Výjezdová turistika | Seychely | Důležité informace

Důležité informace

Seychely

Kdy se vydat na cestu
Na Seychely lze cestovat po celý rok. Za poznáním je dobré cestovat v sušším období od května do září. Rozlišují se tu dvě hlavní sezóny - horké a vlhké léto trvá října do dubna s teplotami okolo 32°C a suchá zima od května do září s teplotami pohybujícími se okolo 24°C. Nejvíce prší v lednu, naopak nejsuššími měsíci jsou červenec a srpen. Teplota vody se celoročně pohybuje okolo 25 - 27°C. Od června do listopadu vane silný jihovýchodní vítr, který způsobuje na některých plážích vlnobití. Ve zbývajících měsících vanou severozápadní monzunové větry, které přinášejí déšť. Surfování a plachtění si užijete hlavně v květnu a říjnu. Potápění je nejlepší od března do května a od září do listopadu.

Geografie a příroda
Seychely leží na jih od rovníku v Indickém oceánu. Najdete zde kilometry dlouhé pláže s bílým pískem, průzračně čisté, tyrkysově zabarvené moře, lesy i palmové háje. Pláže obklopují každý ostrov jako obrovský náhrdelník, přerušovaný balvany a skalisky z červenočerné žuly. Souostroví se skládá ze 115 ostrovů. 41 ostrovů patří mezi nejstarší žulové ostrovy na zemi, zatímco zbylých 74 tvoří nízko položené korálové atoly. Geograficky se Seychelské ostrovy dělí na vnitřní a vnější. Mezi vnitřní ostrovy patří největší ostrov Mahé s letištěm a hlavním městem Victoria. Jeho satelitními ostrovy jsou ostrovy Praslin a La Digue. Tyto skalnaté ostrovy vznikly podmořskými výlevy žuly. Vnější ostrovy leží až 230 km od Mahé, většina z nich nemá vodu a sotva polovina je obydlena. Jen dva vnější ostrovy, Alphonse a Desroches, nabízejí ubytování pro turisty. Několik z nich je prodáno „světovým hvězdám“. Téměř 50 % země je chráněno jako přírodní rezervace. Ostrovy (zvláště vnitřní) jsou dosud z části pokryty hustým tropickým lesem a pro svou odlehlost od pevniny jsou domovem mnoha endemických živočichů a rostlin. Mezi endemické druhy patří 75 druhů kvetoucích rostlin, 15 druhů ptáků, 3 druhy savců, 30 druhů obojživelníků a plazů a několik stovek druhů bezobratlých. V tomto směru vyniká zejména atol Aldabra, na němž žije největší světová populace obřích želv (150 až 180 tisíc jedinců) a který byl roku 1982 prohlášen za světové přírodní dědictví UNESCO. Dalším unikátním symbolem země je palma seychelská (Lodoicea maldivica) s obřími plody, vážícími kolem 20 kg. Tento zvláštní dvojitý ořech, známý také jako Coco de Mer, byl vzhledem ke své neuvěřitelné podobnosti ženské pánvi obklopen mýty po celé generace. Tyto stromy naleznete pouze na ostrovech Praslin, Silhouette a Curieuse. Také proto je háj, kde roste více než 4 000 těchto stromů, ve Vallée de Mai na ostrově Praslin od roku 1983 zapsán na seznam světového dědictví. V parku Valleé de Mai kromě vzácných palem můžete zahlédnout i ojedinělého černého papouška (the black parrot). V lednu na ostrovech rozkvétají lilie. Ve vodách v okolí Seychel žije přes 1000 druhů ryb, od srpna do října migrují kolem Seychel obří žraloci velrybí, jedny z největších ryb světa. Významným hospodářským odvětvím je lov a zpracování ryb, zvláště tuňáků (na Seychelách se nachází jedna z největších tuňákových konzerváren na světě). Zemědělsky země již není soběstačná, velká část potravin se dováží, naopak na export jdou kokosové ořechy, palmová vlákna, kopra (sušené a rozemleté bílé jádro kokosového ořechu), skořice a vanilka.

Klima a počasí
Seychely se těší poměrně stálému tropickému podnebí, s průměrnými denními teplotami mezi 24 a 30°C, a hojnému množství srážek (průměrné roční úhrny činí 3000 mm). Nejtepleji bývá v březnu až dubnu, relativně nejchladnější období panuje od července do srpna. Vzhledem k blízkosti rovníku Seychely leží mimo oblast obvyklého výskytu cyklonů. Severozápadní pasáty vanou od října do března a jihovýchodní větry od června do listopadu.
Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: na mezinárodní letiště na ostrově Mahé, které leží nedaleko hlavního města Victoria (taxi z letiště do Victorie stojí cca 70 SCR), létá z Evropy Air Seychelles, Condor, Neos a Orange Wings. Dále sem létají některé linky z okolních ostrovů. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Mezinárodní odletová taxa se platí na místě ve výši 40 USD.

Vstup do země
Ke vstupu do země pro turistický pobyt do 30 dnů je třeba platný cestovní pas ČR, jehož platnost přesahuje plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců. Při vstupu do země je třeba předložit zpáteční letenku a prokázat dostatek finančních prostředků na úhradu nákladů spojených s pobytem (nebo potvrzení o zajištění ubytování). Při příletu / odletu se vyplňuje příletový / odletový formulář.

Celní předpisy
Bezcelně lze na Seychely dovézt osobní věci v objemu přiměřeném předpokládané délce pobytu, 2 litry alkoholického nápoje nebo vína, 400 ks cigaret nebo 500 g tabáku, 200 ml toaletní vody nebo parfému. K proclení je nutno přihlásit předměty obchodního charakteru. Je zakázáno dovážet / vyvážet výrobky z divoké zvěře (kůže, slonovina, želvovina) a mořské fauny / flóry, zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží. Zvláštnímu režimu podléhá dovoz / vývoz rostlin, výrobků zhotovených z kokosové palmy, potravin a zvířat. Platí přísný zákaz vývozu nasbíraných nebo bez dokladu zakoupených korálů a mušlí. Celní kontroly jsou zaměřené na veškeré omamné látky a narkotika. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny a flóry mohou být uloženy vysoké pokuty nebo i tresty odnětí svobody. Povinná směna valut není zavedena, turista však může být při vstupu do země požádán, aby prokázal dostatečné finanční zajištění pobytu nebo potvrzení o zajištěném ubytování. Na letišti jsou běžné prohlídky cizinců, zda nepřevážejí ilegálně valuty. Rupie lze zpětně vyměnit na valuty (GBP, USD), ale pouze s dokladem (bankomat, směnárna banky) stejné banky do maximální výše 800 SCR. Ze země můžete vyvézt maximálně 2000 SCR.
 
Místní doprava

Turistická místa na ostrovech Mahé, Praslin a La Digue jsou propojena spolehlivou silniční sítí. Letecky: pravidelná linka spojuje Mahé a Praslin (váhový limit 10 kg), individuálně lze zajistit mezi jednotlivými ostrovy přelety vrtulníkem. Autobusem: veřejná autobusová doprava existuje pouze na ostrovech Mahé a Praslin. Avšak nepočítejte s pravidelným jízdním řádem. Autobusová zastávka je namalovaná přímo na silnici. Nezbývá vám nic jiného než si sednout na okraj a čekat. Většina linek jezdí denně mezi 6 a 19 hodinou v hodinových intervalech. V neděli jsou intervaly mezi jednotlivými spoji přibližně dvojnásobné. Když chcete zastavit a vystoupit, musíte dát řidiči vědět ještě před zastávkou, jinak ji totiž klidně přejede. Trajekty: pravidelně plují lodě mezi Mahé, Praslin a La Digue. Taxi: Taxislužba tvoří pohodlný a relativně levný způsob dopravy po ostrově Mahé, Praslin a La Digue. Ve vozech většinou nejsou taxametry nebo je řidiči neradi používají, proto je nutné si cenu domluvit vždy před nástupem do vozu. Pronájem aut a motocyklů: jezdí se nalevo a budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Pronájem kol: asi nejlepším dopravním prostředkem k poznání krás ostrovů je zapůjčení horského kola.

Obyvatelé a kultura
Současná osmdesáti tisícová populace v sobě odráží různorodost národů ze všech koutů světa. Na ostrov se dostávali osvobození otroci, evropští osadníci, političtí vyhnanci, dobrodruzi, arabští a perští obchodníci, stejně tak i Číňané a Indové. Většina obyvatel jsou míšenci, hovořící kreolským dialektem. 90 % populace žije na přelidněném ostrově Mahé. Na každém ze Seychelských ostrovů si můžete být jisti vřelým přivítáním. Oficiálními jazyky jsou angličtina a francouzština a polooficiálním kreolština. Dominantním náboženstvím zůstává římské katolictví. Avšak díky multietnické většině zde naleznete také anglikánskou a protestantskou církev, stejně jako muslimy a hinduisty. Málokterá země se může chlubit takovým množstvím malířů, sochařů, spisovatelů, básníků, hudebníků a tanečníků. Malíři se nejčastěji inspirují bohatou krásou ostrova. Při své práci využívají pastelových barev a širokého okruhu prostředků od akvarelu k oleji a akrylu až po dřevotisk. Místní spisovatelé a básníci taktéž užívají velkolepého horizontu Seychel jako inspirace pro fascinující práce dokládající sociální historii ostrovů a jeho obyvatel. Na ostrově jsou nejpopulárnější krátké povídky, které pocházejí z doby, kdy na Seychelách nebyla žádná televize ani rozhlas. Hudba a tanec hrály vždy prominentní roli v ostrovní kultuře. Africké kořeny se projevují tím, že hudbu vždy doprovází bubínek a jednoduché strunné nástroje. Z Indonésie také pochází živý tanec Sega, či tajemný erotický tanec Moutya, jehož historie sahá do dnů otroctví. Kanmtole je tanec neznámého původu, který doprovází bendžo, harmonika, housle a triangl – trochu připomínající skotské tance, zatímco tanec Contredance pochází z francouzských dvorů a je typický složitými pohyby. Na ostrově existuje několik skupin profesionálních tanečníků, kteří své vystoupení předvádějí v hotelích. Architektura na Seychelských ostrovech má svůj charakteristický vzhled, který využívá hlavně praktické prvky. Například všechny střechy jsou příkré, aby odváděly návalové deště, stejně tak i široké verandy, které využívají maximum z ostrovního vánku. Tradiční uspořádání domu se skládá z centrálního salónu – obývacího pokoje a lehce odstrčené kuchyňky. Původní staré domy byly zastřešené doškovou střechou z vláken kokosového ořechu, ale nakonec, díky své účelnosti zvítězil vlnitý plech řezaný na jednotlivé díly.

Svátky a oslavy
Seychelské slavnosti jsou spojeny s bouřlivou zábavou a hromadami jídla. V říjnu se konají Kreolské slavnosti, které jsou největší a nejdůležitější událostí na Seychelách. Celý tento fascinující týden je plný barev, zvuků, chutí a vůní. Všude na ostrově se tančí, hraje a oslavují pradávné tradice. V lednu se koná Sailing Cup - soutěž pod záštitou seychelské jachtařské asociace v souladu s mezinárodními pravidly. Závod je otevřen pro amatérské i profesionální námořníky. Za zmínku stojí i dubnový Seychelský festival umění - na tomto festivalu můžete shlédnout práce místních umělců nebo navštívit dílny, kde se naučíte hrát na tradiční hudební nástroje. Součástí festivalu jsou také hudební přehlídky spojené s tancem a divadlo. Ve večerních hodinách probíhají „gurmánské večery“, kdy můžete ochutnávat pokrmy vytvořené v soutěži místních hotelových kuchařů. V září se slaví hinduistický svátek Vinayagar Chadurthi a v listopadu Deepavali.

Státní svátky a dny volna
01.01.a 02.01. - Nový Rok
Březen / duben - Velikonoce
01.05. - Svátek Práce
05.06. - Den Osvobození
10.06. - Corpus Christi
18.06. - Národní Den (schváleni ústavy)
29.06. - Den Nezávislosti
15.08. - Den Nanebevzetí Pany Marie (festival na La Digue)
01.11. - Všech Svatých
08.12. - Neposkvrněné početí Panny Marie
25.12. - Vánoce

Časové pásmo
GMT / UTC + 4 hodiny.

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 240 V, 50 Hz.

Měna

Oficiální měnou na Seychelách je rupie, 1 SCR = 100 centů. Mince obíhají v hodnotách 1, 5, 10 a 25 centů a 1 a 5 rupií. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách 10, 25, 50 a 100 rupií. Dlouhodobými problémy jsou neúměrně nadhodnocený kurs místní měny, vysoká závislost na dovozu zboží a surovin, a silný schodek veřejných financí. Oficiálně platí cizinci za všechny služby pouze valutami, takže místní měnu ani potřebovat nebudete. V bankách je možné měnit hotovost (nejlépe GBP, EUR nebo USD) a také cestovní šeky (American Express). Peníze lze měnit pouze v bankách (v hlavním městě Victoria a na letišti). Na Seychelách není možné vyměnit české koruny. V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města, ve kterých mají svou pobočku banky, které šeky mění na SCR. Hotovost můžete vybrat také z bankomatů v hlavním městě, nákupních centrech a letišti. V zemi existuje nelegální černý trh s valutami, pokud je turista přistižen při nelegální směně, hrozí mu trestní postih. Na letišti jsou běžné prohlídky cizinců, zda nepřevážejí ilegálně valuty. Rupie lze zpětně vyměnit na valuty, ale pouze s dokladem (z bankomatu nebo banky) u stejné banky do maximální výše 800 SCR. Ze země můžete vyvézt maximálně 2000 SCR. Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Nejlépe je vsadit na dolary nebo britské libry. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo vetší města ve kterých mají svou pobočku banky, které šeky mění na místní měnu. Návštěvníci směřující mimo větší města by si měli dopředu opatřit bankovky menších hodnot. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů, některé si účtují přirážku při platbě kartou (3 - 5%). Hotovost můžete vybrat také z bankomatů v hlavním městě, nákupních centrech a letišti. Limit pro výběr z bankomatu je nízký (bankomaty vydávají pouze SCR), velmi často jsou bankomaty mimo provoz nebo jsou v provozu pouze v rámci otevírací doby banky. Ceny pro turisty a cizince jsou výrazně vyšší než pro místní obyvatele. Zásobování je mimo hotely a velké restaurace problematické v důsledku špatné ekonomické situace země.

Spropitné

Ponechání spropitného ve výši 5 - 10% je obvyklé v lepších restauracích a hotelech (většinou bývá zahrnuto již v ceně). Spropitné bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat i se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy kostela / svatyně. Při skupinovém pobytu od vás průvodce vybere nakonec pobytu 10 - 20 EUR / osoba.

Nákupy

Tradičního uměleckého a řemeslného zboží je na ostrově veliké množství. Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně předměty s vyobrazením Coco de Mer, pravé ořechy (s licencí k vývozu) i jejich napodobeniny, vyřezávané barevně malované ryby, předměty vyrobené z kokosových ořechů, dárková balení koření, vanilky nebo čaje. Koupit můžete i rum a ochucené rumové punče. Pokud máte cestu podél východního pobřeží Mahé, nakupte si suvenýry v Craft Village (vesnice řemesel) nebo se jen potěšte pohledem na domky v koloniálním stylu, kde umělci vyrábějí tradiční výrobky a prodávají svá díla. V domku pojmenovaném Maison de Coco budete žasnout, co vše se dá vyrobit z kokosového ořechu. Ceny pro turisty a cizince jsou výrazně vyšší než pro místní obyvatele. Zásobování je mimo hotely a velké restaurace problematické v důsledku špatné ekonomické situace země. Smlouvání při nákupech na tržištích je běžnou záležitostí, musí však probíhat s úsměvem a být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Úřední hodiny

Banky: Po-Pá 08:30-14:00, So 08:30-11:00. Úřady: Po-Pá 08:30-16:00. Pošta: Po-Pá 08:00-16:00, So 08:00-12:00 (pohled do ČR - 4,50 SCR). Obchody: Po-Pá 08:00-17:00, So 08:00-12:00. Některé obchody mají otevřeno i v neděli ráno.

Telefony a internet
Na celém území Seychel je rozvinutá síť místních operátorů (Cable and Wireless / Airtel), roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze zakoupit od cca 150 SCR. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty (Cable and Wireless / Airtel - různé hodnoty 30 až 200 SCR). Dříve než uskutečníte telefonát do zahraničí, zjistěte si telefonní tarify (zejména v hotelech). Sazby mohou být velmi vysoké, naskakují po několika tónech a často ke spojení vůbec nedojde. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech (cca 3 EUR / 15 minut). Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu pro vytáčené připojení a WiFi.

Důležitá telefonní čísla
Hasiči: 999
Policie: 999
Ambulance: 999

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení. Pro cesty do vnitrozemí s vyšší nadmořskou výškou, kde jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být chladné, je nutné mít s sebou teplé vrstvené oblečení a svetr. Stejně tak byste měli mít dobrou pláštěnku, protože počasí bývá proměnlivé. Zabalte si také klobouk proti slunci, sluneční brýle a opalovací krém. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Do kostela / mešity není povolen vstup v krátkých kalhotách. Při vstupu do jakékoliv svatyně si zujte boty a ponožky, ramena a kolena musejí být kryta oděvem. Pamatujte, že některé hotely a restaurace vyžadují, aby muži měli na sobě sako a dlouhé kalhoty. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Při cestování na Seychely je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Přesto se zahraniční návštěvníci neubrání cestovnímu průjmu. U téměř všech cizinců se po několika dnech pobytu vyskytnou bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflóry v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Lékařská péče je na dobré úrovni, naleznete zde velmi dobře vybavené soukromé nemocnice a kliniky. Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Všechny poplatky je nutné uhradit před ošetřením. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři (pojištění by mělo krýt i drahou záchrannou leteckou službu). Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování (mimo příjezdů z oblastí ohrožených žlutou zimnicí). Nevyskytují se zde nebezpečné tropické nemoci jako malárie, žlutá zimnice nebo spavá nemoc a riziko takových onemocnění je tedy naprosto minimální. Při plánované dlouhodobé návštěvě odlehlých oblastí doporučujeme očkování proti tetanu, tyfu a žloutence A a B. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Při koupání v některých oblastech je nutno mít na paměti možnost výskytu žraloků a mořských ježků či žahavých medúz. Pozor si dejte i na padající několika kilové kokosy a při koupání na motorové čluny a skútry.

Stravování

Seychelská kuchyně je chutná a určitě stojí za to ji vyzkoušet. Místní kuchyně je díky multikulturní společnosti velmi pestrá, najdete zde jídla kontinentální, čínská, indická či africká. Hlavně tu ale narazíte na kreolskou kuchyni, která má jemnost a odstíny francouzského vaření, exotiku indických jídel a pikantnost orientu. Grilované ryby nebo dary moře se podlévají omáčkou z rozdrcených chilli papriček, zázvoru a kokosového mléka. Hlavní přílohou je většinou rýže. Mezi typické pokrmy patří grilovaný Red Snapper (s omáčkou ze šlehačky, kokosového mléka, bílého vína, citrónu a česneku), Kari zourit (chobotnice na kari), Tec tec soup (polévka z korýšů), Poisson sale (nasolená sušená ryba) nebo Poisson grillé (marinovaná grilovaná ryba). Kulinářskou špičkou je tzv. milionářský salát, připravuje se z výhonků palem – lehce připomínajících chřest. Takových výhonků má palma jenom něco málo přes deset, proto je toto jídlo raritou a připravují ho jen v pár restauracích. Další delikatesou je dřeň z nezralých plodů Coco de Mer. Jídla a nápoje jsou v mezinárodních hotelech poměrně drahá (jídla od 150 SCR). Stravování je možné pouze v hotelech, na větších ostrovech je pak několik místních restaurací / pizzerií. Připravují se zde různé pokrmy kreolské, indické a kontinentální kuchyně. Standardní menu v dobré místní restauraci pořídíte okolo 100 SCR. Pro stravování na Seychelách platí podobné zásady jako jinde v oblasti Indického oceánu, je třeba vybírat si ke stravování na pohled čistá místa. Nejobecnější pravidlo je, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Doporučuje se pít pouze balenou vodu, nealkoholické nápoje a ovocné šťávy (v obchodě - voda 10 SCR, místní pivo Sey Brew 15 SCR, víno 100 SCR, nealko 5 SCR, whisky od 200 SCR).

Honorární konzulát České republiky na Seychelách
Villa Pirogue, Machabee, Mahé
Tel.: +248 242254, Fax: +248 242254, Email: victoria@honorary.mzv.cz

Velvyslanectví České republiky v Keni
Jumuia Place, Lenana Road, Nairobi
Tel.: +254 202731010, Fax: +254 202731013, Email: nairobi@embassy.mzv.cz, zamini.cz@africaonline.co.ke

Důležité informace

Bezpečnostní situace je dlouhodobě stabilní a srovnatelná s Evropou, kriminalita je velice nízká. Vzhledem k nárůstu počtu teroristických útoků v oblíbených turistických letoviscích ve světě, a to i v dosud bezpečných zónách, je nutná obezřetnost i ve vyhlášených turistických oblastech na Seychelách. Turistické oblasti jsou relativně velmi bezpečně a cizinci se zde nemají čeho obávat ani v nočních hodinách. Přesto mějte na paměti základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Na plážích nenechávejte na břehu své věci osamoceny. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Některá místa na ostrově nejsou cizincům vůbec přístupná a musí se respektovat i jiné zvyklosti - nezbytný je dobrý místní průvodce. Veřejným shromážděním, zvláště pokud hrozí policejní zásah, je lépe se vyhnout. Fotografovat a natáčet ozbrojené síly a některá citlivá místa je výslovně zakázáno. Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné požádat je o povolení, při fotografování dětí se ptejte vždy rodičů. Před koupáním se vždy informujte na bezpečnost konkrétní pláže (zpětné proudy, vysoké vlny, ostré korály, jedovatá nebo nebezpečná fauna a flóra). Nekoupejte se bez plavek. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".

Naše společnost nenese žádnou odpovědnost za zranění s následkem smrti, k němuž dojde v průběhu cesty nebo expedice. Rovněž si vyhrazujeme právo měnit, upravit nebo přecenit některý program nebo itinerář v důsledku nepředvídaných okolností ležících mimo sféru našeho vlivu, např. v případě cest do odlehlých oblastí, zrušení plánovaných letů, nepříznivých povětrnostních podmínek nebo jiných změn.