Outgoing | Venezuela | Attractions

Attractions

Venezuela

Amazonka
Tropické deštné pralesy s exotickým rostlinstvem, stovkami druhů ptactva, divokou zvěří. Žije zde např. i největší druh hada – anakonda. Můžete navštívit oblasti řek Orinoko, Sipapo nebo Autana. Většina itinerářů začíná v příjemném městečku Puerto Ayacucho.

Colonia Tovar

Toto neobvyklé horské město leží ve výšce 1800 m uprostřed lesů pohoří Cordillera de la Costa přibližně 60 km západně od Caracasu. Bylo založeno v roce 1843 skupinou 376 německých osadníků ze Schwarzwaldu. Celých sto let zde žila tato německá menšina odtržena od okolního světa, dodržovala svůj neměnný způsob života, jazyk a kulturu. Matky měly výsadní postavení v rodině, sňatky mimo komunitu byly zakázány. Tento stav trval zhruba do roku 1940, kdy byla úředním jazykem ustanovena španělština a zákaz sňatků s cizími osobami byl zrušen. Hlavní bod zlomu pak nastal v roce 1963, kdy byla vybudována silnice spojující Colonia Tovar s Caracasem. Od té doby se zvedl počet obyvatel městečka z tehdejších 1300 na dnešních 6500. V současnosti je město klasickým příkladem turistického střediska, rušné o víkendech a přes týden prakticky opuštěné. Pokud cestujete z Caracasu, jedná se o příjemný jednodenní výlet, zvláště když si vyšetříte čas a peníze a dopřejete si dobrý německý oběd nebo večeři, případně si nakoupíte vyhlášený žitný chléb a chutné uzeniny. Pokud se rozhodnete zůstat přes noc, nezapomeňte si vzít teplé oblečení, protože v horách se po západu slunce prudce ochlazuje.

Caracas
Hlavní město Venezuely je jedno z nejmodernějších měst Jižní Ameriky. Leží v nadmořské výšce 950 m n. m a převládá zde relativně suché a slunečné počasí s příjemnou celoroční teplotou 20-25°C. Najdete zde historickou architekturu z doby španělské kolonizace, stejně jako nejmodernější stavby včetně mrakodrapů. Pro cestování po městě můžete využít služeb metra, které je čisté, bezpečné a pro českého turistu i levné.

Coro
Coro je příjemným, poklidným a také kulturním městem na karibském pobřeží a bývá výchozím bodem výletů na poloostrov Peninsula de Paraguaná. Bylo založeno v roce 1527 jako jedna z prvních koloniálních osad na jihoamerickém kontinentu. Zdejší koloniální architektura patří k nejlepším ve Venezuele. Pochází převážně z 18. století, kdy Coro dosáhlo největšího rozkvětu a bylo v té době prosperujícím centrem obchodu s ostrovy Curacao a Bonaire. Jádro města bylo vyhlášeno v 50. letech národní památkou a budovy prošly rekonstrukcí. Ulice Calle Zamora s honosnými starými činžovními domy a původní kamennou dlažbou je pokládána za nejhezčí ulici v koloniálním stylu. Dalšími významnými památkami města je Katedrála (Cathedral) a Muzeum umění (Museo de Arte Coro).

Karibské pobřeží
2800 km nádherných pláží s bílým pískem a azurově modrým mořem. Na své si přijdou milovníci windsurfingu, potápění a dalších vodních sportů, i ti návštěvníci, kteří chtějí prožít klidnou odpočinkovou dovolenou. Všichni si jistě vyberou pláž podle svých představ. Mezi nejpopulárnější rekreační oblasti patří ostrovy Margarita a Los Roques.

Národní parky
Je jich zde 39 a nabízejí rozmanité přírodní scenérie a ideální trekkingové trasy. Např. El Ávila v okolí Caracasu je výborným výchozím místem pro turistiku. Zdatnější turisté mohou navštívit méně frekventované a divočejší parky Guatopo, Terepaima nebo San Estebani. Ideálním místem pro horský trekking a horolezectví je park Sierra Nevada de Mérida, kde si mohou na své přijít i vyznavači paraglidingu. Velmi známým a jedinečným je největší venezuelský národní park Canaima (přibližně o rozloze naší Moravy), kde se nacházejí tajemné "tepui". Jedná se o tzv. stolové hory, typické skalnaté útvary s plochými vrcholy a téměř kolmými stěnami. Je jich zde roztroušeno asi 100. Nejvyšší z nich Roraima dosahuje výšky 2900 m a vrchol má plochu 2700 m2.

Orinoko
Nejdelší řeka Jižní Ameriky (2140 km) s rozlehlou deltou rozprostírající se na ploše 25000 km2. Je protkaná sítí asi 400 ramen, z nichž je přibližně 40 splavných pro velké lodě. Například jedno z největších - Rio Grande dosahuje v některých místech šířky až 30 km. Mimo hlavní trasy najdete původní zachovalou faunu a floru a můžete zde spatřit i potomky původních bojovných indiánských kmenů Warao, kteří se zcela přizpůsobili životu ve vodě. Bydlí v typických kruhových obydlích (palafitos) postavených na kůlech z kmenů palem moriche. Ty jim kromě ryb slouží i jako zdroj další obživy. Získávají z nich med, sirup, vyrábějí mouku a z listů pletou košíky, rohože, sítě na spaní a další předměty denní potřeby. Většina itinerářů začíná v historickém městě Ciudad Bolívar, které si stále uchovává svůj koloniální šarm. Nebo v Canaimě - malém městečku na řece Río Carrao pod krásnými sedmi vodopády. Z Canaimy můžete podnikat výlety k Andělskému vodopádu nebo do Gran Sabany ke stolovým horám.

Ostrov Margarita
Karibský ostrov s nádhernými plážemi, výchozí místo pro další exotické výlety např. na korálové ostrovy Los Roques, Los Hermanos. Pokud máte více času, můžete se vypravit do přístavu La Cruz a odtud pak navštívit jedinečný komplex jeskyní Cueva del Guácharo. Naleznete zde nočního ptáka Guácharo, který má podobný styl života jako netopýři.

Roraima
Nejvyšší a nejrozlehlejší stolová hora ležící v hraničních oblastech Venezuely, Guajany a Brazílie. Má rozlohu 280 km2 a výšku skoro 3000 m. Je velmi populární mezi milovníky přírody a horské turistiky. Okružní pěší túry bývají většinou pětidenní a bude se po vás chtít, abyste si na poslední dva dny najali místního průvodce. I když v horách velmi často prší, nádherné scenérie vám tuto nepříjemnou okolnost zcela vynahradí.

Salto Angel
Andělský vodopád, nejvyšší vodopád na světě (979 m) nacházející se v národním parku Canaima.

Salto Aponduao
Jeden z nejpůsobivějších a nejfotogeničtějších vodopádů v La Gran Sabana. Dostat se k němu není právě snadné. Po odbočení z hlavní silnice musíte ujet asi 40 km po prašné silnici do indiánské vesnice Inboribó, tam vás za poplatek převezou kánoí na druhou stranu řeky Aponguao a odtud se vydáte pěší túrou (cca 1/2 hodiny) k vodopádu. Nebo si můžete zaplatit cestu lodí až k vodopádu a nazpět jít pěšky. Ať zvolíte kteroukoli možnost, pohled na 105 m vysoký vodopád je rozhodně impozantní. K vodopádu vede dobře značená stezka, na místě se můžete vykoupat a zaplavat si v jedné z přírodních tůní. V blízkosti se nachází idylické místo ke kempování s nádherným výhledem na vodopád i okolní krajinu.

Venezuelské Andy
Zelenající se pohoří Sierra Nevada de Mérida tvoří severní okraj And na severozápadě Venezuely s nejvyšším vrcholem Pico Bolívar (5007 m). Nádherné hory s věčně zasněženými vrcholy a typickými bažinatými horskými loukami (páramos) jsou domovem řady jedinečných rostlinných druhů. Svézt se můžete nejdelší a nejvýše položenou lanovou dráhou na světě. Pouhých 12 kilometrů od Pico Bolívar najdete i příjemné město Mérida.