Výjezdová turistika | Tibet | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Tibet

Gyantse
Gyantse ležící 200 km jihozápadně od Lhasy je čtvrtým největším městem v Tibetu a rozhodně stojí za návštěvu. Zdejší klášter Palkhor byl postaven v roce 1427 a je pozoruhodný svou jedinečnou stupou s 10 000 sochami. Stará pevnost (dzong) tyčící se nad městem nabízí skvělý výhled přes celé údolí. Cesta do Gyantse trvá ze Shigatse autem 4 hodiny.

Lhasa
Lhasa, srdce a duše Tibetu a cíl náboženských poutí, je stále magickým městem. Dominuje mu rozlehlá žlutobílá pevnost Potala. Kdysi sídlo tibetské vlády a místo, kde mají své hroby předchozí dalajlámové. Potala je tímto považována za symbol tibetského úsilí o autonomii. Chrám Jokhang, nacházející se 2 km směrem na východ, je duchovním srdcem města. Středověké davy strkajících se lidí, pouliční umělci snažící se zaujmout kolemjdoucí, stánky nabízející vše od náboženských obrázků až po lebky jaků posázené drahokamy a na každém kroků věřící dotýkající se svými čely země – této exotické směsici odolá jen málokterý nově příchozí.

Mount Everest
Přístup na nejvyšší horu světa Mt Everest - tibetsky Ču-mu-lung-ma, čínsky Qomolangma (8848 m) - poskytuje z Tibetu mnohem lepší výhledy než ze strany Nepálu. Oblast o rozloze 27 000 km2 na tibetské straně Everestu byla prohlášena za přírodní rezervaci Qomolangma s cílem chránit zdejší životní prostředí a kulturní tradice místních obyvatel. Základní tábor na Everestu se stal pro zahraniční návštěvníky nejpopulárnější trekingovou destinací v Tibetu, i když to neznamená, že je region zaplaven turisty. Dvěma nástupními místy jsou Shegar a Tingri podél dálnice (Friendship Highway) do Nepálu, trek zde však není snadnou tří nebo čtyřdenní procházkou. Určitý čas je potřebný na aklimatizaci a přípravu na náročný výstup.

Sakya
Tento klášter s nesmírně silnými zdmi v mnišském městě Sakya byl jedním z největších klášterů v Tibetu před Kulturní revolucí. Světle šedá stavba z roku 1268 byla vybudována k obraně se strážní věží v každém rohu vysoké ochranné zdi.

Shigatse
K dalším tibetským atrakcím patří Shigatse, vzdálené 250 km jihozápadně od Lhasy, sídlo Panchen Lamy (jeho reinkarnace je v současné době předmětem sporu mezi Dalajlámou a čínskou vládou) a dále nádherné pohoří s horou Kailash.