Výjezdová turistika | Kambodža | Důležité informace

Důležité informace

Žádost o vízum
Kambodža

Kdy se vydat na cestu
Ideálními měsíci pro návštěvu Kambodže jsou prosinec a leden, kdy je snesitelná vlhkost, teploty jsou nižší a pravděpodobnost dešťů malá. Od února začíná být horko a v dubnu je téměř nesnesitelně. Období dešťů (květen – říjen), i když je velmi mokré, je vhodnou dobou k návštěvě Angkoru, protože vodní příkopy jsou plné a vegetace svěže zelená. Vyhněte se však v těchto měsících severovýchodním oblastem, protože všechny cesty jsou nepříjemně nasáklé vodou a často nesjízdné. V listopadu se koná největší festival Bon Om Tuk a ten určitě stojí za návštěvu.

Geografie a příroda
Kambodža sousedí na západě s Thajskem, na severu s Laosem, na východě s Vietnamem a na jihu je Thajský záliv. Rozloha se rovná polovině rozlohy Vietnamu nebo Itálie. Topograficky zemi dominují mohutná řeka Mekong protínající území od severu k jihu a Tonlé Sap (Velké jezero) plné ryb; na jihozápadě pohoří Elephant a Cardamom; podél thajských hranic pohoří Dangkrek; na severovýchodě vrchovina Eastern Highlands. Většina Kambodžanů žije v úrodných nížinách kolem řeky Mekong a v okolí jezera Tonlé. Velikou hrozbou pro kambodžské životní prostředí je nadměrná těžba dřeva, která snížila plochu lesů pokrývajících zemi ze 75 % v polovině 60.let na pouhých 49 % v roce 1993. Zdá se, že zběsilé kácení lesů hned tak neskončí, protože dřevo patří k významným zdrojům příjmů země a běžná je i ilegální těžba, která dosahuje téměř stejných objemů jako těžba oficiálně povolená. Povzbudivý je nicméně fakt, že pomalu roste počet národních parků. Zahrnují Bokor na jižním pobřeží, Ream v blízkosti Sihanoukville, Kirirom v okolí Phnom Penhu a Virachay na hranicích s Laosem a Vietnamem. Žije zde řada ohrožených druhů živočichů, jako jsou sloni, tygři, leopardi, nosorožci, gibboni, netopýři a krokodýli. Typický pro zdejší faunu je velký počet různých druhů motýlů, hadů a ptáků - kormoráni, jeřábi, divoké kachny.

Klima a počasí
Místní klima určují dva monzuny - chladný a suchý severovýchodní monzun od listopadu do února a vlhký jihozápadní monzun od května do října. Monzunové deště padají většinou odpoledne a představují 70-80 % celkových ročních srážek. Období pro cestování lze rozdělit na chladné a suché (listopad-únor), horké a suché (březen-květen), horké a vlhké (červen-srpen) a chladné a vlhké (září-říjen). Průměrná roční teplota se pohybuje od 21°C do 35°C a v dubnu, což je nejteplejší měsíc v roce, dosahuje často až 40° C. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět

Letecky: na letiště Pochentong ležící 7 km západně od Phnom Penhu je dobré letecké spojení z mezinárodního letiště v Bangkoku. K dalším městům, odkud se dá doletět do Phnom Penhu a Siem Reapu, patří Singapur, Kuala Lumpur, Hong Kong, Hanoi, Ho Chi Minh City, Vientiane, Taipei, Guangzhou, Nanning, Seoul a Paříž (přes Bangkok). Tuk-Tuk do centra stojí 7 USD, taxi 10 USD. Mezinárodní odletová taxa je 25 USD a je zahrnuta v ceně letenky. Pozemní cestou: cestování se značně zlepšilo po rekonstrukci silnice spojující Phnom Penh s Poipetem na thajských hranicích. Další dobré spojení je autobusem z Bangkoku do Siem Reapu. Kombinací lodní dopravy a autobusu se můžete dopravit z thajské provincie Trat do pobřežního města Koh Kong. Autobus nebo taxík vás zaveze také do Moc Bai, vstupního místa do Vietnamu. Na základě vyjednávání v roce 2001 byly opět otevřeny hranice s Laosem. Po řece Mekong se také do Kambodži dostanete z Laosu a z Vietnamu. Celkem je k dispozici 6 přechodů do Vietnamu, 3 do Laosu a 4 do Thajska.

Vstup do země
Ke vstupu na území Kambodže je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje platnost víza o 3 měsíce. O kambodžské vízum lze požádat na kterémkoliv Velvyslanectví Kambodže v cizině. Velvyslanectví Kambodže v Bangkoku uděluje víza v rozmezí dvou pracovních dnů, ale nelze na to spoléhat. Turistické vízum se uděluje s platností na 30 dnů za poplatek 20 USD. Je možné obdržet vízum i po příletu / příjezdu do země, tzv. Visa on Arrival (nutná 1 fotografie). Vízum vám rádi vyřídíme v naší kanceláři, potřebujeme k tomu váš pas a jeho kopii, vyplněnou žádost o vízum a jednu fotografii.

Celní předpisy

Do Kambodže lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství. Zakázán je dovoz a vývoz narkotik, zbraní, pornografie a rovněž starožitností. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Místní doprava

Letecky: Letadlo je nejrychlejším (i když nejdražším) prostředkem dopravy do míst, jako jsou Angkor, Battambang, Ratanakiri, Koh Kong, Stung Treng a Mondulkiri. Místní odletová taxa je 6 USD. Autobusem: Doprava po silnici je dnes mnohem bezpečnější, než byla před lety, dobré cesty spojují Phnom Penh se Siem Reapem a Sihanoukvillem, špatné jsou stále cesty na severu, zejména v oblasti Ratanakiri. Pro cesty do provincií můžete využít místní dálkové autobusy. Vlakem: Vlaková doprava se návštěvníkům příliš nedoporučuje. Je sice směšně levná, trvá však mnohém déle než cesta autobusem. Lodí: S 1900 km splavných vodních cest hraje velmi významnou roli lodní doprava. Hojně využívaná je například mezi hlavním městem a Siem Reapem – expresní lodě zkracují dobu přepravy na pouhých pět hodin. Rychle lodě spojují také Mekong s Kompong Chamem a Kratie se Stung Trengem. Taxi: Podél jižního pobřeží se dá dopravovat taxíky. Po hlavním městě jezdí spolehlivé místní "tuk-tuky" (cca 1 USD / osoba; 20 USD / celý den), taxi (cca 50 USD / den) nebo taxi motorky (za cca 1 USD po centru; 10 USD / celý den). Vypůjčení auta nebo motorky: Pro individuální cestovatele je možné zapůjčení malé motorky nebo pronájem džípu nebo automobilu. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Auto s řidičem: Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim řidičem.

Obyvatelé a kultura
Naštěstí mnohé z kambodžského kulturního dědictví přežilo snahu Rudých Kmérů vymazat historii. I když v době jejich řádění přišlo o život kolem dvou milionů Kambodžanů a byly zničeny miliony uměleckých děl, soch a knih, nejvýznamnější architektonické skvosty slavné angkorské éry – Angkor Wat a Angkor Thom - zůstaly zachovány poměrně neporušené. Národní muzeum v Phnom Penhu je tím nejlepším místem, kde lze spatřit ukázky khmérského sochařského umění, většinou ztělesňujících hinduistické božstvo. Kontinuita se slavnou minulostí je nejvíce patrná na současném královském baletu s prvky tradičních thajských, jávských a indických tanců. Za vlády Pol Pota byl i tento druh umění vážně ohrožen, údajně tehdy existovala pouze jediná švadlena, která ovládala starobylé techniky výroby kostýmů.

Jazyk a náboženství
Převažujícím náboženstvím je v Kambodži buddhismus Theravada. Oficiálním jazykem je khmérština – poměrně komplikovaný jazyk – v současnosti se však jako druhý hlavní jazyk začíná rychle prosazovat angličtina a vytlačuje tak francouzštinu, jíž ještě hovoří převážně lidé, kteří vyrůstali před rokem 1970.

Svátky a oslavy
Na konci ledna nebo počátkem února slaví čínské a vietnamské etnikum lunární nový rok. Khmérský nový rok se slaví v polovině dubna, kdy se život v zemi na tři dny zcela zastaví. Počátkem května se konají v Phnom Penhu v blízkosti královského paláce slavnosti Chat Preah Nengkal. Nejvýznamnějším festivalem khmérského kalendáře je Bom Om Tuk na začátku listopadu oslavující konec období dešťů – nejvhodnější čas pro návštěvu Phnom Penhu nebo Siem Reapu. Během všech státních svátků a festivalů jsou uzavřeny banky, ministerstva i ambasády.

Státní svátky a dny volna
01. leden – Nový rok
08. březen – Den žen
13. duben – Khmérský Nový rok
01. květen – Svátek práce
01. červen – Mezinárodní den dětí
24. září – Den vyhlášení ústavy
23. říjen – Den narození krále
09. listopad – Den nezávislosti
10. prosinec – Mezinárodní den lidských práv

Zábava a noční život
Kambodža je pro turisty výjimečnou zemí i z hlediska zábavy a nočních radovánek. Velká města a turistická centra v Kambodži žijí každý den dlouho do noci – v Phnom Penhu, Siem Reapu, Sihanoukvillu a dalších městech je bezpočet barů, diskoték a dalších podniků nabízejících zábavu všeho druhu včetně alkoholu a různých sexuálních radovánek. Známé jsou zejména bary v ulicích 104, 51 a 136 v Phnom Penhu (Sharky, Heart of Darkness, Pontoon, DV8, Oscar, Black & White, Martini III) a další v Siem Reapu (Zanzibar). Speciální nabídku "gentlemanských programů" naleznete na specializovaném serveru - klikněte zde.

Časové pásmo
GMT / UTC + 7 hodin.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 220-240 V, 50 Hz.

Měna

Oficiální měnou v Kambodži je riel (KHR). Mince nejsou v oběhu. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000 a 100000 KHR. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD nebo THB) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 4060 KHR / 1 USD (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Kambodža je pro turisty velmi levnou zemí. Při placení je nejlépe vsadit na dolary, platit lze také i v THB. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou (cca 2%). Výběry hotovosti z bankomatů jsou možné ve všech větších městech pouze v USD do limitu 2000 USD / výběr (ABA bank + 12 USD poplatek) nebo 500 USD / výběr (ANZ bank). Přesto doporučujeme klientům, aby si přivezli dostatečnou hotovost v USD. Smlouvání je pravidlem na tržištích, při půjčování vozidel, někdy dokonce při najímání pokoje. Není ale třeba být tak vehementní, jako např. v Thajsku nebo Vietnamu.

Spropitné

V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé. V zařízeních střední a vyšší kategorie je většinou k účtu automaticky připočítána 10 % přirážka za servis. Zdejší platy jsou však tak nízké, že každé spropitné za dobrou službu je vděčně přijímáno. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy chrámu / kláštera.

Nákupy

Tradičního uměleckého a řemeslného zboží je v Kambodži veliké množství. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně sochy, obrazy a vyřezávané předměty, všechny jsou opracovány s velkou péčí a pozorností. Na tržištích a v obchůdcích je zastoupena široká škála různých uměleckých předmětů a řemeslných výrobků, jakými jsou např. stříbrné a zlaté šperky, proutěné zboží, dřevěný nábytek, hedvábí, mramorové sošky, kvalitní porcelán nebo kožené zboží. Během vlády Rudých Khmérů však hrozilo, že spousta z řemeslných dovedností zanikne. Umělci a řemeslníci byli přinuceni tvrdě pracovat v pracovních táborech a mnozí z nich byli utrápeni k smrti. V současnosti jsou tradiční řemesla opět na vzestupu, z velké části díky rozsáhlé obnově památek iniciované a financované se zahraniční pomocí. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 08:30-15:30. Pošta: Po-Pá 06:30-21:00 (pohled do ČR – 2100 R, dopis do ČR – od 2500 KHR). Úřady: Po-Pá 07:30-11:00, 14:30-17:30. V centru Phnom Penhu vedle baru Sharky najdete i malý dobře zásobený obchod, který má otevřeno nonstop.

Telefony a internet
Na celém území Kambodže je rozvinutá síť místních operátorů (Mobitel, Samart, Cellcard), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty. Ceny se pohybují od 5 USD. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty (MPTC) a telefonních budek (Camintel) na karty (2, 5, 10, 20, 50, 100 USD), které naleznete na ulici, kde hovor stoji cca 3000 KHR / min. Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech, většinou mají otevřeno od 10:00 do 24:00 a ceny se pohybují od cca 2000 KHR / hod. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem, místní sítí nebo WiFi. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro GPRS / 3G nebo WiFi (1,2 GB za 5 USD / 30 dní, např. Hello).

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči:118
Policie: 117
Ambulance: 119
Turistická policie: 023-724793, 012-942484

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Usedá se s nohami pod tělem nebo vedle těla, v žádném případě se nesmí sedět s nohami dopředu ve směru ke zpodobenině Buddhy. Ženy se nesmějí dotýkat buddhistických mnichů a nic jim podávat nebo od nich brát. Není slušné se dotýkat hlavy Kambodžana a ani prohrabávat nebo cuchat vlasy. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Lékařská péče v Kambodži je celkově na nízké úrovni, nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt pouze v Phnom Penhu. Soukromé nemocnice a soukromí lékaři poskytují kvalitní péči srovnatelnou s ČR. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Stravování
Khmérská kuchyně se velmi podobá thajské, používá však méně koření. Kambodžské hlavní jídlo zahrnuje téměř vždy polévku a ryby v různých úpravách – místní specialitou jsou například grilované sladkovodní ryby zabalené do listů hlávkového salátu nebo špenátu zalité ořechovou rybí omáčkou. Na dochucení salátových jídel se používá velmi často koriandr, máta a lemongrass (speciální druh tropické trávy). Francouzský vliv je patrný na chlebu. K oblíbeným sladkým jídlům patří lepivé rýžové koláče a moučník z plodů tropického morušovníku. Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahá. Existuje zde však celá řada dobrých místních restaurací na slušné hygienické úrovni, které podávají jídla srovnatelné kvality za mnohem nižší ceny. Připravují se zde různé pokrmy thajské, čínské, evropské (zejména francouzské a italské) a indické kuchyně. Standardní menu v dobré restauraci pořídíte okolo 5 USD. Pro stravování v Kambodži platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balenou vodu, nealkoholické nápoje a ovocné šťávy. Jídlo můžete zapít i dobrým místním pivem. Vynikající jsou také čerstvé ovocné džusy a mléčné ovocné shaky. Místním těžkým vínům je lépe se vyhnout.

Velvyslanectví České republiky
V Kambodži nemá Česká republika zastoupení, v případě problémů musíte kontaktovat velvyslanectví v Bangkoku.
71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok 10330
Te.l: +66 22555060, Fax: +66 2253763, Email: bangkok@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Celková situace v Kambodži se v posledních měsících stabilizovala a země se díky své historii a památkám stává stále oblíbenějším cílem zahraničních turistů. Bezpečnostní situace v zemi se zlepšila, nicméně riziko přepadení, okradení nebo ublížení na zdraví je stále ještě vysoké zejména v místech vzdálenějších od hlavního města, a v pozdních nočních hodinách. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. K cestám mimo hlavní město se doporučuje využívat nabídek cestovních kanceláří nebo průvodcovských služeb. Turisté jsou nabádáni k tomu, aby se vyhýbali kšeftařům, kteří je mohou oslovit a nabízet jim výměnu peněz nebo jim prodat drahé kameny druhořadé kvality. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.