Výjezdová turistika | Bangladéš | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Bangladéš

Dháka
Hlavní město leží na severním břehu řeky Buriganga přibližně uprostřed země. Pokud přijedete do Dháky z Jihovýchodní Asie, budete zřejmě zaraženi nedostatkem bombastické reklamy a obchodní aktivity, přijedete-li z Dillí nebo Kathmandu, jistě si všimnete relativně čistého ovzduší, přiletíte-li z Kalkaty, pak vám bude čisté a úhledné připadat vše a pokud do Dháky dorazíte z venkovských oblastí Bangladéše, budete si připadat jako v Babylónu. Nejstarší část města se táhne podél severního nábřeží a byla vybudována v době, kdy byla Dháka významným moghulským obchodním centrem. Musíte spatřit Staré město mezi dvěma hlavními říčními terminály Sadarghat a Badam Tole, kde je pohled na život na řece Buriganga obzvlášť fascinující. Je zde neustále hlava na hlavě a plavidla všech možných typů. Na nábřeží se nachází barokní palác Ahsan Manzil natřený jasně růžovou barvou. Hlavní turistickou atrakcí Dháky je Lalbagh Fort, nedostavěná pevnost z roku 1678 ve Starém městě. Můžete zde spatřit několik pěkných mešit včetně mešity Hussain Dalan. Národní muzeum nacházející se severně od Starého města v evropské zóně známé jako Moderní město je fascinující ukázkou bangladéšské hinduistické, buddhistické a moghulské minulosti. Muzeum vlastní rozsáhlou sbírku lidového umění a řemeslných výrobků. Většina levnějších hotelů a restaurací se nachází v Moderním městě v centru Dháky. Je to zároveň hlavní obchodní centrum s bankami, úřady a obchody. Dháka je městem s největší hustotou rikš na světě. Je jich zde v provozu více než 300 000, září různými barvami a svézt se některou z nich je takovou samozřejmostí, jako jízda červeným patrovým autobusem v Londýně.

Dinajpur
Město Dinajpur se nachází v severní části země v blízkosti jezera Ramsagar. Kousek od města leží středověký chrám Kantajee. Byl postaven v roce 1752 maharádžou Pran Nathem. Bohatě zdobené terakotové zdi zobrazují faunu, flóru, soudobý život a geometrické motivy.

Cox‘s Bazar
Jediné přímořské letovisko v Bangladéši se nachází v blízkosti hranic s Myanmarem (Barma) v místě, kde se usadil velký počet barmských uprchlíků. Oblast má tedy barmský buddhistický nádech a je zde několik zařízení připravených posloužit návštěvníkům přilákaných obrovskou rozlohou pláže (přes 30 km), kde se nemusejí obávat žraloků. Spoře odění rekreanti, zejména pak ženy, by se měli připravit na to, že na ně budou místní obyvatelé nepokrytě civět. Bangladéšské ženy, pokud se jdou vykoupat (což se stává velmi vzácně), mají na sobě splývavý oděv shalwar kameez. Jižně od Cox‘s Bazar jsou pláže více v ústraní a zaplavat si zde je už spíše soukromým zážitkem než veřejným představením. Známé jsou pláže Himacheri a Inani. Nezapomínejte, že v noci nejsou pláže považovány za zcela bezpečné. V současnosti je silnice vedoucí do Cox‘ Bazaru z Chittagongu jednou z nejhorších v zemi. Můžete se jí však zcela vyhnout a letět z Chittagongu letadlem (20 minut). Z Dháky jezdí do Cox‘s Bazaru přímé autobusy (370 km).

Chittagong
Druhé největší město Bangladéše leží na břehu řeky Karnapuli. Má zajímavé staré nábřeží známé jako Sadarghat, na němž je jasně patrný význam říčního obchodu pro růst města. V blízkosti se nachází stará portugalská enkláva Paterghatta, která zůstává převážně křesťanská. Dvěma nejpůsobivějšími stavbami ve městě jsou mešity Shahi Jama-e-Masjid a Qadam Mubarak. Za návštěvu stojí dále Etnologické muzeum v nové části města, kde si můžete prohlédnout sbírky týkající se života různých kmenů. Pěkný výhled na město se vám naskytne z Fairy Hill (Pohádkový kopec), který leží v tzv. British City v severozápadním sektoru města. Chittagong leží 264 km jihovýchodně od Dháky. Letadla mezi oběma městy létají 3-4krát denně, stejně časté je i vlakové spojení, ovšem jízda vlakem může trvat až 7 hodin. Hlavní silnice Dháka-Chittagong patří k jedné z lepších silnic v zemi a využívají ji i autobusové spoje. Cesta autobusem však může být někdy nebezpečná a trvá téměř stejně tak dlouho jako vlakem, který je přece jenom pohodlnější a méně nervy drásající variantou.

Mainimati
V 7.-12. století významné centrum buddhistické kultury. Pozůstatky staveb, které zde byly odkryty, jsou všechny z pálených cihel. Jedná se o více než 50 samostatných buddhistických sídel, z nichž třemi nejvýznamnějšími jsou Salban Vihara, Kotila Mura a Charpatra Mura. Salban Vihara je důmyslně navržený klášter o ploše 170 m2 otočený ke chrámu uprostřed nádvoří. V blízkosti je dnes muzeum, kde jsou vystaveny zde objevené archeologické nálezy zahrnující cihlově červené pamětní desky, bronzové sochy, bronzové rakve, mince, šperky a záslibné stupy s reliéfními buddhistickými nápisy. Kotila Mura je tvořena třemi velikými stupami reprezentujícími Buddhu, Dharmu a Sanghu – ”Tři klenoty Buddhismu”. Nejvýznamnějším objevem Charpatra Mura byly čtyři měděné desky s královskými dekrety. Tři patřily vládcům dynastie Chandra a čtvrtý panovníkovi Sri Viradhara Deva, pozdějšímu hinduistickému králi. Upozorňujeme, že některé z významných památek leží ve vojenském prostoru a nelze je navštívit bez povolení vojenských úřadů. Ruiny buddhistických klášterů leží 70 km jihovýchodně od Dháky.

Ostrov St. Martin
Malý korálový ostrov leží přibližně 10 km jihozápadně od jižního cípu pevninské části země a je přímo tropickým klišé - naleznete zde bílé pláže lemované kokosovými palmami a bohatý mořský život. Nedá se zde dělat nic namáhavějšího, než vystavit se slunečním paprskům a nenechat se na tomto čistém a tichém místě ničím rušit. Ostrov se dá za jeden den celý obejít, protože má rozlohu pouze 8 km2 a během vysokého přílivu se zmenší dokonce na pouhých 5 km2. Většina z 5500 obyvatel ostrova se živí hlavně rybolovem a v období od října do dubna přijíždějí na ostrov i rybáři z okolních oblastí a přivážejí své úlovky na zdejší rybí trh, který v tomto období funguje přechodně jako rybí velkoobchod. Trajekt z Teknaru pluje na ostrov každý den, cesta trvá asi 3 hodiny. K tomu, abyste se dostali na ostrov, musíte nejdříve přiletět letadlem nebo dojet autobusem do Cox's Bazaru a dále autobusem do Teknaru ležícím na úplné špici Bangladéše těsně u hranic s Barmou. Z Teknaru jezdí na ostrov St. Martin každý den trajekt. Celková vzdálenost z Dháky až na ostrov měří 510 km.

Paharpur / Somapuri Vihara
Somapuri Vihara v Paharpuru pocházející z 8. století byl kdysi největším buddhistickým klášterem na jih od Himalájí. Jedná se zřejmě o nejpůsobivější archeologické místo v Bangladéši zabírající plochu 11 ha. I když je dnes v pokročilém stádiu rozpadu, celkové uspořádání chrámového komplexu si lze snadno představit. Jednalo se o rozlehlé čtvercové nádvoří, jehož obvodové stěny o délce 1600 m byly tvořeny ubytovacími celami pro mnichy. Uprostřed nádvoří se tyčí pozůstatky 20 m vysoké stupy tvořící dominantu okolní krajiny. Zdi kláštera jsou zdobeny zachovalými červenými basreliéfy. V několika malých domech jsou zřízena muzea vystavující předměty objevené během archeologických průzkumů. Pokud budete to této archeologické zóny cestovat z Dháky (260 km), jeďte autobusem nebo vlakem do Bogry a dále autobusem do Jaipurhatu. Odtud máte dvě možnosti. Buď si najmout rikšu nebo jít pěšky.

Puthia
Puthia má největší počet historicky významných hinduistických staveb v Bangladéši. Nejpůsobivější z památek je chrám Govinda vybudovaný v letech 1823-1895. Jedná se o rozlehlou č
tvercovou stavbu ověnčenou miniatruními ornamentálními věžičkami. Terakotové zdi jsou zdobeny neuvěřitelně složitými motivy představujícími výjevy z hinduistických eposů. Vypadají, jakoby byly pokryty velkým červeným orientálním kobercem. Nazdobený chrám Shiva je impozantním příkladem pětivěžové hinduistické chrámové architektury běžné v severní Indii. Chrám má tři zužující se patra ukončená nahoře čtyřmi špicemi. Je zdobený kamennými plastikami a sochami, které však byly v průběhu Války o nezávislost značně poškozeny. Hezkou ukázkou chrámu ve tvaru chatrče je Jagannath ze 16. století. Měří na každé straně pouze 5 m a má jednu zašpičatělou věž vysokou 10 m. Průčelí na západní straně je zdobeno terakotovými deskami geometrických tvarů. Puthia se nachází 23 km východně od Rajshahi a 16 km západně od Natore. Z obou měst se lze dopravit autobusem. Puthia leží 1 km jižně od hlavní silnice.

Rajshahi
Město leží na březích řeky Padmy, největší období rozkvětu zažilo za vlády dynastie Pala. Rajshahi bylo známé produkcí hedvábí, manga a lýčí. Ve městě stojí za návštěvu Varendra Research Museum se sbírkami hinduistických, muslimských a buddhistických uměleckých předmětů z 16.-19. století pocházejících z vykopávek v okolí města. Prohlédnout si také můžete množství mešit, svatyní a chrámů ve městě a jeho okolí.

Rangamati
Pro návštěvníky je bez problémů přístupná Rangamati, svěže zelená zemědělská oblast patřící kmeni Chakma s jezerem Kaptai. Jezero obklopené hustým zeleným pralesem vypadá samo o sobě nádherně, zvláštní kouzlo pak ještě umocňují rybářské vesničky s doškovými střechami na březích jezera. Lodě do vesnic odplouvají z Rangamati. Nezapomeňte si s sebou věci potřebné ke koupání. Do Rangamati uprostřed pahorkatiny se dostanete z Chittagongu vlakem nebo autobusem. Z Dháky je to do Rangamati 314 km a do Chittagongu se lze z Dháky dopravit letecky.

Sundarbans – národní park
Národní park Sundarbans je nevýznamnější přírodní plochou v Bangladéši. Zaujímá plochu 38 500 km2 a táhne se zde nejdelší pás pobřežního mangrovníkového porostu na světě (80 km). Jsou zde i poslední zbytky mohutných pralesů, které kdysi pokrývaly celé povodí řeky Gangy. Jednu třetinu celkové rozlohy národního parku tvoří voda. Oblast byla vyhlášena národním parkem v roce 1966 a předpokládá se, že dnes tam žije 400 vzácných bengálských tygrů a kolem 30 000 jelenů skvrnitých. Park je také domovem několika cikánských rybářských rodin, které využívají k lovu ryb vycvičené vydry. Pokud chcete spatřit toto civilizací nedotčené přírodní prostředí, potřebujete povolení Divizního lesního úřadu (Divisional Forest Office) sídlícího ve městě Khulna. S povolením v ruce si pak můžete pronajmout loď z Mongly nebo Dhangmari a doplout do Hiron Pointu a odtud si najmout průvodce, který vás parkem provede.

Chittagong Hill Tracts (Chittagongská pahorkatina)
Oblast pro Bangladéš velmi netypická jak topograficky, tak kulturně. Leží přibližně 60 km východně od Chittagongu.V porovnání s ostatním územím Bangladéše je zde nízká hustota obyvatel tvořených příslušníky několika buddhistických kmenů. Zdejší krajinu tvoří strmé kopce porostlé hustou džunglí, bambusem, liánami a keři. Jsou zde čtyři hlavní údolí tvořená řekami Karnapuli, Feni, Shangu a Matamur. Bohužel tento region není zcela bezpečný kvůli vojenským operacím namířeným proti místním kmenům Shanti Bahini. Problémy pramení z kulturních rozporů mezi kmeny představujícími původní obyvatelstvo oblasti a venkovany, kteří začali obdělávat půdu zejména v okolí řek. Původní kmenové obyvatelstvo zde vede od 80. let partyzánský boj proti těmto přistěhovalcům. Získat vládní povolení k návštěvě oblasti trvá v Dháce 10-14 dnů.