Výjezdová turistika | Venezuela | Důležité informace

Důležité informace

Venezuela

Kdy se vydat na cestu
Převládá tropické klima, s mírnými teplotami v pobřežních oblastech. Teplota se výrazně mění podle nadmořské výšky. Vhodnější pro cestování je období sucha (prosinec - duben), zejména plánujete-li pěší turistiku. Naopak venezuelské řeky včetně Andělských vodopádů jsou mnohem působivější v období dešťů (květen - listopad).

Geografie a příroda

Venezuela leží na severu Jižní Ameriky, severně od Brazílie mezi Kolumbií a Guayanou. Různorodost venezuelské krajiny nemůže návštěvníky rozhodně zklamat. Na severozápadě se pyšní zasněženými vrcholy And (s nejvyšší horou Pico Bolívar 5007 m) a na východě rozlehlou deltou řeky Orinoko protkanou labyrintem říčních ramen. Jižní část láká divokou tropickou přírodou Amazonky a sever nabízí 2800 km karibského pobřeží s nespočetnými plážemi. Nejneobvyklejšími přírodními formacemi Venezuely jsou tepui - tzv. stolové hory. Skalní útvary s plochými vrcholy a téměř kolmými stěnami vypínajícími se nad savanami do výšek nad 1000 m. Tyto vrcholy se vyznačují bizarní "měsíční" krajinou a místy charakteristickou vegetací. Na jihovýchodě země je roztroušeno asi 100 takovýchto tepui. Z jednoho vrcholu tepui se valí Salto Angel (Andělský vodopád), nejvyšší vodopád na světě (979 m) a zároveň nejznámější turistická podívaná Venezuely.

Klima a počasí
Převládá tropické klima, s mírnými teplotami v pobřežních oblastech. Teplota se výrazně mění podle nadmořské výšky. Střídá se období sucha (prosinec – duben) s obdobím dešťů (květen – listopad). V oblasti Amazonky panuje vlhké a deštivé počasí po celý rok s průměrnými ročními srážkami 200 cm. Pro další aktuální informace o počasí ve Venezuele klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: nejjednodušší spojení je na mezinárodní letiště do Caracasu. Mezinárodní odletová taxa je 21 USD a většinou je započtena v ceně letenky. Pozemní cestou: turisté mohou použít hraniční přechody mezí Brazílií a Kolumbií, nejpoužívanější je přechod El Amparo de Apure - Arauca a Puerto Páez - Puerto Carreno, cesta však může být z bezpečnostního hlediska riziková.

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem. Od 03.12.2002 obdrží turisté vízum zdarma po příletu do Venezuely formou bezplatné turistické karty DIEX 2. Tato karta umožňuje občanům ČR pobyt na území Venezuely až do 90-ti dnů. Dobu pobytu na území Venezuely nelze prodloužit. Při vstupu do země je nutné mít u sebe zpáteční letenku nebo doklad prokazující pokračování cesty z Venezuely. Mezinárodní řidičský průkaz je na území Venezuely platný jeden rok. Mezinárodní očkovací průkaz se nevyžaduje pro vstup do země, je však nutný, pokud cestovatel pokračuje dále (například z Venezuely do Brazílie nelze odcestovat bez potvrzení o očkování proti žluté zimnici). Proto připomínáme, že turisté, kteří pokračují z Venezuely do dalších zemí, by si měli prověřit pečlivě požadovaná očkování v těchto dalších destinacích a vždy by měli mít tato očkování potvrzena v mezinárodním očkovacím průkaze. Mezinárodní očkovací průkaz je na území Venezuely platný jeden rok. Přihlašovací povinnost cizinců na území Venezuely není zavedena.

Celní předpisy
Dovoz neobchodního zboží pro osobní spotřebu je osvobozen od celních poplatků. Dovoz a vývoz valut není omezen. Povinná směna valut není zavedena. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Místní doprava

Místní letecké společnosti Avensa a Servivensa, které oficiálně zkrachovali v roce 1999, občas nabízejí místní lety, na které však nelze spoléhat. Na většině místních linek operují malí soukromí dopravci. Situace je však velmi nepřehledná a letenky většinou nelze zakoupit před vaším příjezdem do Venezuely. Pro menší skupinky je výhodné najmutí soukromého letadla, což vám rádi zařídíme. Hlavním dopravním prostředkem jsou autobusy, které odjíždějí z hlavního autobusového nádraží v Caracasu téměř do všech koutů Venezuely. Po cestě jsou kontrolní stanoviště policie nebo armády, proto doporučujeme mít při sobě vždy všechny dokumenty. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám cestování v najatém automobilu s našim řidičem. Cestování je výhodné i díky ceně benzínu, která se pohybuje mezi 80 - 100 bolívary. V některých federálních státech je nutné uhradit i dálniční poplatky v rozmezí 100 - 500 bolívarů. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Země prošla španělskou kolonizací, proto je její kultura i architektura silně ovlivněna katolicismem. Přesto zde v odlehlých oblastech naleznete i okouzlující tradiční kulturu domorodých indiánských kmenů. Lidé zde žijí ještě tradičním stylem života, jako kdyby se zde zastavil čas. Mnohé skupiny Indiánů zůstávají nezasaženy civilizací, jako např. tajemný kmen Yanomami na venezuelsko-brazilské hranici, jehož kultura doby kamenné zůstala po staletí nedotčena. Tradiční je vizuální umění a všudypřítomná rytmická hudba.

Svátky a oslavy

Pokud navštívíte Venezuelu v době konání některého z festivalů nebo karnevalů, určitě se na něj vypravte. Přispěje k bližšímu poznání této pro nás zatím neznámé a exotické země. Nejznámějším je Karneval, který se koná každé pondělí a úterý před "popeleční středou". Provází jej hudba, tradiční rytmické tance a maškarní průvody. Nejpěknější Karneval probíhá ve městě Carúpano. Většina dalších svátků a oslav je spojena s hlavním katolickým náboženstvím.

Státní svátky a dny volna
01.01. - Nový rok
Velikonoce (Zelený čtvrtek a Velký pátek)
19.04. - Vyhlášení Nezávislosti
01.05. - Svátek práce
24.06. - Bitva u Carabobo
05.07. - Den Nezávislosti
24.07. - Bolívarovy narozeniny
12.10. - Objevení Ameriky
25.12. - Vánoce

Časové pásmo
GMT / UTC - 4 hodiny.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 120 V, 60 Hz (nutný je adaptér).

Měna

Oficiální měnou ve Venezuele je bolívar, 1 VEB = 100 centimů. Prakticky se nepoužívají mince kromě nových v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 500 VEB. Ve Venezuele můžete měnit peníze v bance nebo na černém trhu, ale upozorňujeme, že měnit peníze s jinými než k tomu oprávněnými zprostředkovateli (banky a hotely) je ilegální. Oficiální kurz kolísá. Současný měnový kurz dělá Venezuelu zemí, kde lze dostat kvalitní služby za velmi příznivé ceny, pokud však měníte USD na černém trhu. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD) a pouze v bankách také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Dne 21.02.2003 bylo zavedeno opatření omezující volnou směnitelnost bolívaru. V současné době mohou turisté směnit USD za oficiální kurs 4300 VEB / 1 USD. Zpětná výměna není možná. Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet oficiálního kurzu klikněte zde.

Placení

Nejlépe je vsadit na dolary. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty jsou k nalezení skoro v každém městě, ale nelze na ně spoléhat.

Spropitné

V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé. V zařízeních střední a vyšší kategorie je většinou k účtu automaticky připočítána 10 % přirážka za servis. Ponechání malého spropitného v lepších restauracích a hotelech bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostelu / kláštera.

Nákupy

Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně indiánská ručně vyrobená keramika, stříbrné a zlaté šperky, mosazné, měděné a bronzové sošky, předměty vyřezávané ze dřeva a další ručně vyráběné umělecké předměty, tradiční obrazy, vlněné pokrývky, tradiční indiánské oblečení a spací sítě "hamaky". Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 08:30-15:30. Úřady: Po-Pá 08:00-12:00, 14:00-16:00. Pošta: Po-Pá 08:00-12:00, 14:00-18:00 (pohled do ČR – 1 USD). Obchody: 09:00-18:00.

Telefony a internet
Ve větších městech je rozvinutá síť místních operátorů (CANTV, Movilnet, Digicel, Telcel), roaming s českými operátory funguje bez problémů pouze v některých oblastech a pouze u některých operátorů. Proto doporučujeme zakoupení místní sim karty, ale ověřte si, kde všude má místní operátor pokrytí signálem. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (3000 a 5000 VEB), které naleznete na ulici a v Caracasu i v metru, kde hovor stoji cca 1 USD / min. Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech od cca 1 USD do 10 USD / hod. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu.

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči: 166, 171
Policie: 169, 171
Ambulance: 171
Dopravní policie: 167
Národní garda: 168

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a výšek nad 3000 m, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být velmi chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení, svetr a teplou bundu. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Lékařská péče ve Venezuele je celkově na nižší úrovni než v ČR, nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt jen v největších městech. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou někdy problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Pokud zraněný nebo nemocný nemá u sebe hotovost či platnou mezinárodní platební kartu, není ošetřen ani v případě ohrožení života. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), tyfu a tetanu. Při cestách do některých oblastí je vyžadováno očkování proti žluté zimnici. V některých oblastech je možný výskyt malárie. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Stravování
Ochutnat místní kuchyni můžeme zcela jistě doporučit. Např. venezuelské národní jídlo pabellón criollo sestávající z kousků hovězího masa, rýže, černých fazolí, sýru a opečeného banánu. Nebo místní specialitu tequenos, závitky z tenkého sýrového těsta nebo empanadas, smažené závitky z kukuřičné mouky plněné mletým mase, sýrem, fazolemi nebo jinou mladou zeleninou. Nedílnou součást venezuelské kuchyně tvoří také kuřecí a vepřové maso, ryby a různé druhy polévek. Jídlo můžete zapít velmi dobrým venezuelský pivem. V celé Venezuele je možné najít místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 13000 - 28000 VEB. Pro stravování ve Venezuele platí podobné zásady jako jinde v Jižní Americe, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně.

Velvyslanectví České republiky
Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, Caracas 1060
Tel.: +58 2122611746, Fax: +58 2122663987, Email: caracas@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát České republiky ve Venezuele
Avenida 8 (Santa Rita), No. 61-29, Maracaibo
Tel.: +58 2617412747, Fax: +58261/7430721, Email: maracaibo@honorary.mzv.cz

Důležité informace
Z bezpečnostního hlediska patří Venezuela k rizikovým zemím. V zemi existuje vysoká kriminalita, jejíž závažnost a intenzita v poslední době vzrostla. Kromě častých drobných krádeží roste počet ozbrojených přepadení a to i ve dne. Politické demonstrace v hlavním městě nejsou namířeny proti cizincům, nicméně je lepší se jim vyhnout. Nedoporučují se individuální cesty do odlehlých oblastí. Nedoporučuje se, aby ženy chodily v šortkách nebo v šatech. V bezpečí nejsou ani cenné věci ponechané v hotelovém pokoji. Mějte proto na paměti ve zvýšené míře také základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Upozorňujeme, že cestovat pouze s fotokopií dokladu není možné. Žádné fotokopie dokumentů nejsou místní policií ani jinými úřady akceptovány. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.