Výjezdová turistika | Mexiko | Itineráře a programy | Přehled turistických aktivit

Přehled turistických aktivit

Itineráře a programy

Kultura a archeologie

Mexiko je ideálním místem pro všechny, kdo mají zájem o archeologii. Hlavní kultury se zde vyvíjely před více než 3 tisíci let. Nejvýznamnějšími archeologickými památkami nacházejícími se na vysokých náhorních plošinách jsou ruiny měst Cuicuilco, Teotihuacan, Tula a aztécký chrám Great Temple. Významnými archeologickými zónami ve státě Oaxaca jsou Monte Albán, Mitla a Lambityeco. Kdo se chce dovědět více o světě Mayů, měl by navštívit Chichén Itza a Uzmal na poloostrově Yucatán a Palenque nebo Bonampak v Chiapasu. Na pobřeží Mexického zálivu stojí za shlédnutí El Tajín a La Venta Museum Park. V západní části Mexika patří k nezapomenutelným zážitkům návštěva kamenných obřadních staveb Purépecha. Fascinujícím příkladem kultur severního Mexika je město Paquimé ve státě Chihuahua.

Pláže a koupání

I když se to zdá neuvěřitelné, podél mexického pobřeží se nachází přibližně 440 pláží, z nichž si každý může vybrat tu svou podle typu okolní krajiny, hloubky a teploty moře i celkového klimatu. Rekreační zařízení jsou vybavená pro všechny typy vodních sportů nebo se zde můžete jen koupat a relaxovat na pláži a bydlet buď v luxusním hotelu nebo na klidnějším místě v kempu. Největší turistická letoviska jako Cancún, Acapulco, Mazatlán, Puerto Vallarta, Bahias de Huatulco, Ixtapa, Los Cabos a Veracruz nabízejí bohatý a rušný noční život a mexickou i mezinárodní kuchyni včetně jídel deluxe.

Mexická kuchyně

Pravda, že jídlo tvoří podstatnou součást kultury každé země, platí u Mexika dvojnásob. Výlet do zdejšího světa gastronomie znamená vzrušující a zároveň velice lahodný zážitek. Můžete navštívit prvotřídní restaurace nabízející jídla všech světových kuchyní nebo ochutnat typická mexická jídla. Zatímco kukuřice, chilli a fazole tvoří základ mexické stravy, rozmanitost plodin každého regionu, domorodé gastronomické tradice a evropské vlivy přeměnily mexickou kuchyni na pozoruhodnou mozaiku, v níž různé druhy omáček, kukuřičných placek, ryb, polévek, masitých pokrmů a salátů tvoří tak dlouhý seznam, že během své návštěvy budete schopni ochutnat z toho všeho pouze malý vzorek.

Ekoturistika

Přírodní podmínky, geografická poloha a biologická různorodost dělá z Mexika ideální místo pro ekoturismus. Nachází se zde řada lokalit s neporušenou krajinou, jejichž návštěva přináší nezapomenutelný zážitek. Mexiko se chlubí šestou nejrozsáhlejší biodiverzitou na světě. Kromě toho zde byla v posledních letech vytvořena infrastruktura zajišťující pohodlí a bezpečnost návštěvníků. Takto budete moci přijít v Mexiku do kontaktu s panenskou přírodou a přitom využívat služeb různých firem poskytujících ubytování a průvodce. V Mexiku se nachází přibližně šest hlavních ekoturistických okruhů - poloostrov Baja California, Sea of Cortés, západní a severovýchodní část Sierra Madre, centrální region, jih a jihovýchod, sever a severovýchod Mexika.

Noční život

Noční život patří k jedné z hlavních turistických atrakcí Mexika, kdy můžete relaxovat a zcela zapomenout na práci a každodenní shon všedních dnů. Většina mexických turistických resortů nabízí širokou škálu příslušných zařízení, jako jsou bary, kabarety, diskotéky a tančírny. Každý si může vybrat podle svého od populárních diskoték až po exkluzivní noční kluby, kde můžete se svým partnerem strávit nezapomenutelný večer.

Nakupování

Každý, kdo již Mexiko někdy navštívil, ví, že se jedná o ideální místo k nakupování. Návštěvníci zde najdou vše od duty-free shopů na letištích, přes různé typy obchodů až po otevřená tržiště připomínající staré časy. Značkové hodinky, šperky a módní oblečení lze koupit ve specializovaných obchodech a obchodních domech, zatímco u stánků na ulicích a tržištích jsou k dostání originální rukodělné výrobky. Návštěvníci si tak zde mohou koupit keramiku a stříbrné zboží z Taxca, modré šátky ze San Luis, tkané pokrývky ze Saltilla, hrnky z Paquimé, talaverskou keramiku z Puebla, černou keramiku z Oaxacy, talíře z Tlaquepaque, masky z Guerrera, lakované zboží z Olinalá nebo kytary z Paracha. Pestrost zboží zajišťuje, že žádný z návštěvníků se nevrací domů s prázdnýma rukama.

Lázně

První lázně byly v Mexiku vybudovány před několika lety a poměrně rychle se vypracovaly na velmi dobrou úroveň a dnes patří k nedílné součástí nabízených služeb. Samostatné lázně nebo lázeňské služby nabízené v rámci hotelů jsou rozšířeny po celém Mexiku a přitahují turisty z různých koutů světa. Některé lázně kombinují masáže a vodní koupele s dalšími tradičními relaxačními technikami, jakými jsou různé druhy bylinných koupelí, aromaterapie nebo parní koupele temascal.

Extrémní sporty

Získávají ve světě neustále se zvyšující popularitu, zejména mezi mladými lidmi. Extrémní sporty však kromě příslušné dovednosti vyžadují i specialisty a firmy odpovědné za jejich provozování a za dohled nad neohroženými sportujícími nadšenci. Některé mexické státy jsou již na extrémní sporty připraveny a turisté cestující po Mexiku vědí, že se zde dá provozovat vše od létání na rogalu, rafting, slaňování, speleologii, až po horskou cyklistiku. Je důležité si uvědomit, že účast v těchto sportech vyžaduje kromě zvládnuté techniky i značné zkušenosti.

Rybaření

Rybaření je téměř tak staré jako lidstvo samo. V Mexiku sloužil rybolov za zdroj obživy už od dob prvních osadníků. Moře, řeky, laguny a říční delty byly štědrou zásobárnou potravy. Dnešní Mexiko je pro milovníky rybaření obzvlášť přitažlivé, protože nekonečně dlouhé pobřeží, četná jezera a přehradní nádrže nabízejí stovky míst vhodných k rybaření. Ke sportovnímu rybaření jsou vybavena letoviska jako je Ensenada, San Carlos, Punta Peňasco, Mazatlán, Puerto Vallarta, Manzanillo, Zihuatanejo, Acapulco, Puerto Escondido, Puerto Ángel, Tampico, Tecolutla, Veracruz, Campeche a Cancún, zatímco vody Mexického zálivu, Pacifiku, Cortézova moře a Karibiku jsou vhodné jak pro amatéry, tak profesionální rybáře. Mexiko je známé pořádáním mezinárodní závodů v lovu ryb.

Golf

Přítomnost evropských investorů v Mexiku, zejména Angličanů, měla za následek vznik prvního golfového hřiště už v 19. století. V současnosti počet milovníků golfu značně roste a úměrně s tím roste i počet a kvalita nabízených služeb v této oblasti a přibývá golfových hřišť s těmi nejlepšími parametry, na jejichž výstavbě se podílejí přední odborníci.

Horská turistika a horolezectví

Krátký pohled na mapu Mexika napovídá, že je ideálním místem pro turisty toužící jít ve stopách cestovatelů 18. a 19. století a horolezců, kteří věnovali svůj volný čas a v některých případech celý svůj život lezení po horách. Pro experty je expedice ke třem vulkánům – Citlaltépeti (Hvězdná hora – 5747 m vysoká, třetí nejvyšší v Severní Americe), Iztaccihuati (Bílá žena – 5280 m) a Popocatépetl (Kouřící hora – 5452 m) jak výzvou, tak příležitostí poodhalit legendy, jimiž jsou vulkány opředeny v okolních městech a vesnicích, kde stále přežívají tradice starobylého Mexika. Tyto obrovské kolosy z kamení a ledu jsou pro horolezce ideální, existuje zde však i spousta dalších.

Jízda na koni

Jízda na koni je pro některé lidi oblíbeným sportem a jezdci na koňském hřbetu vždy vyvolávali představu bohatství. Mexiko má několik parků a pláží, kde si můžete koně na krátké vyjížďky pronajmout. Můžete se také připojit ke skupině a absolvovat delší jízdu např. přes Sonoru, Jalisco nebo Veracruz. Tyto výlety však většinou vyžadují kontaktovat některou státní turistickou kancelář.

Plavba po moři

Délka pacifického a atlantického pobřeží znamená, že Mexiko nabízí pro lodní sport nekonečné možnosti. Všechna zdejší přímořská letoviska mají malé přístavy, kde můžete zakotvit svou loď a dokoupit vše potřebné pro další plavbu. Nejznámější jsou přístavy ve městech Huatulco, Acapulco, Ixtapa-Zihuatanejo, Puerto Vallarta, Manzanillo a Mazatlán na pacifickém pobřeží; Guaymas, San Carlos, Loreto, Santa Rosalia a Los Cabos na pobřeží Cortézova moře; Tampico, Veracruz a Campeche v Mexickém zálivu a Cancún, Isla Mujeres, Cozumel a Playa del Carmen na mexickém pobřeží nádherného Karibiku. Katamarány, malé plachetnice, jachty různých délek a čluny různých typů vždy najdou přístav, kde mohou zakotvit. Zájemci o plavbu by si měli předem zjistit, která místa podél pobřeží jsou pro lodě nebezpečná a také termín, kdy končí rybářská sezóna.

Šnorchlování a potápění

Mexiko, zejména určité části Karibiku a Pacifiku jsou rájem pro každého, kdo se zajímá o podmořských svět. V nejvýchodnější části země podél karibského pobřeží umožňují zdejší průzračné vody a Mayský korálový útes (druhý nejdelší na světě) tento fascinující svět pozorovat. Vyhlášenými místy pro potápění jsou Isla Mujeres, Playa del Carmen, Cozumel, Punta Allen, Banco Chinchorro, Akumal, Puerto Morelos a Paamual. Pro šnorchlování pak Xel-Ha, Cozumel a X-Caret. V Pacifiku jsou vynikající podmínky pro šnorchlování u letovisek Puerto Vallarta, Zihuatanejo, Acapulco a Huatulco a také u Mulége a Cabo San Lucas na poloostrově Baja California.

Surfování

Mexiko má velmi rozmanité pláže, což z něj činí místo vhodné pro různé druhy vodních sportů, mezi něž patří i surfing. Nejlepší pláže a vlny jsou na pacifickém pobřeží. Mazatlán a Sinaloa např. pořádají každoročně mezinárodní surfařské závody na proslulé Playa Bruja. Dalšími plážemi vhodnými pro tento sport jsou Colima, zejména Cuyutlán. Magnetem pro surfaře je také Acapulco s plážemi Revolcadero, Punta Diamante a Ejido Bonfil. Za vůbec nejlepší surfařský resort na světě je považováno Puerto Escondido a jeho pláže Marinero a Cicatéela.

Vodní sporty

Mnoho turistů přitahují do Mexika právě vodní sporty, zejména potápění, plavba po moři, surfování a sportovní rybaření. U všech těchto aktivit nabízí Mexiko širokou škálu možností jak pro začátečníky tak zkušené sportovce. Každé letovisko se snaží specializovat na některý z těchto sportů – např. Cozumel je ideální pro potápění, Puerto Escondido se doporučuje surfařům, zatímco Cortézovo moře je nejlepší volbou pro sportovní rybaření. Největší a nejznámější letoviska jsou však vybavena pro všechny druhy vodních sportů a turisté si mohou vybrat až na místě.

Svatební cesty

Mexiko je ideálním místem pro trávení líbánků. Jeho kulturní i přírodní rozmanitost může uspokojit novomanželské páry ze všech koutů světa. Na své si přijdou páry hledající soukromí v krásném prostředí i ti, kdo chtějí poznávat kulturní a přírodní krásy země. Zahájení společného života kouzelným výletem do Mexika nepochybně přispěje k budoucímu štěstí novomanželů.