Výjezdová turistika | Brunej | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Brunej

Bandar Seri Begawan
Hlavní město sultanátu leží na řece Brunej. Až do poloviny tohoto století bývalo hlavní město Bruneje ospalou vesnicí, avšak současný Bandar je čisté pulsující moderní město s pravidelnými širokými bulváry a výstavními veřejnými budovami. Působivou dominantou brunejské metropole je dvojice nákupních center Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah ve čtvrti Gadong, která je taký nejrušnějším místem tohoto poklidného města. Největší památkou v celé jihovýchodní Asii je však gigantická mešita Omara Aliho, jež se majestátně tyčí nad městem. Je pojmenována po 28. sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje. Bohatě zdobený interiér s italským mramorem, šanghajskou žulou a anglickým křišťálem je doplněn luxusními koberci z Belgie a Saudské Arábie. Poblíž mešity se nachází nový královský palác, známý jako Istana Nurul Iman, který je největším obývaným palácem na světě. Palác je pro veřejnost otevřen pouze na konci Ramadánu. Kromě Národního muzea je zajímavé také Museum of Malay Technology, slavný stadión na pólo a velké konírny, které se nacházejí několik kilometrů západně od města na trase do Tutongu. Mezi další zajímavosti patří Lesní park Bukit Shanbandar, který dokumentuje život obyvatel před příchodem civilizace.

Jerudonský park
Na cestě z Bandaru do Tutongu se nachází největší komerční turistická atrakce – Jerudonský park. Dlouhá léta patřil sultánovi. Dnes se tu nachází slavný stadion na pólo, velké konírny a golfová a kriketová hřiště. Střediskem oblasti je Jerudonský zábavní park, malý brunejský Disneyland. Jeho součástí jsou uzoučké cestičky lákající k procházkám při dlouhých letních večerech a řada atrakcí. Silnější nátury nejspíš neodolají vyzkoušet tzv. bumerang – loďku zavěšenou na kladce uprostřed vodopádu či horské dráhy mnoha typů, lákavý je také úžasný seskok padákem. Méně odvážní cestovatelé si mohou vyzkoušet střelbu, projet se lodí, zalétat si ve vesmírném simulátoru nebo zajezdit v hopsajícím autě. Mnoho lidí navštěvuje park převážně v noci, kdy opadne vlna veder a navíc lze obdivovat nádherně osvětlený komplex. Za parkem se nachází Jerudonská pláž a komplex s restauracemi, které mají otevřeno i v nočních hodinách.

Kampong Ayer
Přibližně polovina obyvatel hlavního města Bandaru žije ve vodní vesnici Kampong Ayer, vodní zástavba 28 vesnic je dnes tvořena zmodernizovanými domy, které stojí na palisádách v řece Brunej. V minulosti takto žila drtivá většina obyvatel, dnes jich zde bydlí okolo 30 000. Nad vodou se tyčí malé domky na uzoučkých a zdánlivě křehkých kůlech nebo betonových sloupech, mezi kterými lze přejíždět buď lodí, nebo přecházet po spleti dřevěných mostů a ochozů. Jedinou stavbou na pevné půdě tady je sultánův palác ležící kousek od vesnice. Mimochodem, na jeho stavbu se vynaložilo celkem 450 milionů amerických dolarů, což je na honosné stavbě skutečně znát. V Asijských Benátkách, jak bývá této unikátní vesnici přezdíváno, mají místní obyvatelé vše potřebné k životu včetně škol, mešit, klinik či policejních stanic. Brunejská vláda se snažila vodní obyvatele přestěhovat do moderních domů, ale zatím bezúspěšně. Tradice je silnější než pohodlí. Plavající osada s výhledem na hlavní město je považována za největší na kůlech stojící vesnici na světě.

Peradayan
Krásný přírodní park o rozloze okolo jednoho tisíce hektarů je častým cílem návštěvníků. Při cestě parkem můžete absolvovat téměř dvoukilometrový výlet lesem s výstupem na vrcholky hor – buď na 410 metrů vysoký Bukit Peradayan nebo na 310 metrů vysoký Bukit Patoi. Oblast Peradayan má velký geologický význam, protože se tu nachází několik neobvyklých jeskyní a skalních útvarů. Z vrcholků hor je překrásný výhled na věčně zelenou džungli, modravé moře a vesničky sousedního Sarawaku, jednoho ze států Malajsie. Nedaleko od parku Peradayan se nachází město Bangar s miniparkem Kuala Belalong. Zelená plocha byla slavnostně otevřena v roce 1993. Pásku přestřihl samotný sultán, který tak oslavil 47. narozeniny. Centrum parku tvoří šest malých chatrčí, v jejichž okolí je nádherná krajina s vodopádem a pestrobarevnými květinami.

Ulu Temburong
Národní park nacházející se v nejvýchodnější části Bruneje má rozlohu zhruba 50 tisíc hektarů. Objevíte zde skutečné kouzlo panenské a neposkvrněné přírody. Ulu Temburong leží v biologicky velmi rozmanité oblasti. Přírodní trasy zahrnují sedm kilometrů dlouhých dřevěných cestiček v bujné vegetaci. Nacházejí se tu i různé naučné stezky, které skýtají skvělou možnost seznámit se s životem deštných pralesů. Ke zdejší raritě patří systém dřevěných mostů, které propojují jednotlivé „čtvrtě“ věčně zelené džungle. Dřevěné domy ve výšce téměř dvaceti metrů jsou navzájem spojené provazovými mosty, které můžete využít jako přírodní observatoře. V hustém pralese je sice velmi obtížné rozhlédnout se po okolí, ale několik krásných výhledů tu přesto najdete. Nejzajímavější z místních výškových cest je tzv. „canopy walkway“, hliníková konstrukce, která vám umožní procházet se ve výšce 50 metrů nad zemí. Z tohoto místa se můžete podívat i na ty nejvyšší vrcholky stromů místního pralesa, ve kterých si mohou protahovat své tělo zmije. Většina zvěře se však přes den skrývá a je citlivá na příchod cizinců. Výjimku snad tvoří pouze motýli, kterých tu najdete na 450 druhů. Naleznete zde také několik druhů exotické flóry.

Tutong
Tutong je třetím největším městem v zemi a rovněž hlavním městem stejnojmenného území, které je nejméně osídlenou oblasti v zemi. Zároveň se však jedná o etnicky nejrůznorodější území, a tak se zde můžete setkat s představiteli místních původních kmenů a seznámit se s jejich zvyky a tradicemi. Hlavními atrakcemi Tutongu je rekreační park Sungay-Basong (leží téměř v centru Tutongu) či park Pantai Seri Kenangan, také známý jako Pantai Tutong, který svým návštěvníkům nabízí pláže s bílým pískem, obklopené zelení, s mnoha příhodnými místy pro procházky a pikniky a naleznete tu také příjemné restaurace s výtečnou místní kuchyní a výhledem na moře. Tento kus země je ideální, pokud si chcete zarelaxovat a užít lenošení na břehu moře. Dalším zajímavým místem, které byste určitě při svém pobytu neměli vynechat, je místní trh Tamu Tutong, Kampong-Serambagan, kde můžete kromě pestré nabídky ovoce a zeleniny nakoupit také unikátní suvenýry a tradiční výrobky a který je také nejlepší příležitostí, jak potkat zástupce místních domorodých etnických skupin. V Tutongu se také nachází největší brunejské jezero Tasik Merimbun, které je domovem chráněné flóry i fauny a po kterém se můžete projet na lodi prozkoumat dva místní ostrovy. Jezero je obklopeno národním přírodním parkem, ve kterém naleznete kulturní vesnici Rum-Budayya, která je ukázkou tradičního způsobu bydlení a tradičních řemesel pěti etnických skupin v oblasti.