Výjezdová turistika | Vietnam | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Vietnam

Ba Be Lake
Jezera Ba Be se rozprostírají v oblastí s více než 500 jezery uprostřed rozlehlého vápencového pohoří severozápadně od Hanoje (240 km). Vlastní jezera Ba Be jsou tři navzájem propojené jezera – Pe Lam, Pe Lu a Pe Leng. Panuje zde velmi příjemné klima s průměrnou roční teplotou 22ºC. Můžete zde navštívit množství vodopádů, řek, jezer a jeskyní zasazených do překrásné horské přírody.

Buon Ma Thuot – Centrální pohoří
Hornatou oblast podél hranic s Laosem a Kambodžou zatím mnoho turistů nenavštívilo (489 km od Ho Chi Minh City). Navzdory tomu, že mnoho původních lesů zde bylo vykáceno a půda je využívána k zemědělství, je tato oblast turisticky zajímavá a má své kouzlo právě svou rozmanitosti. Ve městech jako Buon Thuot, Pleiku a Kon Tum žijí příslušníci mnoha etnických minorit, zatímco města Tua a Ban mají společnost tvořenou příbuznými v ženské linii. Najdete zde také kávovníkové plantáže a můžete podniknout plavbu na tradiční kánoi po jezeře Lak.

Can Tho
Toto malé městečka naleznete uprostřed malebné delty Mekongu (169 km od Ho Chi Minh City). Hlavními turistickými lákadly je plavba po řece Hau a návštěva tradičních plovoucích tržišť. Místní specialitou, kterou musíte určitě ochutnat, je úhoř, kterého servíruje každá dobrá restaurace na břehu řeky. Další atrakcí je pak park Thot Not Stork, kam se odpoledne do svých hnízd slétají tisícovky ptáků.

Cat Ba
Ještě krásnější než-li Cuc Phuong je národní park Cat Ba na ostrově 30 km východně od Hai Phongu (1 hodina lodí). Jeho odlišný ekosystém s více než 600 druhy rostlin zahrnuje tropické stále zelené lesy, bažinaté lesy, pobřežní mangrovníkové lesy, sladkovodní jezera a vodopády, jeskyně, písečné pláže a korálové útesy. Ve zdejších lesích žijí opice, kančí zvěř, jeleni, veverky, ježci. Ostrov je domovem mnoha druhů stěhovavých ptáků, v okolních vodách žije spousta ryb, měkkýšů, členovců, lachtanů a delfínů.

Chau Doc – Sam Mountain
Na západě delty řeky Mekongu (285 km od Ho Chi Minh City) se nachází městečko Chau Doc. V oblasti žijí příslušníci etnik Kinh, Khmer, Cham a Hoa. Za návštěvu stojí chrám Ba Chua Xu, pagoda Tay An a Clay, hrobka Thoai Ngoc Hau Tomb a zahrada Ngo Garden. Nesmíte si nechat ujít velkolepý výhled z kopce Sam Mountain, který leží tři kilometry od říčního obchodního centra Chau Doc a nedaleko kambodžských hranic. Oblast je proslulá velkým množstvím pagod a jeskynních chrámů. Je častým cílem čínských poutníků a turistů. Stavby jsou typickým příkladem tradičního vietnamského stylu a umění.

Cuc Phuong
Národní park Cuc Phuong 140 km od Hanoje uchovává 222 km2 původního tropického pralesa, který je domovem ohromného množství rostlin a živočichů. Žije zde i vzácný žlutý makak a sambar skvrnitý a více než 320 druhů ptáků. V oblasti se nachází velký počet jeskyní, v nichž byly objeveny prehistorické kamenné nástroje. Pěší turistika na území parku je povolena.

Cu Chi Tunnels
Severozápadně od Ho Chi Minh City (75 km) se nachází známá bývalá vojenská oblast Cu Chi protkaná stovkami kilometrů chodeb a tunelů Vietkongu. V rámci návštěvy si můžete prohlédnout muzeum, chodby, jednotlivé místnosti celého systému a vystřelit si z dobových zbraní na místní střelnici.

Da Lat
Město Da Lat je klenotem v jižní oblasti pohoří táhnoucího se středem Vietnamu od severu k jihu (310 km od Ho Chi Minh City). Vyšší nadmořská výška (1500 m) a s tím spojené chladnější klima a parkové prostředí (v poněkud kýčovitém vietnamském stylu) z něj činí jedno z nejzajímavějších měst Vietnamu. Da Lat je také dobrým výchozím místem pro výlety do okolních hor, které zůstávají stále nedotčené. Určitě navštivte penzion Hang Nga & Uměleckou galerii nazývané místními Crazy house. Jedná se o anti-kulturní skvost vytvořený umělkyní a architektkou paní Dang Viet Nga (známou pod jménem Hang Nga). Letní palác císaře Bao Dai je doslova přeplněn zajímavostmi a uměleckými předměty a určitě stojí za shlédnutí. Zajímavá je rovněž procházka starou Francouzskou čtvrtí, která se od odchodu Francouzů před 50 lety téměř nezměnila. Údolí lásky nacházející se 5 km severně od centra města je bizarním místem s karnevalovou atmosférou, kde si můžete najmout loďku a projet se po jezeře nebo si pronajmout koně od jednoho z mnoha dalatských kovbojů ustrojených jako praví američtí kovbojové. Okolí města nabízí příjemné procházky nebo projížďky na koních či kolech. Nezapomínejte však na skutečnost, že do oblastí označených písmenem C je cizincům vstup zakázán. Můžete také navštívit vesnice některých horských kmenů, jako např. Lat Village a Chicken Village (s obrovskou sochou kuřete). Město Da Lat je proslulé dobrou kávou a je rájem pro lidi milující čerstvou zeleninu. Má k dispozici velké množství ubytovacích zařízení a v oblibě jej mají převážně domácí turisté a novomanželské páry trávicí zde líbánky. Do Da Latu se dostanete z Ho Chi Minhova města letadlem, letiště je vzdáleno 30 km od města nebo expresní autobusovou linkou.

Danang
Jedním z nejvýznamnějších mořských přístavů 19. století je Danang (763 km do Hanoje). Toto pobřežní město leží na řece a je obklopeno horami. Za návštěvu stojí známé pláže Non Nuoc (China Beach), My Khe a Tien Sa Beach.

Dien Bien Phu
Jedno z nejodlehlejších míst Vietnamu ležící na severozápadní hranici s Laosem v údolí Muong Thanh (474 km od Hanoje). Údolí je obklopeno strmými zalesněnými kopci obývanými horskými kmeny, z nichž nejpočetnějšími jsou Tai a H‘mong. Dien Bien Phu bylo dějištěm nejvýznamnější vietnamské vojenské události – bitvy, která může být právem považována za rozhodující. Právě zde v roce 1954 dobyla vietnamská armáda po 57-denním obléhání francouzskou vojenskou základnu a přinutila tak francouzskou vládu vzdát se naděje na znovuobnovení koloniální vlády v Indočíně. Na místě bitvy stojí malé muzeum, které výmluvně vyjadřuje vietnamskou odhodlanost zbavit se jednou provždy koloniálního útlaku. Do Dien Bien Phu se můžete dopravit z Hanoje letecky, i když cesta po zemi má také něco do sebe, neboť okolní hory jsou vskutku nádherné. Autobusy však bývají přeplněné natolik, že byste jen stěží mohli obdivovat přírodní scenérie. Dopřejte si tedy cestu naším džípem.

Ha Long Bay
Velkolepá zátoka Ha Long se třemi tisíci ostrovů vynořujících se z průzračných smaragdových vod zálivu Tonkin je jedním z vietnamských přírodních zázraků (165 km od Hanoje). Malé ostrůvky jsou posety nespočetnými plážemi a jeskyněmi vytvořenými větrem a vlnami. Nejpůsobivějšími jeskyněmi je Hang Dau Go, obrovská jeskyně se třemi komorami a jeskyně Thien Cung. Ha Long znamená “kde drak sestoupil do moře” a připomíná legendu o drakovi, který vytvořil záliv a ostrůvky svým zmítajícím se ocasem při sestupování do mořských hlubin. Hlavní zdejší atrakcí je plavba zálivem. Abyste viděli co nejvíce, vyberte si rychlou loď. Pokud chcete mít romantický zážitek, nabídneme vám plavbu ve staré tradiční džunce. Hlavním městem regionu je město Ha Long protnuté zátokou na dvě části. Západní část Bai Chay je malebnější a nachází se zde většina hotelů, restaurací a obchodů. Východní část Hon Gai má lodní spojení s Hai Phongem.

Ha Tien
Leží v Thajském zálivu 8 km od hranic s Kambodžou. Přilehlá oblast je známá bílými písečnými plážemi, teplým mořem a rybářskými vesnicemi. Upoutají vás bílé vápencové útvary a plantáže pepře. Vápencové útvary kolem města jsou protkány jeskyněmi, z nichž některé byly proměněny na jeskynní chrámy. Do Ha Tienu se dostanete autobusem za 10 hodin. V blízkosti kambodžských hranic se nepouštějte sami mimo značené cesty, mohou se zde ještě vyskytovat miny a různé nebezpečné nástrahy.

Hai Phong
Největší mořský přístav severního Vietnamu se nalézá 105 km na východ od Hanoje. Město je skvělým výchozím bodem pro výlety do národního parku Cat Ba a kouzelné zátoky Ha Long Bay. Samo město je postaveno v typickém francouzském slohu s alejemi, širokými ulicemi a koloniální architekturou. Navštívit můžete pagodu Du Hang nebo Hang Kenh Communal House s překrásnými dřevěnými řezbami. Nejznámější pláží 22 km od Hai Phongu je Do Son Beach, kde naleznete také Bao Dai - místo bývalé letní rezidence dynastie Nguyen, které bylo vystavěno na kopci, odkud se nabízí velkolepý výhled na okolní pohoří a moře.

Hanoj
Hlavní město Vietnamu se rozkládá v deltě Červené řeky v severním Vietnamu. Město bylo založeno v roce 1010 a nyní se zbavuje svého zdrženlivého postoje vůči turistům a stává se jedním z nejlákavějších měst v Asii. Klidné, přívětivé, s nádhernou jezerní krajinou, stinnými bulváry, zelenajícími se parky, francouzskými koloniálními domy a moderními mrakodrapy. Nostalgická stará čtvrť Hanoje se může pochlubit více než tisíciletou historií a více než 600 pagodami. Za návštěvu stojí Ho Chi Minhovo Mauzoleum, One Pillar Pagoda, chrám Ngoc Son a první vietnamská univerzita Temple of Literature.

Hoa Binh
V hornaté oblasti severního Vietnamu naleznete provincii Hoa Binh (74 km od Hanoje), která je domovem šesti horských etnik s šesti vlastními jazyky. Pokud vás zajímá tradiční kultura a život místních obyvatel, pak byste jistě tuto oblast měli navštívit.

Ho Chi Minh City
Ho Či Minovo město je srdcem a duší Vietnamu (1724 km od Hanoje). Největší město země, rušné průmyslové a kulturní centrum. Přesto se uprostřed této životem kypící metropole ukrývají nadčasové tradice a krása starobylé kultury. Nachází se zde několik muzeí seznamujících s dramatickou historií Vietnamu. Na vaši návštěvu čekají také četné pagody, chrámy, kostely i botanické zahrady.

Hoi An
Malebný říční přístav na řece Thu Bon ležící 30 km jižně od Danangu má bohatou historii a jedinečný ráz. Vystřídaly se zde holandské, portugalské, čínské a japonské obchodní lodi a město si uchovává atmosféru minulých staletí. Téměř 850 historických staveb (zapsaných v UNESCO) a neporušené starobylé uličky přímo vyzývají k návštěvě. Naleznete zde obchody, měšťanské domy, pagody, japonský zastřešený most a celý městský blok francouzských budov postavený ve stylu kolonády. Můžete si udělat výlet na ostrovy Cham nebo pláž Cua Dai.

Hué
V minulosti hlavní město Vietnamu, kulturní, náboženské a historické centrum bylo založeno v roce 1687. Pagoda Thien Mu je jednou z nejznámějších staveb Vietnamu. Ruiny obrovské, příkopem obehnané pevnosti Konh Thanh budované císařem Gia Longem od roku 1804 dochovávají některé zajímavé památky, jakými jsou např. děla Ngo Mon Gate a Nine Holy nebo palác Thai Hoa s halou mandarínů ukrývající devět uren s pozůstatky příslušníků vládnoucí dynastie. Bohužel fascinující Zakázané purpurové město bylo z velké části zničeno během vietnamské války. Asi 15 km jižně od Hué leží nádherné hrobky císařů dynastie Nguyen. V Hué se nachází mnoho dalších historicky a nábožensky významných míst a také několik zajímavých muzeí. Můžete podniknout projížďku na čínském říčním člunu po řece protékající městem a shlédnout některé památky, případně dojet po řece dále mimo město až do 13 km vzdálené laguny, kde se nachází pláž Thuan An a hotel. Dojet tam můžete i autobusem. Hué nabízí řadu ubytovacích možností všech kategorií a je známé také svými dobrými restauracemi. Má dlouholetou tradici v oblasti vegetariánských pokrmů připravovaných tradičně v pagodách pro mnichy. Na tržištích jsou stánky, kde se prodávají vegetariánská jídla vždy 1. a 15. den lunárního měsíce a existují i restaurace servírující tato jídla běžně kdykoli. Hué leží 658 km jižně od Hanoje a 1100 km severně od Ho Či Minova města na březích Perfume River. Zastávku zde má expresní vlakový spoj zavedený mezi oběma hlavními městy po znovu sjednocení Vietnamu v roce 1972.

Long Hai
Pouze dvě hodiny jízdy od Ho Chi Minh City (125 km) naleznete krásné bílé písčité pláže obklopené palmami. Pokud rádi lenošíte a máte rádi mořské lahůdky, pak Long Hai je tím pravým místem pro relaxaci a koupání.

Mai Chau
Z vrcholu hory Cun Mountain v provincii Hoa Binh (150 km od Hanoje) se vám naskytne jedinečný pohled na tradiční obydlí vystavěná na pilířích v zeleném úrodném údolí. Oblast a město Mai Chau je domovem několika etnických skupin. Můžete zde pozorovat tradiční vesnický život, pestrobarevná tržiště nebo tradiční řemesla.

My Son
Je rozsáhlý komplex ruin bývalého města říše Champa ze 4. – 12. století (70 km od Danangu). Jedná se o rozsáhlý komplex více než 70 památek vystavěných převážně z pálených cihel a zapsaných v roce 1999 na seznam UNESCO.

Nha Trang
Má všechny předpoklady stát se okázalým letoviskem jako thajská Pattaya (447 km od Ho Chi Minh City). K návštěvě láká příjemné klima s průměrnou roční teplotou 23ºC a průzračné tyrkysově zbarvené moře (kromě období dešťů). Je zde možnost šnorchlování, potápění, rybaření, ale i pouhé relaxování na městské pláži je příjemným zážitkem. Pokud vás lenošení na pláži přestane bavit, můžete se vydat do okolí a navštívit pagodu Long Son nebo 2 km severně tvrz Cham Po Nagar postavenou mezi 7.-12. stoletím na místě užívaném pro hinduistické bohoslužby již ve 2. století. Období sucha je v Nha Trangu od června do září (rozdílně od Ho Chi Minova města). Aby město zvládlo rostoucí příliv návštěvníků, bylo zde postaveno mnoho nových hotelů. Nha Trang je také hlavním rybářským přístavem, místní restaurace tedy nabízejí množství pokrmů z ryb a mořských plodů. Pouze v oblasti Nha Trang roste exotické thanh long (dračí ovoce – pitabaya červená). Plody připomínají vzhledově malé ananasy a chutnají jako kiwi. V období od května do září si můžete pochutnat i na šťávě z čerstvých vymačkaných plodů. Expresní vlakové i autobusové linky spojují Nha Trang s Ho Či Minovým městem. Cesta autobusem trvá přibližně 12 hodin. Vlakem se lze dostat i na sever do Hanoje. Mezi oběma hlavními městy a Nha Trangem existuje také každodenní letecké spojení.

Ninh Binh
Je malé městečko vzdálené asi 100 km od Hanoje. V jeho blízkosti naleznete ve vápencovém pohoří první hlavní město Vietnamu – Hoa Lu z dynastie Dinh a Le Dynasty (968 – 1009). V Tam Coc známém také jako „suchá“ Halong Bay se můžete plavit po řece sérií tunelů ve vápencových horách. Řeka je také využívána místními vesničany k dopravě na jejich rýžová políčka. Blízký kanál Ken Ga vám umožní pozorovat přírodu severu, která je v prudkém kontrastu s tím, co můžete vidět v deltě Mekongu. Celá oblast byla důležitým místem katolizace místního obyvatelstva, proto vás jistě nepřekvapí množství kostelů rozsetých mezi rýžovými políčky. V Phat Diem se nalézá obrovská katedrála, která je unikátním příkladem sino-vietnamské architektury.

Phan Thiet
Městečko vybudované na březích řek Phan Thiet a Muong Man je proslulé svými plážemi (197 km od Ho Chi Minh City). Nejznámější pláží je 22 km vzdálená Mui Ne Beach se svými písečnými dunami. Pro milovníky golfu je zde také k dispozici skvělé 18 jamkové hřiště.

Phu Quoc
Pouze hodinu letu z Ho Chi Minh City leží v Thajském zálivu souostroví Phu Quoc. Hlavní z 16 ostrovů je 48 km dlouhý a rozkládá se na ploše 1320 km2. Na ostrově naleznete nedotčené písečné pláže, tropickou džungli i zelená pohoří. Ostrovy jsou jedním z nejlepších míst ve Vietnamu pro potápění, šnorchlování a rybaření.

Qui Nhon
Malý rybářský přístav (250 km od Danangu) se stal důležitým pro americkou armádu během války se Severním Vietnamem. Od té doby došlo k jeho rozvoji a dnes se svými textilními továrnami, továrnami na výrobu potravin a zpracovaní ryb patří k důležitým průmyslovým centrům v zemi. V blízkosti nalezneme ruiny starověkého centra chamů – Cha Ban. Qui Nhon se díky blízkosti Ho Chi Minh City stává populárním místem pro plážovou turistiku.

Sapa
Leží ve výšce 1650 m na odlehlém severozápadě země (380 km od Hanoje). Návštěvníci bývají uchvácení krásou okolní přírody. Vesnici vybudovali Francouzi v roce 1922 jako horskou stanici. Postupně upadla v zapomnění a byla znovuobjevena teprve nedávno. Stále více turistů sem míří (navzdory špatným a pomalu se zlepšujícím silnicím) za příznivým klimatem a návštěvou místních horských kmenů (zejména H‘mong, Dao a Kinh). Sobotní trhy jsou nejlepším místem, kde se dají koupit zajímavé rukodělné výrobky. Sehnat zde ubytování může být někdy obtížné, zejména o víkendech, kdy sem jezdí celé turistické výpravy. Ve vzdálenosti 9 km od Sapy se nachází nejvyšší hora Vietnamu Fansipan (3143 m). Cesta na vrchol a zpět trvá ze Sapy přibližně 4 dny. Musíte mít sebou průvodce a příslušné vybavení včetně vhodného oblečení, obvykle je zde chladno a vlhko. Z Hanoje se dostanete vlakem do Lao Cai vzdáleném asi 30 km od Sapy, poté musíte přesednout na místní autobus.

Vinh Long
Provinční město Vinh Long se nachází v deltě Mekongu (120 km od Ho Chi Minh City). K turistickým atrakcím patří plavba po řece Co Chien nebo návštěva nedalekých khmerských chrámů Chau Thanh. Nachází se zde také pěkná zahrada s bonsajemi.

Vung Tau
Starý námořní přístav založený Francouzi, a sloužící také jako rekreační středisko francouzských oficírů a později amerických jednotek, leží 110 km na jihovýchod od Ho Chi Minh City. Dnes patří ke známým rekreačním oblastem bohatých Vietnamců.