Výjezdová turistika | Ekvádor | Důležité informace

Důležité informace

Ekvádor

Kdy se vydat na cestu
Ekvádor je celoroční destinací. Každá z geografických oblastí má svá specifika a různá období, kdy je vhodné je navštívit. V zásadě lze počasí v Ekvádoru rozdělit na období dešťů a období sucha. Návštěva horských oblastí je nejlepší v době sucha od června do konce září. Pralesní oblasti jsou velmi deštivé celoročně, ale srpen a období od prosince do března patří zpravidla k sušším měsícům. Galapágy lze navštívit od ledna do června, kdy sice může nastat intenzivní, ale krátké období dešťů, ale obvykle je teplo a slunečno, nebo během příjemně chladného suchého období od července do prosince. Na pobřeží se období dešťů (leden – květen) projevuje slunečnými dny s odpoledními lijáky a období sucha (červen – prosinec) nižšími teplotami a vyšší oblačností.

Geografie a příroda
Ekvádor, oficiálně Ekvádorská republika, je stát v Jižní Americe, který leží na rovníku a jeho je pobřeží omýváno vodami Tichého oceánu. Jeho sousedy jsou Kolumbie na severu a Peru na jihovýchodě. Součástí Ekvádoru je rovněž Galapážské souostroví. Krajina Ekvádoru je velmi různorodá a dá se rozdělit do tří částí – západní pobřežní část, centrální horský pás And a východní pás nížin a deštného pralesa (Oriente). Tyto oblasti se od sebe výrazně liší klimatem, biotopem, ale i zvyky. Andy protínají zemi od severu k jihu a skládají se ze dvou paralelních horských celků, které jsou spojeny pánvemi a náhorními plošinami. Na jedné z nich se nachází i hlavní město Quito, které je druhým nejvýše položeným hlavním městem světa (2850 m). Kde jinde než v Andách lze najít nejvyšší horu Ekvádoru – vyhaslou sopku Chimborazo (6310 m) nebo také sopku Cotopaxi, která je se svou výškou 5897 m nejvyšší aktivní sopkou světa. Západní nížinaté pobřeží bývalo rájem tropických a mangrovových lesů, ale v minulosti docházelo k rozsáhlému odlesňování kvůli hospodářské půdě a mangrovy byly využívány jako farmy na chov garnátů. Ale i v této turisty méně navštěvované oblasti lze nalézt krásné přírodní rezervace. Pobřeží je omýváno teplými vodami Tichého oceánu a nabízí dobré podmínky pro surfování. Na rozdíl od toho je východní část Ekvádoru z velké části ještě nedotčenou krajinou, kde se rozprostírá téměř neprostupný deštný prales (horní západní okraj amazonské nížiny). Ovšem i sem již zasahuje ničivý vliv zemědělství. Přesto všechno je Ekvádor stále splněným snem milovníků přírody. Je domovem neuvěřitelně rozsáhlého množství živočišných druhů, což je dáno jednak jeho převážně tropickým podnebím, ale také jeho členěním do různých biotopů. V Ekvádoru se nachází více než 30 státem chráněných parků a rezervací (z nich 9 nese označení národní park) a také mnoho soukromých rezervací, takže se téměř 18 % území nachází pod ochranou. Na Galapágách se nachází nejznámější a nejstarší ekvádorský národní park, který byl založen roku 1959. Galapágy jsou izolovanou skupinou ostrovů vulkanického původu. Nejbližší pevninou je Ekvádor vzdálený asi 1000 km. Souostroví se skládá ze 13 větších ostrovů (ve velikostech od 14 km2 do 4500 km2 ), 6 menších ostrovů (ve velikostech od 1 km2 do 5 km2 ) a řady malých ostrůvků, z nichž některé nejsou ani pojmenované. Chráněná oblast zabírá 97 % veškerého území Galapág a zbývající 3 % připadají na farmy a lidská sídla, které vznikly ještě před založením národního parku. Unikátnost galapážské přírody vychází z faktu, že toto území nikdy nebylo spojeno s pevninou a všechny druhy fauny i flóry, které se sem dostaly po vodě či vzduchem, se po miliony let vyvíjely zcela izolovaně. Proto na Galapágách došlo k mnoha evolučním zvláštnostem, které určitě stojí za vidění.

Klima a počasí
Pásmo And dělí celou zemi do několika klimatických oblastí (viz. Geografické údaje výše). V západní části Ekvádoru při pobřeží Tichého oceánu panuje podnebí tropické se střídavým obdobím dešťů a sucha. V Andách převládá podnebí vysokohorské, jehož ráz se mění dle nadmořské výšky. Ve východní části, která spadá do Amazonské nížiny, je po celý rok horké tropické klima s velkým množstvím srážek. Teploty ale navečer mohou výrazně klesat, a proto by teplejší svetr měl být samozřejmostí. Hlavnímu městu Quitu se říká město věčného jara. Je to dáno vysokou nadmořskou výškou a vzdáleností 40km od rovníku. Díky těmto faktorům zde celoročně panuje počasí jako u nás začátkem června. Na Galapágách panuje rovněž tropické podnebí se střídajícím se suchým chladnějším obdobím a teplejším obdobím dešťů. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: V Ekvádoru se nacházejí dvě mezinárodní letiště, na která létají mezinárodní letecké společnosti ze Severní, Střední a Jižní Ameriky a také z Evropy (přímé linky létají z Madridu na Aeropuerto Mariscal Sucre v Quitu a Aeropuerto Simón Bolívar v Guayaquilu. Na Galapágy létá z pevniny velké množství spojů na letiště na ostrovech Isla Baltra nebo Isla San Cristóbal. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Pozemní cestou: Z Peru lze cestovat autobusem přes tři hraniční přechody (Huaquillas, Macará, La Balsa) a z Kolumbie přes přechod Tulcán, který je bezpečný (použití přechodu Lago Agrio v oblasti Oriente se nedoporučuje kvůli hrozbě ze strany pašeráků drog). Lodí: V Ekvádoru se nacházejí 4 hlavní přístavy (Guayaquil, Manta, Esmeraldas a Bolívar). Většina z nich jsou obchodní přístavy, ale Manta je oblíbenou zastávkou zámořských plaveb.

Vstup do země
Ke vstupu do země je potřeba platný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po opuštění země. Turistická víza do 90 dní pobytu nejsou potřeba. V případě pobytu nad 90 dní lze turistické vízum získat na hraničních přechodech nebo na letišti. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat. V případě cesty motorovým vozidlem je třeba technický průkaz a řidičský mezinárodní průkaz. Čeští občané vstupující do země si obvykle zapůjčí vozidlo v místních půjčovnách, které mají veškeré dokumenty k dispozici, včetně pojistek, vyžaduje se tedy pouze mezinárodní řidičský průkaz. Přihlašovací povinnost u turistických pobytů není. Při odletu ze země je třeba zaplatit letištní poplatek 32 USD a při použití vnitrostátních linek se platí poplatek 2,50 USD.

Celní předpisy
Povoluje se dovoz věcí osobní potřeby, šperků a parfémů v přiměřeném množství. Dále je dovoleno přivézt 300 ks cigaret, 50 doutníků nebo 200g tabáku a 2 litry alkoholu na osobu starší 18 let. Je zakázáno dovážet střelné zbraně, náboje, narkotika, maso (zpracované, syrové, sušené i konzervované), ovoce, zeleninu a květiny. V žádném případě nedoporučujeme pokusy o dovoz či vývoz narkotik. Prohlídky na letištích a hraničních přechodech jsou velmi důkladné a hrozí tresty odnětí svobody na 8 – 16 let a zároveň platba pokuty ve výši až 8000 USD. Ekvádorská vězeňská zařízení také ani zdaleka neodpovídají evropským standardům. Rozhodně odmítněte i žádosti vám známých, natož neznámých osob o přepravu balíčku. Výjimkou není ani namátkově prováděné rentgenování tělesných dutin odlétajících osob.

Místní doprava
Letecky: pro cestování na velké vzdálenosti je nejvhodnější letecká doprava. Ve městech Cuenca, Manta, Machala, Esmeraldas, Tulcan, Loja, Pastaza a Macas se nacházejí letiště pro vnitrostátní lety. Ekvádorské národní aerolinky operující mezi těmito městy jsou TAME, Icaro, LAN Ecuador, SAEREO, VIP Ecuador, Aero Expresss Del Ecuador a Aerogal – ty jsou také jedinou možností, jak se letecky dostat na Galapážské souostroví. Letecká doprava je zde relativně levná, ale největší výhodou je úspora času. Autobusem: nejoblíbenějším a zároveň nejlevnějším dopravním prostředkem je autobus. Silniční síť je poměrně hustá a většinou je v dobrém stavu. Není místo, kam byste se autobusem nedostali, a většinou řidič zastaví na požádání i mimo zastávku. Autobusová nádraží jsou sice poměrně nepřehledná a pro cizince je nalezení správného autobusu poměrně složitým úkolem, ale situace se v tomto směru velmi zlepšuje (zejména ve velkých městech). Cena je zhruba 1USD za hodinu jízdy, ale „asistent“, který vybírá peníze, se vás jako turisty "gringos" může pokusit trochu ošidit, proto buďte obezřetní. Cestování autobusem v Ekvádoru je skutečný zážitek. Můžete očekávat neustále hrající hlasitou místní hudbu, nedostatek prostoru, který navíc sdílíte se zemědělskými zvířaty, stálou hrozbu poruchy a pouze španělsky mluvící řidiče – všechny tyto skutečnosti jsou ale rozhodně vyváženy okolní nádhernou krajinou, kterou můžete po cestě nerušeně sledovat. Vlakem: v Ekvádoru lze také využít železniční sítě, která ale není příliš hustá a ani v dobrém stavu. Za zmínku stojí pouze idylická vyjížďka z Riobamby, která se jmenuje Nariz del Diablo (Ďáblův nos). Během sezení na střeše vlaku můžete obdivovat dechberoucí andské scenerie. Tato trasa vlaku je považovaná za nejkrásnější na světě. Taxi: V místě můžete cestovat levnými taxíky. Těch je všude dostatek a zastaví na znamení. Až na opravdové výjimky (dopravní špičky, období dešťů) neexistují dlouhá čekací stání. Přestože by všichni taxikáři měli používat při jízdě taxametr, v případě cizinců se snaží často prosadit několikanásobně vyšší ceny bez použití taxametru. Pokud je ve voze taxametr, je nutno trvat na jeho zapnutí. V noci platí dvojnásobná sazby. Vozy si jde pronajmout i na celý den. Privátní doprava s řidičem: pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Pronájem aut a motocyklů: Rádi vám také zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn díky nenadálým komplikacím jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Lodí: je zde také možnost různých výletů lodí různé délky – od hodinových vyjížděk po několikadenní plavby po řece skrz pralesní oblasti až do Peru.

Kultura a obyvatelé
Ekvádor má nejvyšší hustotu obyvatel ze všech jihoamerických států – cca 49 obyvatel/km2. Ale i přes tento fakt je venkov poměrně liduprázdný, protože 30 % veškerého obyvatelstva je situováno ve městech Quito a Guayaquil. Dalších 30 % populace je soustředěno do ostatních ekvádorských městských oblastí a zbytek obyvatelstva je roztroušen po celé zemi. Zhruba 25 % obyvatel země jsou čistokrevní Indiáni z kmene Kečuú, Chívarú a jiných. Dalších 65 % tvoří mestici (míšenci domorodců s evropskými přistěhovalci). Tito tvoří většinu populace žijící ve městech a budete se s nimi při své cestě nejvíce setkávat. Zbytek národa se skládá z přistěhovalců z Afriky (nebo z potomků afrických otroků), Asie a Evropy. Kultura Ekvádoru je ovlivněna dvěma hlavními vlivy – odkazem incké kultury a dlouhodobou nadvládou Španělů. 95 % obyvatel jsou katolíci. Došlo zde však ke zvláštnímu smíšení katolické víry s původními indiánskými tradicemi a zvyky. Kostely byly často stavěny na posvátných místech původních obyvatel, při výzdobě se používaly netradiční výjevy z místního života (např. kukuřičné klasy) a někdy lze nad oltářem nalézt místo kříže slova Inky Ama killa, ama Llulla, ama shua (Nebuď líný, nelži, nekraď). Místní zvyky se neliší od zvyků ve zbytku Latinské Ameriky. Velmi oblíbenou zábavou jsou býčí a kohoutí zápasy. Obojí je zvláštní podívaná, která by vám při návštěvě Ekvádoru neměla uniknout. Ekvádořané jsou temperamentní lidé, kteří si nenechají uniknout žádnou příležitost k oslavám, které jsou obvykle doprovázeny spoustou ohňostrojů, alkoholem, zpěvem a tradiční hudbou.

Svátky a oslavy
Během hlavních svátků jsou banky, úřady a obchody zavřené. Většina podniků navíc zavírá i na několik dní okolo oficiálního data svátku, takže pokud připadá svátek na víkend, tak je obvykle zavřeno i v pátek před či v pondělí po něm. Pokud je svátek uprostřed týdne, tak je obvykle přesunut na nejbližší pondělí či pátek, aby vznikl dlouhý víkend. Mimo hlavní svátky slaví každé město nebo vesnice lokální festivaly, které mohou také ovlivnit otvírací dobu úřadů a obchodů.

Státní svátky a dny volna
01.01. – Nový rok
06.01. – Svátek Tří králů
Březen / Duben – Semana Santa (Velikonoce)
01.05. – Svátek Práce
24.05. – Výročí bitvy u Pichincha
24.07. – Narozeniny Simóna Bolívara
10.08. – Den Nezávislosti v Quitu
09.10. – Den Nezávislosti v Guayaquil
12.10. – Dia de la Raza (Den rasy, den objevení Ameriky Kolumbem a vytvoření nové rasy - míšenců, mesticů)
01.11. – Svátek všech svatých
02.11. – Dušičky
03.11. – Den Nezávislosti v Cuenca
06.12. – Založení města Quito
24.12. – Štědrý večer
25.12. – Štědrý den
31.12. – Silvestr

Časové pásmo
GMT / UTC – 5 až 6 hodin

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém. Elektrické napětí 110V, 60Hz (někde je nutný stabilizátor napětí). V některých nepřístupných oblastech není dosud zavedena elektřina.

Měna
Oficiální měnou v Ekvádoru je americký dolar, 1 USD = 100 centů. Bankovky se od amerických neliší, ale mince se zde razí s podobiznami slavných osobností Ekvádoru namísto hlav amerických prezidentů. Akceptovány jsou zde i mince americké, ale ekvádorské mince mimo zemi neplatí. Snažte se mít u sebe drobnější bankovky, protože je vždy problém snažit se rozměnit 50 nebo 100 dolarové bankovky mimo banky. Nedoporučuje se měnit peníze na černém trhu, ale při vstupu do země na letišti nebo na hraničními přechodu (např.: Macará - v tomto případě si vyměňte jen částku potřebnou pro cestu do nejbližšího města a zde si vyměňte zbytek). V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe EUR a GBP) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 18 CZK / 1 USD (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky, které šeky mění na místní měnu. Návštěvníci směřující mimo větší města by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů, některé si účtují přirážku při platbě kartou (cca 4 - 10 %). Bankomaty (EC/MC, Visa – některé neakceptují pin delší než-li 4 čísla) se nacházejí ve všech větších městech a lze je nalézt i v některých menších, ale často mohou být mimo provoz nebo v provozu pouze během otevírací doby místní pobočky banky.

Spropitné
V lepších hotelích a restauracích je spropitné 10 % již zahrnuto v ceně, ale pokud jste byli se službami spokojeni můžete ještě nechat číšníkovi 5 %. V levnějších restauracích se spropitné dává přímo číšníkovi 5 – 10 %. Spropitné bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Řidiči taxi se spropitné nedává. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / svatyně.

Nákupy
V Ekvádoru máte možnost zakoupit velké množství rozličných suvenýrů. Velmi populární je vlněné zboží, které je vyráběno z hrubé, různobarevné, doma vyrobené vlny. Ceny za slabý svetr začínají na 10 USD, záleží na kvalitě a velikosti. Vlna se také míchá do látky, ze které se vyrábějí ponča. Ponča od Indiánů z okolí Otavala se považují za jedny z nejlepších v Jižní Americe. Velmi populární jsou také ručně vyšívané oděvy – ty je však vhodnější kupovat v dobrých obchodech, protože na tržištích nejsou příliš kvalitní. Koupit si můžete i slavné panamské klobouky. Pravý panamský klobouk se musí srolovat do pouzdra od doutníku, aniž by utrpěl újmu. Klobouky se vyrábějí z listů palmy, která roste v pobřežní provincii Manabí. Hlavním centrem výroby těchto klobouků je Montechristi. Velký výběr tkaných výrobků je v Otavalu. Vlákno z agáve se používá na tkaní tašek macramé nebo kabel zvaných shigras. Pokud máte zájem o výrobky z kůže zajeďte do Cotacachi nebo Ambato. Různé výrobky ze dřeva koupíte zejména v San Antonio de Ibarra mezi Otavalo a Ibarra. V Oriente najdete barevné dřevěné ptáky vyřezávané z vonných dřev. Specialitou Ekvádoru jsou malované a lakované sošky a ornamenty vyrobené z chlebového těsta. Tyto výrobky nejlépe koupíte v Calderónu, severně od Suita. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po–Pá 08:00–16:00. Pošta: Po–Pá 08:00–18:00, So 08:00–13:00 (většinou s přestávkou na oběd; pohled do ČR - 2 USD) Úřady: Po–Pá 09:00–17:30 (okolo 13:00 přestávka na oběd 1 hodina). Obchody: Po–Pá 09:00–13:00, 14:00–19:00, velká obchodní centra mají otevřeno po celý týden 08:00–22:00. V níže položených tropických oblastech není neobvyklá dvouhodinová přestávka na oběd.

Telefony a internet
Na celém území Ekvádoru je rozvinutá síť místních operátorů (Alegro PCS, Movistar, Porta), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze zakoupit od cca 5 USD (s výhodnými mezinárodními tarify). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty, které lze zakoupit v obchodech. Pokud zrovna nemůžete nalézt budku nebo nemáte kartu, pak vám většina restaurací, obchodů či hotelů za poplatek zhruba 20 až 30 centů dovolí použít pro místní hovor jejich telefon. Nejjednodušším způsobem telefonování je využití velkého množství poboček společnosti Andinatel (hlavní telekomunikační společnost ve státě). Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech (1 USD / hodina). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro mobilní nebo Wi-Fi internet (30 USD / měsíc, 3 USD / den). V některých oblastech doposud nebyly zavedeny pevné telefonní linky nebo není mobilní signál.

Důležitá telefonní čísla
Tísňová linka ve velkých městech: 911
Policie: 101
Hasiči: 102
Ambulance: 131
Infolinka: 104

Oblečení
Oblečení, které byste si měli zabalit na cestu do Ekvádoru, záleží na místech, která se chystáte navštívit. Pro cesty do horských oblastí And a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Dále se budou hodit pohodlné boty na loď, boty na treky a na brodění v moři, plavky, ručník na pláž, větrovka, lehký svetr a teplé oblečení na noc. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do kostela by ramena a kolena měla být kryta oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování do Ekvádoru je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče ve velkých městech a ve vybraných zdravotnických zařízeních je na dobré úrovni. Mimo větší města jsou zdravotnická zařízení velmi skromně vybavená a služby jsou na velmi nízké úrovni. Řada lékařů studovala v USA nebo jinde v zámoří. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, tetanu. Cestovatelům, kteří nemají zajištěné kvalitní stravování, se doporučuje očkování proti choleře. Pokud budete cestovat po venkovských oblastech, doporučuje se očkování proti vzteklině. Cestovatelům starším 30 let se doporučuje očkování proti záškrtu. Zkontrolujte si své očkování proti spalničkám. Očkování proti moru je doporučeno jen těm osobám, které by mohly být příležitostně v kontaktu s hlodavci (antropologové, archeologové, geologové, zdravotníci, misionáři, speleologové atd.). Při dlouhodobém pobytu mimo navštěvované oblasti existuje celoroční riziko nákazy malárií do nadmořské výšky 600 metrů (zejména v oblastech El Zlata, Esmeralda, Manabi, Cotopaxi, Loja a Los Rios). Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). Při koupání v některých oblastech je nutno mít na paměti možnost výskytu žraloků, žahavých medúz nebo mořských ježků, před vstupem do moře / jezera se vždy informujte na bezpečnost koupání v dané lokalitě.

Zdraví - AMS (akutní horská nevolnost)
Treking a vysokohorská turistika v Andách je fyzicky namáhavé dobrodružství ve vysoké nadmořské výšce, což může být velice náročné, krásy Ekvádoru však za to stojí. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice. Bez ohledu na délku pobytu musíte být fyzicky dobře připraveni. V sázce není pouze vaše cesta, ale i vaše zdraví. Přibližně od výšky 2450 m se jedná o AMS zónu (Acute Mountain Sickness - AMS). Pamatujte si, že většina horských oblastí v Ekvádoru spadá do AMS zóny. Při prvních příznacích - první stupeň - je zapotřebí osoby dostat okamžitě do nižší nadmořské výšky, vždy jde o sekundy, nečekejte ani na pomoc. Pro snížení rizika AMS se doporučuje po každých 1000 m výstupu 1 den odpočinku. Pamatujte si, že odpočinek je základem při všech vysokohorských aktivitách v Ekvádoru. Na většinu návštěvníků však působí vyšší nadmořská výška pouze minimálně. Doporučujeme zejména návštěvníkům trpícím srdečními nebo plicními chorobami, aby se před odjezdem poradili se svým lékařem. V průběhu aklimatizace se mohou vyskytnout mírné bolesti hlavy, zvýšená teplota, ztráta chuti k jídlu nebo žaludeční nevolnost. Pro lepší průběh aklimatizace doporučujeme vypít denně minimálně 4 l vody (také se doporučuje každé ráno vypít sklenici vody s 30g hnědého cukru a vitamíny), zhluboka dýchat, odpočívat v kratších intervalech než je obvyklé, nepodchladit se, nekouřit a nepít alkohol. Ve větších městech lze také zakoupit kyslíkové láhve s maskou. Před vysokohorským výstupem se vyžaduje potvrzení o zdravotním stavu a zubní prohlídce.

Stravování
Místní kuchyně je známá především hojností exotického ovoce, výbornými rybami a mořskými plody a nesčetnými druhy andských brambor. Lze zde nalézt některá velmi chutná jídla, ale různé kombinace chutí mohou být pro našince přinejmenším překvapivé. Pokud jste od přírody dobrodruzi a zvláštností zdejší kuchyně se nebojíte, pak zde můžete ochutnat například tronquito (polévka z býčího penisu) nebo yaguarlocro (bramborová polévka s kapáním z krve). Ale i ostatním, konzervativnějším strávníkům, má Ekvádorská kuchyně co nabídnout. Základem jídelníčku místních obyvatel jsou brambory, rýže a maso (nejčastěji kuřecí a hovězí, vepřové maso lze nalézt jen v některých regionech). Jídlo není obvykle příliš kořeněné, ale nezbytným doplňkem každého jídelního stolu (ať již v domácnosti nebo v restauraci) je omáčka Aji. Omáčka Aji má vždy jiný stupeň pálivosti a dejte si pozor, protože můžete narazit i na takové, které jsou skutečně velmi pálivé! Situace ve stravování je rozdílná ve velkých městech a na venkově. Ve velkých městech naleznete různé restaurace s ekvádorskou, čínskou, indickou a kontinentální kuchyní, v dobrých hotelech pak s vynikající mezinárodní kuchyní. Problém nastává na venkově, kde je problém sehnat stravování nebo koupit nápoje. Proto se doporučuje přivézt dostatečné zásoby z větších měst. Vesnické restaurace jsou jednoduché a levné. Neočekávejte jídelní lístek, ale příjemnou atmosféru. Obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 3 - 10 USD. Ve většině restaurací naleznete jídla jako seco de pollo (kuřecí směs s rýží a kousky avokáda), lomo salteado (tenké plátky hovězího masa dušené s cibulí a rajčaty). Na ulicích uvidíte spoustu prodavačů různých tortil a grilované kukuřice. Oblíbenými nápoji jsou pivo, rum a tequila. V andských oblastech je populární alkoholický nápoj auguardiente, který je levnější náhražkou tequily. Pro stravování v Ekvádoru platí podobné zásady jako jinde v Jižní Americe, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Nezapomeňte si sebou vzít čokoládu, müsli tyčinky, bonbóny apod.

Honorární konzulát ČR
Jorge Washington 716 y Amazonas, Edificio Rocafuerte, Suito
Tel.: +593 22234675, Fax.: +593 22234675, E-mail: quito@honorary.mzv.cz
Avenida Tercera 520 y Calle Cuarta, Los Ceibos, Guayaquil
Tel.: +593 42354613, Fax.: +593 42353190, E-mail: guayaquil@honorary.mzv.cz

Důležité informace
Hrozba teroristických útoků v Ekvádoru je nízká. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je však obezřetnost určitě na místě i v Ekvádoru. Ve srovnání s jinými jihoamerickými státy je v Ekvádoru relativně velmi bezpečně. Cizinci se zde nemají čeho obávat ani v nočních hodinách. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa, jako jsou vládní budovy nebo mosty, je výslovně zakázáno. Před vstupem do moře se informujte o jeho bezpečnosti (žraloci, žahavé medúzy, mořští ježci apod.). Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.