Výjezdová turistika | Kuba | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Kuba

Bahía de Cochinos
Do poloostrova Zapata se od jihu zařezává slavná Zátoka Sviní – Bahía de Cochinos, kde se nacházejí dvě turistická střediska Playa Larga a Playa Giron s krásnými plážemi a zajímavými potápěčskými lokalitami. Ve vnitrozemí, pár kilometrů od pobřeží, se v pralesích v krasovém podloží otevírají malebná hluboká jezírka (tzv. casimbas). Ta jsou vzájemně propojena podzemními tunely a puklinami i s mořem. Jezírka obývají sladkovodní krevetky, krabi a želvy. Avšak dole v hloubce 20 m začíná vrstva mořské vody s mořskými živočichy.

Baracoa
Malebné koloniální město se rozkládá mezi dvěma plážemi. Baracoa je jedním z nejkrásnějších míst na Kubě a určitě se vyplatí ji navštívit. V těsné blízkosti zde naleznete pláže a jeden z nejkrásnějších přírodních parků oblíbený milovníky pěší turistiky. Při prohlídce města na vás v úzkých uličkách dýchne historie nejstaršího města na Kubě založeného již v roce 1512. V roce 1492 tu prý na pobřeží Kryštof Kolumbus vztyčil dřevěný kříž. Na jeho místě byl později vystavěn kostel Iglesia Paroquial Nuestra Seňora de la Asunción, který můžete obdivovat do dnes. Za prohlídku bezesporu stojí i tři pevnosti postavené na obranu proti pirátům (Fortaleza de Matachín, Fuerta de la Punta a Castillo Seboruco de Santa Bárbara).

Bayamo
Přívětivé městečko Bayamo se nachází na jihovýchodě ostrova asi 70 km jižně od Holguinu. Město bylo založeno španělskými kolonizátory po jejich příchodu na ostrov na počátku 16. století. Od roku 1975 je hlavním městem provincie Gramma. Bayamo hrálo významnou roli při osvobození Kuby, je totiž rodištěm ,,Otce vlasti“ – revolucionáře Carlose Menuela de Céspédesa, který v letech 1868-69 začal na Kubě boj o nezávislost. 20.října 1868 zde poprvé zazněla kubánská hymna. Turisticky je to velmi zajímavá oblast, bohatá na historické památky – za shlédnutí určitě stojí katedrála, rodný dům, nyní muzeum Caspedese, staré náměstí Plazza del Himmo či kostel Iglesia Parroquial San Salvator. Na své si přijdou i milovníci přírody, v této oblasti se totiž nachází i největší národní park Kuby, Gran Parque Nacional Sierra Maestra a dále národní park Desembarco del Granma (zapsán v UNESCO) s působivými mořskými terasami a útesy.

Camagüey
Camagüey je metropolí stejnojmenné provincie s jedinečnou atmosférou. Můžete se celé dny toulat malebnými křivolakými uličkami, které vás co chvíli zavedou na některé ze starobylých náměstí s řadou krásných kostelů. Nejzajímavějším z nich je Iglesia de Nuestra Seňora de la Mercedes. V podvečer se můžete stát diváky četných divadelních představení a jiných uměleckých vystoupení. Od ruchu velkoměsta si odpočinete v letovisku Santa Lucía, kde naleznete téměř sto kilometrů dlouhé písečné pláže.

Cayo Coco a Cayo Guillermo
Malé ostrůvky v Karibském moři, které jsou s pevninou spojeny 17 km dlouhou hrází, patří mezi nejkrásnější letoviska severu Kuby. Jsou součástí panenského souostroví Archipiélago de Camagüey, známého pod jménem Jardinas del Rey (Královy zahrady). Ostrůvky jsou obklopeny druhou největší korálovou bariérou na světě (po Velké australské) s rozmanitým mořským životem. Čekají zde na vás nádherné bílé písčité pláže lemované palmami a průzračné teplé moře vybízející k celé řadě vodních sportů či jen k báječné a zasloužené relaxaci.

Cayo Largo del Sur
Patří k vůbec nejkrásnějším plážím Kuby. Na 26 km jemného bílého písku se opravdu nudit nebudete. Voda je velmi teplá a průzračně čistá, takže můžete snadno obdivovat četné korálové útesy. Pokud se nechcete jen nečinně povalovat na pláži a odpočívat, můžete si vybrat některou z celé řady nabízených sportovních aktivit. Rozptýlení zajisté naleznete také ve spoře oděných místních kráskách. Pokud se rádi opalujete na jemné písečné pláži, rádi plavete či se potápíte v průzračné vodě plné zajímavé podmořské flóry a fauny, máte rádi zábavu a pohodlí, pak si toto malé idylické místo lehce zamilujete.

Cienfuegos
Koloniální přístavní město (zapsané v UNESCO) leží na jižním pobřeží Karibiku asi 250 km jihovýchodně od Havany. Město bylo založeno francouzskými imigranty v roce 1819, proto také většina historických budov trochu připomíná New Orleans. Cienfuegos se brzy stalo centrem obchodu s cukrovou třtinou, kávou a tabákem. Za shlédnutí stojí památky v okolí parku José Martí – katedrála Nuestra Seňora, Palacio Ferrer, divadlo Teatro Tomás Terry, lyceum San Lorenzo, vítězný oblouk a množství muzeí. Nejzajímavějším je asi muzeum námořnictví Museo Histórico Naval. U přístavu pak leží hrad Castillo de Jagua a Palacio de Valle.

Guantánamo
Je metropolí stejnojmenné provincie na východě Kuby. Za shlédnutí stojí Plaza del Mercado s koloniálními budovami, kostely a staré vězení Antigua Cárcel. V úžině Bahía de Guantánamo se nalézá americká vojenská základna, kterou můžete pozorovat se zvláštním povolením kubánských úřadů ze speciální vyhlídky.

Guardalavaca
Je pláží, která se stala turistickým rájem provincie Holguín. Najdete zde bělostné pobřeží s bujnou tropickou zelení a teplým mořem s dobrými možnostmi pro šnorchlování a potápění. Dnes se k této oblasti počítá také sousední záliv Bahía de Naranjo, kde se nacházejí ostrůvky Cayo Jutía a Cayo Naranjo s krásnými plážemi Playa Esmeralda nebo Playa Pesquerto. Určitě si nenechte ujít výlet na ostrov delfínů Cayo Naranjo s nejlepší delfíní show na Kubě, ostrov safari Cayo Saetía a také místo Bariay Parque, kde na Kubě 29. října 1492 přistál Kryštof Kolumbus a se slovy „nikdy jsem nespatřil nic krásnějšího“ obsadil zemi pro španělské království.

Havana / La Habana
Hlavní a zároveň největší město Kubánské republiky leží v 3 km široké a dobře chráněné zátoce Mexického zálivu. Založil ji 15.7.1515 španělský dobyvatel Diego de Velásquez jako San Cristóbal de la Habana, avšak na jižním pobřeží. Až v letech 1519-21 byla přenesena na pobřeží severozápadní. Utrpěla četné škody v průběhu válek a revolucí v minulých 200 letech. V současnosti je politickým a kulturním centrem s řadou význačných památek. Od roku 1982 je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Přesto je skoro polovina domů ve špatném stavu (každým rokem se zhroutí kolem 300 budov). Za shlédnutí stojí Plaza de Armas (Náměstí zbraní) – nejstarší náměstí v Havaně, na kterém se pod posvátným stromem ceiba sloužila roku 1519 první mše. Plaza de Cathedral – se dvěma dominujícími barokními věžemi katedrály San Cristobal je obklopena honosnými paláci. Nedaleko je známý bar Ernesta Hamingwaya La Bodeguita del Medio, dále hrad Castillo de San Salvador de la Punta a El Temple – podle legendy místo založení Havany. Určitě si nenechte ujít ani Capitola Nacional – budovu bývalého parlamentu z roku 1929, pevnosti ze 16. století Castillo del Morro (strážící přístav) a jižněji položenou pevnost Fortaleza de San Carlos. Dále budovu státního baletu z roku1838 Teatro García Lorca a havanské velké divadlo Gran Teatro de la Habana či některé z četných muzeí, např. Museo de la Revolutión, které se nachází v byvalém prezidentském paláci. Asi 10 km na západ od centra leží známé lázeňské a rekreační středisko Marianao, 20 km na východ zase nejlepší havanské pláže Playas del Este.

Holguin
Provinční město, nazývané také městem parků, bylo založeno v roce 1523 a je čtvrtým největším městem Kuby. Turisty nejvíce láká historické náměstí a staré ulice s koloniální architekturou, celá řada kostelů, muzeí a katedrála San Isidoro. Na severu provincie najdete exkluzivní pláže Playa Esmeralda, Guardalavaca, Don Ligo. Za výlet stojí i akvárium a delfinárium v Cayo Naranjo, přírodní park Bahía de Naranjo, lesní park s papoušky v Cazoo Saetía a maják na Cabo Lucrecia.

Isla de la Juventud
Anebo také „Ostrov mládeže“ leží u západního pobřeží Kuby. Je největším z ostrovů, který byl v 17. století útočištěm pirátů Henryho Morgana. Ostrov obklopují korálové útesy, které jsou skvělým místem k potápění. Na východě ostrova můžete pozorovat leguány a želvy. Většina hotelů se nachází na plážích západního pobřeží.

Matanzas
Provinční město leží 105 km východně od Havany. Matanzas bylo založeno v roce 1693 a často je nazýváno „kubánskými Aténami“ s množstvím historických koloniálních budov zejména okolo náměstí Plaza de la Vigia. Za prohlídku stojí divadlo Sauto, Palacio de Junco a farmaceutické muzeum Botica Francesca z roku 1882. Zajímavý je i místní trh a nedaleký jeskynní komplex Cuevas de Bellamar.

Pinar del Rio
Je centrem stejnojmenné provincie na západě Kuby. Je to jedna z nejpěknějších přírodních oblastí na Kubě s vápencovými pohořími, mnoha jeskyněmi (Cueva del Indio) a 200 km dlouhou korálovou bariérou Archipiélago de los Colorado. Na severním pobřeží naleznete bílé písčité pláže Playa Pajarito, El Morrillo a Carenera a na jižním Maria la Gorda a Las Canas. Na jihozápadě provincie leží tabákové plantáže Vuelta Abajo.

Sancti Spiritus
V tomto malebném městě, které je nejstarším městem kubánského vnitrozemí, jako by se zastavil čas někde kolem roku 1950. Díky minimálním zásahům si zachovalo úchvatné historické centrum v koloniálním stylu. Můžete se celé hodiny toulat klidnými uličkami zalitými zlatým sluncem a vychutnávat si tak kouzlo historie. Určitě si nenechte ujít prohlídku alespoň některého z četných kostelů a muzeí – za shlédnutí stojí kostel Iglesia Parroquial Mayor či Nuestra Seňora de la Caridad, nebo muzeum koloniálního umění Museo de Arte Colonial. Vaší pozornosti by nemělo ujít ani honosné divadlo Teatro Principal a nestarší kamenný most na Kubě přes řeku Río Yayabo. Město je obklopeno horami a přehradním jezerem Lago Zaza. Na severu provincie se nachází národní park Caguanes s velkým množstvím jeskyní.

Santa Clara
Živé vnitrozemské město, které je administrativním střediskem centrální Kuby je od Havany vzdálené asi 2,5 hodiny jízdy autem. Zelené město je známé svými parky Parque del Carmen (kde leží základní kámen města z roku 1685) a Parque Leoncio Vidal. Centrální náměstí nese jméno charismatického kubánského revolucionáře argentinského původu Che Guevary, který zde má monumentální památník. Součástí památníku je i malé muzeum upomínající na osobnost a život tohoto druha Fidela Castra, z něhož po jeho tragické smrti režim vytvořil mezinárodně populární ikonu revoluce. Památky na revoluční nadšení doplňuje i zvláštní muzeum - obrněný vlak, který byl neúspěšně použit v roce 1958 proti Castrovým povstalcům.

Santiago de Cuba
Město leží v malebném zálivu obklopeném pohořím Sierra Maestra. Santiago de Cuba je druhým největším městem Kuby a silným rivalem Havany na poli literárním, hudebním i politickém. Bylo založeno v roce 1515 a v letech 1522-1553 se stalo prvním hlavním městem Kuby. Místní univerzita – Universita de Oriente je jednou z nejvýznačnějších vzdělávacích institucí v zemi. Město je místem propuknutí kubánské revoluce a velkého množství ,,politických“ muzeí, která o ní vyprávějí. Za shlédnutí stojí muzeum pirátů Museo de la Piratería, vojenská pevnost Castillo de San Pedro de la Roca del Morro (zapsaná na seznamu UNESCO), dále mauzoleum José Martího Monumento Nacional či katedrála z roku 1522 a množství dalších kostelů a muzeí.

Trinidad
Půvabné město pod pohořím Sierra del Escambray se pyšní mnoha přezdívkami - Město ticha noci, Žluté město, Perla Karibiku či Tropická kolonáda. Díky zdejší malebnosti se není čemu divit. Spolu s Údolím cukrových plantáží (Valle de los Ingesios) je zapsané na seznamu UNESCO. Dnes je Trinidad třetím největším městem země, které ještě nezasáhl turistický boom. Patrně také díky tomu si Trinidad uchovává svou atmosféru. Trinidad je plný koloniálních staveb nenápadně rozesetých v křivolakých zastrčených uličkách. Je městem mystického půvabu, který nedokázal zničit ani čtyřicetiletý útlak socialismu. První kroky cestovatelů by měly vést určitě do Muzea revolučního hnutí. Za malý peníz tu můžete vystoupat na vysokou dřevěnou zvonici, odkud je nezapomenutelný pohled na celé město. Dalšími zajímavostmi jsou kostel Iglesia Santísima Trinidad z 19.století, dále kostel Iglesia de la Popa z roku 1740 a žlutý kostel Iglesia San Francisco se zvonicí. Klubko neskutečně zamotaných a rozvětvených ulic, v nichž žije takřka padesát tisíc obyvatel, vám téměř vyrazí dech. Uslyšíte žhavé rytmy latinskoamerické hudby a ucítíte vůni typických specialit, která se line z desítek příjemných barů a restaurací.

Varadero
Jedno z nejkrásnějších a nejznámějších letovisek láká turisty svými bezmála 20 km dlouhými písčitými plážemi. Naleznete zde jemný bílý písek, pobřeží s palmami a teplou průzračnou vodou. Na pobřeží se nachází velké množství hotelových resortů s programem All Inclusive. Ve Varaderu se určitě nudit nebudete, můžete se potápět, šnorchlovat či si vybrat jiný z vodních sportů. Pokud vás omrzí lenošení na pláži, vydejte se na některý z výletů lodí ke korálovým útesům nebo navštivte místní delfinárium. Pravidelně se pořádají i výlety do Havany.