Výjezdová turistika | Thajsko | Historie

Historie

Thajsko

Počátky civilizace na území nynějšího Thajska nejsou zcela jasné – vykopávky z roku 1970 ve vesnici Ban Chiang v severovýchodním Thajsku ukazují na kulturu, která zde byla již 3600 let před Kristem. Dokladovaná historie Thajska (před rokem 1939 zvaného Siam) je stará více než 700 let. V 6.-7. století zde z mónských kmenů vzniklo království Dvaravati a okolo roku 660 bylo založeno poblíž místa kde nyní leží město Nakhon Pathom hlavní sídlo pro královnu kmene Mon.
V 11. století vzniká Khmérská říše ovládající většinu území dnešního východního a centrálního Thajska. Stopy po architektuře Khmerů se nachází ve vesnici Lop Buri a dalších místech na sverovýchodě.
Ve 13. století ustupují khmérské kmeny pod tlakem thajců, kteří v roce 1238 zakládají první thajské sídlo Sukhothai a první thajskou dynastii Phra Ruang. Postupně je přijímán budhismus typu Theravada a vrchol kultury přišel za vlády krále Lithai okolo roku 1350. Roku 1368 je založeno první thajské hlavní město Ayutthaya králem U Thongem a na 400 let ovládá velké území.
V průběhu 15. století dochází k výbojným válkám Barmánců, kteří roku 1569 poprvé dobývají Ayutthayu. O 15 let později thajský král Naresuan Veliký dobývá zpět všechna území a sláva Auythayi vrcholí v 17. století. Barmánci však roku 1767 podnikají nový útok a po dlouhém obléhání dobývají město podruhé. Celé město je zničeno a asi 10 tisíc obyvatel zajato nebo zabito. Thajci prchají na jih a pod vedením generála Taksina zakládají nové hlavní město Thonburi (dnes je částí Bangkoku na druhém břehu řeky Chao Phraya).
Současně s historií Suktothai a Ayutthaye na severu běží historie království Lanna, jehož hlavním městem bylo roku 1296 ustaveno město Chiang Mai a království Lanna trvale soupeří s Ayutthayou - z období krále Tilakoraja (1442 – 1487) pochází v Chiang Mai množství budhistických chrámů a soch. Roku 1557 je království Lanna dobyto Barmou a v barmskén područí zůstává až do konce 18. století.
Novodobá éra tzv. Ratanakosinské období začíná se založením Bangkoku roku 1782. Významná postava thajských dějin – generál a později král Taksin, který sjednotil Thajsko po dobytí Ayutthaye byl popraven a na jeho místo nastupuje generál Chakri, později prohlášen za krále a korunován jako Rama I. Tím je datován vznik královské dynaste Chakri, která vládne v Thajsku dodnes.
Rama I. zakládá nové hlavní město Bangkok, který má obnovit ztracenou slávu Ayutthaye – je budována soustava kanálů a impozantní stavby jako areál Grand Palace a další významná díla, která odráží duchovní bohatství země.
Za vláda Ramy IV. Mongkuta roku 1851 se Thajsko otvírá západním vlivům, je podepsána obchodní smlouva s Velkou Británií a USA, dochází k velkému rozvoji infrastruktury – budování komunikací a modernizace země. Stejný trend drží i Rama V. Chulalongkorn (1868 – 1910), který zavádí západní systém administrativy, justice a sociální péče. Za 1. světové války bojovalo Thajsko na straně Spojenců. Postupem času však byl zpochybňován systém rozdělení moci ve státě a roku 1932 se klidnou revolucí mění Thajsko na konstituční monarchii a v roce 1939 se dosavadní název Siam mění na Thajsko.
V roce 1942 thajská vláda vedená polním maršálem Phibulem Songkramem snaží spojit s Japonskem a vyhlašuje válku USA, thajský lid však tento směr zamítl a maršál Phibul je na konci války sesazen. Roku 1946 je záhadně zastřelen král Rama VIII. Ananda a na jeho místo nastupuje jeho bratr Rama IX. Bhumibol, který vládne až do současnosti.