Výjezdová turistika | Madagaskar | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Madagaskar

Anakao
Klidné rybářské vesnice ležící jižně od Tuleáru a pěkné dlouhé písčité pláže přímo vybízí k relaxaci po únavné cestě. Naleznete zde několik jednoduchých hotelů a restaurací. Blízké ostrůvky Nosy Ve a Nosy Satrana jsou pak ideálním místem pro potápěče a milovníky šnorchlování.

Antananarivo / Tana

Hlavní město Madagaskaru leží zhruba uprostřed ostrova na náhorní plošině v nadmořské výšce 1400 m. „Tana“ je jako ostatní africká města přelidněná, znečištěná a hlučná, i když také zde jsou místa, která stojí za návštěvu. Na kopci nad městem ve výšce 1500 m se nachází dnes již ruiny královnina paláce Rova. V roce 1995 vyhořel a rekonstrukce dosud nebyla zahájena. Z malého čtvercového náměstí Ambohipotsy v blízkosti Rovy je však krásný výhled na město a okolní pláně. Centrem dění je Avenue de l'Indépendance, na jejímž jednom konci je vlakové nádraží a na druhém Hotel Glacier. Tam se také nachází velká pestrobarevná tržnice zoma zabírající hlavně v pátky téměř celý střed města. S historií země a jejích obyvatel se můžete blíže seznámit v muzeu Malache. Pro představu o nádherné madagaskarské přírodě se vyplatí navštívit zoologickou zahradu Tsimbazaza, protože zvířata a rostliny se ve volné přírodě nacházejí často pouze na velmi vzdálených a nepřístupných místech.

Antsirabe
Lázeňské městečko leží v 1500 m asi 69 kilometrů na jih od hlavního města. Město je populární zastávkou při poznávacích cestách po Madagaskaru. Za shlédnutí stojí centrum města s koloniální architekturou, které můžete projet v jedné ze 6000 tradičních rikší. V okolí města jsou bavlníkové a tabákové plantáže.

Antsiranana / Diego Suarez
Město s koloniální architekturou leží v jednom z největších zálivů Indického oceánu. Za shlédnutí stojí historické centrum a velký námořní přístav. V okolí je mnoho dlouhých a prázdných pláží. Navštívit můžete také okolní plantáže s kávou, kakaem a cukrovou třtinou.

Fianarantsoa
Fianarantsoa je akademickým a intelektuálním centrem, leží uprostřed Madagaskaru v nejúrodnější zemědělské oblasti Betsileo. Na západní straně města se tyčí 1374 m vysoká Kianjasoa. Pokud se na ni vypravíte, nezapomeňte si teplé oblečení, protože nahoře může být velmi chladno. Nejchudší a nejživější částí města je Basse-Ville s vlakovým nádražím ve švýcarském stylu, poštou a stanovištěm taxislužby. Obchodní čtvrtí s bankami a několika hotely je Nouvelle-Ville a nejhezčí částí města je Haute-Ville rozkládající se na kopci, odkud je pěkný výhled na město a jeho okolí.

Ifaty
Prašné rybářské vesnice Ifaty, Mangily a Madio Rano leží 26 km severně od Tuleáru. Naleznete zde několik písčitých pláží s jednoduchými plážovými hotely. Nedaleko se nachází také pláž Andavadoaka, o které se říká, že je jednou z nejlepších na Madagaskaru.

Mahajanga
Mahajanga je druhým největším přístavem Madagaskaru. Leží na severozápadním pobřeží v zálivu Bombetoka při ústí řeky Betsiboka. Je to velmi horké, prašné a poněkud unaveným dojmem působící město, a protože je těžké se do něj dostat, turisté je většinou ignorují. Maharanga je sice pomalu chátrajícím pohraničním městem, má však svůj půvab a zaujme svými širokými promenádami, zajímavou architekturou a stále kvetoucími popínavými buganvíliemi (mahajanga znamená ve svahilštině „město květin“). Je zde řada kostelů a také asi 20 mešit díky zdejší nejpočetnější komunitě komorských muslimů. Z města lze také podniknout výlet do kaňonu Cirque Rouge tvořeného rudým pískovcem anebo do 82 km vzdálených pohřebních jeskyní Anjohibe. Zajímavá je i rezervace Ampijoroa, kde můžete spatřit lemury, želvy a mnoho druhů ptáků.

Morondava
Toto město leží v obtížně přístupné západní části Madagaskaru. Je známé především díky aleji baobabů (Avenue of the Baobabs), která je vzdálena cca 45 minut jízdy od Morondavy. Nejlepší fotky staletých baobabů uděláte pozdě odpoledne před západem slunce, nebo ještě lepší pak při východu slunce. Pokud máte rádi plazy, pak určitě navštivte listnatý les ležící mezi řekami Morondava a Tsiribihina, kde také žije 7 druhů lemurů.

Národní park Isalo
Park v pískovcovém pohoří Isalo byl založen v roce 1962 na ploše 18 500 ha. Jedná se o soustavu pískovcových navzájem propojených masivů vytvářejících velmi zajímavé skalní útvary. Můžete zde spatřit skalní hroby kmenů Bara a Sakalava, v jejichž okolí platí různá místní tabu (fady). Kaňony mezi skalními útvary mají dostatek vody a jsou porostlé hustou tropickou vegetací, kde můžete spatřit některé endemické druhy rostlin a pozorovat lemury. V okolních travnatých savanách roste endemická palma Bismarkia Nobilis.

Národní park Montagne d'Ambre
Nejnavštěvovanější národní park ležící v severním výběžku Madagaskaru má rozlohu 18 200 ha. Jedná se o pohoří vulkanického původu dosahující výšek okolo 1 500 m, které je porostlé původním deštným pralesem. Ročně zde spadne 3,5 m srážek a je to poslední útočiště rostlin a živočichů v této části Madagaskaru. Žijí zde lemuři, chameleoni, gekoni, žáby, více než 70 druhů ptáků, rostou zde nádherné stromové kapradiny a orchideje. V ostrém kontrastu je pak okolní zdevastovaná, zcela odlesněná krajina, kde téměř vymizel veškerý život.

Národní park Ranomafana

Deštný prales o rozloze 40 000 ha byl vyhlášený národním parkem v roce 1991. Je protkán sítí potoků a říček, které stékají do divoké řeky Namorona. V lesích žije 12 druhů lemurů včetně vzácného lemura rudobřichého, lemura širokonosého, lemura kata s pruhovaným ocasem nebo miniaturního lemura myšího. Pozorovat můžete i více než 100 druhů ptáků, z nichž 36 je endemických.

Národní park Tsingy de Bemaraha
Nachází se v západní části Madagaskaru cca 400 kilometrů od hlavního města Antananarivo. Tato oblast byla dříve prakticky nepřístupná, ale od doby, kdy se dostala na seznam světového dědictví UNESCO, bývá stále častěji součástí turistických itinerářů. Jedná se vlastně o dva parky - Malé Tsingy a Velké tsingy. S rozlohou 152 000 ha jde o největší chráněné území na Madagaskaru. Obdivovat zde můžete hustý „les“ bizarních krasových sloupů, místními nazývaných tsingy, vysokých často i přes 100 m. Jsou zformovány z tvrdého vápence a jejich vrcholky jsou neskutečně ostré a špičaté. Dole mezi skalami je poměrně hustá vegetace, kde má svůj domov 53 druhů ptáků, 8 druhů plazů a 6 druhů lemurů. Součástí výletu v jižní části parku může být i projížďka na kánoi soutěskami po řece Manambolo.

Nosy Be
Ostrov Nosy Be je hlavním turistickým letoviskem Madagaskaru zároveň s okolními ostrůvky Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Sakatia a Nosy Mitsio. Je oblíbený u lidí hledající typický prázdninový resort s možnostmi koupání a potápění, se spoustou restaurací a rušným nočním životem. Dalšími turistickými atrakcemi na Nosy Be je staré vězení z roku 1855 a Marodoka, ruiny pobřežní pevnosti vybudované piráty, kteří zde ztroskotali. Na ostrově se nachází přírodní rezervace o rozloze 740 ha s původní ostrovní vegetací, kde mají svůj domov např. černí lemuři, chameleóni, hroznýši nebo hadi nosatí. Nejvyšším bodem Nosy Be je 329 m vysoký Mont Passot, odkud je nádherný výhled na okolní kráterová jezera Anjavibe, Amparihimirahavavy, Bemapaza, Antsidihy, Amparihibe a Maintimaso a je zároveň ideálním místem pro pozorování západu slunce.

Taolagnaro / Fort Dauphin
Město postavené v roce 1643 leží v izolaci na poloostrově na jihu Madagaskaru. Za shlédnutí stojí historické centrum a okolí města s jedinečnou flórou a faunou.

Toamasina / Tamatave
Druhé největší město Madagaskaru je významnou obchodní křižovatkou díky námořnímu přístavu, který patří k jednomu z nejdůležitějších na ostrově. Město je pestrobarevnou směsicí jednotlivých kultur s početnou komunitou Číňanů a Muslimů. Za shlédnutí stojí koloniální stavby v ulicích lemovanými palmami.

Toliara / Tuleár
Město ležící přímo na obratníku Kozoroha je díky svému letišti výchozím místem pro objevování krás jihozápadního Madagaskaru. Za návštěvu stojí jeden z mnoha tradičních rybích trhů nebo známá botanická zahrada. Nejznámější pláže leží v nedalekém Ifaty a Anakau.

Sainte Marie
V 18. století patřil místní přístav k nejdůležitějším v Indickém oceánu. Čelil nájezdům pirátů a na začátku 20. století se stal na padesát let vězením. Nyní Sainte Marie patří k nejpopulárnějším turistickým oblastem na Madagaskaru. Ostrov je porostlý tropickou džunglí s mnoha krásnými písčitými plážemi a ideálními místy pro potápění. Pobyt si můžete zpestřit návštěvou plantáží s vanilkou a kakaem. Můžete se také vypravit na pozorování velryb (červenec - říjen) či na jeden z mnoha romantických sousedních ostrůvků.