Výjezdová turistika | Nepál | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Nepál

Kathmandu
Kathmandu je hlavním městem Nepálu, je známo rovněž pod jménem Kantipur. Je pojmenováno po Kasthamandapě, impozantní pagodě v blízkosti Hanumanova paláce. O Kasthamandapě se předpokládá, že byla vyrobena z jednoho stromu, a zároveň s náměstím Durbar představuje nejstarší památku Nepálu. Za shlédnutí stojí i historické obchodní centrum Thamel.

Údolí Kathmandu
Mimo vlastní města Kathmandu, Patan a Bhaktapur můžete najít v údolí Kathmandu mnoho zajímavých památek, vesnic a městeček. Za návštěvu stojí jedna z nejslavnějších buddhistických náboženských staveb (stup) Swayambhunath, na jejíchž čtyřech štíhlých věžích jsou namalovány věčně bdící oči Buddhy. Leží 3 km západně od města a tyčí se 77 m nad údolím a je známa také jako opičí chrám díky množství opic v okolí. Dalším chrámem na březích posvátné řeky Bagmati je chrám Shivy Pashupatiho - Pashupatinath s dvojitou zlatou střechou a královským kremačním místem přímo před chrámem na břehu řeky. Jedná se o centrum každoroční náboženské pouti na den Maha Shivaratri. Tento chrám stojí uprostřed bujné zeleně, 5 km východně od města. V blízkosti je i známé poutní místo Tibeťanů, posvátná stupa Boudanath. Tato gigantická a starověká buddhistická stupa, jedna z největších na světě, má vševidoucí oči Budhy. Je postavena na osmiúhelníkové základně s modlitebními koly ve vzdálenosti 8 km východně od města. V jejím okolí je i několik zajímavých klášterů. Mezi další památky patří Budhanilkantha - obrovská socha Vishnu pokládajícího se na hadí lože. Tato kamenná socha je mistrovským dílem ze sedmého století a leží uprostřed malé vodní nádrže s vodotryskem. Nachází se 8 km severně od Kathmandu. Dakshinkali - chrám Hindu Goddess a významné poutní místo hinduistů. Poutníci navštěvují chrám nejen k motlitbám, ale také zde obětují zvířata ve jménu Bohyně. Chrám leží uprostřed lesa ve vzdálenosti 16 km od města. Kirtipur je malé historické město 8 km jihozápadně od Kathmandu na vrcholu kopce. Je zde k vidění mnoho památek, jako jsou staré svatyně a chrámy, staré domy a lidé v tradičním oblečení dodržující tradiční zvyky. Kromě toho se zde nachází Tribhuvanská univerzita. Changunarayan - chrám ve stylu pagody je považován za jedno z největších uměleckých dědictví 5. století a leží na konci údolí. V údolí se naskýtá i množství trekingových možností, oblíbeným turistickým místem je Nagarkot, který leží přibližně 32 km východně od Kathmandu. Je odtud panoramatický pohled na největší vrcholy východních nepálských Himalájí, včetně vrcholů Mt. Everest, Manaslu, Ganesh Himal, Langtang a mnoha dalších. Populární je i letovisko Dhulikhel ležící 30 km východně od Kathmandu na dálnici Arniko. Je velmi proslulé svou malebnou krásou a návštěvníkům se zde nabízí kompletní panoramatický pohled na zasněžený řetěz hor od Karyolungu na východě až po Himalchuli na západě. Udělejte si i čas na osvěžující koupel v horkých pramenech Tatopani nebo objevte krásy lesů v okolí Pulchowki - místa vhodného pro pěší turistiku. Má buddhistickou svatyni na vrcholu kopce a leží 10 km jihovýchodně od Patanu. V blízkosti se nachází i Godavari - botanická zahrada ležící na úpatí hory Pulchowki a místo malebné krásy. Leží jihovýchodně od Patanu a je k ní přístup přes města Harisiddhi, Thaiba a Bhadgaon. Cyklistika je populární v horské oblasti Chapagaon a Bungamati.

Bhaktapur
Město z 12. století, tehdy známé pod jménem Bhadgaon, jehož plocha 4 čtvereční míle má tvar lastury. Bhaktapur rovněž znamená město oddaných stoupenců. Město je jedním z nejvíce dochovaných středověkých měst v údolí Kathmandu s architekturou z konce 17. století. Množství chrámu, soch a stup se nalézá na náměstí Durbar, které je mnohem větší než-li to v Kathmandu. Na druhém největším náměstí Taumadhi Tole najdete nejvyšší chrám v údolí Nyatapola a důležité poutní místo Til Mahadev Narayan. V blízkosti je náměstí hrnčířů, kde je tradičním zaměstnáním výroba keramiky a tkaní látek. Další významnou památkou je klikatá ulice Tachupai Tole s množstvím chrámů, klášterů a řemeslným muzeem. Město leží 35 km východně od Kathmandu.

Dakshinkali
Na jižním konci Káthmándského údolí na poněkud strašidelném tmavém místě stojí chrám Dakshinkali. Je zasvěcen šestiruké bohyni Kali, manželce Shivy v její nejkrvavější inkarnaci. Dvakrát týdně zde cestují nepálští návštěvníci, aby ukojili její žízeň po krvi. Přinášejí býky, kuřata, kachny, kozy, ovce a prasata. Zvířata jsou již zabitá, mají rozřezaná hrdla nebo uříznuté hlavy, i když některá se ještě hýbou. Jsou odtažena k blízkému potoku a tam rozřezána pro následnou obětní hostinu. Krev se zde takto prolévá každou sobotu a zejména v říjnu během svátku Dasain, kdy se Kali doslova koupe v krvi.

Daman
Jihozápadně od Káthmandú na půl cesty do města Hetauda leží ve výšce 2322 m nad mořem vesnice Daman nabízející nejkrásnější pohled na pohoří Himaláj - nádherné ničím nerušené panorama od Dhaulagiri až po Mount Everest. Pokud jsou vrcholy při vašem příjezdu v mracích, můžete vyčkat na polorozpadlé vyhlídkové věži a krásný výhled si vychutnat až ráno. Pokud zde zavítáte na jaře, nezapomeňte navštívit rododendronový les na jižní straně vesnice. Je odtud také nádherný výhled přes Terai až do Indie. Daman leží tři hodiny jízdy autem nebo 4 hodiny autobusem od Káthmándú. Bohužel jezdí tímto směrem pouze jeden autobus denně. Pokud na to máte fyzickou kondici i dostatečně dobrodružnou povahu, pak je to jedna z nejúžasnějších ale zároveň nejnáročnějších cyklistických tras pro horská kola na světě.

Chitwan
Pokud přijíždíte do provincie Terai s očekáváním, že spatříte sněhem pokryté hory s výhledy do hlubokých údolí, budete brzy zklamáni. Místo toho budete mít před sebou horké subtropické pláně a některé z nejkouzelnějších turistických atrakcí Nepálu. Jedná se o jednu z nejrozsáhlejších zalesněných oblastí s množstvím divokých zvířat. Naleznete zde nádherný královský národní park Chitwan (120 km jihozápadně od Kathmandu), kdysi lovecký revír britských a nepálských aristokratů. Dnes jsou zdejší zvířata chráněna a nikoli střílena. Patří mezi ně vzácní jednorozí nosorožci, jeleni, lenochodi, leopardi, divocí kanci, delfíni, krokodýli, plaší bengálští tygři a více než 350 druhů ptáků. Pravděpodobně největším zážitkem je sledování divoké přírody ze hřbetu slona. Komu se to zdá příliš nepohodlné, může k tomuto účelu využít džíp nebo se plavit na kánoi, případně se vydat do džungle pěšky se zkušeným průvodcem. Dávejte pozor na pijavice, které se na vás mohou nepozorovaně přisát zejména v monzunovém období.

Janakpur
Janakpur je zajímavým městem plným turistů, kterými jsou však převážně indičtí poutníci a ne západní baťůžkáři. Město má náboženský význam, protože se zde narodila Sita (manželka Ramy z hinduistického eposu Rámajána), která byla unesena a vysvobodit ji pomohl opičí král Hanumán. Během slavností, kdy jsou přehrávány výjevy z Rámajány, je téměř cítit, jak starobylý mýtus ožívá a vstupuje do života. Pokud se vám podaří překonat matoucí změť uliček, zjistíte, že Janakpur je plný krásných a zajímavými památek. Na okraji města se nachází ženské centrum Women‘s Development Centre, které musíte navštívit, pokud se zajímáte o tradiční malbu a keramiku nebo postavení ženy v místní společnosti. Nádherný Devghat a Lumbini, nyní potvrzená rodiště Budhy, jsou také zajímavými náboženskými lokalitami v Terai. Janakpur leží přibližně 135 km od Káthmándú a o něco kratší vzdálenost je do národního parku Chitwan. Do lokalit na území Terai létá několik leteckých linek, nejrozšířenějším způsobem dopravy je zde však autobusová doprava, často ovšem pouze z ekonomických důvodů. Autobusy jsou přecpané a zastavují na spoustě zastávek, takže z autobusu vystoupíte značně unaveni a rozlámaní. Pokud si to můžete dovolit, doporučujeme pronajmout si auto, případně v kombinaci s dobrým horským kolem.

Lumbini
Lumbini je rodištěm Budhy – apoštola míru, slitování a nenásilí. Leží v oblasti Kapilvastu Lumbini, 250 km jihozápadně od Kathmandu. Lumbini stále uchovává zlomený sloup Ashokan, zbytky starého kláštera, zpodobení Budhovy matky Maya Devi.

Nagarjun – lesní rezervace
Zdí obehnaná lesní rezervace Nagarjun nacházející se severozápadně od Káthmándú je plná bažantů, jelenů i další zvěře. Je to jedna z posledních nedotčených zalesněných oblastí v blízkosti Káthmándú. Nedaleko leží oblíbené buddhistické poutní místo, vápencové jeskyně a malá rozhledna, z níž je působivý výhled do okolí. Hlavní vstup do rezervace se nachází 30 minut jízdy na kole od Thamelu, pěší stezky začínají ihned za branou.

Patan
Toto sesterské hlavní město je druhým největším v údolí a je známé rovněž jako Lalitpur. Je situováno na jižním břehu řeky Bagmati 5 km jihovýchodně od Kathmandu. Toto město je plné hinduistických chrámů a buddhistických památek s bronzovými vstupními branami, strážícím božstvem a nádhernými vyřezávanými plastikami. Je známé také jako město umění. Za shlédnutí stojí náměstí Durbar s newarskou architekturou, královským palácem a bohatě zdobeným chrámem Jagannarayan. Dále Golden Temple a buddhistickým klášterem a nejstarší chrám v Patanu z roku 1392 - Kumbeshawar. Cestou do města lze spatřit tibetský uprchlický tábor a středisko řemeslné výroby.

Pokhara Valley
Pokhara Valley, brána do oblasti Annapurny, je jedním z nejpitoresknějších míst Nepálu. Nikdy nemizející krása údolí je umocněna nádhernými jezery Phewa, Begnas a Rupa, obklopenými ledovým řetězem Annapurny. Je výchozím místem treků k vodopádům Devi a do Sarangkotu ležícího ve výšce 1592 m, kde jsou k vidění zajímavé vápencové jeskyně Mahendra Gufa a jezera Rupa a Begnas Tals. Údolí Pokhara leží 200 km západně od Kathmandu a je zde spojení po dálnici Prithvi (8 hodin). Dálniční přístup vede malebným regionem uprostřed údolí a pásmem Terai. Velkolepé pohledy na Dhaulagiri, Himalchuli, Machhapuchre a pět vrcholů Annapurny poskytují velmi dramatické výhledy ze subtropického prostředí. Pokhara je v každém případě místem, které byste si neměli nechat ujít.

Tansen
Oslnivé himalájské město situované na svazích 1500 m vysoké hory Shreenagar Danda. Jedná se o nejoblíbenější letní letovisko západního Nepálu s rozsáhlými výhledy na hlavní atrakci Nepálu – Himaláje.