Výjezdová turistika | Thajsko | Místopis Thajska | Bangkok – chrámy

Bangkok – chrámy

Galerie obrázků (24)
Místopis Thajska

Bangkok je především z historického hlediska nesmírně zajímavý koncentrací velkého množství vynikajících originálních a monumentálních staveb. Uvádí se, že jen v Bangkoku je asi 400 budhistických chrámů, z nichž většina je ve vynikajícím stavu a stále pečlivě udržovaných. Představíme vám jen ty nejvýznamnější.

Královský palác a Wat Phra Keo (Smaragdový Buddha)
Areál královského paláce ležící na ploše 40 ha v centru Bangkoku poblíž řeky Chao Phraya je nejznámějším a nejatraktivnějším turistickým objektem. Můžete zde vidět množství architektonicky zajímavých budov a staveb, z nichž nejvýznamnější je Wat Phra Kéo – Chrám Smaragdového Buddhy. Smaragdový Buddha je nejposvátnějším symbolem celého Thajska – soška je vysoká pouze asi 70 cm a je z nefritu a náleží k ní tři bohatě ozdobené obleky – každý na jedno roční období. Obleky mění vždy v příslušné době sám král. Mimo Chrámu Smaragdového Buddhy se zde nachází množství dalších staveb s různými typy věží a střech většinou bohatě zdobených zlacením. Komplex je střežen sochami mytologických bytostí jako např. Jakšá nebo Kinnari opět bohatě zlacenými. V areálu se přísně dbá pravidel o oblečení (zakázané jsou krátké kalhoty a sukně a oblečení s holými rameny) a při vstupu do chrámu je nutné zout boty. Před sochou Buddhy se musí sedět na zemi s nohama odvrácenýma od sochy.

Wat Pho – Chrám ležícího Buddhy
Jeden z nejatraktivnějších chrámových komplexů ležící nedaleko od areálu Královského paláce. Je nejstarším komplexem postaveným již v 16. století, několikrát byl přestavěn a renovován. Součástí komplexu je několik chámů s čtvercovým podloubím, ve kterém je velké množství Buddhových zlatých soch. Na každé straně se pak nachází čtyři věže typu čedí a vihán. V největší kapli pak nalezneme gigantickou sochu ležícího Buddhy, která je 46 m dlouhá a 12 m vysoká s chodidly vykládanými perletí.

Wat Arun – Chrám boha Červánků
Nejznámější chrám na druhé straně řeky v Thonburi s monumentální 79 m vysokou věží typu prang, která je bohatě zdobená drobnými ornamenty z porcelánu. Nejlépe je chrám vidět při východu slunce. Nejkrásnější pohledy na chrám jsou při východu a západu slunce.

Wat Trimite – Chrám Zlatého Budhy
Chrám, který je známý díky 3 m vysoké soše Budhy, která je celá ze zlata a váží 5.5 tuny. Chrám se nachází na jihovýchodním okraji čínského města mezi ulicemi Yaowaraj a Charoen Krung.