Výjezdová turistika | Thajsko | Místopis Thajska | Pattaya

Pattaya

Místopis Thajska

Nejznámější turistické město v Thajsku ležící asi 140 km východně od Bangkoku při pobřeží Thajského zálivu. Pattaya se v posledních třech desetiletích stala typickým letoviskem pro turisty, kteří hledají slunce, moře, písek a zábavu. Z původně tiché rybářské vesnice se během vietnamské války stalo rehabilitační centrum pro americké vojáky a posléze mezinárodní letovisko s úžasnou koncentrací obchodu a zábavy. Obrovským tempem zde vyrostlo množství hotelů všech kategorií – od kvalitních a cenově velmi přístupných až po luxusní pětihvězdičkové komplexy vhodné i pro nejnáročnější klientelu (např. Royal Cliff Resort).

Vážným problémem, který Pattaya řeší je především znečištění vody a místní úřady se snaží dodatečným budováním ekologických systémů vylepšit tento nedostatek. Přesto si Pattaya stále zachovává atmosféru, která je zcela vyjmečná a jinde nenapodobitelná a stále láká návštěvníky, kteří se rádi nechají vtáhnout do víru neuvěřitelného množství lákavých aktivit.

Střed města je na městské pláži asi 4 km dlouhé, podél které se táhne jednosměrná a velmi frekventovaná Beach Road (Plážová ulice). Souběžně s Beach Road běží Second Pattaya Road – druhá hlavní třída a obě ulice jsou propojené množstvím příčných spojovacích uliček (Soi) a celá oblast je doslova napěchována spoustou hotelů, venkovních Beer barů a Go Go barů, obchodních domů, tržnic a restaurací. Pláže a hotely v severní oblasti (North Pattaya) jsou mnohem klidnější a čistčí stejně jako v oblasti jižní Pattayi (South Pattaya). Za jižním okrajem pattayského zálivu se táhne oblast zvaná Jomtien, která není tak rušná a je zde podle pobřeží množství velmi pěkných hotelů. Dopravní spojení v Pattayi zajišťuje obrovské množství originálních taxíků – otevřených pikapů, které stále krouží mezi severní a jižní Pattayou a odvezou klienty odkudkoliv kamkoliv ve městě za jednotnou taxu 10 Bahtů. Pattaya nabízí obrovské množství sportovního vyžití – kromě půjčoven motocyklů a osobních i terénních aut jsou zde půjčovny vodních skůtrů, člunů od malých až po silné speed boaty, můžete zde soutěžit v lukostřelbě, kuželkách, střelbě z pistole a pušky, nachází se zde i závodní okruh (asi 15 km od Pattaye), stejně jako několik golfových hřišť.

Noční život v Pattayi je bezkonkurenční – velké množství restaurací všeho druhu – čínské a indické, stejně jako evropské (jsou zde německé pivnice, stejně jako italské pizzerie a dokonce i několik ruských restaurantů), americké steak housy i domácí typické thajské restaurace. Mimoto je zde největší laserová diskotéka Palladium pro 5 tisíc návštěvníků, známé jsou i kabarety Alcazar a Tiffany´s show.

Pro turisty je připravena velmi široká nabídka výletů a návštěv místních pamětihodností – zejména výlet do 15 km vzdálené tropické zahrady Nong Nooch s nádhernou sloní show je nezapomenutelný, další možností je např. Mini Siam (sbírka replik slavných světových staveb v měřítku 1:25) nebo výlet lodí na blízké korálové ostrovy je možností pro ty, kterým se pláže v Pattayi zdají nevhodné.