Výjezdová turistika | Jordánsko | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Jordánsko

Ammán
Ammán je hlavním městem Jordánska a leží na severozápadě země. V roce 2000 zde žilo 1,6 miliónů obyvatel. Ammán se rozkládá na několika kopcích se skalnatými svahy, které se svažují k centru města, kde se nachází náměstí krále Fajsala. Tyto svahy jsou zastavěné moderními domy. Město bylo založeno před několika tisíci lety. Píše se o něm i v bibli jako o městě dětí Ammónových. Naprostá většina dodnes zachovalých památek pochází z období nadvlády antického Říma. Nejlépe zachovalé rozvaliny citadel a ruiny velkého římského cirkusu, do kterého se vešlo 6000 diváků, leží ve středu města, respektive na svazích vysokého kopce. Z minulých století se nezachovaly žádné cenné historické objekty. Pokud je nezničila cizí vojska, zničil je čas. U mešity al-Husain, kterou naleznete nedaleko náměstí krále Fajsala, stojí za návštěvu proslulý orientální bazar.

Aqaba
Toto přístavní město leží v jižním cípu země na pobřeží Akabského zálivu Rudého moře nedaleko hranic s Izraelem a Saúdskou Arábií. Město proslulo pěkným mořem s korálovými útesy, které jsou vyhledávány milovníky potápění a šnorchlování. Je ideálním místem k relaxaci s písečnými plážemi obklopenými narůžovělými horami. Dalšími populárními sporty v Aqabě jsou windsurfing, vodní lyžování a plachtění. Milovníci klidnější dovolené mohou navštívit akvárium nebo si podmořský život prohlédnout při plavbě lodí s proskleným dnem se zastávkou na šnorchlování.

Dana – přírodní rezervace
Dana Nature Reserve je jeden ze skrytých pokladů Jordánska. Jedná se ekoturistický projekt. Branou do rezervace je kamenná vesnice Dana z 15. století. Celá rezervace je ideálním místem pro několikadenní relaxaci a pěší túry. Je to nejrozlehlejší rezervace v Jordánsku, která nabízí rozdílné terény od pískovcových útesů s vrcholky dosahujících výšky 1500 m.n.m. až po údolí řeky Araba ležící 50 metrů pod hladinou moře.

Karak
Starobylá křižácká pevnost Karak leží uprostřed města, kterému dominuje. Středověký rozlehlý hrad je celý z vápence s mnoha chodbami a komnatami. Z hradu je krásný pohled dolů na zelené pláně, které v Jordánsku jen tak neuvidíte. Po zelených svazích se kroutí Královská cesta (King Highway), která vede z Wadi Musa. V tomto městě se odehrála slavná bitva mezi Křižáky a islámskou armádou vedenou Saladinem. Cesta z Ammánu trvá asi 2 hodiny. Karak je pro Petru často opomíjen, ale rozhodně stojí za návštěvu.

Madaba
Madaba je nejdůležitějším křesťanským centrem v Jordánsku ležícím pouhou hodinu jízdy od Ammánu. Turisté zde někdy bydlí raději než-li v hlavním městě. Již dlouho je město ukázkou náboženské tolerance, v pátek jdou dvě třetiny obyvatel do mešity a v neděli jedna třetina do kostela. Madaba není příliš rozlehlá a tak nejdůležitější místa obejdete pěšky. Město je proslulé byzantskými mozaikami, určitě si také nenechte ujít kostel Sv. Jiří, který má na podlaze mozaiku z šestého století. Za návštěvu stojí i Archeologický park, kostel Apoštolů a Madabské muzeum. Město je oblíbeným výchozím bodem pro výlety k Mrtvému moři.

Mrtvé moře
Mrtvé moře leží na hranici Jordánska s Izraelem a Palestinskými teritorii. Je 65 km dlouhé a od 6 do 18 km široké. Je to vlastně jezero, ve kterém je koncentrace slané vody o 30 % větší než v moři. Koncentrace soli a minerálů je dokonce tak vysoká, že je v něm lidské tělo nadnášeno tak, že se v něm nedá plavat. Určitě vyzkoušejte i místní na minerály bohaté „bláto“ s léčivými účinky. Přímo na pobřeží naleznete několik příjemných luxusních resortů.

Petra
Petra je starodávné kamenné město vytesané v neobyčejně červených skalách. Právě kvůli této barvě se Petře často říká „Růžové město“. Skalní útesy nejsou jen růžové nebo červené, ale jsou zabarvené i do dalších odstínů, zejména světle modré, oranžové, žluté a purpurové. Petra je ukrytá v drsné krajině a je přístupná pouze úzkou rozsedlinou mezi rozeklanými skalními útesy. Největšího rozkvětu dosáhla Petra za vlády jednoho z arabských kmenů Nabatejců. Jejich pojetí umění a architektury, které bylo ovlivněno helénistickou kulturou, umožnilo vzniknout těmto jedinečným památkám. Ve městě naleznete zachovalé amfiteátry, domy, hroby, kláštery, chrámy, paláce a vítězné oblouky. Památky jsou zdobené nádhernými plastikami a freskami. Okolo 14. století upadla Petra v zapomnění a začala chátrat. Západními cestovateli byla objevena až na počátku 19. století.

Wadi Rum
Wadi Rum je jednou z nejzajímavějších pouštních scenérií na světě. Rozlehlé pouštní úseky písečných dun přecházejí v pohoří. Červeně zabarvená poušť je protkána kaňony, z nichž mnohé jsou dosud neprozkoumané. Na strmých skalních stěnách lze spatřit starověké kresby a nápisy, celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí. Poušť obývají pouze beduínští nomádi a jedinými stavbami jsou stany z kozí srsti. Je to ideální místo pro jednodenní safari zakončené barbecue při západu slunce a romantickým noclehem ve stanech.