Výjezdová turistika | Tibet | Důležité informace

Důležité informace

Mapa Tibetu Žádost o vízum
Tibet

Kdy se vydat na cestu
Počasí v Tibetu není tak kruté, jak si mnoho turistů představuje, přesto byste měli být připraveni na rychlé změny teploty a počasí, zejména pak v západním Tibetu. Nejlepším obdobím pro cestu do Tibetu je konec dubna až začátek listopadu. Pokud se pro toto období rozhodnete, čeká vás osvěžující klima: nízká vlhkost, mírné deště a v průměru 8 hodin slunečního svitu denně. V květnu a v červnu je třeba také počítat se silnými větry, které víří všudypřítomný prach. Ve Lhase a Shigatse se mohou v období mezi červencem a srpnem vyskytovat dešťové přeháňky. V zimě je zde překvapivě málo sněhu, ale připravte se, že vám ze stropu budou viset rampouchy, pokud není váš pokoj vytápěn.

Geografie a příroda

Tibet je součástí Číny s vlastní autonomií (TAR) a sousedí s Nepálem, Indií, Bhutanem a Myanmarem. Přírodní krásy Tibetu zahrnují nejvyšší himalájské vrcholy vypínající se proti modré obloze, velká čistá jezera překvapivých barev, travnaté oblasti poseté stovkami jaků a směrem k východnímu Tibetu hluboké lesy Khamu a rozsáhlé větrem ošlehané plošiny, po nichž křižují Nomádi na koních. Hory Tibetu a přilehlých oblastí mají složitou geologickou a tektonickou strukturu a jsou úzce spjaty s geologickým vývojem Himálaje. Tibet tvoří rozlehlé náhorní plošiny a rozsáhlé pohoří Himálaje, které je rozděleno hlubokými údolími, v nichž tečou řeky ústící do mnoha jezer nebo do největší tibetské řeky Cangpo. Sněžná čára se pohybuje od 4000 do 6000 m n.m a patří tak mezi nejvýše položené na světě, hranice lesů je kolem 4000 m n.m. Průměrná výška průsmyků je 5000 m n.m. V Tibetu najdeme řadu rozlehlých jezer. Mezi největší a nejznámější patří Namccho s rozlohou 2207 km2 ve výšce 4718 m n.m, které leží přibližně 150 km severozápadně od Lhasy. Dále jezero Ziling (4495 m n.m, 1673 km2) v Čhangthangu, Jamdok ležící jihozápadně od Lhasy, Manasaróvar a Rakas-tal u hory Kailás nebo Kökenúr v Nan-šanu. Nejvýše položeným jezerem je Nganglha Ringccho (4748 m n.m). Vegetace Himalájí a Tibetské vysočiny má suchý stepní a pustinný charakter. V oblasti Čhangthangu najdeme jen nízké keře. V místech, kam zasahuje monzun, pokrývají jižní svahy Himálaje a zejména východní oblasti Tibetu a Kchun-lunu lesní porosty. Do výše 4000 m n.m roste jedle, v nižších polohách smrk, z listnatých pak dub a bříza. Pásmo keřů sahá až do výšky 4500 m n.m. Drsné vysokohorské životní prostředí, izolované od okolních oblastí těžko prostupnými horami, bylo po dlouhá staletí vhodným prostředím pro různé endemické druhy zvířat. Dnes je již fauna značně zdecimována a velká stáda divokých jaků, antilop čiru nebo divokých oslů se stávají stále vzácnějšími. Na území celého Tibetu ještě žije kabar pižmový, ve východní části pak nahur tibetský a kamzík goral, v západních oblastech žije gazela goa. Z šelem žije v Tibetu medvěd, vlk a liška, velmi četní jsou hlodavci, myši, zajíci, pišťuchy, tibetští svišti a křečci.

Klima a počasí
Počasí v Tibetu je extrémně nevyzpytatelné. Prudké slunce, krutý chlad, zuřivé prachové bouře a extrémní změny počasí mohou nastat během několika hodin. Teplota se uprostřed dne může měnit od 0° C do 40° C. Pro další aktuální informace o počasí v Tibetu klikněte zde, statistické informace o počasí ve Lhase naleznete níže.

Měsíc Průměrná teplota
(max. a min.)
Srážky
v mm
Měsíc Průměrná teplota
(max. a min.)
Srážky
v mm

Leden

+9 až -13 251 Červenec +26 až +10 224
Únor +10 až -12 226 Srpen +27 až +9 221
Březen +13 až -5 241 Září +21 až +8 238
Duben +16 až +1 244 Říjen +17 až +1 285
Květen +20 až +5 284 Listopad +12 až -7 271
Červen +26 až +9 227 Prosinec +8 až -13 261

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: letiště Gongkar vzdálené 95 km od Lhasy je hlavní vstupní branou do Tibetu, počet letů z tradičních míst se každý rok zvyšuje a rozšiřuje se i počet míst, ze kterých do Lhasy létají letadla jediné čínské letecké společnosti China Southwest Airlines. Pravidelné lety spojují Lhasu s Čheng-tu (3 - 4x denně), Pekingem (1x denně), Čchung-čchingu (3x týdně), Kathmandu (2x týdně), Sin-ningu (2x týdně), Si-anu (2x týdně), Gjalthangu (2x týdně), Kun-mingu (1x týdně), Kuang-čou (Kanton, 1 x týdně) a Čhamda (1 x týdně). Mezinárodní odletová taxa je 12 USD. Transfer z letiště do centra Lhasy stojí cca 30 CNY. Pokud chcete letět do Lhasy, musíte si letenky koupit v cestovní kanceláři, která vám za poplatek vyřídí i povolení TTB, letecká společnost individuálním cestovatelům letenky do Lhasy neprodává. Pozemní cestou: do Tibetu vede pět hlavních cest, přičemž nejznámější a turisty nejvíce využívanou je cesta z Kathmandu do Kodari přes "Friendship Bridge" (5 hodin), tento přechod je pro individuální turisty uzavřen, příjezd do Tibetu přes tento hraniční přechod je možný pouze s naší společností. Pro cesty do Tibetu je nutné terénní auto s dobrým řidičem, důležitá je také znalost aktuální dopravní situace (v zimě jsou některé cesty uzavřeny, v létě jsou časté uzavírky při opravě cest). Další variantou je nově zavedená (květen 2005) autobusová linka z Kathmandu do Lhasy, která jezdí 8x měsíčně. Cesta dlouhá 966 km trvá dva dny a klienti si mohou vzít pouze 15 kg zavazadel. Jízdenky je možno zakoupit v naší kanceláři. Jediná pozemní cesta do Lhasy z čínského území, která je oficiálně otevřená pro individuální cestovatele, je 1969 km dlouhá čchingchajsko-tibetská silnice. Silnice ze západu, z ujgurského Kašgaru do Lhasy, je dlouhá 2884 km, kromě úseku Lhace - Lhasa je však pro cizince uzavřena. Obě silnice z východu, z Čheng-tu (S'-čchuan) a z Kun-mingu (Jün-nan), jsou oficiálně uzavřené a pro cizince jsou otevřené pouze jejich nejvýchodnější části mimo TAR. Jižní větev s'čchuansko-tibetské silnice je dlouhá 2166 km, ale pro cizince je otevřená pouze do Bathangu. Severní větev měří 2427 km a je otevřena pouze do Derge. Kromě toho z Čhamda vede do Lhasy i 1028 km dlouhá méně užívaná silnice přes Tengčhen a Sog-dzong do Nagčhu, kde se připojuje k severní silnici ze Sin-ningu. Jünnansko-tibetská silnice z Kun-mingu do Lhasy, která měří 2300 km, je považována za jednu z nejúžasnějších vysokohorských silnic na světě. Silnice vede před přes Ta-li, Li-ťiang, Gjalthang a Dečhen do Markhamu, kde se napojuje na jižní větev s'čchuansko-tibetské silnice. Posledním otevřeným místem je městečko Dečhen.

Vstup do země
Při vstupu na území Číny je občan ČR povinen předložit cestovní pas, platný o 180 dní déle než je předpokládaná doba pobytu. Pro udělení víza je potřeba platný pas, vyplněná žádost, 1 fotografie a zvací dopis nebo výpis letu. Poplatek za udělení víza je 40 USD. Pro cestu do Tibetu potřebujete ještě speciální povolení / vízum (TTB), které získáte v naší kanceláři, individuální turistika není dovolena. Žádné čínské vízum vydané v zahraničí pro vstup do Tibetu neplatí. Čínské úřady pod názvem Tibet rozumí pouze Tibetskou autonomní oblast (TAR), do které patří jen necelá polovina historického Tibetu. Zbytek Tibetu, zejména na východě a severovýchodě v Amdu a Khamu, byl přičleněn do čínských provincií Čching-chaj, Kan-su, S'-čchuan a Jün-nan. Předpisy a požadavky pro vstup do Tibetu se liší podle toho, zda se jedná o oblasti začleněné do TAR nebo ne. Na území Číny nelze vstupovat osobními motorovými vozidly bez zvláštního povolení. Bez platného víza hotely a jiná ubytovací zařízení striktně odmítají poskytnout cizinci ubytování. Při vstupu do země je každý cizinec povinen také vyplnit "příjezdovou kartu" a formulář o svém stávajícím zdravotním stavu. Zdržujete-li se v čínských rodinách nebo u cizích státních příslušníků dlouhodobě pobývajících na území Číny, máte povinnost se do 24 hodin od příjezdu registrovat na příslušném oddělení policie (v odlehlých venkovských oblastech vzdálených od správního centra, je tato lhůta prodloužena na 72 hodin). Cizinci nemají povoleno navštěvovat tzv. zakázané oblasti, popř. objekty. V případě cesty do oblastí uzavřených pro cizince je třeba požádat o zvláštní povolení na místním úřadě policie Public Security Bureau (Gong An Ju). Cizinci, kteří cestují do uzavřených oblastí bez zvláštního povolení, mohou být zadrženi místními orgány a vyhoštěni ze země. Seznam zakázaných oblastí není veřejnosti přístupný.

Celní předpisy
Při turistických cestách je uplatňován zákaz dovozu ovoce a zeleniny z cizí země a zákaz vývozu starožitností (předměty starší 100 let) a vzácných druhů flóry a fauny. Bezcelně lze dovézt 2 kartony cigaret, 2 l alkoholu, 600 ml parfému, 72 krabiček filmů. Nelze vyvážet čínskou měnu. Dovoz i vývoz valut je nutné deklarovat. Dovážet lze libovolné množství valut. Vyvážet lze valuty v maximální nominální hodnotě 10000 USD. Pamatujte, že Tibet je pod čínskou okupací a vaše chování může být pro Tibeťany potenciálně nebezpečné. Nepřinášejte do Tibetu tibetskou národní vlajku a materiály pojednávající o nezávislosti Tibetu nebo lidských právech. Dovoz fotografií J.S. Dalajlamy je přísně zakázán. Za pašování nebo výrobu narkotik a za pašování vzácných druhů fauny může být uložen trest smrti.

Místní doprava

Protože veřejné dopravní prostředky jsou v Tibetu velice vzácné a často vůbec neexistují, bývá jedinou možností využít autostop, za který se však platí. Řidiči nákladních automobilů mohou dostat vysoké pokuty, pokud s sebou vezou cizince. Jedinou železniční tratí v Tibetu je 880 km dlouhá trať ze Sin-ningu do Golmudu, po které jezdí přibližně 3-4 vlaky denně. Některé z nich vyjíždí až z Lan-čou v provincii Kan-su. V současnosti se z Golmudu buduje kontroverzní železnice až do Lhasy, která má být uvedena do provozu v roce 2007. Místní veřejné autobusy ve Lhase stojí cca 2 CNY, rikša 3 - 5 CNY, taxi v centru města 10 CNY. Ve větších městech si také můžete vypůjčit kolo za 2 CNY na hodinu nebo 20 CNY na den. Cyklisti by si měli dávat pozor na nebezpečnou dopravu a také na hypotermii a plicní edém. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám cestování v najatém terénním automobilu. Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod.

Kultura a obyvatelé
Tibeťané jsou v celém světě známí svojí svébytnou kulturou a zejména tibetskou formou buddhismu, který po staletí lákal cestovatele do této těžko přístupné země. Podle posledních údajů dnes žije na území Čínské lidové republiky přibližně 5-6 milionů Tibeťanů. Po okupaci Tibetu statisíce uprchly do exilu, zejména do Indie, kde dnes žije i světský a duchovní představitel Tibetu - Dalajlama. Jejich jazyk, tibetština, patří do tibetsko-barmské jazykové skupiny a používá vlastní písmo, které vytvořil Thönmi Sambhóta v 7. století na základě indického písma dévanágarí. Náhorní plošinu Čhangthang a další odlehlé oblasti obývají pastevci. V nižších polohách, zejména v údolích kolem řeky Cangpo a na dalších úrodnějších místech, se obyvatelé věnují zemědělství. Hlavní plodinou je ječmen, který se pěstuje až do nadmořské výšky 4600 m, dále pohanka, luštěniny a brambory do 4500 m n.m. nebo oves do 4200 m n.m. V západním Tibetu, zejména v západním Kchun-lunu, u hranic s Ujgurskou oblastí Sin-ťjang žijí muslimští Ujguři (Kašgarci), kteří se živí pastevectvím, zejména chovem ovcí. Od poloviny 80. let, kdy čínská vláda vyhlásila program tzv. konečného řešení tibetské otázky, byly do oblasti Tibetu přesídleny miliony Číňanů (odhaduje se až 7 milionů). Dnes již tedy převyšují počet Tibeťanů, což je zřetelné zejména ve městech a v úrodnějších zemědělských oblastech centrálního Tibetu.

Svátky a oslavy

V Tibetu je velké množství svátků a festivalů. Mnichy rozhánějící tancem zlo minulého roku můžete vidět na na přelomu února a března, kdy se týden slaví příchod tibetského Nového roku - Losar. Nezapomenutelným zážitkem je i návštěva červnových dostihů Dama v Gyantse, které provázejí tance, pikniky, soutěže v lukostřelbě a jezdectví. Za návštěvu stojí Chökor Duchen Festival ve Lhase (srpen - září) oslavující první Buddhovo kázání v Sarnath blízko Varanasi. Zajímavý je i Bathing Festival (září - říjen), kdy obyvatelé myjí předměty, perou oblečení a koupou se v řekách a jezerech, čímž smývají zlo nasbírané za celý rok do řeky, a Lhabab Düchen (listopad - prosinec), který oslavuje Buddhovo sestoupení z nebe. Většinu svátků provází divadelní představení, průvody poutníků a mnichů v tradičním oděvu s obětinami, barvité tance a bohaté oslavy.

Losar - tibetský Nový rok (konec ledna - začátek března)
05. březen - výročí zahájení protestních demonstrací za nezávislost ve Lhase (1988 a 1989)
10. březen - den tibetského národního povstání ve Lhase (1959)
23. květen - výročí podepsání kontroverzní sedmnáctibodové smlouvy (1951)
Saga Dawa - nejvýznamnější buddhistický svátek v Tibetu (konec května - konec června)
06. červenec - výročí narození čtrnáctého dalajlamy (1935)
Žontön - jogurtová slavnost (srpen - začátek září)
27. září - výročí první demonstrace za nezávislost ve Lhase (1987)
01. říjen - výročí založení Čínské lidové republiky (1949)
10. prosinec - výročí udělení Nobelovy ceny míru dalajlamovi (1989)

Časové pásmo
GMT + 8 hodin

Míry a váhy, elektřina

Metrický systém. Elektrické napětí 220-240 V, 50 Hz.

Měna

Oficiální měnou v Tibetu je čínsky Jüan / Renminbi, 1 Jüan (CNY) = 10 Jiao = 100 Fen. Prakticky se nepoužívají mince, bankovky jsou v hodnotách 1, 2, 5 Jiao a 1, 2, 5, 10, 50, 100 CNY. V Tibetu můžete měnit peníze v bance nebo na černém trhu. V bance je možné měnit hotovost (nejlépe USD) a také cestovní šeky (American Express). V malých městech nebo vesnicích je výměna peněz velmi těžká, často nemožná. Kurz místní měny se pohybuje kolem 6,35 CNY / 1 USD (říjen 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení

Nejlépe je vsadit na dolary. Cestovní šeky je prakticky nemožné vyměnit mimo velká města a turistická centra. Návštěvníci směřující mimo turisticky frekventované oblasti by si měli dopředu opatřit čínské jüany, jinak pak budou muset měnit peníze černém trhu. Všechny běžně používané platební karty přijímá jen několik luxusních hotelů a restaurací, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty naleznete pouze v největších městech a nelze na ně spoléhat.

Spropitné

Ponechání malého spropitného v restauracích a hotelech bude obsluhou přijato s velkým povděkem. Měli byste počítat se spropitným pro najaté řidiče a průvodce, zdvořilé je zanechat malý peněžní dar při ukončení návštěvy pagody / kláštera. Smlouvání při nákupech je běžnou záležitostí, mělo by však probíhat s úsměvem a musí být bráno spíše jako společenský rozhovor než záležitost života a smrti.

Nákupy

Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Patří mezi ně široké klobouky a zdobené klobouky, tradiční oblečení, tibetské boty, výrobky z bambusu, koberce, tapisérie, stany a napodobeniny drahých kamenů. Nákupy trvanlivých potravin a spotřebního zboží jsou kromě velkých měst značně omezené, protože většina zboží se dováží z Nepálu nebo z Číny, proto byste měli mít dostatečné zásoby na celou vaší cestu.

Úřední hodiny:
Banky, Úřady: Po-Pá 09:00-11:30, 13:00-15:30. Pošta: Po-So 09:00-20:00, Ne 09:00-18:00 (pohled do ČR – 4,20 CNY).

Telefony a internet

Ve větších městech je rozvinutá síť místního operátora (China Telecom), u kterého mezinárodní roaming funguje bez záruky. Proto doporučujeme zakoupení místní sim karty. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů nebo pošty, státem určená cena  20,70 CNY za 1 minutu je v hotelech nepatrně vyšší. Místní a mezinárodní hovory lze také uskutečnit z automatů na karty nebo i na předplacené karty pro mezinárodní hovory. Internetové kavárny jsou dostupné ve větších městech za 7 CNY / 10 min nebo 40 CNY / hodina, v menších městech pak mnohem levněji. Možné je také připojit váš notebook v každém dobrém hotelu buď modemem nebo místní sítí. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu za 50 CNY (např. China Mobile).

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči: 119
Policie: 110
Ambulance: 120
Předpověď počasí: 121

Oblečení
Teploty v Tibetu se mohou neuvěřitelně rychle měnit při přechodu dne v noc, ze stínu na slunce, ve výškách nad 3000 m n. m jsou dny teplé, ale rána a noci mohou být velmi chladné. Počasí po celý rok si vyžaduje teplé vrstvené oblečení, do výše položených a horských oblastí se po celý rok doporučuje mít sebou svetr nebo teplou bundu, v zimě pak standardní zimní oblečení. V případě návštěvy v období dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Potřebujete pevnou a pohodlnou obuv. Ženy by neměly mít na sobě krátké šortky nebo šaty. Budete potřebovat také spací pytel, karimatku, klobouk proti slunci, sluneční brýle, opalovací krém, balzám na rty, láhev na vodu (termoska), příbor, kapesní nůž, zapalovač, baterku, dezinfekční mýdlo a přípravek proti vším. Nezapomeňte toaletní potřeby a osobní léky (hodí se také aspirin, immodium, oční kapky a vitamíny). Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Pagody a chrámy vždy obcházejte ve směru hodinových ručiček, nedotýkejte se soch a vyobrazení Buddhy a nekuřte, na některých místech si musíte zout boty a výjimečně sundat i ponožky. Ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví

Ošetření a léky je nutné hradit v hotovosti, ceny ve srovnání s ČR jsou vyšší. Hygienické podmínky v místních nemocnicích jsou někdy problematické. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři. Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování. Při plánované dlouhodobé návštěvě doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), tyfu a japonské encefalitidě. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz.

Zdraví - AMS (akutní horská nevolnost)
Cestování do Tibetu je fyzicky namáhavé dobrodružství ve vysoké nadmořské výšce, což může být velice náročné, krásy Tibetu však za to stojí. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice. Bez ohledu na délku pobytu musíte být fyzicky dobře připraveni. V sázce není pouze vaše cesta, ale i vaše zdraví. Přibližně od výšky 2450 m n. m se jedná o AMS zónu (Acute Mountain Sickness - AMS). Pamatujte si, že Lhasa a celý Tibet spadají do AMS zóny. Při prvních příznacích - první stupeň - je zapotřebí osoby dostat okamžitě do nižší nadmořské výšky, vždy jde o sekundy, nečekejte ani na pomoc. Pro snížení rizika AMS se doporučuje po každých 1000 m výstupu 1 den odpočinku. Pamatujte si, odpočinek je základem při všech aktivitách v Tibetu. Na většinu návštěvníků však působí vyšší nadmořská výška pouze minimálně. Doporučujeme zejména návštěvníkům trpícím srdečními nebo plicními chorobami, aby se před odjezdem poradili se svým lékařem. V průběhu aklimatizace se mohou vyskytnout mírné bolesti hlavy, zvýšená teplota, ztráta chuti k jídlu nebo žaludeční nevolnost. Pro lepší průběh aklimatizace doporučujeme vypít denně minimálně 4 l vody (také se doporučuje každé ráno vypít sklenici vody s 30g hnědého cukru a vitamíny), zhluboka dýchat, odpočívat v kratších intervalech než je obvyklé, nepodchladit se, nekouřit a nepít alkohol. Ve větších městech lze také zakoupit kyslíkové láhve s maskou za 20 CNY.

Stravování

Situace je rozdílná ve velkých městech a na venkově. Ve velkých městech naleznete restaurace s čínskou, tibetskou, indickou a někdy i kontinentální kuchyní. Problém nastává na venkově, kde je obtížné sehnat stravování nebo koupit nápoje. Proto se doporučuje přivézt dostatečné zásoby z větších měst. Na silnici přátelství (Friendship highway) jsou motely a restaurace s jednoduchým jídlem. V celém Tibetu je možné najít tibetské a čínské restaurace a hospody, neočekávejte však příliš velký výběr jídel a chutí. Tibetské restaurace jsou jednoduché a levné. Neočekávejte jídelní lístek, ale příjemnou atmosféru. Obvyklé ceny za jedno teplé jídlo se pohybují v rozmezí 10 - 35 CNY. V těchto restauracích se podává hlavně typické tibetské a čínské jídlo obsahující maso. Jste-li vegetariáni, stačí říci "ša me ronang" (ne maso prosím) a můžete zajít přímo do kuchyně a ukázat, na co máte chuť. Tibetské národní jídlo je campa a tibetský čaj, který obsahuje sůl, mléko a jačí máslo. Očekávejte, že v klášterech a chrámech dostanete velké množství čaje i campy. V restauracích se podává také nudlová polévka thugpa, taštičky plněné masem momo, pečené nebo vařené maso, tibetský nebo čínský čaj, zelenina, vajíčka, rýže a nudle. Vždy pijte pouze převařenou nebo minerální vodu. Ovoce nebo syrová zelenina by měly být před konzumací upraveny, abyste se vyhnuli střevním potížím nebo jiným nemocím. Nezapomeňte si sebou vzít čokoládu, müsli tyčinky, bonbóny apod.

Velvyslanectví ČR
2 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600 Beijing, http://www.mzv.cz/beijing
Tel.: +86 1065326902, Fax: +86 1065325653, E-mail: beijing@embassy.mzv.cz

Důležité informace

Z bezpečnostního hlediska patří Tibet stále k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Asie. Číňané mají rozsáhlou bezpečnostní síť po celém Tibetu, ale nejvíce je to patrné v TAR. Nejvýraznějšími projevy tohoto systému jsou dobře viditelné kamery v centru Lhasy a viditelná přítomnost uniformované policie a vojska na těchto místech. Kromě toho je na citlivých místech i veliký počet policistů oblečených do civilu, policie využívá i rozsáhlou síť udavačů a provokatérů. Nedoporučují se individuální cesty do odlehlých oblastí. Mějte na paměti také základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, víz, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Je třeba počítat s tím, že drobná i velká korupce jsou v zemi každodenní realitou. V praxi to znamená, že hlavním důvodem různých nečekaných potíží s úředníky či policisty, ale někdy i státními "dodavateli" (např. služeb) může být touha po úplatku. Neznamená to, že je těmto implicitním či explicitním požadavkům vždy nutné vyhovět, někdy stačí trochu trpělivosti a neústupnosti, jindy je praktičtější vyřešit problém skromným "spropitným".