Výjezdová turistika | Írán | Základní informace

Základní informace

Íránská hymna
Írán

Cestovatelé, kteří navzdory předsudkům do Íránu zamíří, přinášejí zprávy o podmanivé zemi s příjemnými lidmi a dobře fungujícími službami. Rozlehlá země láká rozmanitou přírodou, impozantními horami, ale asi nejvíce stopami své bohaté minulosti. Velkolepé pamětihodnosti, v měřítku odpovídajícímu stáří a velikosti říší, které se na území dnešního Íránu vystřídaly, návštěvníka ohromí. Dech se vám zastaví nad kouzlem čarokrásných zahrad i nad přepychem okázalých paláců. Propletete se bludištěm starobylých měst, působivých mešit, užijete si hemžení a pestrost tradičních bazarů. Budete si připadat jako v pohádce Tisíce a jedné noci. Írán je země neuvěřitelně milých a pohostinných lidí, kteří vám otevřou dveře dokořán, abyste poznali jejich všední život a ochutnali místní kuchyni.
Pro detailnější mapu - klikněte zde
Plný název země: Islámská republika Írán
Rozloha: 1 873 959 km 2
Počet obyvatel: 76 091 000 (červen 2012)
Hlavní město: Teherán
Složení obyvatelstva: 51 % Peršané, 24 % Ázerbájdžánci, 8 % Gílánci a Mázandaránci, 8% Kurdové, dále Arabové (3 %), Lúrové (2 %) a Turkmeni (2 %). Menšími etnickými skupinami jsou také Balúčové – cca 1,4 mil. a Arméni – cca 150 tis., Židé – 20–30 tis. a Asyřané – méně než 20 tis.
Jazyk: Úředním a nejrozšířenějším jazykem je perština (fársí), kterým v různých nářečích mluví 58 % a pasivně jej ovládá cca 83 % obyvatelstva. Dalšími jazyky jsou lúrština, kurdština, ázerbájdžánština, arabština a arménština, základní školní výuka je však pro všechny povinná v perském jazyce. Z evropských jazyků je nejrozšířenější angličtina. Ve srovnání s jinými státy Blízkého východu však znalost cizích jazyků zaostává.
Náboženství: Téměř 99 % obyvatelstva tvoří muslimové, z toho 91 % jsou šíité a 8 % sunnité. Zbylá dvě procenta tvoří vyznavači nemuslimských náboženství: Bahá'í, mandaeismu, hinduismu, jazídismu, jarsánismu, zoroastrismu, judaismu a křesťanství. Poslední tři zmíněná náboženství jsou oficiálně uznávaná a chráněná,
Hymna: pro přehrání klikněte zde.

Mimo turistických aktivit nabízíme zprostředkování a zajišťování následujících obchodních služeb přímo v Íránu:

·         zajištění odborných programů a kurzů
·         objednávky různých druhů zboží
·         zajištění a kontrola carga
·         zajištění a zaslání požadovaných vzorků zboží
·        
vytipování potenciálních obchodních partnerů
a dodavatelů zboží
·        
připravení obchodních jednání
a zajištění místních služeb
X
Požadavky na služby tohoto charakteru a informace o cenách zašlete na naši emailovou adresu iran@on-internet.cz.