Výjezdová turistika | Dominikánská rep. | Důležité informace

Důležité informace

Dominikánská rep.

Kdy se vydat na cestu
Do Dominikánské republiky je možné cestovat po celý rok. Počasí ovlivňují dvě období dešťů od října do května na severním pobřeží a od května do října na jižním pobřeží. K nejteplejším měsícům patří srpen, od června do září se mohou vyskytovat hurikány.

Geografie a příroda
Země se nachází v Karibiku na ostrově Hispaniola ve vzdálenosti cca 1000 km od Floridy. Ostrov je druhým největším v souostroví Velkých Antil. Dominikánská republika zaujímá dvě třetiny ostrova na východě, na západě ostrova se rozkládá Republika Haiti. Na sousedních ostrovech leží Kuba, Jamajka a Portoriko. Sever ostrova omývá Atlantický oceán a jih Karibské moře. Pobřeží Dominikánské republiky je dlouhé 1600 kilometrů, z toho 400 kilometrů tvoří písčité pláže.
Země je od severozápadu na jihovýchod rozdělena dvěma horskými masivy, Cordillera Septentrional na severu s nejvyšší horou Diego de Ocampo - 1229 m a v centru země Cordillera Central s nejvyšší horou Karibiku Pico Duarte - 3175 m. Na jihozápadě země jsou pak pohoří Sierra de Neiba s nejvyšší horou Neiba - 2279 m a Sierra de Baoruco s nejvyšší horou Lama del Toro - 2367 m, na východě země je masiv Cordillera Oriental. Mezi masivy Cordillera Septentrional a Cordillera Central leží úrodné rozlehlé údolí Cibao o celkové rozloze 6500 km2. Východní část země je z velké části pokryta tropickým lesem. V oblasti Neiby se nachází také slané jezero Enriguillo, které leží 44 metrů pod úrovní hladiny moře. K Dominikánské republice patří i male ostrovy Saona 109 km2, La Catalina 10 km2 a La Catalinita 1 km2. Země si chrání svou bohatou a rozmanitou přírodu, navštívit tak můžete 17 národních parků a rezervací, kde roste více než 5600 druhů rostlin. Za návštěvu stojí i mořský národní park La Calefa o rozloze 10 km2, který leží 22 km jihovýchodně od Santo Dominga. Naleznete zde krásné korály, nesčetné množství korálových ryb, chobotnice a murény.

Klima a počasí
V Dominikánské republice panuje vlhké a tropické podnebí ovlivňované pasáty přicházejícími z Atlantiku.
Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Průměrná teplota °C I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
 teplota vzduchu ve dne 29 29 28 28 29 29 29 29 29 30 30 29
 teplota vzduchu v noc i 20 20 19 19 20 21 22 23 24 23 23 23
 teplota moře 28 27 27 26 26 27 28 28 28 28 29 29
 průměrné srážky v mm 9 8 8 8 7 9 9 10 8 9 7 11
 délka slunečního svitu v h / den 6 6 6 6 8 7 8 8 9 9 8 7

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: charterové i linkové lety přistávají na mezinárodním letišti Las Américas v Santo Domingu. Mezinárodní odletová taxa je 20 USD. Pozemní cestou: po zemi se dá přicestovat z Haiti přes dva hlavní přechody. Jiman / Malpasse leží na jihu a spojuje Santo Domingo s Port-au-Prince, Dajabón / Ouanaminthe spojuje Santiago a Cap-Haitian na severu. Dalším přechodem je skoro zapomenutý Elías Pina / Belladere v centrální části ostrova. Hranice jsou otevřeny od 08:00 do 16:00. Další možností je připlout lodí do některého z přístavů.

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR. Čeští občané nepotřebují víza ke vstupu na dobu nepřesahující 90 dnů. Po příjezdu do země je nutno zakoupit vstupní turistickou kartu za 10 USD. Turistická karta je platná 90 dnů. Mezinárodní řidičský průkaz je platný po dobu tří měsíců.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 200 cigaret nebo 50 doutníků, 1 l alkoholu nebo 2 l vína, 0,5 kg kávy nebo 0,2 kg rozpustné kávy, 50 ml parfému a 250 ml toaletní vody. Dále pak věci pro osobní potřebu. Je zakázán dovoz narkotik, zbraní, výbušnin a nedeklarované měny. Při odjezdu ze země není dovoleno odvážet v hotovosti více než 10 000 USD a dále nezpracované zlato, minerály a korály. Dárkové předměty do hodnoty 100 USD lze vyvézt beze cla. Peníze je nutné měnit pouze v komerčních bankách, certifikovaných směnárnách v hotelech a směnárnách. Za pašování narkotika hrozí vysoké pokuty a dlouholeté vězení.

Místní doprava
Letecky: místní letecká společnost Air Santo Domingo provozuje levné lety do Puerto Plata, Punta Cana a La Romana. Autobusem: autobusová doprava je levná a pohodlná, klimatizované autobusy provozují Metro Bus a Caribe Tours. K dispozici jsou i malé autobusy gua-guas, městské autobusy, dodávky a pickupy. Lodí: další možností přepravy jsou lodě a trajekty spojující hlavní ostrov s menšími ostrůvky a městy na řekách. Mezi hlavní přístavy patří Puerto Plata, Samana-Arroyo Barril, Don Diego a Sans Souci v Santo Domingu, Isla Catalina a La Romana. Oblíbené jsou také plavby na pozorování velryb. Taxi: v místě můžete cestovat spolehlivými taxíky nebo taxi-motorkami. Poté, co dokončíte povinné smlouvání, je jízdné velmi levné. Většina taxíků nemá taxametr a řidiči nerozumí anglicky. Pronájem aut: autopůjčovny jsou relativně drahé, neplatí zde skoro žádné dopravní předpisy a minimální věk řidiče je 25 let. Můžete si také zapůjčit motocykl za cca 20 USD na den. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim řidičem. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Původními obyvateli hispánských ostrovů byli indiáni kmene Taíno, jejichž populace byla zničena poté, co se na ostrově usadili Evropané. Dnes má Dominikánská republika přes 8 miliónů obyvatel a skoro polovina je mladších 15 let. Většinu z nich tvoří kreolové, kteří se hrdě hlásí ke španělskému původu. Odhaduje se, že až 40% obyvatel je negramotných. Školní docházka je osmiletá a povinná, ovšem její nedodržování není trestné, jako tomu bývalo za diktátora Trujilla. Zvláště na venkově se rodiče domnívají, že školní docházka je pro děti jen ztrátou času. Lidé mimo města žijí velmi prostě, živí se zemědělstvím a chovem zvířat. Většina obyvatel se hlásí k římskokatolické víře, ale populární jsou i praktiky voodoo zejména mezi menšinou imigrantů z Haity. Koloniální doba ovlivnila architekturu a malířství, ale srdcem dominikánské kultury jsou hudba a tanec. Populární merengue není jen národní hudba a tanec, ale je to i životní styl. Zní ze všech rozhlasových stanic, na plážích, v barech. S merengue se turista setká hned na letišti po přistání a provází ho nepřetržitě od rána do večera. V hotelích se pořádají kurzy tohoto tance (mnohdy zakončené i certifikátem), tančí se na diskotékách, na ulicích, za pulty při práci, prostě neustále a všude. Dominikánci jsou sice chudí, ale umějí se radovat ze života.

Svátky a oslavy
Většina svátků a oslav je spojených s převládajícím katolickým náboženstvím. V každé vesnici probíhají bujaré oslavy na počest místního svatého patrona obce, dalším důležitým svátkem jsou Velikonoce, které provázejí týdenní oslavy. Za návštěvu stojí i festivaly merengue a nezapomenutelné karnevaly. Nejznámější probíhají v Santo Domingu v únoru a srpnu. Oba bouřlivé karnevaly jsou rejem tančících masek, alegorických průvodů a nikdy nekončících oslav provázených zpěvem, tancem a množstvím zkonzumovaného rumu.

Státní svátky, dny volna, karnevaly
01.01. – Nový rok
06.01. – Tři králové
21.01. – Nuestra Seňora de la Altagracia
26.01. – Den věnovaný Duartově památce
27.02. – Den nezávislosti, Carneval Popular v Santo Domingu
14.04. – Pan American Day
01.05. – Svátek práce
Červenec – Festival de Merengue v Santo Domingu
16.07. – Foundation of Sociedad la Trinitaria
16.08. – Den obnovení republiky
24.09. – Den Milostivé Panny
12.10. – Kolumbův den
24.10. – Den Spojených Národů
01.11. – Svátek Všech Svatých
25.12. – Vánoce

Časové pásmo
GMT / UTC - 4 hodiny.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 110 V, 60 Hz (nutný adaptér a měnič napětí).

Měna

Oficiální měnou v Dominikánské republice je peso, 1 DOP = 100 centavos. Mince obíhají v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 centavos a 1 peso. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 peso. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (USD nebo EUR) a také cestovní šeky American Express. V bankách většinou dostanete o něco výhodnější kurz než ve směnárnách, které bývají otevřeny déle než banky a jsou otevřeny také o víkendech. V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Místní měnu DOP lze vyměnit na USD při výjezdu ze země, ale budete k tomu potřebovat doklad o směně valut. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 38,00 DOP / 1 USD (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Dominikánská republika patří k nejlevnějším zemím v Karibiku, při placení je nejlépe vsadit na dolary nebo eura. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty jsou k nalezení skoro v každém městě a výběry hotovosti jsou relativně výhodné, ale nelze na ně spoléhat.

Spropitné

V dobrých restauracích se očekává obvyklé spropitné ve výši 10 %, některé luxusní restaurace a hotely přičítají spropitné automaticky k účtu. V levných restauracích se spropitné neočekává, nicméně v restauracích navštěvovaných cizinci většinou číšníci očekávají spropitné kolem 5 %. Ponechání malého spropitného řidičům taxi, pokojským a portýrům bude přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu / kostela.

Nákupy
Pokud si chcete odvézt místní řemeslné výrobky a umělecké předměty, které jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny, musíte navštívit některý z obchodů nebo místní tržiště. Typické jsou zejména keramické výrobky zdobené tropickými motivy, indiánské sošky, panenky Limé z červené hlíny, předměty vyřezávané ze dřeva, pestrobarevné obrazy, hrací skříňky merengue ve tvaru domečků, výrobky z kůže, kvalitní doutníky a cigára (Leon Jimenes, Aurora, Habanera), silně aromatická káva (Cafe Santo Domingo, Cafe Santiago), kvalitní rum (Brugal - Siglo de Oro, Barceló - Imperial, Bermúdez - Aniversario), cd s místní hudbou merengue nebo bachatou, marmelády a džemy. Proslulé jsou i stříbrné a zlaté šperky vykládané polodrahokamy (larimar, jantar), šperky z perleti, korálů a perel a dále brože z originálních zlatých mincí z lodi Conception, která se zde potopila v roce 1664. Při nakupování se smlouvá, v Dominikánské republice je to považováno za zcela běžnou součást života. Pravidlem je nabídnout přibližně polovinu původní ceny a pak začít vyjednávat. Smlouvání by však mělo probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 08:30-15:00. Úřady: Po-Pá 09:00-16:00. Pošta: Po-Pá 09:00-18:00. Obchody: Po-So 09:00-19:30. Supermarkety mají otevřeno od 08:00 do 22:00.

Telefony a internet
Na celém území Dominikánské republiky je rozvinutá síť místního operátora (Orange), která pracuje na frekvenci 1900 MHz. Roaming s českými operátory funguje bez problémů. Mobilní telefon si také můžete pronajmout na letišti za cca 25 DOP na den. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty, kanceláří Codetelu otevřených od 08:00 do 22:00, kanceláří Tricomu otevřených od 09:00 do 17:00 a telefonních budek na ulici na karty Codetel nebo Tricom, kde hovor stoji cca 0,30 USD / min. Telefonní karty se prodávají v hodnotách 25, 45, 95 a 145 DOP. Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech, většinou mají otevřeno od 08:00 do 22:00 (Codetel) a ceny se pohybují od cca 2,50 USD / hod. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu.

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči: 911
Policie: 911
Ambulance: 911
Turistická policie. 10003500

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do kostela by ramena a kolena měla být kryta oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny jsou ve srovnání s ČR vyšší. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování. Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A, B, tyfu a tetanu. Při dlouhodobém pobytu mimo navštěvované oblasti existuje celoroční riziko nákazy malárií. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady, pavouky a štíry. Při koupání v neznámých vodách si také dávejte pozor na krokodýly.

Stravování
Ochutnat místní kuchyni můžeme zcela jistě doporučit, strava je převážně založená na rybách a různých druzích masa, populární je pečené kůzlečí maso, jídla jsou dochucená chilli, kokosovým mlékem a kari. Hojně se používá také maniok, cukrová třtina, celer, cibule, česnek, limety, hřebíček a koriandr. Typickým jídlem je "la bandera" skládající se z bílé rýže, červených fazolí, dušeného masa, salátu a smažených zelených banánů. Dalším tradičním jídlem je "locrío", je to vlastně rýže se zeleninou a masem. Oblíbeným hlavním jídlem je "sancocho de siete carnes", polévka ze sedmi druhů masa, v níž naleznete párky, kuřecí, vepřové a kůzlečí maso, solené vepřové, uzené a čerstvé vepřové kotlety. Tento výběr mas doplňuje velké množství zeleniny. Zkusit můžete i vydatnou polévku "mondongo", která se podobá naší dršťkové. Mezi populární jídla rychlého občerstvení patří "pastelito" (masem plněné taštičky), "empanaditas de catibía" (taštičky z jukové mouky), "quipes" (lívanečky z hrubé pšeničné mouky s kousky hovězího), "frituras de batata" (smažené sladké brambory), "fritos maduros" (smažené banány), "tostoncitos" nebo "platanitos" (smažené zelené banány - podávají se i jako příloha k hlavním jídlům) a "rosqueticos" (kroužky z kukuřičné mouky). Dále "longanizas" - silně kořeněné párky z vepřového masa, které se nejprve suší na slunci a potom teprve opékají. U pouličních stánků se opékají i části kuřat nebo krvavá tlačenka "morcilla". V celé Dominikánské republice je možné najít kvalitní místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za menu se pohybují v rozmezí 8 - 20 USD. Pro stravování v Dominikánské republice platí podobné zásady jako jinde v Karibiku, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. Ovoce (banány, chlebovník, guanábana, jagua, mamey, plantejny, sapote, pomeranče, tamaryšek) nebo syrová zelenina by měly být před konzumací omyty tekoucí vodou, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balené nápoje. K pití se podává kvalitní džus, ovocné šťávy, limonády známých světových značek, ovocné punče, mabí (lahodný nápoj z kůry jedné z lián), šťáva a mléko z kokosových ořechů. Určitě musíte vyzkoušet i místní kvalitní rum nebo některý z koktejlů. Z piv mnoha lokálních značek je asi nejlepší Presidente.

Honorární konzulát České republiky
Ave. Bolívar No. 830, La Esperilla, Santo Domingo
Tel.: +1 8096856900, Fax: +1 8092215607, Email: santodomingo@honorary.mzv.cz

Důležité informace
Dominikánská republika patří k bezpečným zemím v regionu Karibiku. Přesto mějte na paměti také základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Nedoporučuje se, aby ženy chodily v šortkách nebo muži bez košile či trička. Nekoupejte se bez plavek. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb), může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.