Výjezdová turistika | Mexiko | Nejnavštěvovanější místa | Oaxaca a Monte Albán

Oaxaca a Monte Albán

Nejnavštěvovanější místa

Oaxaca se nalézá 530 km jihovýchodně od hlavního města Mexika, 1 545 m, 350 000 obyvatel. Šarm Oaxacy leží v živé směsi indiánských tradic a koloniální nádhery, i když v poslední době je i zde vidět příchod moderní techniky včetně světelných reklam. Místem setkání domácích obyvatel i turistů je Zócalo, stinné místo pod vavříny, kde hrají místní hudebníci (bandas, marimbas). Pod arkádami domů jsou kavárny a restaurace.
Na Zócalu stojí katedrála (1544-1740), několikrát poškozená zemětřesením. Fasáda plná fantazie byla zhotovena indiánskými umělci. Uvnitř jsou pestrobarevné malby na skle. Nejdůležitější církevní stavbou je Basilica de la Soledad (Av. Independencia) s bohatě sochařsky zdobenou pískovcovou fasádou (konec 17. stol).
Klášterní kostel Santo Domingo z 16. stol. zůstal ve své kráse nepřekonán - překrásná stavba ve stylu původního mexického baroka. Oltář vyřezávaný ze dřeva je ozdoben lístkovým zlatem, na stropu přes vstup se upíná vinná réva s figurami, které znázorňují rodokmen zakladatele dominikánského řádu. Zlato a barevně malované svaté sochy zdobí růžencovou kapli Capilla del Rosario.
V dřívějších klášterních prostorách je Museo Regional de Oacaxa, které se vyplatí navštívit.
V renovované budově je poklad Mixtéků, který objevil archeolog Alfonso Caso v roce 1932 v hrobě č. 7 na Monte Albánu: kouzelné zlaté a nefritové šperky, alabastrové nádoby a vykládané práce. Mezi nálezy z oblasti jsou nápadné bohatě zdobené urnové nádoby. Dále je zde vystaveno oblečení, národní umění, pracovní nářadí (16 etnických skupin). Sbírky z předkolumbovského období jsou také v Museo de Arte Prehispánico Rufino Tamayo (Morelos 503).
Jedinečným zážitkem jsou trhy, zejména v sobotu velký týdenní trh (tianguis) se vším možným zbožím (poblíž autobusového nádraží) a pestrobarevná krytá tržnice v centru města Mercado Benito Judrez (otevřená denně).

Několik kilometrů od Oaxacy je Monte Albán, jedno z nejstarších kultovních míst Mezoameriky. Komplex kultovních budov na náhorní plošině ve výšce asi 2 000 m postavili kolem roku 600 před n.l. Zapotékové. Centrum areálu tvoří Velké náměstí o rozloze 200 x 300 m, které je na severu a jihu ohraničeno dvěma zvýšenými plošinami. Ústřední skupina budov je uprostřed náměstí. K chrámu na severní plošině, vysoké 12 m, z něhož se zachovaly jen pahýly sloupů, vede nejmohutnější schodiště staré Ameriky - je široké 37 m a vysoké 12 m. Na východní straně náměstí je míčové hřiště a palác, na západní straně je několik staveb a Chrám tanečníků. Tento pahorek s plochým vrcholem je lemován asi 150 kamennými deskami, které jsou ozdobeny vytesanými postavami nahých mužů, kteří asi tancují.
Slavnou kamennou hrobku č. 7 je možno vidět v archeologickém muzeu v hlavním městě. Dalším významným hrobem je hrob č. 104, kde byly objeveny také nástěnné malby, lidské masky, hieroglyfy boha Xipe Toteca a boha kukuřice. Rekonstrukci hrobu č. 104 lze rovněž vidět v Národním archeologickém muzeu.