Outgoing | Indonésie | Attractions

Attractions

Indonesia

Bali

Bali - zářivá perla ve třpytícím se smaragdovém moři, magický a mystický ostrov bohů okouzluje návštěvníky již celá staletí. Jeho malebnost téměř vyvolává dojem namalované kulisy - rýžová políčka na úbočích připomínající obří schody, vulkány tyčící se do mraků, tropické lesy překypující bujnou vegetací, zlaté pláže omývané teplými vodami Indického oceánu. Návštěvníci tak mohou obdivovat jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě a zároveň být svědky nejrůznějších náboženských obřadů a folklorních kulturních slavností. Plným právem přidělil tomuto ostrovu novodobý turismus přídomek “ráj”. Jazyk domorodých obyvatel nakonec slovo “ráj” ani nezná.

Irian Jaya

Papua je jednou z posledních divočin na světě. Má společné území s Papuou Novou Guineou a obyvatelé obou zemí jsou si etnicky i kulturně velmi podobní. Příroda je zde velmi drsná a různorodá - od vysokých hor s vrcholy trvale pokrytými sněhem až po bažiny zarostlé mangrovníky. Najdete zde fantastickou pralesní scenérii, bohatou faunu, rovníkové ledovce i velké trekingové možnosti. Za zmínku stojí Baliem Valley s jedinečnou kulturou a početnými trekingovými trasami. Zážitkem je výlet lodí po jezeře Sentani nebo potápění u Kota Biak. V žádném případě nepodceňujte rozlohu Papuy a množství času i peněz potřebných k jejímu poznání. Mezi největšími městy neexistují silnice a lodě jsou pomalé a jezdí nepravidelně. Jedinou možností je často pouze letecká doprava. Včlenění do Indonésie, migrace obyvatel, intenzivní těžba dřeva a nerostných surovin se domorodým Papuáncům nelíbí. Místní partyzánské jednotky vedou už 30 let boj za nezávislost Papuy. Nezapomeňte, že k cestě do některých oblastí budete potřebovat povolení od místní policejní stanice, které vám rádi zařídíme.

Jáva

Nejrozvinutější a nejhustěji obydlený ostrov indonéského souostroví vykazuje všechny typické znaky asijské společnosti zažívající rychlý rozvoj - na jedné straně velké bohatství a na druhé stejně velká chudoba, nádherná krajina a špinavá města, poklidné venkovské scenérie a rušné ulice s dopravními zácpami. Jáva je domovem 70 % obyvatel Indonésie z celkového počtu 240 milionů a je tak kulturním a politickým srdcem země. Hinduisticko-buddhistické impérium dosáhlo svého vrcholu právě na Jávě a zanechalo po sobě takové architektonické skvosty, jakými jsou chrámy Borobudur a Prambanan. Turisticky zajímavými městy z hlediska historických památek jsou Yogyakarta a Solo, zatímco Jakarta, Surabaya a Bandung se pomalu mění v moderní centra obchodu a zábavy.

Jakarta
Hlavní město Indonésie, rychle rostoucí a ne moc vzhledné, navzdory místním ekonomickým problémům v roce 1998 zaznamenává od roku 1999 nárůst počtu turistů. Přispěla k tomu i devalvace indonéské rupie a volný pohyblivý kurz vůči americkému dolaru, což umožňuje turistům výhodné nákupy různého atraktivního zboží. Z památek může zaujmout mešita Istiglal, největší v Asii, a Sukarnův památník Monas.

Západní Jáva
Nádherná krajina, chladný osvěžující vzduch, uklidňující a neuspěchané tempo, nebo naopak pobřežní oblasti plné života a vzrušující podívané. Západní pobřeží nabízí mimo jiné návštěvu neblaze proslulého vulkánu Krakatau, na jižním skalnatém pobřeží omývaném Indickým oceánem stojí za návštěvu rybářská vesnice Pelabuhan Ratu s mořskými specialitami a Pangandaran s vynikajícími podmínkami pro surfování. Hlavní město Bandung je třetím největším městem Jávy. Dnes je to významné kulturní, průmyslové a obchodní centrum, v koloniální době nazývané Paříž Jávy. Leží na náhorní plošině hor Parahyangan, má příjemné klima a je tradiční zastávkou turistů při cestě napříč Jávou.

Banten
Oblast Banten, dříve integrální součást Západní Jávy, dosáhla vyšší autonomie vyhlášením nové provincie Banten. Vytvoření nové provincie bylo provázeno velkou turistickou kampaní. Tzv. sedm divů bantenské oblasti zahrnuje národní park Ujon Kulon, starobylý palác, pobřeží Krakatau, průliv Sunda, ostrov Sanghyang, ostrov Sebesi a domorodý kmen Badui se svým původním způsobem života a tradicemi. K dalším atrakcím patří ostrov Panaitan - ráj surfařů a rezervace Pemerayan - ideální místo pro jachtaře a rybáře.

Východní Jáva
Pozorování východu slunce nad kouřem zahaleným okrajem kráteru hory Bromo (2392 m) je jedním z nezapomenutelných zážitků při návštěvě Indonésie. I když je vulkán Bromo nejznámější atrakcí Východní Jávy, existuje zde spousta dalších úžasných míst, která stojí za bližší poznání. Východní Jáva je rájem nekonvenčních cestovatelů a těch, kdo obdivují historické památky a krásné přírodní scenérie. Geograficky a historicky lze provincii rozdělit do tří regionů: severní pobřeží (včetně ostrovu Madura), údolí řeky Brantas a východní hory s působivými vulkány a přírodními rezervacemi s ohromující scenérií.

Yogyakarta
Se stále fungujícím královským palácem uprostřed města, okolními horami, úctu vzbuzujícími chrámy roztroušenými po okolních planinách a vzkvétající uměleckou komunitou je Yogyakarta bezpochyby kulturním centrem Jávy. Sídlem Univerzity Gadjah Mada a přední indonéské akademie múzických umění. Pomalé tempo a kompaktnost tohoto ryze javánského města vybízí k poznávání prostřednictvím pěších procházek.

Kalimantan / Borneo

Zůstává zatím daleko za infrastrukturou Jávy a dalšími hustěji osídlenými provinciemi Indonésie. Nachází se v jižní indonéské části Bornea a je snadno přístupný letecky z Jakarty nebo Singapuru. Pokud ovšem očekáváte, že spatříte polonahé a potetované Dajáky vykračující si po ulicích Balikpapanu nebo Pontianaku, budete zklamáni. První, co upoutá vaši pozornost v Kalimantanu, který zabírá dvě třetiny jižní části ostrova Borneo, budou rafinérie a dřevařské závody. Těžařský průmysl už pronikl hluboko na území původní džungle, srovnává ji se zemí alarmujícím tempem, znečišťuje řeky a zanechává domorodé kultury narušené sociálními a ekonomickými vlivy moderního světa. Za své tak berou původní představy o Borneu získané na základě zkušeností prvních evropských cestovatelů popisujících Borneo jako zemi lovců lebek s potetovanými hlavami a exotické divoké zvěře. Poznávací cestu po Borneu je nejlépe zahájit ze Samarindy fascinující plavbou po řece do vesnic Tanjung Isuy, Muara Muntai, Melak a Long Iram. Stovky kalimantanských řek hrají důležitou úlohu nejen v obchodních, ale i turistických aktivitách. Banjarmasin, tzv. indonéské Benátky s plovoucí trhem se projíždí na pronajatých motorových kánoích. Turisté také podnikají výlety lodí do centra Kalimantanu za Dajáky žijícími v centrální části džungle. Národní park Tanjung Puting v centrálním Kalimantanu má pestrou floru a žije zde spousta druhů zvěře, jako jsou krokodýli, medvědi, divoké kočky, opice včetně vzácných orangutanů, delfíni. Rovníkové říční město Pontianak na západě Kalimantanu je obzvlášť kouzelné při západu slunce. Využijte říčních kanálů k plavbě a prohlídce města a nasajte jedinečnou čínsko-indonéskou atmosféru. Večer se na rozviklaných dřevěných chodnících podél jižního břehu řeky tísní davy mladých lidí pouštějící obrovské papírové draky. K významných historickým památkám patří dřevěná královská mešita Abdurrakham, zajímavé jsou jávské a sulawéské škunery v přístavu Pinisi. U nedalekého Pasir Panjangu můžete navštívit zatím nedotčené pláže a podniknout výlet lodí na ostrovy Kapua.

Lombok

Je méně rozvinutý než Bali a turismus zde není tak všudypřítomný jako na Bali. Zdejší mohutné sopky včetně posvátné sopky Rinjani (3 726 m), rozmanitá krajina, křišťálově čisté moře s korálovými útesy a bílé písečné pláže však nabízejí nezapomenutelné zážitky. K turistickým atrakcím patří také vodní palác Mayura, jeden z největších indonéských chrámů Pura Meru a obrovská tržnice Sweta.

Maluku

Tisícovka ostrovů Maluku byla v historii proslulými ostrovy koření přitahujícími indické, čínské, arabské a později i evropské obchodníky, kteří přicházeli hledat hřebíček a muškát rostoucí pouze zde a nikde jinde. Dnes tyto ostrovy roztroušené na obrovské ploše oceánu nabízejí tropickou scenérii polynéského typu s exotickým ptactvem, starobylými pevnostmi, půvabnými vesnicemi a panenskými plážemi omývanými průzračnými vodami vhodnými pro šnorchlování a potápění. Většina turistů směřuje na Ambon, Bandas a Ternate jako výchozí body pro cestu na množství malinkých ostrůvků daleko od turistického ruchu. Ostrov Ambon byl v letech 1998 a 1999 zmítám násilnostmi, desítky tisíc uprchlíků jej opustily a z turistického řetězce na čas vypadl. Dohoda uzavřená v roce 2002 přinesla uklidnění, ale bude ještě nějakou dobu trvat, než se rána úplně zacelí. K prozkoumání ostrovů budete potřebovat alespoň pět týdnů, pokud budete cestovat lodí, a nejméně tři týdny při cestování letadlem.

Nusa Tenggara

Flores
Ostrovy květin - krásná a poklidná část Indonésie. Naleznete zde čisté pláže, džungli, sopky, vesničany ovládající dokonale tkalcovské řemeslo a domorodé kmeny žijící tradičním způsobem života neměnícím se po celá staletí. Vesnice Nggela, Wolojita a Jopu na Flores jsou proslulé svými krásnými sarongy a šátky ikat. Tradiční velrybářská vesnice Lamalera na ostrově Alor východně od Flores je fascinujícím místem, kde můžete pozorovat rybáře vyrábějící harpuny. Místní obyvatelé jsou na velrybách existenčně závislí a rybáři jsou proto osvobozeni od dodržování mezinárodního zákazu lovu velryb. Největší zajímavostí Nusa Tenggara jsou trojbarevná jezera Kelimutu. Vody tří vulkanických kráterů mají podivuhodný zvyk měnit svou barvu. V nedávné době měly barvu tyrkysovou, olivovou a černou, před několika lety zelenomodrou, kaštanově hnědou a černou. Barvy se mění zřejmě v důsledku rozpouštění různých druhů minerálů v jednotlivých jezerech. Místní legenda praví, že do jezera vstupují duše zemřelých. Duše mladých lidí prý přicházejí do teplejšího zeleného jezera, duše starých lidí do mléčně zabarveného tyrkysového jezera a duše zlodějů a vrahů do jezera černého. Jediná chvíle, kdy lze spatřit hladiny jezer z okraje kráteru ve výšce 1600 m, je před úsvitem, dříve než jsou zahaleny mraky. Turisté, kteří se pro tento 13 km dlouhý výlet rozhodnou, mohou jít pěšky z vesnice Moni, stopnout si náklaďák nebo pronajmout džíp. Pokud vás někdo láká, ať si půjčíte koně, přesvědčete se nejdříve, zda to není nějaká vysloužilá herka a ujistěte se, že bude mít sedlo.

Komodo & Rinca
Tyto dva malé ostrovy vtěsnané mezi Flores a Sumbawu ve východní části Nusa Tenggara jsou známé díky svým čtyřnohým obyvatelům - zdánlivě nemotorným komodským drakům. Jedná se o varana komodského, největšího ještěra na světě. Od malých ještěrek o hmotnosti 20 g se postupně promění v monstra vážící kolem 150 kg. Méně přecitlivělí návštěvníci mohou pozorovat organizované krmení ještěrů nebo se vydat na výlet po jejich stopách. Komodo je hornatým a nepříliš obydleným ostrovem. Ostrov Rinca je mnohem živější, svůj domov zde má několik kolonií opic, divocí vodní buvoli, jeleni, divocí krocani a orli. Trajekty na Komodo plují ze Sape na Sumbawě a Labhuanbaja na Flores. Pokud budete chtít navštívit Komodo, budete muset cestovat z Bali nebo Flores, ze Sape je to poněkud obtížnější. Trajekt plující mezi Sumbawou a Flores již na Komodu nezastavuje.

Sumbawa
Muslimský ostrov s hornatou krajinou, kterému dominuje 3000 m vysoká sopka Gunung Tambora. V blízkosti se nachází dvě barevná kráterová jezera. V Sumbawa Besar pak sultánský palác a velké tržiště.

Sumatra

Sumatra je tropickou oblastí se vším všudy. S řekami připomínajícími Amazonku líně proudícími pod klenbou přírodních deštných pralesů a bahnitými ústími porostlými mangrovníky, žhavým vnitrozemím, oslnivě barevnou florou, tajuplnou exotickou faunou. Je to ostrov etnických, kulturních a topografických rozmanitostí. Chcete-li Sumatru alespoň trošku poznat, budete na cestování potřebovat alespoň čtrnáct dní. Její rozlehlé území nabízí kromě přírodních krás i řadu zajímavých historických památek. Na severovýchodním konci ostrova, několik hodin jízdy z hlavního města severní Sumatry Medanu směrem na západ, stojí za návštěvu Samosir, ostrov uprostřed jezera Toba, domov původních obyvatel Bataků. Zatímco první zprávy popisovaly Bataky jako primitivy se sklonem pojídat své nepřátele, jedná se ve skutečnosti o kultivované, řemeslně zručné zemědělce, používající kalendář a kosmologické texty psané indickou abecedou. Směrem na jih nedaleko mořského přístavu Padang se nachází horské městečko Bukittinggi obklopené vulkány a průzračnými hlubokými jezery. Žijí zde jedni z nejpřátelštějších lidí, jaké můžete na svých cestách potkat. K nejkrásnějším jezerům patří Maninjau nabízející krásné koupání, okolí připomíná svou přírodní scenérií film Pán prstenů. Za shlédnutí stojí starobylá vesnice Pariangan a město Payaruyung, kde se nachází jedna z nejúchvatnějších staveb v Indonésii. Původně budova královského soudu, nyní muzeum pozoruhodné obrovskou deseti stupňovou střechou. Milovníci exotické zvěře mohou navštívit národní park Gunung Leuser.

Lampung
Svými pustými plážemi s bílým pískem, panenskými lesy, nádhernými jezery, divokou zvěří a sportovními možnostmi je Lampung ideálním místem k objevování nových míst. A hlavně tu není široko daleko žádný turista v dohledu.

Východní Indonésie

Ostrovy na východ od ostrova Bali a Lombok až k ostrovům Ambon a Papua patří k nejvzdálenějším a nejvíce fascinujícím místům na světě. Od rybářských komunit v Sulawesi až po kmeny žijící izolovaně na úpatích ledovců na Papue. Je to oblast Indonésie, která zatím mnoho návštěvníků nespatřila a má i v dnešní době co nabídnout turistům vyhledávajícím dobrodružství.

Severní Sulawesi / Celebes
Prosperující město Manado v Severním Sulawesi je od 80. let vyhlášenou branou k fantastickým korálovým útesům nedaleko pobřeží Pulau Bunakenu. I když v jeho mělkých vodách byla již spousta korálů zničena bezohlednou lodní dopravou, ty nejblíže u pobřeží, k nimž se dá doplout, zůstaly neporušeny. Manado si tak může pěstovat obraz světové potápěčské Mekky. Manado s Pulau Bunakenem spojuje trajekt (jezdí denně kromě neděle). Můžete si také pronajmout kánoi z vydlabaného kmene nebo malý motorový člun a dopravit se k odlehlejším útesům v blízkosti ostrovů Manado Tua, Pulau Siladen a Pulau Mantehage. Naštěstí jediné povyražení zde není pouze na moři. Samotné město Manado je fascinující směsicí indonéské, filipínské a jižní kalifornské kultury, nabízí zajímavou místní kuchyni (odvážlivci mohou ochutnat i smaženou lesní krysu), v okolí pak můžete obdivovat na pohled velmi působivé vulkány.

Centrální Sulawesi / Celebes
I když je turistický průmysl Centrálního Sulawesi teprve v plenkách, jeho potenciál dále se rozvíjet je obrovský. Kromě barvité kultury nabízí provincie úžasné přírodní scenérie. Tato relativně neznámá oblast je domovem nesčetných vzácných živočišných druhu, jako je např. pták maleo, bizon anoa, černá opice či divoké indonéské prase babi rusa.

Jižní Sulawesi / Celebes
Jižní Sulawesi tvoří jihozápadní “nohu” jednoho z nejpodivněji tvarovaných ostrovů na světě. Návštěvníci mohou obdivovat pestrou krajinu s džunglí, terasovitá rýžová pole, kávovníkové plantáže, vápencové útvary s vyhloubenými jeskyněmi. Hlavní město Makasar (Ujung Pandang) je už po celá staletí bránou do východní Indonésie a k proslulým Spice Islands (ostrovům koření). Zdejší pevnost je významná historická památka království Gowa spojená s bojovnými sultány, kteří vedli nelítostné boje o uhájení obchodu s kořením před cizími vetřelci. Nejvíce turistů směřuje do krásné hornaté oblasti Tana Toraja a většinu z nich si přitáhne městečko Rantepao. Zdejší rýžová pole, prasečí farmy a vodní buvoli poutají pozornost turistů díky místním tradičním obřadům. Nejdůležitějšími torajskými obřady jsou ty, které se týkají posílání zemřelých osob na onen svět. Bez řádného pohřebního ceremoniálu by duše zemřelého přinesla jeho rodině neštěstí. Pohřeb trvá i několik dnů a vystřídají se na něm stovky hostů a obětují se desítky buvolů. Hodování, tanec a zpěv mohou být doplněny kohoutími nebo buvolími zápasy. Pokud jste na obřad pozváni, musíte se vhodně obléci, přinést a rozdat dárky a neusednout si na místo vyhrazené hostům a členům rodiny zemřelého. Pořizovat si fotografie je dovoleno, ale s mírou. Nejlepším obdobím k návštěvě Rantepaa je březen až květen, i když většina obřadů se koná v tzv. “party sezóně” trvající od července do září. Vrcholem sezóny je červenec a srpen.