Outgoing | Myanmar | Attractions

Attractions

Myanmar

Amarapura
Leží přibližně 11 km jižně od Mandalay. V době vlády dynastie Konbaung byla hlavním městem. K zajímavostem patří pagoda Patodawgyi, klášter Maha Gandayon, 1208 m dlouhý most U Bein, tkalcovské dílny na zpracování hedvábí a bavlny.

Ava (Inwa)
Ava se nachází 20 km jihozápadně od Mandalay. Byla založena na řece Ayeyarwady v roce 1364 králem Shan Thadominbya a status královského města si podržela téměř 5 století až do vzniku města Amarapura. Návštěvníci přejedou řeku na pramici a poté podniknou okružní jízdu městem na bryčkách tažených koňmi. K hlavním turistickým zajímavostem Avy patří strážní věž Nanmyint, klášter Bagaya postavený z týkového dřeva, chrám Maha Aungmye Bonzan, pagoda Htilaingshin, dílna na výrobu lakovaných nádob pro mnichy užívaných k vybírání milodarů.

Bagan
Chrámy, stupy (náboženské monumenty sloužící k uchování Budhových relikvií) a pagody Baganu jsou nejpůsobivějšími památkami z prvního období největšího rozkvětu Myanmaru. Bagan se rozkládá na levém břehu řeky Ayeyarwady na ploše o rozloze 42 km2. Je znám jako "město čtyř tisíc pagod", podle dochovaných záznamů jich zde stálo 4446. Bagan je jedním z archeologicky nejpozoruhodnějších míst v Asii a je dnes považován za jeden z divů světa. Proslulý je rovněž výrobou lakovaného zboží. Turisté mohou navštívit dílny a seznámit se s ruční výrobou těchto krásných uměleckých předmětů.

Bago (Pegu)
Historické město založené již koncem 6. století n.l. Největšího rozkvětu dosáhlo v období Monského království v 15. století. Patří mezi archeologicky nejvýznamnější místa Myanmaru. Leží 80 km od bývalého hlavního města Yangon a návštěva představuje příjemný jednodenní výlet. Jízda autem venkovskou krajinou trvá necelé 2 hodiny. Hlavními památkami jsou pagoda Shwethalyuang se sochou ležícího Budhy, svatyně Kalyani Sima sloužící k vysvěcování knězů, místní trh a válečný hřbitov Htaukkyan, kde jsou pochováni příslušníci spojeneckých vojsk.

Bhamo
Rozkládá se podél řeky Ayeyarwady směrem do Myitkyina. Bhamo je barvitým obchodním městem plným říčních lodí, kde se mísí různé kmeny a v jehož blízkosti se nacházejí ruiny historického obchodního centra Sampanago z 5. století.

Heho
Nachází se zde letiště Taunggyi pro jižní stát Shan. Turisticky zajímavé jsou 5-ti denní dobytčí trhy, které se zde pravidelně konají. Díky leteckému spojení není problém trhy navštívit. Za návštěvu stojí i horské jezero Inle.

Jezero Inle
Leží ve výšce 1328 m nad mořem a je obklopeno nádhernými horami státu Shan. Je známé svými plovoucími vesnicemi a zahradami, tradiční rukodělnou výrobou, tkaním hedvábí, pestrobarevnými trhy. Žijí zde domorodí obyvatelé Intha, kteří každý rok v rámci slavností Phaung Daw Oo, konaných na přelomu září a října, pořádají závody jednoveslic.

Kalaw
Kalaw ležící 71 km západně od letiště Taunggyi je nádherným horským střediskem uprostřed lesů. Nachází se zde několik zajímavých vesnic obývaných horskými domorodými kmeny. Známí jsou zejména obyvatelé vesnic Palaung a Pa-O, kteří se vyznačují velmi pestrobarevným oblečením a přátelským chováním.

Kak Ku
Kak Ku je jedinečným chrámovým komplexem čítajícím více než 2000 stup ukrytých, po staletí v samotném srdci Pa-O v jižním státě Shan, a neznámých do nedávné doby jak pro vnější svět tak zbývající část Myanmaru. Tyto nádherné památky lze nyní navštívit, stačí podniknout jednodenní výlet od jezera Inle.

Kawthaung & Mergui Archipelago
Kawthaung je klidným rybářským městečkem na nejjižnějším cípu Myanmaru v blízkosti hranic s Thajskem. Blízké ostrovy v Andamanském moři nabízejí návštěvníkům zeleň tropických lesů, nádherné pláže a křišťálově čistou vodu.

Kyaikhtiyo (Zlatá skála)
Pagoda Kyaikhtiyo, která se nachází přibližně 160 km východně od Yangonu, patří k nejnavštěvovanějším turistickým místům. Stojí na pozlaceném balvanu riskantně usazeném na okraji vrcholu v nadmořské výšce 1100 m. Pagoda a svatyně Nat na cestě ze základního tábora k pagodě jsou opředeny mnoha legendami. Existuje také rozšířené přesvědčení, že člověk pokaždé, kdy zdolá vrchol, zvětší své bohatství. Výstupem na vrchol si vyzkoušíte svou odolnost a po jeho dosažení vám bude odměnou radostná nálada. Z hotelu Kyaikhto na svahu kopce je vyhlídka na celou pagodu. Od října do května je doba poutí. Náš autokar má zastávku v základním táboře Kinpun. Odtud se musí použít otevřený náklaďák, který se normálně používá pro dopravu nahoru do kopce Yathae Hill. Po příjezdu na Yathae Hill je nutné asi hodinu stoupat nahoru na kopec. Lze jej dosáhnout také trekkingem ze základního tábora. Pro nesení zavazadel a poutníků, kteří jsou příliš staří nebo slabí, jsou k disposici nosiči a rikše.

Kyaing Tong (země barevných kmenů)
Nejmalebnější město státu Shan, Kyaing Tong, leží zhruba na půl cesty mezi údolím řeky Thanlwin a údolím řeky Mekong. Nachází se 456 km severovýchodně od Taunggyi a 163 km severně od hraničního města Tachilek naproti Mae Sai (Thajsko). Je vzdálené 90 km od Mong Lar, hraničního města v Číně. Kyaing Tong znamená “Ohrazené město Tong” a Tong je odkazem na mythického zakladatele království poustevníka jménem Tungkalasi. Město, které je historickým centrem kultury Khun, je obklopeno vesnicemi Wa, Shan, Akha and Lahu. V okolí najdete malebné hory a lesy. Z města lze podniknout výlety do okolních horských vesnic.

Kyaukme & Hsipaw

Na trase do města Lashio se v chladném údolí Shan nachází Kyaukme a Hsipaw. Obě městečka jsou velmi malebná a jsou typickými představiteli jedinečné shanské a barmské architektury. Mezi památkami vyniká pagoda Bawgyo a klášter Aungzedhi, za návštěvu stojí také místní typické trhy. V blízkosti obou městeček se nacházejí dílny na výrobu papíru.

Lashio
Lashio je horským městem ležícím ve výšce 855 a je hlavním obchodním centrem severní části státu Shan na známé barmské cestě vedoucí do Číny. Má dvě hlavní oblasti, Lashio Lay (Malé Lashio) and Lashio Gyi (Velké Lashio), spojené cestou Theinni. Z těchto dvou oblastí je Lashio Lay tou novější a větší. Lashio je 6 hodin cesty od Mandalay. V Lashiu se konají jedny z nejbarvitějších trhů v Myanmaru. Každé ráno se zde na nákupech potkávají lidé různých národností. Za návštěvu stojí čínský chrám Quan Yin San, nový Pyi Lon Chan Tha Paya a horké prameny Lashio Hot Spa ležící zhruba 10 km severovýchodně od Lashio Gyi na cestě Theinni Road.

Mandalay
Založeno v roce 1857 jako hlavní město Království Mindon, kterým zůstalo i během vlády Konboungů, poslední myanmarské dynastie. Mandalayský palác se pyšní kvalitně vybudovanými hradbami a nádherným příkopem obklopujícím pevnost. Mandalay není pouze městem důležitým pro barmskou kulturu, ale také hlavním centrem buddhistických studií v celém Myanmaru. Mandalayské kláštery a pagody mají pro obyvatele Myanmaru obrovský náboženský význam. Turisticky atraktivní je zejména Buffalo Point, mramorové sochy, zlatotepecké dílny, barvitý trh Zeycho, zlatý palác Shwenandaw, pagoda Kuthodaw a posvátný 236 m vysoký kopec Mandalay, na jehož vrcholu stojí chrám pokrytý malými skleněnými střepy. Okraj útesu je jedním z nejlepších míst v této oblasti, odkud lze pozorovat nádherný západ slunce.

Mawlamyine (Moulmein)
Na jižním pobřeží leží Mawlamyine, malebné město ve starém koloniálním stylu a kdysi důležitý přístav pro vývoz týkového dřeva. Zajímavými památkami jsou pagody Mahamuni, Uzina a Kiplingova Kayikthanian a dále Muzeum monské kultury. V blízkosti města se nachází pláž Setse, přímořské letovisko Kyaikhami (Amherst) s pagodou Yele postavenou nad mořem a městečko Thanbyuzayat, kde se nachází hřbitov, na němž jsou pohřbeni zajatci z 2. světové války, kteří zemřeli při budování neblaze proslulé “Železnice smrti”.

Mingun
Mingun leží 11 km od Mandalay, na levém břehu ve směru toku řeky Ayeyarwady. Za zmínku stojí díky ohromné, ale nedostavěné pagodě Mingun Paya. Další památkou je pagoda Myatheindan a gigantický 90-ti tunový zvon - největší funkční dochovaný zvon na světě. Návštěvu Mingunu si lze zpříjemnit 3/4 hodinovou projížďkou lodí po řece Ayeyarwady.

Mogok
Zhruba 200 km severně od Mandalay v nadmořské výšce 1170 m se nachází Mogok známý rudnými doly na těžbu rubínů a safírů, přezdívaný je také jako "Země rubínů". Tísní se v údolí kolem rozsáhlého jezera a je zde pro Myanmar netypické chladné počasí. Na rozdíl od Dolního Myanmaru je zde období dešťů od ledna do května. Královské rodiny celého světa po mnoho století vyhledávají rubíny a safíry z Mogoku. Naleziště tvoří naplaveninové vápencové písky a ložiska jsou těžena ražením tunelů, kopáním v jámách nebo rýžováním a to vše se provádí ručně. Jiné drahokamy a polodrahokamy, které se nalézají v oblasti Mogoku, jsou peridot, lazurit, měsíční kámen, granát a chrysoberyl. Rubíny a safíry jsou pro Mogok životní mízou a několik okolních trhů se postupně střídá při jejich prodeji podle denní doby. Mogok je vzdálen 3 hod. jízdy od Mandalay. Z hlavního autobusového nádraží v Mandalay jsou odjezdy každých 30 minut od 6.00 do 21.30.

Monywa
Malebné město na řece Chindwin leží přibližně 140 km (3 hodiny) západně od Mandalay a je obchodním centrem Čínského údolí. Monywa, je typické nedotčené myanmarské město. Název Monywa je tvořeno slovem Mon znamenajícího "koláč nebo rychlé občerstvení" a Ywa znamenajícího "vesnice". Legenda říká, že v dávných časech se mayanmarský král zamiloval do prodavačky koláčků z tohoto města a udělal z ní svou královnu. Někteří říkají, že původní jméno je Mon-Thema-Ywa neboli "vesnice prodavačky koláčů". Hlavními turistickými atrakcemi jsou pagoda Bodhi-Ta-Taung (1000 stromů Bo), 90 m dlouhá socha ležícího Budhy, pagoda Kayuka Shweguni, výrobny lakovaného zboží, vrch Shwe Ba s altány vytesanými v pískovci a vyzdobenými jednoduchými sochami Budhy a systém říčních jeskyň Po Win Daung v okolních pískovcových skalách. Počet soch v jeskyních prý dosahuje 400 000. Po cestě do Monywa než dorazíte do města je neobvyklý buddhistický chrámový komplex na 37 akrech nazývaný Mohnyin Thanboddhay s více než 500 000 soch Budhy. Svou architekturou je podobný Boroboduru, proslulé starodávné pagodě v Indonésii.

Mt. Popa
Hora Popa se nachází 1 hodinu jízdy z Baganu směrem do Mandalay. Tyčí se do výšky 1520 m a výstup na vrchol trvá asi 45 minut. Zde lze navštívit svatyni Mahagiri zasvěcenou místním duchům. Z vrcholu je nádherný panoramatický výhled do okolí. Při jízdě z Baganu se jedná o příjemný jednodenní výlet, cestou je možno navštívit některou z okolních vesnic nebo palmových plantáží.

Mt. Victoria
Mt. Victoria vysoká 3400 m je perfektním místem pro milovníky přírody. Je možno provádět lehčí trekking, pozorování motýlů a ptáků. Přestože tradiční tetování tváří rychle zaniká. v některých vesnicích je lze stále spatřit. Cesty jsou dosud velmi špatné, takže tento výlet není v době dešťů doporučován (květen až říjen). Pokud se jedná o ubytování, je pro návštěvy k disposici pouze velmi jednoduché ubytování, takže tento výlet je vhodný pouze pro dobrodružně založené klienty.

Mrauk-U
Ruiny Mrauk-U se nacházejí 80 km severně od Sittwe, dnešního hlavního města provincie Rakhine. Historické hlavní město Mrauk-U založil rakhinský král Minzawmun v roce 1433. Zdejší chrámy byly budovány z kamene, čímž se liší od většiny myanmarských chrámů stavěných tradičně z cihel. Jsou známé svými nástěnnými malbami ovlivněnými indickou kulturou. Přicestuje se lodí po řece Kalatan z Sittwe (Akyab), hlavního města státu Rakhine. Výlet lodí trvá okolo 5 hodin. Hlavní památky v Mrauk-U jsou obrovský Shitthaungpaya, překvapivě pozoruhodný chrám s nesčetnými obrazy a reliéfy Buddhy, pevnosti podobný chrám Htaukkan-thein pozoruhodný pro zajímavé kamenné sochy v klenutých chodbách; osmiúhelníkový chrám Andaw-thein s unikátními kamennými plastikami a květinovou výzdobou; vysoká buddhistická stavba Sakya-Man-Aung a Archeologické museum. Osm kilometrů na sever od Mrauk-U je Wethali (Vesali); jiné starobylé hlavní město (8. až 10. století našeho letopočtu). Po dvouhodinové cestě lodí proti proudu do vesnice Chin Hilltribe můžete navštívit přilehlá místa a obyvatele s tetováním na tvářích.

Myitkyina
Myitkyina je hlavním městem státu Kachin a leží v rozsáhlém údolí obklopeném severními horami Myanmaru. Zdejší zalesněná krajina a nádherné řeky oplývají bohatou faunou a florou. Jedná se o oblast ideální pro pěší turistiku. Navštívit lze mimo jiné jezero Indawgyi, nefritové doly a Myit-son - pramen legendární řeky Ayeyarwady. Na městském trhu pak můžeme spatřit barvitou směsici příslušníků celé řady horských domorodých kmenů.

Pakokku
Návštěvu Pakokku lze směrem z Baganu spojit s příjemným a poklidným výletem lodí po řece Ayeyanwaddy a cestou pozorovat okolní přírodu a život typických vesnic roztroušených podél řeky. V 19. století mělo město Pakhangyi jeden z nejstarších dřevěných klášterů v severním Myanmaru s 254 sloupy z týkového dřeva. Zdejší obyvatelé se živí pěstováním tabáku, výrobou cukrovinek z palmového cukru, výrobou pestrých kostkovaných koberců, přikrývek a tkaných látek typických pro tento region.

Pathein (Bassein)
Přístavní město ležící 190 km západně od Yangonu v deltě řeky Ayerwaddy. Je známé produkcí kvalitní rýže a bohatou historickou minulostí z koloniálních dob. Má malebné nábřeží s množstvím malých dílen, kde se vyrábějí typické ručně malované slunečníky. K historickým památkám patří pagoda Shwemokhtaw, sedící Budha Thihoshin Phondaw-pyi, rušný noční bazar a blízká pláž Chaungtha.

Pindaya
Pindaya ležící 45 km severně od Kalaw je poklidným městem známým jeskyněmi, v nichž jsou umístěny tisíce soch Budhy starých několik set let. Cesta z Kalaw do Pindaya vede vesnicemi Pa-O a nádhernou přírodní scenérií. Pindaya je také známa výrobou shanského papíru a deštníků.

Pláž Chaungtha Beach
Chaungtha Beach s krásnými písčitými plážemi a pozadím kokosových palem leží západně od Patheinu (Bassein) na pobřeží Bengálského zálivu. Návštěvníci zde mohou odpočívat a rekreovat se v překrásné panenské přírodě. Na jednom konci pláže blízko shluku balvanů se nachází Kyaukpahto, velký balvan, ve kterém byla vytesána pahto neboli „jeskynní” svatyně. Cesta po silnici z Yangonu přes Pathein trvá cca 5 hod.

Pláž Ngapali Beach

Ngapali se nachází v Thandwe (Sandoway) zhruba hodinu letu z Yangonu. Tato nedotčená pláž se táhne přes 3 km a je ideálním místem pro každého, kdo miluje moře, čistý písek, slunce, plavání, potápění se šnorchlem nebo bezstarostné procházky po pláži, zkoumání krajiny nebo jen sezení uprostřed šumění větru. Necelých pět kilometrů od hotelu Ngapali je golfové hříště s devíti jamkami. Rovněž zajímavé jsou blízké rybářské vesnice. Pláž v Ngapali je otevřená od října do května.

Pláž Ngwe Saung Beach
Pláž Ngwe Saung je nejpříjemnější pláž po proslulé pláži Ngapali. Po souši je to z Yangonu zhruba 350 km, což odpovídá 7 hodinám jízdy, protože silnice je velmi špatná. Z tohoto důvodu cestu po souši nedoporučujeme. Můžeme zařídit plavbu s Delta Queen Cruise, která nabízí noční plavbu v deltě řeky Ayerwaddy. Návštěvníci si mohou doplnit program o pláž Ngwe Saung, kde mohou odpočívat a rekreovat se. 

Putao
Putao je výchozím bodem nejdobrodružnějších trekkingů v Myanmaru. Nachází se zde nejvyšší hora Myanmaru - 5889 m vysoká Hkakabo Razi. Výlety do okolních vesnic stále zeleným deštným pralesem nabízejí návštěvníkům jedinečný pohled na severní pohraniční oblast Myanmaru.

Pyay (Prome)
Pyay (dříve známé jako Prome) leží na ostrém ohybu řeky Ayeyarwady. Lze se k němu dostat po cestě (285 km, osmihodinová vyjížďka na sever od Yangonu) nebo plavit se přes noc na říční lodi na jih od Baganu. V sousedství můžete pozorovat ruiny starodávného hlavního města Pyu Thayekhittaya. Pyay slouží jako důležité překladiště pro náklady pohybující se mezi Horním a Dolním Myanmarem po řece Ayeyarwady. Za shlédnutí stojí pagody Shwesandaw (jedno z nejsvatějších buddhistických poutních míst usazené na vrcholku kopce v centru města) a Shwedaung, historické ruiny Thayekhittaya a Hmawza známé také jako Sri Ksetra. Další turistickou zajímavostí, kterou lze obdivovat při plavbě lodí, je Akauk Taung - nádherné sochy Budhy vytesané do skal táhnoucích se podél řeky.

Pyin Oo Lwin (Maymyo)
Pyin Oo Lwin se nachází 67 km východně od Mandalay v nadmořské výšce 1070 m. Město je známé více pod jménem Maymyo, kdy bylo v době britské koloniální nadvlády oblíbeným letním střediskem. Hotel Candacraig, botanické zahrady a místní trh jsou oblíbenými místy i dnes. Domluvit se dá výlet k vodopádům Pwe Kauk a jeskyni Peik Chin Mayung. Návštěvu Pyin Oo Lwin lze také připravit jako příjemný jednodenní výlet z Mandalay dostavníkem taženým koňmi.

Sagaing
Kdysi hlavní město Sagaing leží 21 km jihozápadně od Mandalay na západním břehu řeky Ayeyanwaddy. Sagaingská pahorkatina je vyhlášeným centrem náboženského života. Ve více než 400 klášterech se zde mohou mniši a jeptišky věnovat studiu náboženství a meditacím. Blízká vesnice Ywataung je známá řemeslným zpracováním stříbra.

Salay
Dnešní Salay je známé jako důležité centrum buddhismu s mnoha činnými kláštery. V průběhu minulosti si ale Salay vytvořilo vlastní jedinečnou architekturu baganské éry, která je zde k vidění dodnes. Hlavními památkami jsou chrámy Payathonzu, Hkinkyiza Kayung a Yougson Kyaung. Některé části města jsou připomínkou britské kolonizace. Jednodenní výlet do Salay z Baganu může být spojen s návštěvou 1518 vysoké sopky Popa s historickým klášterem vybudovaným na jejím úpatí.

Sittwe
Na severním pobřeží v blízkosti hranic s Bangladéší se nachází Sittwe, sídlo početné komunity Muslimů. Město založili Britové v roce 1826. Ke známým památkám patří pagoda Payagyi, Kulturní muzeum státu Rakhine, klášter Payamay a trh podél řeky, kde lze koupit "Arkanese longyis" - typický barmský barevný oděv se zelenými a purpurově červenými kostkami.

Taunggyi
Hlavní město státu Shan je horským městem ve výšce 1500 m rozkládajícím se mezi borovými lesy. Počasí je zde chladné po celý rok a v zimních měsících mohou být velmi studené noci. Do Taunggyi se lze snadno dostat po cestě od jezera Inle. Místní trh je známý po celém Myanmaru a cesta směrem na jih vás dovede k jedinečné turistické atrakci Kak Ku, komplexu 2000 stup v Pa-O. Za zmínku stojí i výroční festival létání horkovzdušnými balóny, který se koná vždy v listopadu v době úplňku.

Thanlyin (Syriam)
Do Thanlyinu se dá dostat z Yangonu buď na pramici po řece Bago nebo autem či vlakem přes most. Thanlyin byl v 17. století důležitým obchodním centrem spravovaným Portugalci. Historické portugalské stavby patří k zajímavostem města, dále je to pagoda Kaylk Khauk a pagoda Yele na malém ostrůvku Kayuktan ležícím 12 km jižně od Thanlyinu.

Twante
Po řece se z Yangonu dostanete lodí za 2-3 hodiny. Typickým domáckým průmyslem je v Twante výroba hrnčířského zboží a tkalcovství. K historickým památkám patří pagoda Shwesandaw, Hadí chrám a za návštěvu stojí i místní trh. Podniknout lze půldenní výlet po řece, při němž mají návštěvníci možnost spatřit typické domorodé vesnice v deltě řeky.

Yangon (Rangoon)
Yangon (dříve Rangoon) je bývalým hlavním městem a vstupní branou Myanmaru (dříve Barma). Stále zelené město s bujnou tropickou vegetací, stinnými parky a nádhernými jezery. Yangon je znám jako "Město zahrad východu". Založil je král Alaungpaya v místě malé osady zvané Dagon po dobytí jižního Myanmaru v roce 1755. Yangon znamená v překladu “Konec boje”. Nad městem se tyčí majestátní zlatem zdobená pagoda Shwedagon. Dalšími turistickými zajímavostmi jsou - socha ležícího Budhy, Meditační centrum, pagoda Sule, pagoda Botataung, pagoda Kaba Aye, jeskyně Maha Pasana Guha, Muzeum buddhistického výtvarného umění, Čínské město, Národní muzeum a trh Bogyike Aung San (Scott).