Výjezdová turistika | Jordánsko | Důležité informace

Důležité informace

Jordánsko

Kdy se vydat na cestu
Nejlepší období pro cestování v Jordánsku je od března do května a od září do listopadu, kdy panují příjemné teploty. V březnu může být na severu ještě chladno a deštivo, v zálivu Aqaba je však již příjemně. Nejkrásnějším měsícem je duben, kdy kvetou divoké rostliny. V zimních měsících může být velmi chladno a v Ammánu není neobvyklé sněžení. V letních měsících je v Jordánsku nesnesitelné horko (červen - srpen).

Geografie a příroda
Jordánsko, oficiálním názvem Jordánské hášimovské království, je stát v oblasti Blízkého východu. Jeho sousedy jsou Irák, Izrael, Saúdská Arábie a Sýrie. Ve starších pramenech je současné území uváděno jako Zajordánsko, protože leží na východ od Jordánu. Na východě tvoří tři čtvrtiny země kamenitá poušť. V zemi se nachází Jordánské údolí, které je součástí Velké příkopové propadliny. Protéká jím řeka Jordán, která se vlévá do Mrtvého moře, které je 394 m pod úrovní oceánu. Na Západním břehu jsou asi 900 m vysoké vápencové kopce. Velká příkopová propadlina pokračuje na jih až do zálivu Aqaba, kde Jordánsku patří 20 km dlouhé pobřeží. Nejvyšší hory jsou na jihu země s nejvyšším vrcholem Jordánska Džabal Ram (1754 m). Na sever se reliéf krajiny postupně snižuje a přechází v kamenitou poušť. Nejvýznamnějším průmyslovým centrem je hlavní město Ammán, kde se soustřeďuje přes 50 % veškerého průmyslu. Dalším významným městem je jediný jordánský přístav Aqaba ležící na břehu Rudého moře. Nejdůležitější nerostnou surovinou Jordánska jsou fosfáty, které jsou také nejdůležitější vývozní komoditou. Ročně se jich vytěží přes 4 000 000 tun. Druhou nejdůležitější surovinou je potaš, který se těží z Mrtvého moře a jeho roční těžba se pohybuje přes 1 000 000 tun ročně. V zemi jsou menší zásoby mědi, železné rudy a niklu, těží se zde i mramor a keramická hlína. Ze Saúdské Arábie se do rafinérií ve městě Zarká přivádí ropovodem ropa. Na severovýchodě se od roku 1989 těží zemní plyn, který se využívá v termálních elektrárnách. Borové lesy na severu postupně přecházejí v obdělávané svahy jordánského údolí, které jsou zarostlé cedry, olivovníky a eukalypty. Dále na jih směrem k Mrtvému moři není vegetace schopna přežít a krajině dominují bahno a slané bažiny. Jordánsko jsou převážně pouště a polopouště. Pouze 4 % země jsou vhodné k obdělávání půdy a 8 % se používá jako pastviny. Přesto je zemědělství hlavní činností a zaměstnává 20 % aktivního obyvatelstva. Hlavními produkty jsou rajčata, olivy, tabák, citrusy a pšenice. V zemi je víc než milion ovcí, 450 000 koz, 33 000 kusů dobytka a 14 000 velbloudů. Některá z těchto zvířat jsou ještě stále chována kočovnými beduíny. Kopce na severovýchod od Mrtvého moře jsou domovem kanců, jezevců a koz. V přírodní rezervaci Shaumari přežívají gazely. V pouštních oblastech žije typická fauna – velbloudi, pouštní lišky a zajíci. Najdete zde také množství hlodavců a netopýrů. Jordánsko leží na migrační trase více než 365 druhů ptáků, kteří se zde zastavují na své každoroční pouti z Evropy do Jižní Afriky. V poušti žije několik druhů hadů a občas můžete zahlédnout i škorpióna. Jordánsko je známé svým bohatým podmořským životem, v Aqabském zálivu žije obrovské množství tropických ryb a korálů. Při potápění můžete spatřit žraloky, rejnoky, želvy, delfíny, barevné korály, houby, hvězdice a různé měkkýše.

Klima a počasí
Na západě Jordánska panují středomořské klimatické podmínky, na východě pak pouštní s tím, že počet srážek klesá úměrně směrem do vnitrozemí. V 90 % země jsou průměrné roční srážky menší než 20 cm, na některých místech dokonce pouhých 2,5–5 cm. Hory jsou na tom lépe, neboť sem zasahují vlhké větry od Středozemního moře. V Ammánu jsou průměrné roční teploty 8°C v lednu a 25°C v červenci. Roční úhrn srážek zde činí 27cm. V poušti jsou změny teplot extrémnější, přes den je velice horko a sucho, v noci chladno a větrno. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět

Letecky: na letiště Queen Alia International Airport do Ammánu létá z většiny evropských měst přímá linka. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Pozemní cestou: z Izraele lze cestovat autobusy přes 3 hraniční přechody, z Iráku přes přechod Karama / Tarbil, ze Saudské Arábie přes 3 hraniční přechody a ze Sýrie přes Der ´a / Ramtha nebo Nasib / Jabir. Vlakem: Ammán spojuje s Damaškem velmi pomalý vlak (jezdí v pondělí a ve čtvrtek). Trajekty: pravidelné spojení je mezi Egyptem (Nuweiba) a Aqabou, občas pluje i katamarán mezi Sharm-el Sheikhem (Egypt) a Aqabou.

Vstup do země
Ke vstupu na území Jordánska je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje předpokládanou dobu pobytu o 6 měsíců. O jordánské vízum lze požádat na kterémkoliv velvyslanectví v cizině. Vízum vám rádi zařídíme, pro bližší informace kontaktujte naši kancelář. Je možné obdržet vízum i po příletu / příjezdu do země, tzv. Visa on Arrival. V praxi může však být tato možnost pro české občany komplikována leteckými společnostmi, které pro vstup na palubu letadla vyžadují prokázat se příslušným vízem. Víza se nevystavují na hraničním přechodu Allenby Bridge / King Hussein Bridge (přechod mezi Jordánskem a palestinskými územími Izraele). V případě cesty motorovým vozidlem se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz a technický průkaz vozidla. Povinné pojištění vozidla se platí přímo na hranicích (cca 40 USD / měsíc). Cizí státní příslušníci jsou povinni se zaregistrovat do 30 dnů od vstupu do země na nejbližší policejní stanici. Tato povinnost vyvstává pouze při pobytu delším než 30 dnů, při kratším pobytu registrace nutná není. Po přihlášení na policii návštěvník získává automaticky povolení k pobytu na 3 měsíce od data vstupu do země, po absolvování krevního testu na AIDS (poplatek 20 JOD) je možno tuto dobu prodloužit o další tři měsíce. Při překročení povolené doby pobytu je nutno zaplatit (na oddělení cizinecké policie nebo na letišti) pokutu ve výši 1,5 JOD za každý den nad povolenou dobu pobytu.

Celní předpisy

Bezcelně lze do Jordánska dovézt osobní věci v objemu přiměřeném předpokládané délce pobytu, 1 litr alkoholického nápoje, 200 ks cigaret. K proclení je nutno přihlásit předměty obchodního charakteru. Do Jordánska je zakázáno dovážet zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a zlata v nezpracované podobě. Postihy za prodej a přechovávání drog jsou přísné. Platí přísný zákaz vývozu nasbíraných nebo bez dokladu zakoupených korálů a mušlí. Povinná směna valut při návštěvě Jordánska neexistuje. Zbylé JOD je možno před odjezdem směnit na volně směnitelnou měnu.

Místní doprava

Turistická místa v Jordánsku jsou propojena spolehlivou silniční sítí. Letecky: jediný 40 minutový let spojuje Ammán s Aqabou. Autobusy: ve městech funguje hromadná městská doprava zajišťovaná státními autobusy. Ta je však pro Evropana neznalého místních poměrů a jazyka téměř nepoužitelná. Vedle státních dopravních prostředků spojení zajišťují soukromé autobusy / mikrobusy a zejména relativně levné taxíky. Taxi: ve velkých městech naleznete soukromé klimatizované žluté taxíky (s taxametrem nebo fixní sazbou). Bílé taxíky jsou většinou dodávky pro více osob, které sbírají a vozí pasažéry po určitých stanovených trasách. Koňská spřežení: oblíbenou turistickou atrakcí jsou koňská spřežení, která vás provezou centry měst anebo dovezou k památkám. Vypůjčení auta: pro individuální cestovatele je možné zapůjčení džípu nebo automobilu. V případě pronájmu auta v Jordánsku je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz, fotokopie cestovního pasu a složení finanční garance nebo záruky platební kartou. Poplatky za použití dálnic se nevybírají. Bezolovnatý benzín je zatím možné zakoupit pouze u limitovaného počtu benzínových pump. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim řidičem. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, nehody apod.

Obyvatelé a kultura
Pro většinu Jordánců se všední život nezměnil již celá staletí. Obyvatelstvo Jordánska tvoří z 98 % Arabové a přes 80 % jsou sunnitští muslimové. Arabsko-izraelské konflikty v letech 1948 (Palestinská válka) a 1967 (Šestidenní válka) způsobily, že do Jordánska uteklo mnoho palestinských uprchlíků (200 000 pobývá v uprchlických táborech). Hudební, literární a umělecké tradice tohoto regionu jsou velmi bohaté. Po celém Jordánsku najdete mešity a památky až z dob Římského impéria. Známá je, pro tento region neobvyklá, freska v Qusayr Amra, která znázorňuje koupající se nahou ženu. Jednou z nejlepších ukázek klasických arabských rukopisů je Qur´an a nejstarší sbírka arabské poezie Al- Mu'allaqaat. Mezi beduínská umělecká díla patří stříbrné šperky, pestrobarevné textilie a široká škála nožů. Tradiční arabskou hudbu v Jordánsku nejspíše neuslyšíte, ale zajímavá je kombinace arabského pěveckého stylu s doprovodem západních či tradičních hudebních nástrojů. Beduíni stále lpí na svých hudebních tradicích - typickou hudební produkcí je skupina zpívajících mužů, kolem kterých se vlní břišní tanečnice. Pohostinnost je základním kamenem arabského životního stylu. Pro jordánské rodiny, zvláště pokud žijí na samotě, je běžné pozvat cizince k sobě domů. Tato tradice vznikla v důsledku drsného života v poušti – bez jídla, vody a přístřeší by většina cestujících v pustině zemřela. Kamkoli v Jordánsku zavítáte, uslyšíte větu „Buďte vítáni“ a budete často zváni na šálek čaje.

Svátky a oslavy
Islámský kalendářní rok je o celých 11 dní kratší než náš. Mezi nejznámější oslavy patří Ras as-Sana (oslavy Nového roku) a v květnu Moulid an-Nabi (oslavy narození proroka Mohameda). V devátém měsíci Islámského kalendáře se slaví postní měsíc Ramadan, kdy archanděl Gabriel navštívil Mohameda. Po dobu Ramadánu se muslimové každodenně od východu do západu slunce postí. Pokud navštívíte Jordánsko v tomto období, mějte tento fakt na paměti. Ramadán končí velkou slavností, Eid al-Fitr, kdy se všichni společně modlí, navštěvují své přátele a předávají si dárky. Dalším významným muslimským svátkem je každoroční pouť do Mekky (Eid al-Adha), kterou musí každý muslim vykonat alespoň jednou za život.

Státní svátky a dny volna
01.01. - Nový Rok
30.01. - Narozeniny Krále Abdullaha
22.03. - Den Arabské Ligy
01.05. - Svátek Práce
25.05. - Den Nezávislosti
09.06. - Korunovace Krále Abdullaha
10.06. - Den Arabské Revoluce
14.11. - Narozeniny Krále Husseina
25.12. - Vánoce
Svátky v rámci Ramadánu

Časové pásmo
GMT / UTC + 2 hodiny, GMT / UTC + 3 hodiny (01.04.-01.10.).

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 220 V, 50 Hz.

Měna

Oficiální měnou v Jordánsku je jordánský dinár, 1 JOD = 100 piastrů / 1000 filů. Mince jsou v oběhu v hodnotách 10, 25, 50, 100, 250 a 500 filů, 5 a 10 piastrů a 1 dinár. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 dinárů. Nedoporučuje se měnit peníze na černém trhu vzhledem k bezpečnostním rizikům pro cizince. Finanční prostředky je lépe směňovat v místech k tomu určených (banky, směnárny mezinárodních hotelů, soukromé směnárny). Nejlépe je měnit hotovost (EUR nebo USD) anebo cestovní šeky American Express. Hotovost je také možné vybrat z bankomatů nebo v pobočkách bank. V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 0,96 JOD / 1 EUR (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Při placení je nejlépe vsadit na místní měnu, mějte však i hotovost v eurech nebo dolarech. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo větší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou (cca 5 %). Výběry hotovosti z bankomatů jsou možné, ale nelze na ně spoléhat (maximální denní výběr je 500 JOD). Proto doporučujeme klientům, aby si přivezli dostatečnou hotovost v EUR nebo USD.

Spropitné
Hotelovým zřízencům se zpravidla dává jeden dinár. V taxi zaokrouhlíme požadovanou částku k nejbližší celé hodnotě. Pro děti jsou vhodné propisky a podobné drobnosti. Měli byste počítat také se spropitným / bakšišným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy svatyně / mešity. Pokud cestujete ve skupině, počítejte s bakšišným cca 15 EUR / pobyt, které od vás vybere náš průvodce.

Nákupy

V Jordánsku je levněji než v Izraeli, ale dráže než v Egyptě. Tradičního uměleckého a řemeslného zboží je v Jordánsku veliké množství. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně sochy, obrazy, stříbrné a zlaté šperky, výrobky ze dřeva vykládané perletí, měděné a mosazné výrobky, vodní dýmky, kožené zboží z velbloudí a buvolí kůže, kabelky a tašky, tkané tapisérie, tkané koberce, tradiční beduínské oblečení, produkty z Mrtvého moře a starožitnosti. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Ne-Čt 08:30-15:00. Pošta: So-Čt 08:00-18:00, Pá 08:00-14:00 (pohled do ČR – 475 filů). Úřady: Ne-Čt 08:30-14:30. Obchody: So-Čt 09:00-20:00. Většina místních obchůdků je však otevřena každý den a to dlouho do noci, některé supermarkety non-stop.

Telefony a internet
Na celém území Jordánska je rozvinutá síť místních operátorů (Mobilcom, Fastlink), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty (od 25 JOD). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty, soukromých telekomunikačních stánků a telefonních budek na karty. Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech a turistických oblastech (cca 2 JOD / hodina dle lokality). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené / wi-fi připojení nebo sim kartu pro mobilní připojení.

Důležitá telefonní čísla
Hasiči: 199
Policie: 191
Ambulance: 193
Imigrační policie (vízové a pobytové náležitosti): 196

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty v zimě, cesty do pouště a cesty do horských oblastí s vyšší nadmořskou výškou, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít s sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle a opalovací krém. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Jordánci jsou velmi konzervativní, co se týče oblečení. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Do mešity není povolen vstup v krátkých kalhotách. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Pamatujte, že některé hotely a restaurace vyžadují, aby muži měli na sobě sako a dlouhé kalhoty. Vyvarujte se vodění žen za ruku a polibkům na veřejnosti. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování do Jordánska je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče v Jordánsku je celkově na dobré úrovni, nemocnice odpovídající evropskému standardu jsou soukromé a lze je nalézt pouze ve velkých městech. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A, B, břišnímu tyfu a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti), zejména v poušti, je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady. Při koupání v některých oblastech Rudého moře je nutno mít na paměti možnost výskytu žraloků a mořských ježků či žahavých medúz.

Stravování
Jordánská kuchyně je chutná a určitě stojí za to ji vyzkoušet. Islámské zákony zakazují jíst vepřové maso a pít alkohol a tento zákon je víceméně dodržován v celé zemi. Islám má také tendenci rozdělovat pohlaví, možná si všimnete řady stravovacích zařízení, která jsou určena výhradně mužům. Požádáte-li, ukáží vám „rodinnou místnost“, prostory situované stranou, kam mají přístup ženy. Arabská kuchyně vždy zahrnuje mnoho chodů, jejichž spořádání rozhodně není nic jednoduchého. Začíná se předkrmem (humus, fool, kube či tabouleh), pokračuje se přes různé varianty kebabu k hlavnímu jídlu (beduínskou specialitou je například mensaf - dušené jehněčí maso v jogurtové omáčce s rýží a piniovými oříšky). Arabský nekvašený chléb, khobz, se jí takřka ke každému jídlu. Dalšími typickými pokrmy jsou felafel (karbanátek z mleté cizrny), shwarma (grilované jehněčí, hovězí nebo kuřecí maso zabalené do chlebové placky), rožněné plátky jehněčího masa, a fuul (směs obsahující fazole, česnek a citron). Vždy se končí sladkou lahůdkou. Jí se rukama. Pije se místní i dovážené pivo i víno. Téměř nutností je v Jordánsku silná káva v miniaturních šálcích. Během Ramadánu je na veřejnosti zakázáno pití a kouření, a to od rozbřesku až do setmění. Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahé. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy arabské a kontinentální kuchyně. Standardní menu v dobré místní restauraci pořídíte okolo 6 JOD. K dispozici je i síť mezinárodních řetězců rychlého občerstvení (KFC, McDonald, Pizza Hut atd.). Pro stravování v Jordánsku platí podobné zásady jako jinde na Blízhkém Východě, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balenou vodu, nealkoholické nápoje a ovocné šťávy (balená voda v obchodě - 0,5 JOD). Po jídle si můžete dát čaj s citrónem a mlékem nebo místní kávu a vykouřit při siestě vodní dýmku (shiisha). V mezinárodních hotelích a velkých restauracích najdete obvyklou nabídku alkoholu tak jako jinde ve světě (pivo z dovozu - 1,5 JOD v obchodě, 3,5 JOD v restauraci). Vyzkoušet můžete místní pivo Petra (8 % alkoholu). Z destilátů pak místní anýzový arak, který je podobný řeckému ouzu. Naleznete zde i místní víno (St George a Machereus, 3 JOD / sklenka v restauraci).

Velvyslanectví České republiky
Haleb street 34, Abdoun, Amman
Tel.: +962 65927051-2, Fax: +962 65927053, Email: amman@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Celková situace v Jordánsku je stabilní a země se díky své historii a památkám stává stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů. Podobně jako v jiných zemích regionu Blízkého východu přetrvává i v Jordánsku hrozba teroristických útoků. V Jordánsku stále existují lokality, kam je pro vstup vyžadováno povolení (zejména příhraniční oblasti). Dále je třeba upozornit na některé oblasti, kde se doposud nacházejí neodkrytá minová pole z předchozích válek, často označená pouze ostnatým drátem a výstražnou cedulí. Při fotografování je dobré se vyvarovat záběrů vojenských a policejních objektů, nádraží, železničních uzlů, mostů, osob v uniformách, vojenské a policejní techniky. Turistům minimálně hrozí zabavení filmu nebo karty. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné požádat je o povolení a zanechat jim malé bakšišné. Při fotografování dětí se ptejte vždy rodičů. Bezpečnostní situace v zemi se zlepšila, přesto dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelech, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Počítejte také se všudypřítomnými kontrolami, policejními zátarasy a kontrolními rámy v hotelech a památkách. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Některá místa nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Jordánci jsou velmi citliví na některé projevy evropského chování, které urážejí jejich náboženské cítění. V této souvislosti je nezbytné upozornit na vhodné oblékání zejména dívek, které by se měly vyvarovat nošení krátkých kalhot, dámských šatů bez ramínek, hlubokých výstřihů apod. Za nevhodné je považováno také pití alkoholických nápojů na veřejnosti a některé v Evropě běžné společenské projevy, jako je vodění žen za ruku a polibky na veřejnosti. Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže. Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku / bakšišném. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí a pouště, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.