Výjezdová turistika | Korea | Nejnavštěvovanějsí místa

Nejnavštěvovanějsí místa

Korea

Seoul
Je hlavním městem Korejské republiky. Název města je vlastně samotným korejským slovem, které označuje hlavní město. Seoul je moderní velkoměsto, v centru a nových čtvrtích převládá pravidelná zástavba. Na druhé straně má toto město bohatou historii a starobylé čtvrti jsou v ostrém kontrastu s moderní průmyslovou zástavbou. Vládní budovy se nacházejí ve čtvrti Sedžong-no. K historickým památkám patří královský palác Kjongbokkung postavený v roce 1394, další paláce a chrámy z 15. století, čtyři městské brány, palác Kjongbok či palác Čchandgok s bránou Tonhwamun. Svatyně královských předků Čongmjo je zařazena na seznamu UNESCO. V Pagodovém parku se nachází pagoda kláštera Wongsaksa postavená ze žuly a mramoru. V Seoulu se lze věnovat celé řadě aktivit od nákupů až po nezapomenutelnou návštěvu veřejných lázní či vysílače, odkud se vám naskytne pěkný výhled na celé město.

Busan
Je přímořské a velmi metropolitní město. S rozlohou 763 km² a počtem obyvatel přesahujícím 3,6 milionu je druhým největším městem v Koreji. Ze severu ho obklopuje pohoří, z jihu Japonské moře. Město je důležitým dopravním uzlem v lodní i letecké přepravě. Nachází se zde velký přístav a také mezinárodní letiště. Busan je známý hlavně v oblasti kulturního a společenského života. Každoročně zde probíhá mezinárodní filmový festival. Busan byl v roce 2002 hostitelským městem Asijských her a APEC 2005. Byl také jedním z hostitelských měst Mistrovství světa ve fotbale 2002. Dne 14. listopadu 2005 město oficiálně oznámilo svou kandidaturu na pořádání letních olympijských her 2020. Mimo to se zde ale také nachází řada překrásných chrámů (Beomeosa z roku 678, Seokbulsa – poustevna vytesaná ve skále), veřejných lázní a nedaleko města jsou příjemné písčité pláže.

Jejudo
Je korejským pátým největším ostrovem a je obdařen bohatou historií a krásami přírody. Korejská Hawai, Středomoří, Disneyland nebo Ráj - tak bývá někdy tento ostrov nazýván a na každém tvrzení je něco pravdy. Pro Korejce je Jejudo oblíbenou líbánkovou destinací. Nejkrásnější je zde zajímavá krajina ovlivněná vulkanickou činností. Na ostrově se rovněž nachází nejvyšší hora Jižní Koreje, Hallasan, měřící 1950 metrů, kolem které se rozkládá stejnojmenný národní park. Na pobřeží kolem ostrova je mnoho pláží, vodopádů a podivuhodných vulkanických kuželů, které vyrůstají přímo z oceánu. Jihovýchodní pobřeží je lemováno zvláštně erodovanými útesy Yongmeori a také se zde nachází hora s příkrými svahy Sanbangsan, jež je spirituálním místem s jeskynním chrámem a léčivými prameny. Nevšední zážitek nabízí také cesta ke kráteru Sangumburi hlubokém 100 metrů nebo pohled na pobřežní skály Jusangolli s vrcholky bizarních tvarů, které jsou výsledkem rychlého chladnutí a tuhnutí lávy. Dále se na ostrově nachází nejdelší lávový tunel na světě Manjannggul, tradiční vesničky (skanzeny), muzea a řada typických asijských parků. Teplota moře je zde nejvyšší v Koreji a korálové útesy poblíž Seogwipo hrají všemi barvami.

Kumgangsan
Jižně od přístavu Wonsan na východním pobřeží korejského poloostrova se začíná zvedat jedna z nejdramatičtějších scenérií v zemi. Kumgangsan, doslova Diamantové hory, jsou druhým nejvyšším pohořím Koreje, nejvyšší vrcholek Pirobong zasahuje do výše 1638 m. Zvláštní úctě a obdivu lidí se toto pohoří těší již od pradávna. Oblast je populární díky své překrásné krajině, naleznete zde mnoho vodopádů, minerálních pramenů, lagun, buddhistických chrámů a pousteven. Oblast je vhodná pro pěší turistiku, lezení po horách, ale i pro klidné procházky či plavení se na loďkách po rozličných lagunách a jezírcích. Za návštěvu určitě stojí nejdůležitější zenový klášter v Koreji Pyohon založený roku 670, působivý zážitek nabízejí také vodopády Kuryong a Pibong. U vodopádů Kuryong je výborný výhled z plošiny Kuryong, pod kterou se rozprostírá jezírko Kuryong Lake. Podle mýtu ho obývalo devět draků, kteří střežili pohoří Diamantových hor. Odtud vede most Ryondam k 700 metrů vysoké skále Kuryong, která nabízí nádherný výhled na hluboká údolí a tamní jezera. Kromě těchto míst je zde ale k vidění celá řada dech beroucích scenérií.

Národní park Seoraksan
Přírodní krásy Jižní Koreje spočívají hlavně v jejím hornatém povrchu. Nížiny tu tvoří necelou třetinu plochy. Jeden z nejkrásnějších národních parků v Koreji se může pochlubit podivně tvarovanými skalními útvary, hustými lesy, hojným množstvím zvěře, horkými prameny a starobylými chrámy z období říše Silla. Legenda říká, že si ve zdejších říčkách a jezírcích, schovaných před lidským zrakem, hrávají nymfy. Stavebnictví nepřející terén zde zabránil poničení panenské přírody, a tudíž ji můžete obdivovat v její původní kráse a rozmanitosti. Dále v Seoraksanu můžete navštívit zřejmě nejstarší ženský buddhistický chrám na světě vybudovaný v 7. století n. l. – Singheungsa.

Gyeongju
Ve městě samém i v jeho bezprostředním okolí lze navštívit nespočet hrobek, paláců, pagod, chrámů, zahrad a shlédnout množství soch, proto je tento korejský kulturní skvost nazýván „muzeum beze zdí“. Město bylo založeno roku 57 př. n. l. a stalo se hlavním městem dynastie Silla, jímž zůstalo po téměř 1000 let. V 7. století si tato říše podrobila okolní království Baekje a Goguryeo a Gyeongju se stalo hlavním městem celého poloostrova. Jeho význam po pádu říše Silla upadal, ale od počátku 20. století dochází k jeho kulturnímu i ekonomickému oživení. Některé části města byly zapsány na seznam kulturního dědictví UNESCO. V dnešní době je Gyeongju spíše komplexem 53 městeček a vesnic, které dohromady zaujímají plochu 1323 km2 a na jejichž návštěvu je potřeba několik dní.

Národní mořský park Dadohae Haesang
Národní park Dadohae je největším mořským parkem, pod nějž spadá přes 1700 ostrovů a ostrůvků v Jižním a Západním moři. Některé ostrovy jsou obydleny a nabízí různé sportovní vyžití (potápění, rybaření), některé jsou pouze zalesněnými či holými skálami. Nejnavštěvovanějšími ostrovy jsou Hongdo a Heuksando. Ostrov Hongdo je díky svému hornatému povrchu vhodný zejména pro pěší turistiku. Dalším důvodem k jeho návštěvě jsou nádherné západy slunce. Heuksando je naproti tomu hustě obydleným rovinatým ostrovem vhodným pro cykloturistiku.

Národní park Jirisan
Je největším a zároveň nejstarším horským parkem (funguje od roku 1967), jehož dominantou je druhá nejvyšší hora Jižní Koreje Jirisan (1915 m). Mimo tuto horu je v parku ještě asi tucet vrcholů přesahujících 1500 m. Plocha parku zasahuje do tří provincií – na severu Colla, na jihu Jeolla a Gyeongsang. V parku se nachází celá řada starobylých chrámů, klášterů a paláců, které sem lákají poutníky z celého světa.

Gongju
Roku 475 se Gongju stalo hlavním městem království Baekje poté, co bylo původní hlavní město Hanseong (Seoul) obsazeno nepřátelskými jednotkami sousedního království Goguryeo. Nejvíce Gongju proslavil nález hrobky krále Muryeonga, ve které bylo objeveno více než 2900 historických artefaktů nesmírné hodnoty. Vzhledem k tomu, že hrobka byla velmi zachovalá a obsahovala tak rozsáhlou sbírku předmětů, je král Muryeong nazýván korejským Tutanchamonem.

Buyeo
Toto město bylo posledním hlavním městem království Baekje. Centrum království sem bylo přestěhováno roku 538. Baekje prosperovalo až do roku 660, kdy bylo zničeno Čínou. Dnes je Buyeo klidným městečkem obklopeným lesy a rýžovými poli. K pozůstatkům království dnes patří zbytky pevnosti, pohřební mohyly, obnovená zahrada s rybníky a pětistupňová kamenná pagoda. Další archeologické nálezy jsou umístěny v Národním muzeu v Buyeu. Za návštěvu rovněž stojí krytý trh Jungang, kde lze koupit vše od potravin až po skvělé suvenýry či oblečení.

DMZ - Demilitarizovaná zóna
Korejská demilitarizovaná zóna je 4 km široký pás země táhnoucí se přes celý poloostrov v délce 248 km. Odděluje Severní a Jižní Koreu a jedná se o jednu z nejstřeženějších hranic na světě. Je ohraničena elektrickým ostnatým plotem a hlídána tanky. Dokonce i zvěř má problémy se přes toto pásmo dostat. Hranici nyní hlídá asi 600 mužů, z nichž většina jsou jihokorejští muži sloužící základní vojenskou službu. Jediným místem, které může turista navštívit je Panmunjom. Zde se nacházejí modré budovy Spojených Národů, kde stále ještě probíhají jednání o míru. Celé město působí až surrealisticky, čehož typickým příkladem je supermoderní vlakové nádraží, které je zcela prázdné a jen čeká na okamžik, kdy bude hranice uvolněna. V rámci návštěvy DMZ se můžete vydat i do jednoho ze 4 objevených tunelů, které vybudovala Severní Korea, a pomocí kterých plánovala obsazení Jižní Koreji. Navštívit můžete 3. tunel objevený v roce 1978, vláček vás sveze do 73 metrů hlubokého tunelu, kde si pak můžete projít cca 265 metrů tunelu, poté vás vláček opět vyveze nahoru. Tunelem mohlo projít až 30000 vojáků za hodinu.