Výjezdová turistika | Nepál | Důležité informace

Důležité informace

Žádost o vízum
Nepál

Kdy se vydat na cestu
Cestování je možné po celý rok. Nejlepšími měsíci jsou říjen - listopad a únor - duben, tak se lze vyhnout dešťům a vlhku v létě a sněhu a mrazu v zimě. Každá sezóna nabízí jiné podmínky a možnosti, i když nejlepší turistickou sezónou je podzim, a to od září do poloviny prosince. V této době je příznivé počasí, trasy jsou volné a sněžení nepravděpodobné. V zimě, která trvá od prosince do února, je přes den teplo a jasno, avšak v noci se mohou vyskytovat krátké sněhové přeháňky. Vysokohorské trasy jsou obtížně schůdné v důsledku silných větrů a sněhových srážek. Níže položené cesty jsou téměř opuštěné. Jaro a léto, měsíce březen - červen jsou teplé a mlhavé v údolích, ale mnohem příjemnější ve vysokých výškách. Časné jaro je nejlepší dobou pro turisty středních poloh a pozdní jaro pro vysokohorské turisty a horolezce. Monzunové období trvající od června do poloviny září přináší déšť do všech částí země. Je to nejlepší období pro cesty v suchých, neprozkoumaných a před dešti zastíněných oblastech západního Nepálu.


Geografie a příroda

Nepál sousedí s Tibetem - autonomním územím Čínské lidové republiky na severu, indickými státy Sikkim a Západním Bengálskem na východě, Biharem a Uttar Pradesh na jihu a na západě. Celková plocha Nepálu zaujímá 147 181 km2. Má protažený obdélníkový tvar o délce téměř 885 km z východu na západ a šířce ze severu na jih od 145 do 241 km. Nadmořská výška se pohybuje od 60 m až po nejvyšší bod na světě, Mt. Everest, s výškou 8 848 m. V tomto úzkém pásu existují dramatické topografické i klimatické rozdíly, které se mění od subtropických až po arktické. Podle nadmořské výšky lze zemi rozdělit do tří regionů. Himalájský region: Tento region leží mezi 4 877 m a 8 848 m, se sněžnou čárou ve výšce kolem 4 877 m. Nachází se zde 8 ze 14 nejvyšších vrcholů světa přesahujících 8 000 m. Jsou to: Mount Everest – (Sagarmatha) – 8 848 m; Kanchenjunga – 8 586 m; Lhotse 8 516 m; Makalu – 8 463 m; Cho-Oyu – 8 201 m; Dhaulagiri – 8 167 m; Manaslu – 8 163 m a Annapurna I – 8 091 m. Mountain region (horský region): Jedná se o nejlidnatější a kulturní část Nepálu. Představuje 64 % z celkové rozlohy a žije zde 55 % z celkového počtu obyvatel. Terasovité obdělávání půdy doplňuje kouzlo a krásu himalájské krajiny. Nadmořská výška oblasti Churia se mění od 610 m do 1 524 m a horský region Mahabharat se mění od 1 524 do 4 877 m, nejznámější Kathmandu Valley a Pokhara Valley leží v nadmořské výšce 1 350 m a 850 m. Region Terai: Tento úzký pruh země leží v nejjižnější části země, od východu na západ má 26 až 32 km a průměrná nadmořská výška je 300 m. Jsou zde husté lesy a velmi úrodná zemědělská půda. Nepál je díky své zeměpisné poloze a velkým výškovým rozdílům jednou z nejbohatších zemí na světě, pokud jde o biologickou rozmanitost. Nepál je domovem 2 % všech kvetoucích rostlin na světě (více než 6500 druhů rostlin, z toho 600 původních čeledí rostlin, 319 druhů exotických orchidejí), 8 % světové populace ptactva (více než 848 druhů), 4 % savců (opice, bengálský tygr, sněžný leopard, hroch, slon, šakal) a 11 z 15 světových čeledí motýlů (více než 500 druhů).

Klima a počasí
V Nepálu vládne klasické monzunové počasí, ale topografické rozdíly mají velký dopad na klima. Nejjižnější část - region Tarai - leží v tropickém pásmu a má horké a vlhké klima, zatímco zbytek země má typické subtropické podnebí. Himalájský region má od výšek nad 4000 metrů vysokohorské klima s podstatně nižšími teplotami v zimě. Podnebí v Nepálu může být rozděleno následovně březen - květen (jaro), červen - srpen (léto), září - listopad (podzim), prosinec - únor (zima). Bylo by příjemné, kdybychom mohli zaručit dlouhé slunečné dny a ideální teploty. Vše, co však můžeme ve skutečnosti udělat, je konstatovat, že všechny naše cesty jsou plánovány v nejvýhodnějších ročních obdobích nabízejících vyváženou směs tepla, slunečního svitu a jasné oblohy (únor - květen, září - prosinec). Pro další aktuální informace o počasí v Nepálu klikněte zde, statistické informace o počasí uvádíme níže.

Měsíc

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

min. teplota 0C

2,7

2,2

6,9

8,6

15,6

18,9

19,5

19,2

18,6

13,3

6,0

1,9

max. teplota 0C

17,5

21,6

25,5

30,0

29,7

29,4

28,1

29,5

28,6

28,6

23,7

20,7

srážky v mm

47

11

5

5

146

135

327

206

199

42

0

1

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: letiště Tribhuvan v Kathmandu je hlavní vstupní branou do Nepálu, počet letů z Evropy je značně omezen, do Nepálu se dostanete přímou linkou z Vídně a Amsterdamu nebo s přestupy přes Bangkok, Peking, Dhaku, Dohu a Díllí. Mezinárodní odletová taxa je 15 USD (1100 NPR) a 10 USD (770 NPR) v rámci Asie. Pokud chcete pozorovat hory při příletu do Nepálu, rezervujte si místa na pravé straně letadla. Pozemní cestou: z Indie jsou v provozu tři hlavní silniční přechody mezi Sunauli - Bahirawa (pro cesty z Varanasi), Birganj - Raxaul Bazaar (pro cesty z Kalkaty) a Kakarbhitta - Siliguri (pro cesty z Darjeelingu). Při cestě z Díllí je pak vhodné využít přechod Mahendrenagar - Banbassa v západním Nepálu. Pro cesty do Tibetu lze využít cestu z Kathmandu do Kodari přes "Friendship Bridge" (5 hodin), tento přechod je pro individuální turisty uzavřen, příjezd do Tibetu přes tento hraniční přechod je možný pouze s naší společností.

Vstup do země
Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem. Pokud cestovatel přijíždí z oblastí nákazy žluté zimnice, musí doložit mezinárodním očkovacím průkazem, že očkování proti této nákaze podstoupil. Pro vstup do Nepálu potřebují všichni s výjimkou Indů vízum. Vízum do Nepálu lze získat buď přímo na hraničním přechodu, nebo na nepálských ambasádách v zahraničí. Zapotřebí je vyplněná žádost a dvě pasové fotografie. Vízum na 60 dní stojí 30 USD. Turisté, kteří mají v úmyslu přijet do země znovu během 150 dnů od odjezdu, a to během stejného vízového roku, zaplatí vízový poplatek ve výši 50 USD na 30 dnů. Tranzitní vízum s platností 72 hodin se uděluje zdarma. Přihlašovací povinnost existuje pro pobyty delší než 24 hodin. Je třeba se zaregistrovat na nejbližší místní policejní stanici. Většina hotelů registraci za své hosty provádí sama.

Vstup do země - trekking
Turistické vízum neopravňuje ke vstupu do většiny horských oblastí. K tomu je třeba si vyřídit speciální povolení, tzv. Trekking Permit, který vydává v Káthmandú Imigrační úřad. Nedoporučuje se pokoušet dostat se do těchto oblastí bez povolení, neboť na důležitých křižovatkách jsou policejní stanoviště a vstup bez povolení je považován za trestný čin a je tvrdě pokutován.
Povolení pro běžné trekkingové oblasti, jako je Everest, Annapurna, Langtang a Rara, není nutné. Je zapotřebí pro následující místa: Lower Dolpa a Kanchenjunga – 10 USD na osobu a týden pro první čtyři týdny a 20 USD pro další následující týden, Manaslu – 90 USD na osobu a týden pro trekking v období září-listopad a 75 USD na týden běhen období prosinec-srpen, Humla – 90 USD za prvních sedm dnů a 15 USD za další následující den, Upper Mustang a Upper Dolpa – 700 USD na osobu za prvních deset dnů a 70 USD na osobu za den následující. Trekking na Dolpu, Kanchanjungu, Makalu a Upper Mustang lze získat pouze prostřednictví registrovaných agentur. Za trekking přes oblasti národního parku se vybírá vstupní poplatek 650 rupií. Za trekking v Chráněné oblasti Annapurna se vybírá poplatek 1000 rupií.

Celní předpisy
Povoluje se pouze dovoz věcí osobní potřeby, 200 cigaret, 50 doutníků, 1,15 l alkoholického nápoje, 12 plechovek piva, dalekohledu, kamery s max. 12 kazetami, fotoaparátu s max. 15 filmy, kazetového magnetofonu s max. 15 kazetami, dětského kočárku, tříkolky, spacího pytle a holi. Jiné předměty jsou zpravidla bezcelně propuštěny v případě, že jejich hodnota nepřesahuje 800 nepálských rupií. Povinná výměna valut byla v Nepálu zrušena v roce 1993. Při odletu (odjezdu) ze země jsou prováděny prohlídky turistů s cílem zamezit a odhalit vývoz a pašování drog, starožitností a drahých kamenů. Bezcelně lze vyvézt ze země jen to, co bylo do Nepálu dovezeno, a suvenýry. Častokrát jsou však turistům nabízeny jako suvenýry starožitnosti, na jejichž vývoz platí přísný zákaz. V případě pochybností, zda nejde o starožitnost, je možné se obrátit na nepálský archeologický úřad (Department of Archeology, National Archives Building, Ram Shah Path, Kathmandu, tel.: +977 1215358). Vedle starožitností je dále zakázáno vyvážet drahokamy a polodrahokamy, jakékoli předměty ze živočichů (včetně kůží, loveckých trofejí). Zakázán je dovoz i vývoz nepálských rupií, narkotik, zbraní, lihovin. Cla se pohybují v rozmezí 10-20 % z hodnoty zboží. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Místní doprava

Mezi Káthmandú, Pokharou a několika dalšími městy (Taplejung, Baitadi, Darchula, Bhadrapur, Rajbiraj, Bhojpur, Phaplu, Lukla, Lamidada, Tumlingtar, Rumjatar, Biratnagar, Nepalgunj, Chaurjhari, Surkhet, Rolpa, Jumla, Kolti, Mahendranagar, Dhangadi, Silgadi, Tikapur, Sanphebagar) existuje letecké spojení s Royal Nepal Airlines a několika soukromými společnostmi, váhový limit je 15 kg na osobu. Lety však bývají často rušeny nebo zpožděny díky počasí. Letecké společnosti nabízejí turistům v průběhu celého roku závratné a dech vyrážející lety nad horami (brzy ráno). Mezi třemi městy údolí Kathmandu fungují pravidelné autobusové linky. Autobusový terminál se nachází v Gongabu (nový autobusový terminál) a v Bagbazaru (starý autobusový terminál). Mimo údolí se lze dopravit autobusem z terminálu v Gongabu. Silniční siť je nekvalitní a cestování autobusy je značně vyčerpávající. V horských oblastech se vyskytují pouze nezpevněné cesty pro pěší. Taxíky v Kathmandu vybavené taxametry jsou snadno rozeznatelné podle nápisu taxi a poznávací značky s černými čísly a lze si je na ulici přivolat (cca 10,- NPR za 1 km). K dispozici jsou rovněž levnější tříkolové skútry. Spropitné se neočekává. Kromě toho si za poplatek můžete pronajmout horské kolo nebo motorku. Cyklisté by si měli dávat pozor na nebezpečnou dopravu a ve výškách nad 2400 m také na hypotermii a plicní edém. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám cestování v najatém terénním automobilu. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Nejdůležitějším aspektem nepálské kultury je náboženská harmonie a vzájemné soužití mezi hinduisty, budhisty, muslimy a ostatními žijícími v této zemi míru. Nepál má okolo 20 milionů obyvatel zahrnujících různé etnické skupiny, rasy a kmeny. Základní dělení je na Indoíránce, Tibeťany, Mongoly a Tibeto-Barmánce. Tyto skupiny se dále dělí na různé etnické skupiny a podskupiny žijící v různých regionech, nosící rozdílné oblečení a hovořící různými jazyky a dialekty. Obyvatelé indoíránského původu žijí hlavně v Terai a nižších hornatých oblastech, zatímco Mongolové a Tibeto-Barmánci obývají údolí a střední Himalájský region. Lidé tibetského původu žijí převážně v Himalájském regionu. Všichni jsou známi pod různými jmény jako - Gurungs, Magars, Rais, Limbus, Sherpas, Newar, Tharus, Yadavs, Rajbhansi, Brahamins, Chettris, Thakuris, Ranas, atd., všichni jsou však hrdí na označení Nepálci. Průměrná hustota obyvatel je 132 na km čtvereční. V průměru se dožívají 54,02 let, průměrná porodnost je 22,17 porodů na 1000 obyvatel a úmrtnost 107 na tisíc narozených dětí. Státním náboženstvím v Nepálu je hinduismus, druhým nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus. Mnoho Nepálců jsou stoupenci jak hinduismu, tak mahájánového buddhismu, tyto víry se v Nepálu vzájemně prolínají. Jejich stoupenci je převážná většina obyvatelstva (90 %). Některé kmeny se hlásí k místním sektám tibetského buddhismu-lámaismu (5 %) a jiné stále ještě lpí na původních kmenových kultech (např. na předbuddhistických formách lidového náboženství - bönismus). Islám vyznává asi 3 % obyvatelstva. Z příslušníků ostatních náboženství žijí v Nepálu především křesťané a džinisté (2 %). Jedinečnými architektonickými památkami nepálské kultury jsou majestátní chrámy a pagody. Ať se jedná o chrámy nebo pagody, všechny vynikají dokonalým řemeslným zpracováním řezbářské práce, kovotepectví a kamenných soch. Nepál je zemí založenou na zemědělství. Kolem 90 % obyvatel je závislých na zemědělských produktech, jakými jsou rýže, pšenice, kukuřice, luštěniny, proso, koření a olejniny, které postačují pouze pro vlastní potřebu. Není zde žádný velký průmysl, pouze malé provozovny s ruční výrobou. Turismus se stává největším průmyslem přinášejícím většinu zisků v zahraniční měně. Představuje 15 % státních příjmů a proto se stává vítaným faktorem nepálské ekonomiky.

Svátky a oslavy

Nepál je zemí slavností. Nepálci uctívají různé bohy a bohyně, navštěvují kaple, dodržují půst a hodují během svátků. Mezi nejvýznamnější patří Dasain (říjen), který se slaví v celém Nepálu a obětují se při něm stovky zvířat. Opakem je pak svátek Tihar (listopad), při kterém jsou zvířata oslavována. Mezi další festivaly a svátky patří vodní Holi (březen) a Chaitra Dasain (duben), při kterém jsou opět obětována zvířata. Mezi hinduistické festivaly patří Haribodhini Ekadashi (listopad) a Maha Shivaratri (březen), přičemž oba probíhají v Pashupatinathu, dále pak Gai Jatra (srpen) v Kathamandu a Krishna Jayanthi (srpen-září) v Patanu. Buddhistické oslavy zahrnují Mani Rimdu (listopad) v Solu Khumbu, Buddha Jayanti (květen) v Kahtmandu a Losar (únor) oslavující tibetský Nový rok v Swayambhunathu, Jawalakhelu a horských oblastech. Většinu svátků provází divadelní představení, náboženské ceremonie a průvody v tradičním oděvu s obětinami, barvité tance a bohaté oslavy.

Časové pásmo
GMT / UTC + 5,75 hodin

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 230 V, 50 Hz.

Měna

Oficiální měnou v Nepálu je nepálská rupie, 1 NPR = 100 paisa. Prakticky se nepoužívají mince, bankovky jsou v hodnotách 1, 2, 5 10, 20, 50, 100, 500 a 1000 NPR. V Nepálu můžete měnit peníze v bance nebo na černém trhu, ale upozorňujeme, že měnit peníze s jinými než k tomu oprávněnými zprostředkovateli (banky a hotely) je ilegální. Stvrzenku o výměně si uschovejte pro případ, že při odjezdu budete chtít vyměnit zbylé rupie zpět. V bankách a směnárnách je možné měnit hotovost (nejlépe USD) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Kurz místní měny se pohybuje kolem 78,80 NPR / 1 USD (říjen 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Nejlépe je vsadit na dolary, akceptovány jsou také indické rupie. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo velká města a turistická centra. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší a luxusní hotely, restaurace a obchody v Kathmandu a Pokhaře, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty naleznete pouze v největších městech a nelze na ně spoléhat.

Spropitné

V restauracích nižší kategorie a vozidlech taxi není spropitné obvyklé. Ponechání malého spropitného v lepších restauracích a hotelech bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče, šerpy a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy pagody / kláštera.

Nákupy

Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně ručně vyrobená keramika, stříbrné a zlaté šperky, mosazné, měděné a bronzové sošky, předměty vyřezávané ze dřeva a další ručně vyráběné umělecké předměty, tradiční obrazy, tapisérie, vlněné pokrývky a koberce. Nákupy trvanlivých potravin a spotřebního zboží kromě velkých měst jsou značně omezené, protože většina zboží se dováží z Indie nebo Číny, proto byste měli mít dostatečné zásoby na celou vaší cestu. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny:
Banky: Ne-Čt 10:00-14:30, Pá 10:00-12:00. Úřady: Ne-Čt 09:00-16:00. Pošta: Ne-Pá 09:00-17:00, So 11:00-15:00 (pohled do ČR – 12 NPR, dopis 18 NPR). Obchody: 09:00-19:00.

Telefony a internet
Ve větších městech je rozvinutá síť místního operátora, kde zatím nefunguje mezinárodní roaming s českými operátory. Proto doporučujeme zakoupení místní sim karty. Dopředu si však ověřte zda-li je mobilní síť v provozu (síť je vládou často na delší dobu vypínána). Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a stánků na ulici za cca 180 NPR / min. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech za 8 - 10 NPR / 1 min. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu.

Důležitá telefonní čísla v Kathmandu:

Hasiči: 01-221177
Policie: 01-211162
Turistická policie: 01-247041
Ambulance: 01-228094

Oblečení
Teploty v Nepálu se mohou neuvěřitelně rychle měnit při přechodu dne v noc, ze stínu na slunce, ve výškách nad 3000 m jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být velmi chladné. Oblečení závisí na místě a době, avšak doporučuje se být vybaven jak lehkým letním tak teplým zimním oblečením a pro každé období pak i lehkou bundu nebo svetrem. V horských oblastech nebo v Kathmandu Valley je teplé oblečení vždy nutností. Lehké oblečení se doporučuje od května až do října. Teplé oblečení je nutné od října do března, v zimě pak standardní zimní oblečení. V případě návštěvy v období dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Potřebujete pevnou a pohodlnou obuv. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Při trekingu budete potřebovat také spací pytel, karimatku, klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém, láhev na vodu, baterku, dezinfekční mýdlo a přípravek proti vším. Při pobytu v džungli pak i repelent. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty, ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Při cestování do Nepálu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflory v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Kvalitní státní nemocnice neexistují (hygienické podmínky a vybavení ve státních nemocnicích jsou velmi problematické), v případě potřeby je lepší vyhledat soukromého lékaře nebo navštívit soukromou nemocnici. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu a pojišťovna by měla mít zástupce v Nepálu, který je schopen složit finanční záruku, aby helikoptéra odstartovala). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování. Při plánované dlouhodobé návštěvě doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), choleře, tyfu, tetanu, meningitidě a japonské encefalitidě. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Zdraví - AMS (akutní horská nevolnost)
Treking a vysokohorská turistika v Nepálu je fyzicky namáhavé dobrodružství ve vysoké nadmořské výšce, což může být velice náročné, krásy Nepálu však za to stojí. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice. Bez ohledu na délku pobytu musíte být fyzicky dobře připraveni. V sázce není pouze vaše cesta, ale i vaše zdraví. Přibližně od výšky 2450 m se jedná o AMS zónu (Acute Mountain Sickness - AMS). Pamatujte si, že většina horských oblastí v Nepálu spadá do AMS zóny. Při prvních příznacích - první stupeň - je zapotřebí osoby dostat okamžitě do nižší nadmořské výšky, vždy jde o sekundy, nečekejte ani na pomoc. Pro snížení rizika AMS se doporučuje po každých 1000 m výstupu 1 den odpočinku. Pamatujte si, odpočinek je základem při všech vysokohorských aktivitách v Nepálu. Na většinu návštěvníků však působí vyšší nadmořská výška pouze minimálně. Doporučujeme zejména návštěvníkům trpícím srdečními nebo plicními chorobami, aby se před odjezdem poradili se svým lékařem. V průběhu aklimatizace se mohou vyskytnout mírné bolesti hlavy, zvýšená teplota, ztráta chuti k jídlu nebo žaludeční nevolnost. Pro lepší průběh aklimatizace doporučujeme vypít denně minimálně 4 l vody (také se doporučuje každé ráno vypít sklenici vody s 30g hnědého cukru a vitamíny), zhluboka dýchat, odpočívat v kratších intervalech než je obvyklé, nepodchladit se, nekouřit a nepít alkohol. Ve větších městech lze také zakoupit kyslíkové láhve s maskou. Před vysokohorským výstupem se vyžaduje potvrzení o zdravotním stavu a zubní prohlídce.

Stravování
Nepálská strava není nijak rozmanitá, odpovídá drsnému charakteru země. Situace je rozdílná ve velkých městech a na venkově. Ve velkých městech naleznete restaurace s čínskou, nepálskou, tibetskou, indickou a kontinentální kuchyní, v dobrých hotelech pak s vynikající mezinárodní kuchyní. Problém nastává na venkově, kde je problém sehnat stravování nebo koupit nápoje. Proto se doporučuje přivézt dostatečné zásoby z větších měst. Na silnici mezi Kathmandu a Pokharou jsou motely a dobré restaurace. V celém Nepálu je možné najít místní restaurace a hospody, neočekávejte však příliš velký výběr jídel a chutí. Nepálské restaurace jsou jednoduché a levné. Neočekávejte jídelní lístek, ale příjemnou atmosféru. Obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 150 - 220 NPR. Typickým jídlem je "dhal bhat tarkari", což je luštěninová polévka a zelenina na kari. Pro stravování v Nepálu platí podobné zásady jako jinde v Asii, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Nezapomeňte si sebou vzít čokoládu, müsli tyčinky, bonbóny apod.

Honorární konzulát ČR
G.P.O.Box 3664, 3/487, Jawalakhel, Kathmandu
Tel.: +977 15524741, Fax: +977 15521730, E-mail: kathmandu@honorary.mzv.cz

Důležité informace
Z bezpečnostního hlediska patří Nepál stále k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Asie. Od roku 1996 však probíhá povstání proti vládě ze strany maoistických bojovníků. Povstalci operují převážně v zemědělských oblastech na západě země, i když nelze vyloučit propuknutí povstání i na jiných místech. Stále však platí, že známé turistické regiony by měly být v podstatě bezpečné. Politické demonstrace v hlavním městě nejsou namířeny proti cizincům, nicméně je lepší se jim vyhnout. Nedoporučují se individuální cesty do odlehlých oblastí. Nedoporučuje se, aby ženy chodily v šortkách nebo muži bez košile či trička. Mějte na paměti také základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným". Očekává se, že zahraniční návštěvníci budou respektovat nepálský způsob života a nebudou jeho normy při pobytu v Nepálu narušovat. Je důležité mít na paměti následující pokyny: při vstupu do jakékoli svatyně si zujte boty (na některých místech si musíte sundat i ponožky), ramena a kolena musejí být kryty oděvem, při návštěvě chrámu postupujte ve směru hodinových ručiček, některé chrámy (Pashupatinath) jsou přístupné pouze pro Hinduisty, nedotýkejte se soch a vyobrazení Buddhy, nekuřte, před fotografováním kteréhokoli posvátného místa a lidí si vyžádejte svolení, veřejné vyjadřování pocitů se považuje za neslušné, nekoupejte se na veřejných místech bez plavek.

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý trek nebo itineráře v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě treků do zakázaných oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.