Výjezdová turistika | Filipíny | Důležité informace

Důležité informace

Filipíny

Kdy se vydat na cestu
Nejvhodnější dobou k návštěvě Filipín je období sucha, zejména měsíce listopad - únor, kdy je také chladněji kolem 25°C. V březnu - květnu už bývá velmi horko, teploty dosahují až 38°C.

Geografie a příroda
Filipíny jsou souostroví ležící v jihovýchodní Asii a skládající se ze 7107 ostrovů o celkové rozloze 300 000 km2. Ze západu Filipíny obklopuje Jihočínské moře, z východu Filipínské moře a z jihu Celebeské moře. Nejbližší pevninou je ostrov Borneo ležící několik set kilometrů jihozápadně od Filipín a Tchaj-wan ležící přesně na sever. Jižním směrem leží Moluky a ostrov Celebes, východním směrem pak souostroví Palau. Filipínské ostrovy se dělí do tří hlavních skupin – Luzon, Visayas a Mindanao. Rušný přístav Manila ležící na Luzonu je hlavním městem Filipín a po městě Quezon druhým největším městem země. Terén je převážně hornatý sopečného původu s pásy nížin táhnoucími se podél pobřeží. Nejvyšším bodem je hora Apo 2954 m na ostrově Mindanao. Mnohé sopky jsou dodnes činné, nejznámějšími jsou Mayon, Pinatubo a Taal. Přírodními zdroji jsou stavební dřevo, ropa, nikl, kobalt, stříbro, zlato, měď a sůl. Filipíny jsou rezervací velkého množství živočišných i rostlinných druhů, které nenajdete nikde jinde na světě. Například orel filipínský vyskytující se na ostrovech Davao, Samar a Quezon je největším žijícím orlem na světě. V noci pak můžete spatřit nejmenšího savce na světě - nártouna filipínského, což je malinká opička žijící v mahagonovém lese na ostrově Bohol. V Donsolu a Sorgosonu si můžete zaplavat s velrybími žraloky. Při plavbě na ostrovy Bais, Dumaguete a Bohol budou vaši loď doprovázet hejna delfínů. Na neobydleném ostrově Calauit žije řada vzácných endemických druhů živočichů a bylo sem dovezeno i množství ohrožených afrických zvířat. Ostrov je např. domovem lidožravého krokodýla filipínského a velmi vzácného dugoně neboli mořské krávy. Z dalších přírodních zajímavostí můžete obdivovat 2000 let staré rýžové terasy Banaue Rice Terraces nazývané osmým divem světa nebo nejmenší sopku na světě Taal Volcano či 1268 pravidelných kuželovitých vrchů pojmenovaných Chocolate Hills nacházejících se na ostrově Bohol. Na ostrově Palawan se nachází nejdelší splavný ponorný říční systém na světě. Je součástí národního parku Puerto Princesa zapsaného na listině světového dědictví UNESCO. Zahrnuje 5349 ha bujného tropického pralesa s vzácně zachovaným ekosystémem.

Klima a počasí
Filipíny leží v tropickém pásmu, je zde tedy velmi teplo a vlhko po celý rok. Tropické mořské klima ovlivňují severovýchodní monzuny od listopadu do dubna a jihozápadní monzuny od května do října. Přesto se dá počasí rozdělit na tři období: Tag-init (horké období nebo-li léto od března do května), Tag-ulan (období dešťů od června do listopadu) a Tag-lamig (chladnější období od prosince do února). Dělení na období dešťů a období sucha však není přesné a liší se podle jednotlivých ostrovů a oblastí. Průměrná teplota se na Filipínách pohybuje mezi 25°C – 34°C, vlhkost vzduchu je 77 %. Od května do října je období dešťů, kdy spadne až 500 mm srážek měsíčně a vlhkost vzduchu dosahuje 99 %. Ostrovy leží v tajfunovém pásmu západního Pacifiku, ročně zde dochází k pěti až šesti cyklónovým bouřím. Filipíny jsou součástí tzv. Cirkumpacifického ohnivého prstence – jsou položeny na tektonicky aktivní oblasti a jsou proto náchylné k zemětřesení a k sopečné činnosti. Moderní kancelářské a obytné budovy a hotely jsou stavěny podle amerických geologických norem, a proto by měly být bezpečné. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: lety z Evropy přilétají na mezinárodní letiště v Manile, lety z okolních zemí pak ještě na mezinárodní letiště Clark, Davao a Cebu. Mezinárodní odletová taxa je 550 PHP v Manile a 500 PHP v Clarku. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Lodí: na Filipíny se můžete dostat i některými loděmi z Malajsie nebo Indonésie.

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců. Vízum se uděluje bezplatně po příletu na letišti, toto turistické vízum má platnost 21 dnů. Překročení doby pobytu se pokutuje 2500 PHP / den. Pro delší pobyt je třeba si vyřídit vízum předem na velvyslanectví Filipín. Při vstupu do země může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz jako doklad o očkování proti žluté zimnici (při příjezdu z některých zemí). V případě nutnosti je možno si vízum nechat prodloužit přímo na Filipínách u Bureau of Immigration, Intramuros, Manila.

Celní předpisy

Při příletu je nutné vyplnit celní deklaraci. Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, šperků a parfémů v přiměřeném množství, 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, 2 litrů alkoholu. Celní kontroly jsou zaměřené na veškeré omamné látky a narkotika. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti. Striktně je zakázáno dovážet ovoce, zbraně, pornografické materiály, nepravé šperky, vzácné kovy a slitiny neuvádějící pravou ryzost, protistátní materiály, materiály nebo přístroje k provozování hazardních her a vyvážet korály a orchideje.  Zařazení položek do seznamu regulovaných nebo zakázaných se mění a porušení může být kvalifikováno jako trestný čin. Proto se doporučuje ověřit si zařazení položky u CICO – Customs Import Classification Office i u běžných druhů zboží. Do země lze dovézt valuty nepřesahující ekvivalentní hodnotu 10 000 USD. Vyvážená cizí měna nesmí převýšit množství dovezených peněz. Místní měna se smí dovážet a vyvážet v ekvivalentu do 10 000 PHP.

Místní doprava
Letecky: místní letecké spojení zajišťují státní Philippine Airlines a soukromí nízkonákladoví dopravci Cebu Pacific Air, Air Philippines, Airphil Express, Seair a Zest Airlines. Na některé ostrovy létají pouze malá soukromá nebo hotelová letadla. Pronajmout si lze i aerotaxi nebo helikoptéry. Odletová taxa z Manily je 200 PHP, z většiny malých letišť cca 10 - 50 PHP. Autobusem: dobře se lze přepravovat na Mindanau a Luzonu, kde jezdí nepřeberné množství autobusů, většina dálkových spojů vyjíždí brzo ráno nebo pozdě odpoledne. Spojení mezí místními vesnicemi a menšími městy a dopravu ve městech zajišťují staré neklimatizované "jeepney" (prodloužené a upravené džípy americké armády). Vlakem: jedinou použitelnou železniční tratí je spojení z Manily do jihovýchodní části Luzonu. Lodí: nepřeberné množství spojení mezi jednotlivými ostrovy zajišťují jak malé bárky, tak i luxusní katamarány. V případě rozbouřeného moře může být doprava na menších a starších lodích nebezpečná. Taxi: v místě můžete cestovat levnými taxíky. Těch je všude dostatek a zastaví na znamení. Až na opravdové výjimky (dopravní špičky např. v pátek odpoledne a večer) neexistují dlouhá čekací stání. Přestože by všichni taxikáři měli používat při jízdě taxametr, v případě cizinců se snaží často prosadit několikanásobně vyšší ceny bez použití taxametru. Pokud je ve voze taxametr, je nutno trvat na jeho zapnutí (nástupní taxa 40 PHP). Z letiště v Manile doporučujeme žluté taxi (nástupní taxa 70 PHP pro prvních 500 m, pak 4 PHP / 300 m). Z letiště v Clarku by taxi nemělo stát více jak 300 PHP / taxi. Dále můžete vyzkoušet místní rikši a tříkolky nebo jeepney a mikrobusy (obvyklou cenu je dobré si předem ověřit). Pronájem aut a motocyklů: řidiči starší 25 let si mohou zapůjčit auta ve všech větších městech a turistických oblastech (od cca 1500 PHP). Někde si lze zapůjčit i malé motorky (125 cc, od 350 PHP / den). Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Na Filipínách se vyvinula kultura představující směs domorodé kultury s cizími prvky. Jedná se o vliv muslimský, později španělský a novodobě americký. Svou původní kulturu a zvyky si zachovaly pouze izolovaně žijící kmeny. I když tradiční divadlo, literatura a milostné písně (kundimans) v národním jazyce zaznamenaly určité obrození koncem 80. let, návštěvníci se dnes většinou setkají s různými soutěžemi krásy, prapodivnými mýdlovými operami, místními hudebními skupinami perfektně imitujícími západní populární hudbu a filipínskými filmy plnými sentimentu a násilí. Asi 10 % Filipínců (tzv. kulturní menšina nebo kmenoví Filipínci) si udržuje svou tradiční kulturu. Pak je zde kolem 60 etnických skupin, počínaje skupinou Badjao ze souostroví Sulu, což jsou cikáni, až po lovce lebek Kalinga na severu Bontocu. Pokud jde o náboženství, tak Filipíny jsou jedinou křesťanskou zemí v Asii, kde se více než 90 % obyvatel hlásí ke křesťanství. Největší náboženskou minoritou jsou muslimové žijící převážně na ostrově Mindanao a na souostroví Sulu. Z dalších náboženství jsou zde stoupenci filipínské nezávislé církve, buddhisté a malý počet animistů.

Svátky a oslavy
Slavnosti tvoří součást filipínské kultury a konají se v dobách dobrých i zlých. Každé město nebo dokonce každá čtvrť má nějakou svou místní slavnost, takže na různých místech Filipín se každý týden něco oslavuje. Největším svátkem dodržovaným po celé zemí jsou však Vánoce slavené s veškerou okázalostí, jaké jsou Filipínci schopni. Nový rok je vítán s ohromným nadšením a spoustou zábavní pyrotechniky. Dalším velkým svátkem jsou Velikonoce a 12. červen s vojenskými přehlídkami. V průběhu týdne před Svátkem všech svatých 1. listopadu jsou všechny křesťanské hroby na Filipínách krásně nazdobeny a pokud se náhodou zrovna v tento den ocitnete v Manile, nenechejte si ujít obrovskou slavnost na Čínském hřbitově.

Státní svátky a dny volna
01.01. – Nový rok
Velikonoce – Zelený čtvrtek a Velký pátek
09.04. – Bataan and Corregidor Day
01.05. – Svátek práce
12.06. – Den nezávislosti (1898 – datum nezávislosti na Španělsku, 4.7.1946 vyhlášena nezávislost na USA)
31.08. – Den národních hrdinů
01.11. – Den všech svatých
30.11. – Den A. Bonifacia (Bonifacio Day)
25.12. – Svátek vánoční
30.12. – Den J.Rizala (Rizal Day)
31.12. – Poslední den roku

Časové pásmo
GMT / UTC + 8 hodin, Davao a Mindanao GMT / UTC + 8 hodin a 10 minut.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 110 V nebo 220 V, 50-60 Hz (někde je nutný stabilizátor napětí). V některých nepřístupných oblastech není dosud zavedena elektřina.

Měna

Oficiální měnou na Filipínách je peso, 1 PHP = 100 centavos. Mince jsou v oběhu 10 a 25 centavos a 1 a 5 peso. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500, 1000 a 2000 peso. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD, většinou také EUR, GBP a JPY) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 43,85 PHP / 1 USD (říjen 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Nejlépe je vsadit na dolary. Spolehlivé směnárny, které směňují za kurs jenom málo se lišící od kursu oficiálního, bývají ve velkých obchodních centrech. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky, které šeky mění na místní měnu. Návštěvníci směřující mimo větší města by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty jsou k nalezení skoro všude, limit pro výběr z bankomatu je velmi nízký, velmi často jsou bankomaty mimo provoz nebo jsou v provozu pouze v rámci otevírací doby banky.

Spropitné

V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé. Ponechání spropitného ve výši 5 - 10 % je obvyklé v lepších restauracích a hotelech. Spropitné bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / mešity.

Nákupy

Stále více lidí zjišťuje, že Filipíny jsou nejlevnější asijskou nákupní destinací, kde dostane za své peníze tu nejlepší kvalitu. Najdete zde západní značkové zboží, ale stejně tak domácí rukodělné výrobky. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně ručně tkané látky, košíkářské zboží, výrobky z mosazi, výšivky, výrobky ze dřeva, oblečení, boty a dekorativní předměty z mušlí. Ceny potravin a služeb jsou srovnatelné s cenami v ČR. Ceny se liší rovněž podle lokalit v závislosti na ročním období a návštěvnosti daného regionu. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 09:00-15:00, Citibank až do 16:00. Úřady: Po-Pá 09:00-12:00 a 13:00-16:00. Pošta: Po-Pá 09:00-12:00 a 13:00-17:00 (Pohled do ČR - 22 PHP). Obchody: Po-So 09:00-20:00, některé velké supermarkety mají otevřeno non-stop.

Telefony a internet
Na celém území Filipín je rozvinutá síť místních operátorů (Globe, Smart, Sun, Extelcom), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze zakoupit od cca 40 PHP (s výhodnými mezinárodními tarify). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (100 PHP). Dříve, než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech (50 PHP / hodina). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené připojení (3G připojení / 50 PHP za den) a WiFi s jednotným tarifem z celého území (např. PIOL). V některých oblastech doposud nebyly zavedeny pevné telefonní linky.

Důležitá telefonní čísla
Hasiči: 16016
Policie: 117, 166
Ambulance: 117, 16911

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do horských oblastí a vyšších nadmořských výšek, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv mešity si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Při cestování na Filipíny je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče ve velkých městech a ve vybraných zdravotnických zařízeních (v Manile např. Manila Medical Center) je na dobré úrovni. Mimo tato města jsou zdravotnická zařízení velmi skromně vybavená a služby jsou na velmi nízké úrovni. Řada lékařů studovala v USA nebo jinde v zámoří. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, tetanu. Při dlouhodobém pobytu mimo navštěvované oblasti existuje celoroční riziko nákazy malárií do nadmořské výšky 600 metrů. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). Při koupání v některých oblastech je nutno mít na paměti možnost výskytu žraloků.

Stravování
Ochutnat místní kuchyni můžeme zcela jistě doporučit. Filipínská kuchyně má v sobě prvky čínské, malajské a španělské kuchyně. Oblíbené dopolední a odpolední přesnídávky se nazývají merenda a pulutan (něco jako jednohubky) a jsou servírovány s alkoholickými nápoji. K malému večernímu občerstvení je oblíbené maso opékané na rožni nebo mořské plody. Standardní oběd nebo večeře většinou obsahují maso se zeleninou vařenou s vinným octem a česnekem, grilované ryby, dušené maso, různé polévky, kuřata, játra, nakyselo upravenou zeleninu, k tomu je vždy servírována rýže nebo nudle. Dalšími přílohami mohou být plátky čerstvé papaje, fermentované ryby nebo garnátová pasta a křupavé kousky slaniny. Halo-halo je moučník vyráběný z drceného ledu smíchaného s kompotovaným ovocem, sladkou kukuřicí, čerstvým kokosem a dalšími tropickými pochutinami, nahoru se dává karamelový krém a pořádná porce zmrzliny. Dary moře na pobřeží jsou vynikající a levné. Po celých Filipínách je možné najít rychlé občerstvení, místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují okolo 150 PHP. Pro stravování na Filipínách platí podobné zásady jako jinde ve světě, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. Téměř po celý rok je běžně k dostání tropické ovoce, jako je ananas, mango, banány apod. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Místní pivo San Miguel je také velmi dobré. Lihovin se vyrábí několik druhů, k oblíbeným patří místní kvalitní rum Tanduay. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balené nápoje, které jsou běžně k dostání.

Velvyslanectví České republiky
Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City, Manila
Tel.: +63 28111155, Fax: +63 28111020, Email: manila@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Filipíny se staly v poslední době zemí se zvýšeným rizikem útoků muslimských extrémistů s prokázaným napojením na Al Kaidu a indonéskou Džamája Islámija. Rovněž nelze podcenit ani vojenské aktivity militantní složky maoistické komunistické strany tzv. New People Army, která operuje po celém území Filipín, zejména v terénu. Na Filipíny byly vyslány speciální americké jednotky pro boj s terorismem, na což mohou radikální muslimské skupiny reagovat akcemi proti cizincům. S ohledem na nepřehlednou bezpečnostní situaci a nebezpečí únosu cizinců na jihu filipínského ostrova Mindanao, poloostrova Zamboanga a jižních ostrovů Basilan, Sulu a Tawi-Tawi se doporučuje cestovat do této oblasti pouze v nezbytných případech a dbát při tom zvýšené opatrnosti, a to zejména při používání silniční a lodní hromadné dopravy. V těchto oblastech probíhají vojenské operace filipínské armády proti muslimským separatistům. Podobné operace probíhají proti některým koncentracím jednotek tzv. NPA, které se vyskytují i na ostrovech Luzon, Negros, Bohol a dalších. Filipínská vláda nicméně dělá maximum pro bezpečnost zahraničních návštěvníků. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je nutná obezřetnost i ve vyhlášených turistických oblastech na Filipínách. Turistické oblasti jsou relativně velmi bezpečně a cizinci se zde nemají čeho obávat ani v nočních hodinách. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa na ostrově nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa je výslovně zakázáno. Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže. Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.