo sim kartu pro GPRS / EDGE / 3G připojení.

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči: 199
Policie: 191, 123
Dálniční policie: 1193
Turistická policie: 1155
Tourism Authority of Thailand: 1672
Taxi: 1681
Vlakové spojení: 1690

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Thajsko je království, kde král a členové jeho rodiny požívají vysokou úctu mezi občany země a je absolutně nepřípustné jakýmkoliv způsobem urážet jejich majestát. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Usedá se s nohami pod tělem nebo vedle těla, v žádném případě se nesmí sedět s nohami dopředu ve směru ke zpodobenině Buddhy. Ženy se nesmějí dotýkat buddhistických mnichů a nic jim podávat nebo od nich brát. Není slušné se dotýkat hlavy Thajce ani prohrabávat nebo cuchat vlasy. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Při cestování do Thajska je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče v Thajsku je celkově na dobré úrovni, nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt v každém větším městě. Soukromé nemocnice a soukromí lékaři poskytují mnohem kvalitnější péči než v ČR. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Některé oblasti Thajska se nachází v malarické zóně, ale účinnost preventivních léků je sporná. V těchto oblastech je užitečné používat repelentní prostředky proti komárům a moskytům. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Stravování
Ochutnat místní kuchyni můžeme zcela jistě doporučit (dejte si pozor na opravdu ostrá jídla). Např. thajské národní jídlo Tom Yam, různé polévky se zázvorem a kokosovým mlékem, pokrmy s nudlemi a rýží. Nedílnou součást thajské kuchyně tvoří také kuřecí a vepřové maso, ryby, mořské plody a především koření. Jídlo můžete zapít velmi dobrým thajským pivem Singha nebo Chang. V celém Thajsku je možné najít místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 40 - 120 THB. Naleznete zde i restaurace servírující snad všechny možné kuchyně světa a samozřejmě také všudypřítomné řetězce rychlého občerstvení. Pro stravování v Thajsku platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. Vynikající jsou také čerstvé ovocné džusy a mléčné ovocné shaky. Za zkoušku stojí i místní whisky Mekong. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balenou vodu.

Velvyslanectví České republiky
71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok 10330
Te.l: +66 22555060, Fax: +66 2253763, Email: bangkok@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Ve srovnání s jinými státy je v Thajsku relativně velmi bezpečně. Cizinci se zde nemají čeho obávat ani v nočních hodinách. O bezpečí turistů se v Thajsku stará Turistická policie, která důsledně vyšetřuje a trestá případy související s turistickým ruchem. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.

Uzavírání sňatku v Thajsku
Čeští občané mohou v Thajsku uzavřít sňatek. Místnímu úřadu musí předložit následující dokument vystavený velvyslanectvím ČR v Bangkoku. Po předložení originálu rodného listu a osvědčení o způsobilosti k uzavření manželství (vystaveného v ČR) je na velvyslanectví sepsáno ověřené čestné prohlášení s osobními údaji žadatele a dvou referenčních osob. Tento dokument vystavený v anglickém jazyce je nutno přeložit do thajštiny a nechat ověřit Ministerstvem zahraničních věcí Thajska. Poté je platný pro místní úřad kde se registruje sňatek. Po vystavení thajského oddacího listu je třeba tento přeložit do anglického jazyka, nechat legalizovat Ministerstvem zahraničních věcí Thajska v Bangkoku a superlegalizovat Českým Velvyslanectvím v Bangkoku. Na základě tohoto dokumentu vystaví speciální matrika v Brně český oddací list.