Outgoing | Sri Lanka | Attractions

Attractions

Sri Lanka

Adam‘s Peak (Adamova hora)
Od prosince do dubna je tato 2224 m vysoká hora cílem mnoha poutníků. Na jejím vrcholu je obrovská šlépěj, o níž muslimové tvrdí, že patří Adamovi, který ji zde zanechal, když byl vyhnán za svůj hřích z ráje. Nikomu nevadí, že buddhisté ji pokládají za stopu Budhy a hinduisté zase za stopu Shivy. Faktem zůstává, že už více než 1000 let se jedná o poutní místo. Pohled z vrcholu za úsvitu je takový, že šokuje i ty necyničtější agnostiky a přivádí je do stavu meditace. Výstup na vrchol trvá kolem čtyř hodin a vychází se z města Dalhousie. V poutní sezóně jezdí do Dalhousie autobusy z Kandy, Nuwara Eliye a Colomba. Jinak se potřebujete dostat nejdříve do Hattonu nebo Maskeliye. Z Colomba je to do Dalhousie 220 km.

Anuradhapura
První hlavní město Srí Lanky, symbol moci sinhálských králů a nejvýznamnější historické město ostrova. Hlavním městem se stalo již v roce 380 př.n.l. a sinhálští králové odtud vládli téměř 1500 let. Jeho působivé ruiny byly „objeveny“ počátkem 19. století a dodnes se restaurují. Leží severozápadně od současné moderní Anuradhapury. Nejvýznamnějším objektem ve městě je posvátný strom Sri Maha Bodhiya (ficus religiosa), pod nímž údajně dosáhl Buddha osvícení a nejstarší z mnoha chrámů Thuparama Dagoba, kde má být uložena pravá lícní kost Budhy. Největší dochovanou stavbou je chrám Jetavanarama ze 4. století n.l., kdysi prý dosahoval výšky přes 100 m a byl domovem pro více než 3000 mnichů. Mezi další historické zajímavosti, které stojí za shlédnutí, patří chrám Abayagiri Dagoba z 1. století př. n.l., dále do skály vytesaní milenci ”Isurumuniya”, úctu vzbuzující socha Budhy vysoká 12 m, archeologické mistrovské dílo krále Dutugemuna – opevnění Ruwanveli Dagoba a Měsíční kámen u královnina pavilónu. Ve městě jsou také muzea, ve kterých můžete spatřit nádherně restaurované zdvojené nádrže užívané mnichy k rituálním koupelím a obrovskou nádrž používanou jako zásobárna vody k zavlažování rýžových polí. Anuradhapura leží 250 km severně od Colomba a mezi oběma městy jezdí denně několik autobusových spojů. Můžete si vybrat k cestování starší a levnější autobus, nebo jet dražším klimatizovaným autobusem inter-city. Vlakové spojení do Anuradhapury je závislé na bezpečnostní situaci na severu země.

Colombo
Přístav a zároveň hlavní město Srí Lanky Colombo je fascinujícím, architektonicky významným místem odrážejícím vlivy Portugalců, Holanďanů a Britů, kteří okupovali zemi v průběhu 16. – 19. století. Kromě barvité historie nabízí okouzlující spojení východu a západu, starého a nového se svými moderními pěti hvězdičkovými hotely a mrakodrapy bezprostředně sousedícími se starými koloniálními domy, kuriózními obchůdky a pouličními tržišti, kde lze výhodně koupit zajímavé produkty. Hlavní a zároveň největší město ostrova je hlučným, bouřlivým a poněkud bláznivým velkoměstem. Naštěstí všechny nedostatky, dopravní zmatky a přestupky jsou řešeny pokrčením ramen a úsměvem. Rčení „no problem“ by mohlo být považováno téměř za jakési národní heslo, neboť je zde všichni znají a také je velmi často používají. I když město samotné není právě tou nejvyhledávanější lokalitou ostrova, přesto je dostatečně zajímavé k tomu, abyste je navštívili a spatřili to, co vlastně Srí Lanku pohání kupředu. Colombo není složitým městem pro orientaci a snadno se v něm vyznáte. Severní část města je hlavním obchodním centrem země, kde se nacházejí obchodní domy, úřady, sídlo letecké společnosti a Centrální banka, která byla v lednu 1996 cílem bombového útoku spáchaného separatistickou organizací Tamilských tygrů. V této čtvrti se nachází také několik zajímavých historických památek, jako jsou např. věžní hodiny (bývalý maják) nebo prezidentský palác (zatvrzelí tradicionalisté jej dodnes nazývají sídlem královny) a taky spousta koloniálních budov propůjčujících čtvrti auru dávného impéria. Jižně odtud leží Galle Face Green – přímořská zelená část města, kde se scházejí hráči kriketu, lidé si tady pouštějí draky nebo si zde dávají schůzky milenci. Ještě dále na jih se nachází luxusní čtvrt Cinammon Gardens s elegantními domy, širokými ulicemi a nejrozsáhlejším městským parkem. Východně od městské pevnosti leží známé tržiště Pettah bazaar, které nemůžete minout už kvůli jeho výrazné vůni. Budete-li jím procházet, narazíte na neskutečné množství různého zboží počínaje spoustou ovoce, zeleniny, masa, koření přes oblečení až po stříbrné a zlaté šperky, polodrahokamy i různé cetky z cínu a mosazi. Milovníci kultury by neměli vynechat Národní muzeum s cennými historickými sbírkami, Uměleckou galerii zaměřenou na obrazy a výstavy současných místních umělců nebo některé z početných mešit, buddhistických či hinduistických chrámů. Poté, co se seznámíte s kulturou Srí Lanky, můžete navštívit zoologickou zahradu Dehiwala, prohlédnout si zástupce ostrovní fauny a shlédnout odpolední sloní představení. Levné ubytování, jídlo i výhodné nákupy najdete ve čtvrtích Fort a Pettah. Noční život za moc nestojí, i když návštěva kina ve čtvrti Fort je rozhodně zážitkem. Nejbližší rekreační pláží je Mt Lavinia, 10 km vzdálené letovisko jižně od Colomba.

Galle
Přístavní město leží na jihu ostrova 116 km od Colomba. Galle je památníkem holandské koloniální architektury prohlášené za světovou kulturní památku UNESCO. Koncem 16. století patřilo město Portugalcům, ale v polovině 17. století je vytlačili Holanďané a v roce 1663 zde vybudovali mohutnou pevnost o rozloze 36 ha. Masivní hradby obklopující mořský výběžek chrání uvnitř svých zdí historické holandské domy, muzea a kostely. Tiché místo s uvolněnou atmosférou se zdá být tokem dějin téměř nedotčeno. Pevnost sloužila jako hlavní přístav pro celý ostrov až do roku 1870, kdy byl postaven nový přístav v Colombu. Z doby největší slávy Galle se dochovaly dva hotely, a sice New Oriental Hotel postavený v roce 1684 přímo v pevnosti a Closenburg na mořském břehu. Dominantou města je Holandský kostel z roku 1754. Nejvyhledávanějšími plážemi jižního pobřeží jsou Unuwatuna, Weligama a Tangalla. Do Galle existuje z Colomba dobré autobusové i vlakové spojení.

Golden Mile (Zlatá míle)
Je chráněná část pobřeží o délce 1,5 km s korálovými útesy a vzácnou mořskou faunou. Jižní pobřeží nabízí úchvatnou scenérii, palmami lemované pláže a ideální podmínky ke koupání, vodnímu lyžování, kanoistice, potápění a nočním vyjížďkám za svitu měsíce.

Hikkaduwa
Nejrozvinutější přímořské letovisko ostrova je proslulé řadou ubytovacích zařízení, dobrými restauracemi a příjemnými kavárnami přímo na pláži. Jsou zde výborné podmínky ke šnorchlování ve snadno přístupných korálových rezervacích, potápění k lodním vrakům v zálivu, výletům na lodích s proskleným dnem i windsurfingu. Hikkaduwa je ideálním místem k rekreaci připomínající mnohá jiná asijská letoviska oblíbená západními turisty. Ve městě je buddhistický chrám a množství obchůdků s řemeslnými výrobky. V blízkosti města leží jezero obývané spoustou ptactva. Z 87 km vzdáleného Colomba je dobré autobusové spojení podél pobřeží a čtyřikrát denně jezdí na trase i expresní vlaky.

Kandy
Leží přibližně 100 km severovýchodně od Colomba uprostřed hor na břehu klidného jezera. Kandy je bývalé hlavní město a historická bašta buddhistické moci. Má svůj zvláštní architektonický styl, s typickými, mírně se svažujícícmi střechami. Dominantou města je stavba se zlatou střechou s netypickým osmiúhelníkovým půdorysem Dalada Maligawa (Chrám zubu), kde je uchovávána nejvýznamnější náboženská relikvie Srí Lanky – posvátný zub Buddhy. Denně se k uctění této vzácné památky konají v chrámu náboženské obřady přitahující zástupy poutníků oděných v bílých šatech a nesoucích v rukou lotosové květy a větvičky keře frangipani. Je rovněž pokladnicí starodávných rukopisů nevyčíslitelné hodnoty. K dalším turistickým zajímavostem patří Národní muzeum, královská botanická zahrada Peradeniya a národní park Udawattakelle – ráj ptactva. Návštěvníci, kteří cestou do Kandy navštíví ”Sloní sirotčinec”, mohou být fascinováni pohledem na sloní mláďata krmená z láhve a koupající se slony v řece Mahaweli. Milovníci golfu si přijdou na své na nově vybudovaném hřišti v malebné Diganě. Kandy je rovněž místem nejlegendárnější asijské slavnosti Esala Perahera konající se na přelomu července a srpna, při které spatříte nádherný a pestrobarevný průvod s množstvím tanečníků, bubeníků a slonů pochodující ulicemi v záři měsíce.

Negombo
Pitoreskní, palmami lemovaná rybářská vesnice nacházející se v příhodné blízkosti mezinárodního letiště. Negombo je proslulé svými nedotčenými plážemi a vynikající kuchyní z mořských plodů získávaných z oceánu nebo místních lagun. Návštěvníci této převážně římskokatolické vesnice, která je nazývána také ”Malým Římem”, objeví idylické místo u známého Hamiltonova kanálu.

Nuwara Eliya
Kdysi oblíbené horské sídlo Britů nazývané „Malá Anglie“ bylo vybudované po vzoru anglické vesnice 19. století. Dodnes si uchovává výrazné stopy po bývalém britském impériu, naleznete zde směs tudorské a georgiánské architektury, sedlové střechy, upravené trávníky s kvetoucími růžemi a náhrobní kameny s anglickými jmény porostlé mechem. Město se může pochlubit nejlepším 18-ti jamkovým horským golfovým hřištěm v Asii. Za návštěvu stojí také pláně Horton a náhorní plošina s kaskádovitými vodopády padajícími do hloubky 1000 m. Žijí zde vzácné druhy ptáků a motýlů a roste mnoho divokých květin a orchidejí. Turistickým zážitkem je návštěva čajovníkových plantáží a továrny na zpracování čaje, kde mohou návštěvníci ochutnat světoznámý “cejlonský čaj”. Z Colomba jezdí autobusy do Nuwara Eliye téměř každou hodinu a z Kandy v pravidelných intervalech. Při cestě vlakem musíte vystoupit v Nanu Oya a dále pokračovat autobusem nebo taxíkem.

Polonnaruwa
Jihovýchodně od Anuradhapury (75 km) se nachází zbytky starobylého jezerního města Polonnaruwa založeného mezi 11. a 12. století. Za doby vlády indické dynastie Chola byla Polonnaruwa hlavním městem Srí Lanky. Pro zdejší oblast byly typické vodní nádrže, z nichž největší je Parakrama Samudra – nádrž o ploše 24 km2 vybudovaná ve 12. století. Nejproslulejší památkou je Gal Vihara – komplex soch sedícího, ležícího a stojícího Budhy. Jsou vytesány v žule a mají rozměry od 7 do 14 m. Významnou památkou je také zřícenina chrámu boha Shivy, kam se chodí modlit bezdětné manželské páry toužící po dětech.

Ratnapura
Přírodní ”město drahokamů” nabízející nesmírně cenné safíry, rubíny, tygří oka a alexandrity dobývané, řezané a leštěné starodávnými metodami. Z Ratnapury pochází slavný známý polodrahokam ”Blue Bell” osazený na Britské koruně.

Sigiriya
Velkolepá, 81 metrů vysoká skalní pevnost, kterou dal v 5. století vybudovat král Kashayapa na obranu proti nájezdům nepřátel. Pevnost je situovaná na 200 m vysoké skále a je proslulá vzácnými skalními freskami „Nebeských panen“. K dalším zajímavostem patří tzv. Lví schodiště, zrcadlová stěna s historickou glazurou třpytící se už celých 1500 let a okrasná vodní zahrada. Sigiriya je od Colomba vzdálená 191 km. Z Colomba se sem jede autobusem zastavujícím ve městě Dambulla, odkud pak jezdí každou hodinu autobus ke skalní pevnosti.

Yala / Bundala – národní park
Na jihovýchodě ostrova se nalézá jeden z několika srílanských národních parků o rozloze 309 km2. Je ukázkou pravé divočiny, má různorodou vegetaci od otevřených parkových ploch až po hustou džungli. Vodní zátoky, malá jezera, laguny a říčky napájející početná stáda slonů, jelenů, kančí zvěře, buvolů a ptáků přispívají k tomu, že je národní park jejich domovem. Vzácně lze spatřit i leoparda, což může být přáním mnoha milovníků divoké přírody. Nejlepší je najmout si v Tissamaharamě džíp s řidičem a zaujmout za svítání nebo za soumraku stanoviště v blízkosti napajedla. Pak máte velkou šanci, že některá ze zvířat skutečně spatříte. Sousední národní park Bundala je pak nejlepším místem na Srí Lance pro pozorování ptactva. Yala West je uzavřen obvykle po část srpna a dále v září a říjnu. Pokud si nepronajmete džíp s řidičem a cestujete vlastním autem, pak se dostanete pouze k hlavní bráně a tam musíte zaplatit poplatek za vstup, pojištění a stopaře.