Výjezdová turistika | Kambodža | Nejnavštěvovanějsí místa

Nejnavštěvovanějsí místa

Kambodža

Angkor a Siem Reap
Chrámy v Angkoru jsou největší turistickou atrakcí Kambodže. Kolem stovky chrámů představuje posvátné pozůstatky toho, co bylo kdysi rozsáhlým administrativním a náboženským centrem. Chrámy byly vystavěny v 9. – 13. století na oslavu dynastie khmérských králů. Většina Angkoru zůstala v 15. století opuštěna a chrámy postupně pohltil prales. Koncem 19. století se o místo začali zajímat vědci poté, co vyšla kniha francouzského přírodovědce Henriho Mouhota (Voyage a Siam et dans le Cambodge), a byly zahájeny kroky na záchranu tohoto unikátního místa. Nejdříve bylo třeba zlikvidovat rozbujelou tropickou vegetaci, která hrozila, že stavby úplně zničí. Náročná obnova památek pokračuje dodnes. Architektonicky a umělecky nejúžasnějším chrámem je bezesporu Angkor Wat. Největší chrám na světě dosahuje výšky 65 m a jeho hlavní část má rozlohu 1 km2. Chrám je obehnán vodním příkopem a hradbami měřícími 1300 x 1500 m. Výzdobu chrámu tvoří téměř 2000 soch a basreliéfů. Nedaleko chrámu Angkor Wat se nachází dva další velkolepé chrámy – Bayon a Ta Prohm. Ubytování lze najít v Siem Reapu vzdáleném pouze několik km od chrámů. Relativně malé město táhnoucí se v délce 1,5 km podél řeky nabízí dostatečný počet hotelů a restaurací.

Baset
Leží 32 km severozápadně od Phnom Penhu. Na vrcholu zdejšího kopce se nachází svatyně vystavěná z cihel a nesoucí název Prasat Srey Krup Leak (Svatyně dokonalé ženy). Nezvyklým tvarem připomíná jeskyni a na rozdíl od většiny kmérských chrámů není vytočená směrem na východ ale na západ. V současnosti slouží svatyně hinduistům.

Battambang
Druhé největší město v Kambodži (80 000 obyvatel) je velmi pěkným a elegantním městem rozkládajícím se po obou březich řeky Sangker. Nacházejí se zde mnohé z nejlépe zachovalých staveb koloniální architektury v zemi. Město má centrální náměstí s tržištěm obklopené obchody, podél řeky se nachází množství kouzelných francouzských obchůdků a po celém městě řada chrámů. Místní malé muzeum vystavuje sbírku uměleckých předmětů z Angkorské éry. V okolí města lze navštívit několik chrámů, např. buddhistický chrám v khmérském stylu Wat Boville, který je obklopen nádhernými domy z doby francouzské nadvlády v Indočíně. Řada chrámů a watů byla v nedávné době renovována. Battambang má pravidelné letecké spojení s hlavním městem.

Koh Dach
Jedna z vesnic na řece Mekong s tradiční výrobou hedvábí. Polodenní výlet lodí z hlavního města.

Kompong Luong
Plovoucí město na jezeře Tonlé Sap, kde žije si 1000 obyvatel. Domy, školy, karaoke bary a restaurace se vznášejí na hladině na plovoucích základech a přemisťují se zároveň s přílivem tam a zpět až do vzdálenosti 5 km.

Ostrov Mekong
Hodinová plavba lodí z Phnom Penhu do letoviska ležícího na ostrově Mekong. Zde mohou turisté poobědvat, navštívit zoo a vesnici s tradiční výrobou hedvábí, svézt se na slonech a shlédnout vystoupení folklórní taneční skupiny.

Phnom Chisor
59 km jihovýchodně od Phnom Penhu, chrám z 11. století stojící na kopci s krásným výhledem do krajiny.

Phnom Penh

Hlavní město si zachovalo nesporný půvab i přes svou bouřlivou a často krutou minulost. Koloniální stavby, poznamenané zubem času, vytvářejí přitažlivé pozadí rušným pouličním kavárnám a nově rekonstruovanému nábřeží, což je nejživější část města zejména během pátečních a sobotních nocí. Ve městě se nachází několik impozantních pagod (wats), např. Wat Ounalom (sídlo kambodžského buddhistického patriarchy), Wat Phnom (pagoda na vrcholku kopce, město nese její jméno) a nově natřená Wat Lang Ka. Městu vévodí okázalá Silver Pagoda, jedna z několika památek ztělesňujících nádheru a bohatost kmérské kultury, která přežila řádění Rudých kmérů (i když pouze 40 % její původní krásy zůstalo dochováno). Za návštěvu stojí National Museum s bohatou sbírkou kmérských řemeslných výrobků. Popraviště Killing Fields of Choeung Ek je hrůzným místem připomínajícím zvěrstva páchaná Rudými kméry. Bylo zde popraveno na 17 000 lidí, a to pouze ze vzdálenosti 15 km jihozápadně od centra města hlavního města. Více než 8 000 lebek seřazených podle pohlaví a věku je vystaveno za sklem v pamětní stupě Memorial Stupa vybudované v roce 1988. Před popravou byly oběti zadržovány ve vězení známém jako S-21 umístěném v budově střední školy Tuol Svay Prey. Jako doklad krutých zločinů Rudých kmérů slouží také muzeum Tuol Sleng Museum. Oblast centrální tržnice a bulvár Monirong jsou středem turistického ruchu. Zde můžete najít levné ubytování a velké množství stánků s občerstvením. Na bulvár ústí řada bočních ulic s obchůdky nabízejícími šperky, starožitnosti nebo všudypřítomné kramas (bavlněné kostkované šátky). Nábřežní promenáda je místem, kam si lze zajít na levné pivo a dobré jídlo.

Phnom Tamao

Národní park o rozloze 1200 ha ležící asi 30 km jihovýchodně od Phnom Penhu. V současnosti prošel rozsáhlými úpravami a nachází se zde jedna z nejvýznamnějších přírodních rezervací medvědů malajských v Asii. Z dalších ohrožených druhů zde našli útočiště tygři, leopardi, lvi a několik druhů exotických ptáků. Samotný národní park je zajímavý již svou geografií.

Phnom Udong
Udong leží 40 km severně od Phnom Penhu a byl hlavním městem Kambodže v letech 1618-1866. Ruiny nejvýznamnějších historických stup a chrámů se nacházejí na dvou horských hřebenech, které nabízejí krásný panoramatický výhled do okolní krajiny. V jejich okolí lze spatřit několik menších neporušených chrámů, stup a soch Budhy. Na úpatí se nachází památník obětem Pol Potova režimu, kde jsou uloženy kosti lidí pohřbených v téměř stovce masových hrobů objevených v této oblasti.

Prasat Neang Khmao
Chrám nacházející se přibližně 55 km jižně od Phnom Penhu je známý také jako „Chrám černé panny“, který snad kdysi sloužil jako svatostánek Kali – Černé bohyni zkázy.

Sihanoukville
Přístav založený v roce 1950. Silně kosmopolitní město působící v porovnání s ostatními většími městy Kambodže moderním dojmem. Zdejší pláže se zatím nedají srovnávat s thajskými a není zde ani mnoho turistických památek, ale jako jediný kambodžský námořní přístav má Sihanoukville význam pro vstup na jižní pobřeží země a do nedalekého národního parku Ream National Park. Mys, na němž se nachází, obklopují čtyři pláže – Ochheuteal, Sokha, Indepedence a Victory, které jsou oblíbeným výletním místem obyvatel Phnom Penhu. Rybářský přístav nabízí neobvyklou možnost pozorovat a fotografovat východ i západ slunce. Ve městě je několik potápěčských organizací a asi hodinu jízdy od města jsou vodopády, kde se dá plavat. 110 km východně od Sihanoukville leží říční přístav Kampot. Poklidné město s koloniální čínskou a francouzskou architekturou a ještě dále na východ pak starobylé přímořské městečko Kep. Sihanoukville je vzdálen 232 km od hlavního města, s nímž má pravidelné autobusové spojení.

Tonle Bati
Leží 38 km severovýchodně od Phnom Penhu a nachází se zde dva pozoruhodné chrámy z 12. století. Ta Prohm vybudovaný Jayavarmanem VII. je zasvěcený jak Buddhovi tak Brahmovi a je zajímavý svými složitými propracovanými basreliéfy stejně jako druhý chrám Yeay Peau.

Wat Nokor

Buddhistický chrám z 11. století postavený z pískovce a lateritu. Některé jeho části silně připomínají chrám Bayon v Angkoru. Je unikátní tím, že uprostřed ruin starobylého chrámu je vystavěn moderní wat.