Výjezdová turistika | Indie | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Indie

Agra
Taj Mahal je patrně nejmarnotratnější pomník, který kdy byl postaven z lásky. Stal se de facto turistickým symbolem Indie. Toto impozantní mauzoleum s vysokými minarety dal postavit císař Shah Jahan (Šáhdžáhán) na památku své druhé ženy Mumtaz Mahal, která zemřela při porodu v roce 1631. Její smrt císaře tak zasáhla, že mu údajně přes noc zešedivěly vlasy. Stavba palácové hrobky byla zahájena v tomtéž roce a dokončena byla po 22 letech v roce 1653. Je postavena z mramoru a stěny jsou zdobeny ornamenty sestavenými z tisíců polodrahokamů. Pokud se rozhodnete tento zázrak navštívit, nezapomeňte, že v pátek je pro nemuslimy zavřeno. Další významnou památkou města je pevnost Agra na břehu řeky Yamuna postavená z masivního červeného pískovce. Zdvojené zdi pevnosti se zvedají do výšky 20 m, po obvodu měří 2,5 km a jsou obehnány vodním příkopem. Uvnitř hradeb se nachází téměř 500 staveb tvořících tak město ve městě. Bohužel ne všechny budovy jsou přístupné návštěvníkům, což se týká i Perlové mešity z bílého mramoru, považované za nejkrásnější mešitu na území Indie. Architektonickým skvostem Agry je i hrobka Itimad-úd-Dalauh. Je postavena také z bílého mramoru vykládaného polodrahokamy jako Taj Mahal, je však podstatně menší. Některé její konstrukční prvky byly použity při výstavbě slavnějšího Taj Mahalu. Agra leží 200 km od Dillí, návštěva se dá tedy zvládnou v rámci jednodenního výletu. Protože se nachází zároveň na hlavním turistickém okruhu, můžete si vybrat, zda cestu podniknete letadlem, autobusem nebo vlakem.

Andamanské & Nicobarské ostrovy
Šňůra 300 bohatě zalesněných tropických ostrovů leží v Bengálském zálivu mezi Indií a Myanmarem (Barma) a táhne se téměř ke špici Sumatry. Politicky náleží Indii, etnicky však nikoli, až donedávna byly ostrovy osídleny výhradně domorodými kmeny. Většina ostrovů je i dnes neosídlena, obklopují je korálové útesy, bílé písčité pláže a neuvěřitelně průzračná voda. Ostrovy jsou přímo ideálním místem pro šnorchlování a potápění i bezstarostné lenošení na pláži. Hlavní historickou památkou Andaman je vězení Cellular Jail. Je vystavěno ve tvaru šesticípé hvězdy a skládá se ze 700 cel (buněk), kam Britové umísťovali vězně z celé Indie. Z indické Kalkaty a Chennai (Madras) létá pravidelná linka do hlavního města Port Blair na jihu Andamanských ostrovů, povolení k pobytu se vydává po příletu na letišti (na 30 dní). Nepravidelné lodní spojení na Andamanské ostrovy existuje z Kalkaty a Chennai, plavba trvá 4 dny (při cestě lodí musí být povolení k pobytu vyřízeno předem).

Bombaj
Velkoměsto se 16 miliony obyvatel, ekonomické a finanční centrum země, sídlo indického filmového průmyslu, také však město s nejrozsáhlejšími slumy v Asii a vykřičenými čtvrtěmi s červenými lucernami. Velký vliv zde má místní mafie a zkorumpovaní komunální politici. Ráz města je ovlivněn koloniální architekturou, najdete tu řadu historických muzeí, galerií moderního umění, rušná tržiště a bazary, zážitkem je večerní promenáda na pláži Chowpatty nebo výlet na vrch Malabar s výhledem na Arabské moře.

Darjeeling
Původně horská stanice na hřebeni hor v Západním Bengálsku leží v nadmořské výšce 2100 m. Od poloviny 18. století zde měli Britové vojenskou základnu. Město zůstává velmi oblíbeným i dnes. Nabízí návštěvu buddhistických klášterů, výlety na čajovníkové plantáže, nakupování na rušných bazarech a trekingy do výše položených lokalit na severu. Jako u většiny míst v Himaláji je zážitkem už samotná cesta. Darjeeling má jedinečnou atrakci v podobě známého vláčku, který si to z nížiny nahoru do Darjeelingu supí 10 hodin serpentinami v oblaku kouře a sazí. Mezi turistické zajímavosti patří i zdejší lanovka spojující Darjeeling se Singla Bazaarem v údolí řeky Little Ranjit. Jedná se o první lanovou dráhu vybudovanou v Indii. Jízda je rozhodně zážitkem, i když ne pro lidi trpící závratí. Lanovka však není v provozu celoročně. Nedaleko se nachází zoologická zahrada, kde můžete spatřit sibiřské tygry a vzácné pandy červené, ovšem v mnohem horších než ideálních podmínkách. Zvířata jsou pro indické turisty oběťmi, které se nechaly ulovit. Předvádějí se před nimi, vysmívají se jim a plivou na ně. Vzácní sněžní leopardi jsou držení bokem a mají tedy mnohem lepší osud. Pokud vás zajímá celý postup výroby čaje, navštivte továrnu Happy Valley Tea Estate, kde po prohlídce můžete ochutnat čaj v působivé čajovně Gymkhana. Do Darjeelingu se nejsnáze dostanete letadlem a poté autobusem. Letiště leží 90 km od Darjeelingu na náhorní plošině poblíž Siliguri a odtud jezdí autobus. Několik autobusových linek jezdí také z Darjeelingu.

Dillí
Hlavní město s téměř 9 miliony obyvatel je po Bombaji a Kalkatě třetí největší město Indie. První, čeho si všimnete, budou posvátné krávy v dopravním chaosu a zácpě. Nenechejte se tímto, pro Evropana poněkud bizardním, zážitkem ovlivnit a pokuste objevit vnitřní harmonii tohoto města bohatého na kulturu, architekturu a historii, města velmi zábavného a požitkářského. Dejte si dohromady čtyři hlavní náboženství, několik tisíc let historického a kulturního vývoje, vlny migrace rozdílných skupin obyvatel, vojenské invaze, kolonizaci a dostanete jednu z nejživěji pulzujících a zároveň nejopravdovějších kultur na světě. Dillí je městem kontrastů, což se odráží i v jeho rozdělení na starou a novou část. Původní “staré” Dillí bylo hlavním městem muslimské Indie až do 19. století, moderní Nové Dillí vybudovali Britové ve 20. letech 19. století a bylo hlavním městem v době britské koloniální nadvlády. Nejvýznamnějšími stavbami Starého města je Červená pevnost vybudovaná z červeného pískovce – sídlo indických panovníků obehnané 2 km dlouhými hradbami a poblíž stojící největší muslimský svatostánek v Indii - mešita Jami Masjid, na jejíž nádvoří se vejde 25 000 lidí. Nedílnou součástí Starého města je bazar Chandni Chowk, kde můžete v úzkých klikatých uličkách nakoupit nejrůznější indické zboží a suvenýry. Nové Dillí svými širokými bulváry, hotely a zelenými parky připomíná typické evropské velkoměsto. Nachází se zde prezidentský palác, vládní budovy, banky, restaurace, velká obchodní centra i butiky známých světových značek.

Goa
Historické město stejnojmenného státu Goa bylo až do roku 1843 hlavní město Portugalské Indie. Leží na západním pobřeží Indie a má pověst místa s bezstarostným způsobem života. Přitažlivost oblasti Goa tkví v tom, že zůstává zcela odlišná od zbytku Indie a je dostatečně malá na to, aby se dala projet a poznat způsobem, jaký ostatní státy Indie neumožňují. Nejsou to pouze pozůstatky portugalského kolonialismu nebo exotika jakoby vystřižená z obrázkové knihy, co dělá tuto oblast tak přístupnou. Je to rozšíření římského katolicismu a styl společenského a politického života, které způsobují, že si k ní západní turisté snadno nacházejí vztah.

Jaipur
Hlavní město pouštního státu Rajasthan známé jako "růžové město" díky barvě, kterou byly natřeny zdejší domy a městské hradby. Místní obyvatelé považovali růžovou barvu za symbol pohostinnosti a své město takto vybarvili v roce 1853 na počest státní návštěvy britského Prince Alberta. Tradice přetrvává a město Jaipur vítá růžovou barvou své návštěvníky dodnes. Jméno Jaipur získalo podle svého zakladatele, jinak velkého válečníka a astronoma, Maharaja Jai Singha II (1699-1744). Bylo budováno s velkým rozmyslem a znalostí architektury. Jádro města tvoří šest pravoúhlých bloků budov obklopených hradbami. Dnešní Jaipur dávno překročil hranici původního města, většina historických památek se však nachází uvnitř hradeb “růžového města” v severovýchodní části. Všech sedm bran do starého města stále stojí, jedna z nich vede do Johari bazaru – proslulého tržiště s klenoty. Dominantou starého města je minaret Iswari Minar Sul. Nejznámější jaipurskou stavbou je však pětipatrový Hawa Mahal (Palác větrů) postavený v roce 1799 pro královské ženy, které z něj mohly pozorovat každodenní život ve městě. Palác větrů je součástí komplexu Městského paláce (City Palace) tvořeného množstvím budov, nádvoří a zahrad. Stojí zde i pět astronomických observatoří. Z moderních staveb stojí za zmínku hinduistický chrám Burla Mandir postavený z bílého mramoru. Z Jaipuru létají denně letecké spoje do Dillí a většinou pokračují dále do Bombaje přes Jodhpur, Udaipur a Aueangabad. Státní dopravní systém Rajasthanu, stejně jako luxusní soukromí dopravci pokrývají největší města, do většiny z nich se dá dojet i vlakem.

Jaisalmer
Původně pouštní pevnost v blízkosti hranic Rajasthanu s Pákistánem jakoby vypadla z Pohádek tisíce a jedné noci. Vznikla ve 12. století jako zastávková stanice pro pouštní karavany putující mezi Indií a střední Asií. Jaisalmer nazývaný “zlatým městem” je postaven ze žlutého pískovce a pozorujete-li jej zdálky při západu slunce, skutečně září jako ze zlata. Pevnost je dominantou Jaisalmeru, stojí na 80 m vysokém kopci a je obehnána zdí opatřenou střílnami. Pevnost sehrála svou strategicko-vojenskou roli ještě v Indo-pákistánských válkách koncem 60. let minulého století. Uvnitř zdí žije asi čtvrtina z celkového počtu 40 000 obyvatel. Město vypadá, jakoby se po celá staletí neměnilo. I nové domy jsou stavěny s velkým citem a výborně zapadají do původní zástavby. Velkou turistickou atrakcí Jaisalmeru jsou výlety na velbloudech. Většina treků trvá tři až čtyři dny. Nejlepším období k návštěvě je od října do února. Rajasthan má poměrně spolehlivou autobusovou dopravu a rozvětvenou železniční síť. Pokud si chcete vyzkoušet, jak žije horních deset tisíc, můžete si zamluvit místo do “Paláce na kolech”, který projíždí Jaisalmerem po své královské trase. Je to vlastně pojízdný hotel připomínající tradiční vůz pro mahárádžu, je velmi drahý, ale skutečně luxusní. Jaisalmer se nachází 795 km od Dillí.

Kalkata
V době britské koloniální vlády významné a prosperující obchodní centrum založené Brity. Dnes je městem obrovských kontrastů - na jedné straně centrum města se širokými bulváry, bankami a obchodními domy, na druhé straně chudinské čtvrti plné bídy a špíny na okrajích města. Přestože Kalkata není historickým městem v pravém slova smyslu, jako například Dillí, má svou jedinečnou atmosféru rozpadajícího se obrazu britského kolonialismu.

Kanha – národní park
Kanha je největším indickým národním parkem, je bohatě porostlý lesy a protkaný sítí řek a potoků. Na území parku můžete podniknout výlet na slonech, i když spatřit divokou zvěř je kvůli pytlákům čím dál tím vzácnější. Pravděpodobnost, že nějakou zvěř spatříte, se zvyšuje v nejparnějších měsících březnu a dubnu, kdy se zvířata vydávají hledat vodu. Park je uzavřen od 1. července do 31. října. Do parku jezdí přímý autobusový spoj dvakrát denně z Jabalpuru. Jedná se však o značně vysloužilé stroje, za volné místo se platí příplatky, takže to se zavazadly nepřehánějte. Nejbližší železniční stanice je odtud vzdálena necelé dvě hodiny jízdy autobusem a pokud jste milovníkem železnice, jízda rozhodně stojí za to.

Kerala – backwaters
Backwaters - komplex lagun, jezer, řek a kanálů, jimiž je protkáno pobřeží Keraly, tvoří typický ráz oblasti a projížďka lodí těmito backwaters je zdejší významnou turistickou atrakcí. Lodě křižují mělká jezera, lemovaná palmami a posetá čínskými rybářskými sítěmi, a stinné kanály, kde se na lodě nakládá kokosové vlákno, kopra a kešu ořechy. Lodě zastavují u malých usedlostí, kde žijí lidé na pečlivě obdělávaných výběžcích země o ploše několika metrů čtverečních. Zde máte šanci spatřit tradiční lodě s obrovskými plachtami a příděmi vyřezanými do tvaru draka. Nejoblíbenějším výletem pořádaným převážně pro západními turisty je osmihodinová plavba mezi lokalitami Kollam a Alappuzha. Kollam leží na dobře zajištěné autobusové trase Thiruvananthapuram – Ernakulum, funguje zde i železniční doprava.

Khajuraho
Tato tichá a vlídná vesnice v severním Madhya Pradesh je známa svými hinduistickými chrámy uctívajícími sluneční bohy, posvátné býky a především výrazně a velmi osobitě sex. Zdejší erotická výzdoba je mezinárodně proslulá. Nejsou zde však pouze pikantní erotické výjevy, ale také válečníci, muzikanti, řemeslníci, zvířata i pohádkové bytosti. Největší a nejvýznamnější chrámy jsou umístěny v pěkném parku v rámci archeologické zóny. Dostat se do Khajuraha představuje nekonečnou jízdu autobusem po úzkých venkovských silnicích. Indické aerolinky sice létají denně trasu Dillí-Agra-Khajuraho-Varanasi, letenku si však musíte zamluvit dlouho dopředu. Autobusy jezdí z měst Agra, Ghansi a Jhansi, vlakem se dostanete do Jhansi a dále už pokračujete autobusem.

Kochi (Kočin)
Přístavní město vybudované na shluku několika ostrovů a úzkých poloostrovů. Staré části města jsou poněkud bizardním spojením středověké portugalské, holandské a anglické vesnice transplantované do prostředí tropického Malabarského pobřeží. Nejvýznamnějšími stavbami Kochinu je kostel Sv. Františka – nejstarší křesťanský kostel v Indii, dále 450 let starý královský palác, staré židovské město se synagogou z poloviny 16. století. Atmosféru města dokreslují čínské rybářské sítě rozvěšené v přístavu, tržiště s čerstvými úlovky, převozní lodě pendlující mezi jednotlivými částmi města a delfíni, které lze velmi často pozorovat v přístavních vodách. Historicky nejzajímavější je část Kochinu s pevností a hradbami nebo část Mattancherry. Finančně nejdostupnější ubytování lze nalézt na pevninské části Kochinu Ernakulam. Indické aerolinky létají denně do Bangalore, Bombaje, Dillí, Goa a Chennai. Využít můžete i levnější autobusovou dopravu. Z Kochinu jezdí autobusy v pravidelných intervalech všemi hlavními směry. Pokud se chcete vydat do některého odlehlejšího regionu, můžete si najmout mikrobus, rezervovat si jej můžete v naší kanceláři. Připravte se na to, že autobusy bývají značně přecpané a pravděpodobně budete celou cestu stát. Cestovat můžete i vlakem, jezdí denně do všech hlavních destinací na pobřeží.

Leh
Město ležící v malém údolí severně od údolí řeky Indus. Kdysi bylo místem, odkud vyrážely na cestu do centrální Asie karavany jaků. Leh je historickým městem, ale díky své poloze má i nemalý vojensko strategický význam. Je největším městem a správním centrem Ladakhu. Ladakh, zvaný také “Malý Tibet”, byl po staletí pod silným vlivem Tibetu a po čínské okupaci Tibetu zde našlo útočiště velké množství Tibeťanů. Významnou památkou Lehu je královský palác ze 16. století. Stojí na kopci, odkud je nádherný výhled do okolí na pohoří Zanskar a řeku Indus. Z Lehu se dá podniknout výlet ke dvěma buddhistickým klášterům. Thiksey Gompa je vzdálen 17 km. Stojí na kopci s nádherným výhledem na řeku Indus. Najdete zde významnou sbírku buddhistických knih a tibetského umění. Hemis Gompa vzdálený 45 km je největším a nejvýznamnějším klášterem Ladakhu. Při návštěvě obou klášterů se může stát, že se vám naskytne příležitost pozorovat některý z náboženských obřadů nebo slavností. Do města Leh se dostanete letecky celkem bez problémů od června do září. Letět se dá z Dillí, Jangmuru a Srinagaru. V zimních měsících bývá cestování složitější, autobusová doprava jezdí nepravidelně a cesta džípem nebo taxíkem je na delší vzdálenost poměrně nákladná, zato však máte jistotu, že dorazíte.

Mysore
Kouzelné a příjemné město spojované s hedvábím, santálovým dřevem a výrobou vonných tyčinek. Je velmi oblíbené pro svou turisticky zvládnutelnou rozlohu a příznivé klima. Nejznámější památkou je Maharádžův palác postavený v indo-saracénském stylu s bohatou vnitřní výzdobou z barevného skla se zdobenými zrcadly, vyřezávanými mahagonovými stropy, masivními stříbrnými dveřmi a nápadnými křiklavými barvami. Srdcem města je tržiště Devaraja, jedno z největších a nejhezčích tržišť v Indii. Další atrakcí je výstup na blízký kopec Chamundi po schodišti s 1000 schody, na vrcholu stojí chrám Chamundeswari. Do Mysore se dopravíte pouze autobusem nebo vlakem, letadla sem nelétají. Z Mysore jezdí každých 15 minut autobus do Bangalore i dalších míst regionu, včetně Bandipurského národního parku. Řada soukromých autobusových linek vás dopraví i do vzdálenějších míst, jakými jsou Bombaj, Goa, Chennai a Hyderabad. Do Bangalore jezdí rovněž čtyři expresní vlaky denně a klimatizovaný vysokorychlostní vlak Shatabdi Express, který pokračuje až do Chennai.

Simla
“Letní hlavní město” Britské Indie leží roztroušené na úbočí jižního Himachal Pradesh ve výšce 2100 m. V koloniální době bylo nejvýznamnějším horským střediskem v Indii a v létě bylo vyhlášeným centrem společenského života. Sem se sjížděli Britové, aby unikli nesnesitelným vedrům panujícím v nížinách. Pověstnými byly zdejší plesy, bridžové turnaje a slavnosti, které šly ruku v ruce s pomluvami, intrikami a milostnými románky. Dnes úředníky, správce a snobské paničky nahradily davy rekreantů, i když ozvěna simelské britské minulosti stále přetrvává. Připomíná ji i křesťanský kostel, hrad Gorton a královská ubytovna ve stylu pevnosti. Simla nabízí krásné možnosti procházek. Úzkými klikatými uličkami se dostanete dolů z úbočí na místní bazar, zajímavá je také procházka k chrámu Jakhu zasvěceného opičímu králi Hanumanovi. Stojí nedaleko nejvyššího bodu pohoří a je odtud nádherný výhled na město, okolní údolí a zasněžené vrcholy hor. Dalším krásným místem jsou 70 m vysoké vodopády Chadwick Falls a vyvýšenina Prospect Hill - vyhlášené místo pro pořádání pikniků. 15 km východním směrem se nachází lyžařské středisko Kufri, v současnosti zde však moc často nesněží, takže se uvažuje o jeho zrušení. Přímé letecké spojení s ostatními destinacemi v Himalájích Simla nemá, i když je zde několik soukromých společností, které jsou schopny vás letecky přepravit. Nedostatečná letecká doprava je bohatě kompenzována vlaky a autobusy.

Udaipur
Nejromantičtější město v Rajasthanu vybudované kolem nádherného jezera Pichola získalo nevyhnutelně přízvisko "Benátky Východu". Bylo založeno v roce 1568 maharádžou Udai Singhem. Město je harmonickým spojením bíle natřených budov, mramorových paláců, chrámů, tradičních činžovních domů a zahrad. Pyšní se záviděníhodným kulturním dědictvím i současným bohatým kulturním životem. I když leží v pouštním státu, díky velkému počtu jezer, která nikdy nevysychají, tvoří jakousi civilizační a barevnou oázu uprostřed jednotvárné pustiny. Jezero Pichola je ústředním bodem města a jeho dva nádherné ostrovní paláce Jagniwas a Jagmandir jsou přímo zosobněním rozmaru. První z nich je v současnosti luxusním hotelem. Nad jezerem se tyčí obrovský městský palác zdobený balkony, věžičkami a kopulemi. Komplex zahrnuje muzeum, několik luxusních hotelů a upravené zahrady. Stará část města je obehnána zdí a do jeho úzkých uliček vede několik bran. Navzdory dlouhému seznamu památek a zajímavostí si kouzelnou atmosféru Udaipuru vychutnáte nejvíce, když si najdete příjemný hotel u jezera, vyšplháte se až pod střechu a pozorujete shora ruch na širokém nábřeží, posloucháte pleskání prádla, jak s ním pradleny tlučou, jako by z něj chtěly vymlátit duši a vnímáte hru světel na vodní hladině. Indické aerolinky létají z Udaipuru denně do Dillí, Jaipuru, Bombaje a Aurangabadu. Stejně tak zde jezdí pravidelné autobusové linky. Pokud se rozhodnete cestovat autobusem, vyberte si vždy expres. Do méně vzdálených míst můžete jet taxíkem, cenu si však vždy dojednejte předem a do smlouvání vložte veškeré své schopnosti.

Varanasi
Milionové Varanasi - “věčné město”, je svou 2000 let starou historií jedním z nejstarších měst v Indii. Stojí na březích posvátné řeky Gangy a je od svého vzniku ve 12. století př. n. l. zasvěcené bohu Šivovi. Říká se, že spojuje moc a sílu všech ostatních poutních míst a každý, kdo zde zemře, bez ohledu na vyznání i případné zločiny, kterých se dopustil, putuje rovnou do nebe. Varanasi je významným centrem vzdělanosti, domovem romanopisců, filosofů a jazykovědců. Tento fakt přispěl k tomu, že město hrálo významnou roli ve vývoji indického národního jazyka hindštiny. Varanasi má více než 100 širokých nábřežních schodišť (ghat), po nichž sestupují věřící do řeky nebo se schodiště využívají k pohřebním obřadům. Hlavním a pro posmrtný život nejslibnějším místem, kde může být vykonán hinduistický kremační obřad je schodiště Manikarnika Ghat. Mrtvá těla omotána pruhem látky a umístěna na bambusových nosítkách nesou úzkými uličkami k řece vyděděnci. Na vrcholu schodiště jsou velké hromady dřeva. Každé poleno bývá pečlivě zváženo a z celkové hmotnosti dřeva se pak vypočítává cena kremace. Kremační obřad můžete bez problémů sledovat, protože i ten je obchodem jako všechno ostatní. Nejlepším místem, odkud můžete sledovat ruch kolem řeky a nasávat zdejší atmosféru, je Dasaswamedh Ghat. Zde spatříte obrovskou koncentraci lidí, kteří přicházejí na břeh Gangy ne pouze, aby vykonali rituální koupel, ale cvičí zde jógu, obětují dary, prodávají květiny, nechávají si dělat masáž, hrají kriket, plavou, holí se nebo si vylepšují svou karmu obdarováváním žebráků. Je to taky nejlepší místo, kde si můžete domluvit výlet po řece, protože mezi zdejšími majiteli loděk vládne silná konkurence. K nejdůležitějším památkám ve městě patří chrám Vishvanath zasvěcený bohu Šivovi a mešita Gyan-Vapi ze 17. století. Významnou stavbou je hinduistická univerzita pro 24 tisíc studentů. Za návštěvu stojí místní tržiště, kde můžete koupit ozdobné předměty z mosazi, lakované hračky, šátky, hedvábí nebo sitary (indické hudební nástroje s dvěma vrstvami strun). Povinně byste měli absolvovat za úsvitu projížďku po řece. Varanasi leží na velkém turistickém okruhu přibližně 580 km východně od Agry a 780 km jihovýchodně od Dillí. Cestovat můžete letadlem, autobusem nebo vlakem.