Výjezdová turistika | Macao | Důležité informace

Důležité informace

Macao

Kdy se vydat na cestu
Na návštěvu Macaa jsou nejvhodnější hlavně termíny na jaře a na podzim. Jaro zde trvá od března do května a podzim od října do prosince. Během tohoto období zůstávají teploty přes den většinou na příjemných 20 – 25 °C a vzduch je čerstvý a svěží. Rovněž je menší pravděpodobnost deště. Během léta jsou teploty obvykle velmi vysoké a zrovna tak vlhkost vzduchu, což návštěvníkům pobyt značně znepříjemňuje. Navíc je během letní sezóny velmi těžké sehnat hotel a ulice i pláže jsou přeplněny lidmi. Zima naopak může být velmi mrazivá. Rovněž bývá nezřídka deštivo a větrno. Proto vřele doporučujeme návštěvu v průběhu brzkého jara nebo pozdního podzimu.

Geografie a příroda
Macao se nachází 60 km jihozápadně od Hongkongu a 145 km od Guangzhou. Nachází se na poloostrově a dvou ostrovech a v současné době má pouze 0,31 km pozemní hranice s Guangdongem. Poloostrov je na východě ohraničen ústím řeky Zhujiang (Perlová řeka) a na západě řekou Xijiang (Západní řeka). Na pevnině hraničí se Zvláštní ekonomickou zónou Zhuhai (Čína). Hraniční přechod se na straně Macaa nazývá Portas do Cerco (Bariérová brána) a na straně Číny Gongbei Port of Entry. Macao bylo původně ostrovem, ale postupné ukládání písčitých nánosů vytvořilo časem spoj mezi pevninou a ostrovem a přeměnilo jej tím na poloostrov. Velká přeměna terénu v 17. století vyústila ve vytvoření převážně rovinatého poloostrova, kde se nalézá jen několik menších kopců. Nejvyšším bodem Macaa je Alto de Coloane (170 m). Vzhledem k husté urbanistické zástavbě se v Macau nenachází žádná pole, obdělávatelná půda či lesy. Přírodní krásy lze obdivovat v různých parcích a zahradách ve městě. Pokud ale máte zájem o útěk z rušného města do větší oblasti zeleně (kde nevidíte z jednoho konce na druhý), bude vaší jedinou možností park na ostrově Coloane zvaný Přírodní a agrární muzeum Macao. Park se nachází na severu ostrova poměrně daleko od komerční zástavby a je krásným příkladem snahy vlády Macaa zachovat alespoň část svého území bez výškových budov a jiných obytných či administrativních staveb. V parku se nachází i malá zoo s pštrosy, opicemi a jinými zástupci živočišné říše a rovněž velká voliéra s mnoha druhy ptactva. Jiná část parku je zaměřena na drobné živočichy a hmyz, který zde žije. Všude v parku lze obdivovat překrásnou tropickou flóru.

Klima a počasí
Macao má vlhké tropické klima s průměrnou vlhkostí vzduchu mezi 75 % a 90 %. Sezónní klima je do značné míry ovlivněno monzuny. Teplotní a vlhkostní rozdíly mezi létem a zimou jsou sice signifikantní, ale nikoliv nějak velké. Průměrná roční teplota je 22,7 °C. Nejteplejším měsícem je červenec s průměrnými teplotami okolo 28,9 °C a nejchladnějším měsícem je naopak leden, kdy se průměrné teploty pohybují okolo 15 °C. Zima je chladná a suchá díky vlivu větrů od Sibiře (ačkoliv se mohou vyskytnout deště). Jaro je příjemným obdobím se stálou nízkou vlhkostí, příjemnými teplotami a dostatkem slunce. Od počátku dubna začíná vlhkost narůstat a v létě od července do srpna je klima velmi teplé až horké (s teplotami stoupajícími i přes 30 °C) s vysokou vlhkostí. Horké počasí je obvykle následováno silnými dešti, bouřkami nebo případnými tajfuny. Poté vlhkost opět klesá a na podzim opět panuje teplé a slunečné počasí. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: v Macau se nachází mezinárodní letiště, kam létají pravidelné spoje z Pekingu a dalších velkých čínských měst, Bangkoku, Delhi, Jakarty, Mumbaie, Manily, Clarku, Seoulu, Taipeie, Kuala Lumpuru či Tokya. Spojení města s letištěm pak zajišťují taxi nebo linky autobusů. Mezinárodní odletová taxa je 80 MOP pro odlety do Číny a 130 MOP pro lety do ostatních destinací. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Další možností leteckého spoje je využití helikoptéry. Ty sem létají buď z Hongkongu nebo z Shenzhenu, pravidelně několikrát denně mezi 9:00 – 20:30. Cesta trvá 16 minut z Hongkongu (1900 HKD) nebo 25 minut ze Shenzhenu (1990 HKD). Autem s řidičem: cestovat po Macau s najatým autem a průvodcem je nejlepší způsob, jak poznat zemi a blíže se seznámit s místními obyvateli a jejich kulturou. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám cestování v najatém automobilu s naším zkušeným řidičem a průvodcem. Pronájem aut a motocyklů: Rádi vám také zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn díky nenadálým komplikacím jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Při cestování autem je možné využít obou přechodů – Portas do Cerco a Lotus Bridge. Je nutné mít řidičský průkaz, který je platný jak v Macau, tak i v Číně, a stejně tak automobil musí být vybaven registrační značkou platnou na obou územích. Dále je nutné dávat pozor na změnu strany jízdy – v Číně se jezdí vpravo a v Macau vlevo. Autobusem: Macao spojuje celá řada autobusových linek s Hongkongem, Guangzhou nebo jinými městy na čínské pevnině. Lodí: většina lidí přilétá do Hongkongu a odtud pak cestuje lodí (jízda trvá přibližně hodinu) do Macaa, přístaviště je nedaleko centra a je možno pro další cestu použít taxi. Spojení je dnes zajišťováno celou řadou společností a jednotlivé služby se liší jak cenou, tak i kvalitou či rychlostí. Můžete si vybrat mezi trajektem, katamaránem či lodí na principu vznášedla (jetfoil).

Vstup do země
Turisté s cestovním pasem platným nejméně 6 měsíců po opuštění země mohou pobývat na území Macaa po dobu do 90 dnů bez víza (nevztahuje se na cesty za účelem výdělečné činnosti). Přihlašovací povinnost neexistuje. Při odletu z Macaa se platí odletová taxa, která se liší podle cílové destinace. Při odletu do Číny se platí 80 MOP a do ostatních států 130 MOP. Odletová taxa je ale obvykle zahrnuta v ceně letenky. Hodnoty odletových tax se mohou měnit.

Celní předpisy
Bezcelně lze do Macaa dovézt osobní věci v objemu přiměřeném předpokládané délce pobytu a osoby starší 18 let mohou dovézt 1 litr alkoholického nápoje, 200 ks cigaret, 50 doutníků či 250g tabákových výrobků. K proclení je nutno přihlásit dovoz či vývoz částky přesahující 5 000 MOP a dary a zboží v ceně vyšší než 10 000 MOP. Do Macaa je zakázáno dovážet (i vyvážet) zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží. Je nutno připomenout, že je striktně zakázán vývoz památek a chráněné fauny a flóry. Při dovozu domácích zvířat je vyžadováno dovozní povolení vystavené úřady v Macau a mezinárodní očkovací průkaz, kde očkování musí být staré minimálně 14 dní a maximálně 1 rok.

Místní doprava
Doprava po městě není složitá, ale protože se jedná o malé území, je nejlepší chodit co nejvíce pěšky, protože pak máte nejlepší možnost nasávat atmosféru města a užívat si zajímavou kombinaci východu se západem. I při tomto způsobu objevování města je ale třeba mít před přecházením silnice na paměti, že v Macau se jezdí vlevo, a tudíž je potřeba se rozhlédnout v opačném pořadí. Macao spojují pravidelné autobusové a minibusové linky jak s Hongkongem, tak s ostrovy Taipa a Coloane. V současné době jsou zde dva hlavní provozovatelé městské dopravy – Transmac a Transportas Companhia de Macau (TCM). Vzhledem k hustotě dopravy jsou ale autobusy často zpožděné a jízdní řády je velmi složité dodržovat. Další možností přepravy je taxi. Řidič obvykle účtuje fixní taxu 10 MOP za prvních 1,5 km a pak taxu dle tarifu (cca 1 MOP) za každých 200 metrů (za cesty z letiště nebo na ostrovy jsou účtovány příplatky, většinou 2 – 5 MOP). Cesta z letiště do centra by vás měla přijít na cca 70 MOP. Za objemná zavazadla jsou účtovány další poplatky (3 MOP / kus). Dále zde fungují podivná vozítka v podobě „křížence“ tříkolky a rikši, kterým se říká „trikša“ (trishaw). Tento dopravní prostředek je obvykle využíván turisty pro prohlídku města, protože se tak snadněji vyhnou dopravní zácpě.

Obyvatelé a kultura
V Macau žije přibližně 573 tisíc obyvatel na 28,2 km2, což činí z tohoto místa oblast s nejvyšší hustotou populace na světě. Obyvatelstvo tvoří z 95 % Číňané, méně než 2 % Portugalci, zbytek tvoří „Macajci“, kterým v krvi koluje portugalská, čínská a africká krev a Filipínci. Každý pátý obyvatel Macaa má součastně portugalskou státní příslušnost. Přes vysoký podíl čínského obyvatelstva se asi jen polovina hlásí k tradičnímu čínskému náboženství (buddhismu a taoismu), 10 – 15 % obyvatel jsou křesťané a téměř 35 % je bez vyznání. Co se týče jazyka, téměř 88 % všech obyvatel mluví kantonsky, jen velmi málo mandarínsky, existuje také speciální řeč „makánština“ (Patuá), kterou hovoří pouhopouhých 4 tisíce obyvatel. S dorozuměním v angličtině by tu neměl být problém. Kultura čínské části obyvatelstva je téměř nerozeznatelná od obyvatel Honkongu, ale město samo nese dodnes pečeť portugalského vlivu včetně názvů ulic, jídelníčku v restauracích apod. Velkou roli v životě Macaa hraje zábavní průmysl, bývá také nazýváno „nejhříšnějším městem Asie“. V současné době je Macao rájem hazardních hráčů, neboť jde o jediné místo v zemi, kde jsou povolena kasina a herny. Sjíždí se sem milovníci hazardu nejen z Honkongu, ale i z jiných, převážně asijských zemí. Už v roce 2006 překonalo Macau v tržbách z hazardu do té doby jasného suveréna, americké Las Vegas. A nejsou to zdaleka jen příležitostní gambleři hrající na tisícovkách automatů, ale i profesionální pokeroví hráči, kteří využívají služeb luxusně zařízených pokerových místností, mezi něž patří i speciální prostory „Poker Stars Macau“ nacházející se v kasinu Grand Lisboa. Celé patro zasvěcené pokeru je největší v Asii.

Svátky a oslavy
Dlouhodobé směšování západní kultury s kulturou čínskou má za následek zajímavý úkaz – velké množství slavených svátků, v nichž se prolínají tradiční křesťanské oslavy s tradičními prvky zdejší kultury. Některá data jsou pevně stanovena (což platí zejména u svátků se západním původem) a u ostatních se stanovuje datum dle lunárního kalendáře. V Macau ale státní svátky obvykle neovlivňují otevírací doby či provoz nejrůznějších zařízení. Vzhledem k statutu Macaa coby multikulturního města jsou veškeré oslavy velmi bujaré a plné barev, hudby a ohňostrojů.

Státní svátky a dny volna
01.01. – Nový rok
leden/únor – Lunární nový rok, 1.-3. den 1. lunárního měsíce
březen/duben – Velikonoce, 4 dny
05.04. – Ching Ming festival
01.05. – Svátek práce
květen – Buddhovy narozeniny - 8. den 4. lunárního měsíce
červen – Tuen Ng festival - 5. den 5. lunárního měsíce
září/říjen – Mid-Autumn Moon festival
01.-02.10. – Čínský národní den, 2 dny
říjen – festival Chung Yeung - 9. den 9. lunárního měsíce
02.11. – Dušičky (All Soul’s Day)
08.12. – Svátek Neposkvrněného početí Panny Marie
20.12. – Zřízení speciální správní oblasti Macaa (od 1999)
22.12. – Zimní slunovrat
24.-25. 12. – Vánoce

Časové pásmo
GMT / UTC + 8 hodin.

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém (používají se i původní měrné jednotky), Elektrické napětí 220 V, 50 Hz.

Měna
Oficiální měnou v Macau je pataca (MOP), 1 MOP = 100 avos. Mince jsou v oběhu v hodnotách 10, 20 a 50 avosů (drobné měděné mince) a 1, 2,5 a 10 MOP (větší stříbrné mince). Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 MOP. Vzhledem k tomu, že směnný kurz vůči Hongkongskému dolaru (HKD) je zhruba 1:1, je zde tato měna běžně přijímána a pokud s ní platíte, obvykle se vás prodavač zeptá, zda chcete vrátit v MOP či HKD. Rovněž většina bankomatů vám nabízí možnost výběru v MOP i HKD a ty jsou nejsnazším a nejlevnějším způsobem získání hotovosti. Vyměnit peníze po příjezdu je možné v bankách, ale směnu lze uskutečnit i v hotelích (v tomto případě si ale vždy předem zjistěte kurz a poplatky). Nedoporučujeme výměnu peněz na ulici, protože je v oběhu mnoho bankovek různého vzhledu, a proto je zde velké riziko zakoupení neplatných peněz. Nejsnadněji směnitelnou valutou je USD, ale lze vyměnit bez problémů i EUR. Nezapomeňte si před odjezdem vyměnit MOP za jinou měnu, protože mimo Macao a Hongkong jsou směnitelné za horší kurz či je jejich výměna složitější. Současný oficiální kurz se pohybuje okolo 2,16CZK / 1 MOP (09/2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Bez problémů lze platit HKD, které jsou akceptovány ve všech větších hotelech, nákupních centrech i kasinech. Pro hrubý přepočet se většinou používá kurz MOP/HKD 1:1. Cestovní šeky je možné proměnit v bankách podél Avenida da Praia Grande a Avenida de Almeida Ribeiro a také ve větších hotelích. Nejsnazším způsobem získání hotovosti je použití bankomatů, které jsou doslova na každém rohu. Při výběru dostanete obvykle možnost čerpání hotovosti v HKD nebo MOP. Rovněž platba kartami (Visa, EC / MC a Amex) je bez problémů. Výjimku tvoří malé pouliční stánky či drobnější obchůdky, kde je platba stále možná pouze v hotovosti.

Spropitné
Očekávání a přijímání spropitného se stalo již běžnou součástí života v Macau. Číšníci v restauracích vždy očekávají zhruba 10 % z celkové ceny, ačkoliv si restaurace již připočetla 10 % jako poplatek za služby. Řidiči taxi mají tendenci zaokrouhlit částku za odvoz směrem nahoru, a pokud ne, uvítají, když jim ponecháte drobné. Nosiči zavazadel, dveřníci a jiní obsluhující rovněž očekávají alespoň malou pozornost. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / svatyně.

Nákupy
Macao je oblíbeným místem výhodných a levných nákupů. Hlavní nákupní zónou jsou ulice Avenida de Infante Dom Henrique a Avenida de Almeida Ribeiro, možností k nákupům je však celá řada, kromě moderních nákupních center objevíte v postranních uličkách velké množství tradičních čínských obchůdků a rušných trhů. Hlavním oblíbeným zbožím jsou starožitnosti, keramika a levné oblečení. V obchodních centrech jsou na zboží fixní ceny, ale na tržištích lze u prodejců usmlouvat nižší cenu. Mějte na paměti, že smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny
Banky: Po–Pá 09:00–16:30, So 09:00-12:30. Některé banky mají otevřeno také v neděli dopoledne, ale zavírají ve středu odpoledne. Bankomaty jsou většinou v provozu 24 hodin denně. Pošta: Po–Pá 09:30–17:00, So 09:30–13:00 (většinou s přestávkou na oběd okolo 13:00; pohled do ČR – 3 MOP). Úřady: Po–Pá 08:30–17:30 (okolo 13:00 přestávka na oběd 1 hodina). Obchody: Po–Pá 10:00–19:00 (20:00), velká obchodní centra mají otevřeno po celý týden 08:00–22:00 a v turisticky navštěvovanějších čtvrtích mají obchody otevřeno déle.

Telefony a internet
Na celém území Macaa je rozvinutá síť místních operátorů (CTM, Hutchison, SmarTone, China Telecom), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Při delším pobytu doporučujeme zakoupení místní sim karty. Ceny se pohybují od 98 MOP. Hutchison provozuje i hlasového průvodce po památkách (#83). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (50, 100, 150 MOP), které naleznete na ulici, většina akceptuje i platební karty. Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech, většinou mají otevřeno od 10:00 do 24:00 a ceny se pohybují od cca 40 MOP / hod. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď WiFi nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro WiFi, nebo sim kartu pro GPRS / EDGE / 3G připojení. K dispozici je i WiFi připojení zdarma (wifigo) od 08:00 do 01:00 (max. 45 minut / spojení).

Důležitá telefonní čísla
Tísňové volání: 999
Policie: 28573333
Hasiči: 28572222
Ambulance: 28378311; 28313731; +853 82950133

Oblečení
Oblečení vhodné na cestu závisí na ročním období, ve kterém hodláte Macao navštívit a také na aktivitách, kterým se chcete věnovat. Pokud pojedete v létě, pak je třeba si zabalit vzdušné a prodyšné oblečení. Při návštěvě v zimě zase oceníte teplejší oblečení, protože teploty mohou klesat pod 10°C (a v noci i níže). Pokud pojedete na jaře nebo na podzim, pak budou teploty nejpříjemnější a rovněž vlhkost bude snesitelnější. V případě návštěvy v období dešťů (koncem léta) je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém a repelent. Pokud plánujete návštěvy pláží, pak si samozřejmě zabalte plavky (dámy by si měly zabalit oba díly plavek, protože opalování nahoře bez je pro zdejší velmi pohoršující). Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Pokud jste vysocí nebo nosíte oblečení větších velikostí, tak raději nepočítejte s možností dokoupení chybějícího oblečení na místě, protože obyvatelé jsou (jako většina asiatů) drobných postav. Pokud jste módní nadšenci, pak je Macao tím pravým místem pro vás. Lidé se oblékají velmi stylově a podle nejnovějších trendů. Návštěva zdejší restaurace nebo kasina je ideální příležitostí předvést vaše „haute couture“ modely. Velmi přísné pravidla v oblékání platí zejména v náboženských objektech a kasinech. Mužům není do kasin dovolen vstup v krátkých kalhotách (ani v případě tříčtvrteční délky) a v nátělníku. Vždy je nutné mít kalhoty dlouhé a přes triko alespoň košili. Ženám v krátkých kalhotách či triku bez rukávů je rovněž vstup zakázán. Přísná pravidla platí i pro obuv, nebudete vpuštěni v tzv. žabkách a jiné plážové obuvi. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do kostela / chrámu by ramena a kolena měla být kryta oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování do Macaa je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče v Macau je celkově na dobré úrovni, nemocnice odpovídající evropskému standardu lze nalézt v každém větším městě. Soukromé nemocnice a soukromí lékaři poskytují mnohem kvalitnější péči než v ČR. Všechny poplatky je nutné uhradit v hotovosti ihned po ošetření, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu (i když voda z kohoutku je pitná), stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz.

Stravování
Jídlo v Macau je vskutku unikátní a jedinečné. Řada cestovatelů tvrdí, že se do Macaa vrací kvůli hazardu a vynikajícímu jídlu. Původní čínská kuchyně zde byla od 16. století ovlivňována nejen kuchyní samotných portugalských kolonistů, ale také kuchyní dalších portugalských kolonií (tedy kolonií v Jižní Americe, Indii a v Africe). Moderní macajská kuchyně je tedy typem tzv. „fusion" kuchyně, tedy směsice vzniklá prolínáním více národních kuchyní. Staletí mísení zde dala vzniknout vskutku jedinečnému kulinářskému zážitku. Nejpoužívanějšími ingrediencemi jsou ryby, mořské plody (krevety, krabi, chobotnice), drůbeží maso (kuře, kachna), vepřové maso, tofu, rýže a různé druhy ovoce. K typickým dochucovadlům patří kurkuma, skořice, kokos a kokosové mléko, zázvor, palmový cukr, čili papričky a bakalhao (sušená a slaná rozdrcená treska). Zajímavostí je kombinování mořských plodů s masem v jediném jídle. K nejoblíbenějším pokrmům čistě portugalského původu patří například „porco à Alentejana“ – chutná směs vepřového a škeblí, „pasteis de bacalhau“ – krokety z tresky, „sardinhas grelhadas“ – grilované sardinky či „feijoada“ – směs fazolí, vepřového, pikantního salámu, brambor a zelí. Z macajské kuchyně pak stojí rozhodně za ochutnání „galinha áfricana" (africké kuře) – kuře připravované ve směsi kokosu, česneku a čili, „casquinha“ – plněný krab, „porco balichão tamarino“ – vepřové vařené s tamarindem a krevetovou pastou nebo „minchi“ – mleté vepřové nebo hovězí s bramborami, cibulí a kořením. K typickým sladkým pochutinám patří „pastéis de nata“ – velmi chutný koláček s vaječným krémem či „serradura“ – vrstvený dezert z drcených piškotů, pudingu a kondenzovaného mléka. Velmi oblíbeným jídlem jsou také různé druhy „dim sum“ – drobné knedlíčky připravované na páře s různými náplněmi. Je třeba mít na paměti, že místní obyvatelé jedí večeři poměrně brzy a tudíž je většina restaurací ve 21:00 již liduprázdná a zavírají obvykle ve 22:00. K pití jsou velmi populární různé druhy čajů. Z alkoholických nápojů se nejvíce pije „vinho verde“, což je mírně šumivé mladé víno z Portugalska, které se výborně hodí ke slanějším portugalským pokrmům a rovněž k pikantním jídlům z Macaa. V Macau je možné najít místní restaurace a hospody, obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují okolo 120 MOP. Naleznete zde restaurace servírující snad všechny možné kuchyně světa a samozřejmě také všudypřítomné řetězce rychlého občerstvení. Pro stravování v Macau platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Stravovat se můžete i na ulici a ochutnat tak levně některé místní speciality. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balenou vodu.

Velvyslanectví České republiky
1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wanchai, Hongkong
Tel.: +852 28022212, Fax: +852 28022911, E-mail: hongkong@embassy.mzv.cz

Důležité informace
Hrozba teroristických útoků v Macau je nízká. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je však obezřetnost určitě na místě i v Macau. I když je dnes Macau nejpopulárnější gamblerskou destinaci, tak patří stále mezi relativně bezpečné asijské státy. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa, jako jsou vládní budovy nebo mosty, je výslovně zakázáno, zejména u hranic s ČLR. Očekává se, že zahraniční návštěvníci budou respektovat místní způsob života a nebudou jeho normy při pobytu v Macau narušovat. Je důležité mít na paměti následující pokyny: při vstupu do jakékoli svatyně si zujte boty (na některých místech si musíte sundat i ponožky), ramena a kolena musejí být kryty oděvem, při návštěvě chrámu postupujte ve směru hodinových ručiček, nedotýkejte se soch a vyobrazení Buddhy, nekuřte. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné požádat je o povolení. Při fotografování dětí se ptejte vždy rodičů. Nekoupejte se bez plavek. Za plivání nebo vyhazování odpadků hrozí pokuta. Veřejné vyjadřování pocitů se považuje za neslušné.

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.