Výjezdová turistika | Filipíny | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Filipíny

Angeles City
Angeles leží asi dvě hodiny jízdy po dálnici na sever od Manily. Část 260 000 města byla zničena při výbuchu sopky Mt. Pinatubo v roce 1991. Dnes je město proslulé zejména svými go-go bary a nočními podniky na Fields Avenue. Zábavu pro gentlemany zde nabízí více než 60 barů, k dispozici je komfortní levné ubytování a množství kvalitních restaurací. Město je výchozím bodem k výletům na sopky Mt. Pinatubo a Mt. Arayat. V únoru se na nedalekém bývalém vojenském letišti Clark koná populární festival horkovzdušných balónů. K dispozici jsou i dvě dobrá golfová hřiště Mimosa Golf Club a Greenhills Golf Club. Milovníci nákupů se mohou vydat do bezcelní zóny Clark.

Baguio
Město s více než 250 000 obyvateli leží v nadmořské výšce 1450 m a je vstupní branou do pohoří Cordillera. Baguio je díky svým mírným teplotám a krásné přírodě oblíbeným víkendovým výletním místem. Oblast původně obývaly kmeny Ibaloi a Kankana-ey. Navštívit můžete park Burnham, tradiční tržiště, katedrálu Baguio, botanickou zahradu Baguio nebo vesnici Tam-awan s tradičními domy Ifugao. Město je také výchozím bodem pro výstupy na druhou nejvyšší horu Filipín Mt. Pulag (2922 m) s proslulou náročnou trekingovou trasou Akiki Trail (25km).

Banaue

Dvacetitisícové městečko leží ve výšce 1200 metrů v pohoří Cordillera s typickými kopci, obloukovými planinami a údolími s množstvím malých políček s rýží a zeleninou. Oblast je proslulá rýžovými terasami starými přes 2000 let, které vybudovaly primitivními dřevěnými nástroji příslušníci kmene Ifugao. Terasy jsou považovány za "osmý div světa" a v roce 1995 byly zapsány na list kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí místní vesnice Poitan a Tam-an s domy Ifugao a tradičními řemesly. Městečko je výchozím bodem mnoha trekingových tras do pralesa s vodopády a místními vesnicemi. Pěkný je i jednodenní výstup na horu Mt. Amuyao (2702 m) s noclehem na radarové stanici na vrcholu hory.

Batanes
Málo navštěvované ostrovy leží 860 kilometrů na sever od Manily. Pouze tři z deseti ostrovů, jejichž krajina připomíná skotskou vysočinu, jsou obydlené. Ostrovy jsou ideálním místem pro pěší túry a cykloturistiku. Nejlepší dobou pro návštěvu je suché a teplé období mezi březnem a květnem.

Bohol

Klidný tropický ostrov s přírodními plážemi a kopci připomínajícími tvarem čokoládové pralinky je vhodný pro ty, kteří chtějí strávit klidnou romantickou dovolenou. Malé resorty na pobřeží přímo vybízejí k lenošení a relaxaci. Při výletech můžete objevovat kouzlo ostrova a navštívit místní vesnice, rýžové terasy, městečka s koloniálními španělskými kostely nebo pohoří "Chocolate Hills", které tvoří 1268 identických kopců s výškou od 40 do 120 metrů, které se v období sucha zabarví dohněda. Pokud se vydáte do džungle, budete moci spatřit i nejmenší opičku Tarsier. Skvělé romantické ubytování nabízí i blízký ostrůvek Panglao spojený s ostrovem Bohol dvěma mosty. Nejlepší ubytování je na proslulé pláži Alona.  

Boracay

Malý ostrov dlouhý pouhých devět kilometrů a široký jeden kilometr leží na severozápad od ostrova Panay. Boracay je rájem pro všechny milovníky slunce. Pokud máte rádi průzračné modré moře, sněhově bílé pláže lemované palmami, šnorchlování a potápění, tak si dovolenou určitě užijete. Tropická krajina na ostrově je mírně zvlněná a zvedá se až do 100 metrové výšky. Nejlepší hotely se nacházejí na proslulé čtyři kilometry dlouhé "Bílé Pláži" (White Beach) s jemným bílým pískem, která patří k těm nejlepším na světě. Komfortní ubytování, plážové restaurace, diskotéky a bary jsou samozřejmostí. Ti, kteří nemají rádi plné pláže, se mohou vydat na klidnou pláž Bulabog na východním pobřeží ostrova, která je vyhlášená mezi vyznavači windsurfingu, parasailingu a plachtění. Navštívit můžete také dalších 10 pláží, mezi populární patří Diniwid, Alinghai, Manoc Manoc a Cagban. Určitě si nenechte ujít ani jeskyni Yapak, kde žije množství netopýrů. Za shlédnutí stojí i muzeum mořských lastur Kar Tira ve vesnici Ilig Iligan se sbírkou mořských lastur, dřevořezeb, keramiky, ručně tkaných tradičních kostýmů z celých Filipín.

Cebu
Cebu je díky mezinárodnímu letišti hlavní vstupní branou do souostroví Visayas ležícím mezi Luzonem, Mindorem, Palawanem a Mindanaem. Mezi známá místa na severu patří ostrov Bantayan s bílými plážemi a Malapascua, kde je populární potápění se žraloky. Na jihu leží Moalboal oblíbený mezi potápěči a Olango - centrum potápění s pobřežím, kde můžete skvěle pozorovat mořské ptactvo. Na ostrově Cebu pak leží pět větších měst Cebu City, Toledo, Danao, Mandaue a Lapu-Lapu.

Cebu City
Největší město na ostrově Cebu s více než 720 000 obyvateli patří k nejstarším městům na Filipínách. Naleznete zde nejrušnější přístav Filipín a velkou komunitu Číňanů. 14. dubna 1521 se tady vylodil Ferdinand Magellan, který zde postavil kříž na památku pokřtění prvních 800 místních obyvatel. Za shlédnutí stojí bazilika Minore del Santo Nino vybudovaná v roce 1565, pevnost Fort San Pedro, Magellanův kříž uchovávaný v kamenné rotundě se stropními malbami, čínské a taoistické chrámy, pivovar San Miguel a motýli park. Zajímavou atrakcí jsou každoroční lednové oslavy Sinulog pořádané k uctění Jezulátka. Při tanci ve stylových kostýmech se za zvuku bubnů provolává sláva narození Ježíše. Město s mnoha hotely, obchody, kasiny, restauracemi a bary je výchozím bodem k cestám na okolní ostrovy s pěknými plážemi.

Davao
Největší město na ostrově Mindanao leží na úpatí hory Mt. Apo. Ve městě se mísí původní obyvatelé s přistěhovalci, z nichž nejpočetnější jsou komunity Číňanů, muslimů a křesťanů. Během 2. světové války bylo město významnou japonskou základnou s důležitým přístavem. Dnes z něj proudí exotické ovoce do celého světa. Japonský vliv zde však můžete vidět dodnes, proto je Davao také někdy nazýváno "Malým Japonskem". Ve městě stojí za shlédnutí několik čínských chrámů, orchidejová farma a tkalcovské centrum. Zajímavou každoroční kulturní událostí je Kadayawan sa Dabaw Festival, který se koná druhý týden v srpnu. Během festivalu je město bohatě vyzdobeno a prochází jím pestrobarevné průvody v tradičních kostýmech s tanci a etnickými rituály. Davao je i výchozím bodem pro treky na Mt. Apo nebo výlety na blízké korálové ostrovy Samal a Talikud s průzračnou vodou a mnoha potápěčskými místy.

Ilocos
Severozápadní cíp Luzonu je hranicí mezi východním pohořím Gran Cordillera Central, severovýchodním Ilocos Mountains a jižním Ilocos Range. Oblast je proslulá svými starými kamennými kostely a koloniálními městečky se španělskou architekturou, kterou můžete objevovat z kočáru taženého koňským spřežením. Nejnavštěvovanější jsou města Vigan a Laoag. Mezi nejznámější památky Viganu patří katedrála Sv. Pavla, arcibiskupský palác vybudovaný v roce 1783 a kostely Bantay a Sintai. Rozhodně byste si neměli nechat ujít prohlídku kostela Paoya vybudovaného v roce 1804 z bloků korálu a cihel, který je zapsán na listu kulturního dědictví UNESCO. Pěkná je i nízká masivní katedrála Laogag vybudovaná v letech 1650-1700. Prohlédnout si můžete také věž Sinking Bell Tower nebo kostel Dingras, který byl postaven uprostřed rýžového pole místním obyvatelstvem v roce 1680 z červených pálených cihel. Milovníci moře se mohou ubytovat devět kilometrů od města Laoag na pláži Calayab ve stylovém hotelu v pevnosti Ilocandia ležící uprostřed písečných dun. Vyhlášeným letoviskem jsou sněhobílé pláže městečka Pagudpud, známá je modrá laguna Dos Hermanos. Na pobřeží můžete pozorovat bohatý mořský život, obrovské želvy, různé druhy korýšů a množství ryb.
 
Mindanao
Jeden z největších ostrovů Filipín má rozlohu více než 90 000 km2. Ostrov tvoří sopečné pohoří, zelená údolí a panenské lesy obývané množstvím exotických zvířat. Naleznete zde malebnou krajinu s ovocnými plantážemi a orchidejovými farmami. Mindanao je domovem filipínského orla, který je národním symbolem a je také největším orlem na světě. Roste zde i velmi vzácný druh filipínských orchidejí Vanda Sanderiana. Ostrov obklopuje průzračné moře s nespočtem korálových ostrůvků, které můžete vidět z vrcholu nejvyšší hory ostrova Mt. Apo. Největším z nich je ostrov Samal s populárními resorty a pěknými plážemi. Na Mindanau žije v horách mezi kávovými plantážemi i několik kmenů původních obyvatel. Za shlédnutí stojí záhadné jezero Tinagong Dagat ležící u města San Isidro, nejvyšší vodopád Aliwagwa (338 m) a městečko Caraga s kostelem ze 17. století pokrytým mechem. Navštívit můžete i rybí chovnou stanici v General Santos City, kde se chová více než 2400 druhů mořských živočichů včetně tuňáka žlutoploutvého.

Manila
Manila se nachází na jihozápadě ostrova Luzon při pobřeží Manilského zálivu na místě, kde se do něj vlévá řeka Pasig. Město leží v průměrné nadmořské výšce 14 m. V lednu, kdy spadne průměrně 25 mm srážek, se teplota pohybuje okolo 28°C. V červenci se teplota pohybuje okolo 32°C. Nejdeštivějším měsícem v roce je srpen, ve kterém se úhrn srážek pohybuje průměrně okolo 440 mm. Za španělské nadvlády byla Manila nazývána "Perlou Orientu". Dneska je jedním z nejlidnatějších měst světa, kde se střetává východ se západem. Město bylo založeno v roce 1571 na místě původního muslimského osídlení. V roce 1976 bylo sdruženo 17 sousedících měst s Manilou a vzniklo tak seskupeni Metro Manila s populací přesahující 10 miliónů obyvatel. V Manile se nachází velké množství zajímavých míst a historických památek. Řeka Pasig rozděluje město na severní a jižní část. Tyto dvě části jsou spojeny pěti velkými kamennými mosty: Ayala, Del Pan, Johns, Makartur a Quezon. Na levém břehu řeky v centrální části města se nachází čtvrť Intramuros (česky doslova Uvnitř zdí), obklopují ji staré hradby bývalé pevnosti. Zachovala se zde řada památek: univerzita Santo Tomas, římskokatolická katedrála, pomníky mořeplavců pocházejících ze Španělska, hrobka Apolinaria Mabini, kostel Sv. Augustina a pevnost Santiago. V této čtvrti stojí i muzeum, kde jsou vystaveny plátna filipínských a španělských mistrů. Na břehu řeky v oblasti San Miguel stojí palác Malacanian, sídlo prezidenta. Uprostřed parku Luneta, který stojí na břehu Manilského zálivu, se nachází pomník Josého Rizala, na ulici Bonifacio Drive je pomník Andrease Bonifacia. Za shlédnutí stojí sbírky Národního muzea, Filipínská galerie a obrazová galerie v prezidentském paláci. Nedaleko parku Rizal se nacházejí čtvrti Ermita a Malate, známé jako turistická zóna (Tourist Belt). V části Ermita je spousta galerií, antikvariátů a obchůdků se suvenýry, zatímco Malate je známá pro své kavárničky, hudební kluby a divadla. Roxas Boulvard, nazývaný též "Sunset Boulvard", se táhne z Paranaque City do Manily a je jedním z oblíbených míst, kde můžete pozorovat západ slunce. Nachází se zde spousta luxusních obchodů, kasin a je zde i bohatý noční život. Baywalk, promenáda vedoucí kolem bulváru, je známá svými bary, restauracemi a nočními podniky. Gurmáni si v Manile přijdou na své, je zde množství kvalitních restaurací servírujících vynikající jídla kuchyní celého světa, populární je restaurace Ilustrado v Inramuros, která nabízí španělskou kuchyni, tradiční čínskou kuchyni pak můžete vyzkoušet v některé z restaurací v Binondu. Výstavní vily Američanů a bohatých Filipínců jsou postaveny v přilehlých městech Quezon City (zábavní centrum města) a Pasay. Finanční a obchodní centrum Makati je nejmodernější částí města. Marikina City je obuvnickým centrem Filipín, Paranaque City je proslulé svými rybími trhy a restauracemi a v Las Pinas City jsou v kostele St. Joseph´s Parish uchovány jediné bambusové varhany na světě.  Z vyvýšeniny Tagaytay, která leží kousek od Manily, můžete pozorovat i nejmenší sopku na světě Taal nacházející se u stejnojmenného jezera.

Palawan
Nejrozsáhlejší filipínská provincie s 1769 exotickými korálovými ostrovy je přírodním rájem ležícím na sever od Mindora a Bornea. Ostrovy obklopující Palawan se dělí do tří skupin - Calamian na severu, ostrovy Cuyo na severozápadě a ostrovy Balabac-Bugsuk na jihozápadě. Díky své nedostupnosti si provincie Palawan zachovala kouzlo exotiky a neporušený ekosystém bohatý na faunu a floru. Ostrovy obklopují průzračné Sulské a Jihočínské moře, které jsou rájem potápěčů s množstvím korálů a bohatým mořským životem. Blízko města Puerto Princesa na ostrově Palawan leží zátoka Honda s malými korálovými ostrůvky (Cowrie, Pandan atd.) s možností skvělého šnorchlování. V nedalekém národním parku se můžete vydat na pěší túru po "Opičí stezce" nebo na nejdelší osmikilometrovou podzemní řeku světa, která se vine pod pohořím St. Paul a ústí do laguny a poté do Jihočínského moře. Jižní Palawan je stále divoký a nezasažený turistikou. Nachází se zde jeskyně Tabon s nejstarším dochovaným obydlím v jižní Asii, kde byla objevena lebka stará 22000 let. V mnoha jeskyních Palawanu archeologové objevili nářadí z doby kamenné, čínské pohřební urny a mnoho starých orientálních rytin. Jestliže vás zajímá historie, tak se vydejte na ostrov Cuyo a navštivte španělský kostel s masivními 10 metrů vysokými a širokými zdmi. Mezi ostrovy s pěknými plážemi patří Apulit, Flower, Icadambanuan, Malapacao, Lagan, Miniloc, Busuanga (jezero Cayangan, horké prameny), Dimakaya a Calauit (velká přírodní rezervace s dovezenými africkými zvířaty, na pobřeží žijí mořské želvy). Z jednotlivých ostrovů můžete podnikat výlety do mnoha jeskyní, na malé neobydlené ostrůvky s nádhernými sněhobílými plážemi, výlety za skvělým potápěním a šnorchlováním nebo treky do okolního pralesa.

Puerto Galera
Malé ospalé městečko je vstupní branou na ostrov Mindoro. V jeho okolí je několik, mezi místními populárních, letovisek na plážích Sabang, Small La Laguna Beach, Big La Laguna Beach a White Beach.

Subic Bay
Hluboká zátoka Subic byla kdysi základnou 7. americké námořní flotily. Nyní patří k oblíbeným letoviskům s mnoha hotely, restauracemi, bary, karaoke a kasiny. Populární je zejména mezi potápěči díky 27 lodním vrakům ležícím na dně zátoky. Na pláži jsou k dispozici vodní sporty (jachting, vodní lyžování, windsurfing, rybaření apod.). Za návštěvu stojí blízký deštný prales, jehož krásy můžete objevovat z koňského hřbetu. Zajímavý je i jednodenní výstup na blízkou sopku Mt. Pinatubo nebo výlet na bývalou americkou základnu Clark, kde je bezcelní zóna s mnoha obchody s oblečením, elektronikou a luxusním značkovým zbožím. V blízkosti městečka Clark jsou golfová hřiště Mimosa Golf Club a Greenhills Golf Club. V únoru se na bývalém vojenském letišti Clark koná populární festival horkovzdušných balónů.