Výjezdová turistika | Laos | Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místa

Laos

Boloven Plateau
Náhorní plošina Boloven (800 km od Vientiane) je oblastí, kde příslušníci domorodého kmene Laven pěstují jednu z nejžádanějších káv na světě. Dále se zde pěstuje ovoce, kardamom a ratan. Náhorní plošina je centrem mon-khmérské kultury s vesnicemi Alak, Katu, Ta-Oy a Suay. Obyvatelé vesnic Katu a Alak žijí v kruhových obydlích s doškovými střechami a jsou známí každoročními obětními slavnostmi, při nichž obětují buvola. Zdejší ženy mívaly tradičně tetované obličeje, tento zvyk však pomalu mizí. Na náhorní plošině je několik velmi pěkných vodopádů, z nichž např. Tat Lo spadá do velkého jezera, v němž je úžasným zážitkem si zaplavat.

Ho Chi Minh Trail
Po ty, kdo se zajímají o válečnou historii, je zde tzv. Ho Chi Minhova stezka, což je síť prašných pěšin a štěrkovaných cest podél hranic s Vietnamem. Byly využívány Vietkongem v době Vietnamské války a předtím příslušníky Viet Minh během boje proti Francouzům v 50-tých letech minulého století. I když Severní Vietnam popíral existenci této trasy a USA popíraly její bombardování, bylo na tuto oblast v letech 1965-1969 shozeno 1.1 milionů tun bomb a obrovské množství herbicidů. Trasa je poměrně odlehlá, takže se nenašel způsob, jak ji vyčistit a dodnes zde můžete spatřit vraky helikoptér, bojových letounů a hromady dalšího vojenského materiálu. Nejbližším městem je Sepon, 600 km jihovýchodně od Vientiane. Sepon byl během války srovnán se zemí a dnes připomíná více než město pouhý shluk dřevěných chatrčí. Dostanete se zde autobusem ze Savannakhetu.

Luang Prabang
Toto „město“ se jen stěží probouzí z dlouhé únavy, kterou přineslo několik desetiletí válek a revoluce. Luang Prabang má pouze 16.000 stálých obyvatel a působí velmi ospalým dojmem. Nejrušněji je na ulicích ve chvílích, kdy se školáci a studenti vracejí ze škol a ulice se zaplní koly. Hlavní turistickou atrakcí tohoto města jsou historické chrámy. Z původních 66 chrámů postavených ještě před francouzskou kolonizací se jich dochovalo 32. Stojí na krásném místě na soutoku řek Khan a Mekong obklopeném horami. Nejznámějšími chrámy jsou Wat Xieng Thon a Wat Wisunlat ze 16. století, za návštěvu stojí dále Royal Palace Museum. Podél řeky Mekong se ve vzdálenosti 25 km nacházejí jeskyně Pak Ou s vyobrazeními Budhy a 29 km jižně od města krásné vodopády Kuang Si.

Ostrov Khong
V jižní části Laosu (815 km od Vientiane), blízko hranic s Kambodžou, v provincii Siphandone v nejzajímavější části řeky Mekong se nachází ostrov Khong obklopený peřejemi a velkolepými vodopády Khone Phapheng. Na ostrově se nachází tradiční rybářské vesnice, chrámy a bujná vegetace. Poznáte zde typický poklidný styl života Laosanů a v období sucha budete moci pozorovat delfíny Irrawaddy.

Pakse a Champassak
Na soutoku řeky Mekongu a Sedone se rozkládá hlavní město provincie Champassak – Pakse (700 km od Vientiane). Pakse je ideální vstupní branou pro objevování krás jižního Laosu a náhorní plošiny Boloven. Ideálním výletem je návštěva starého královského města Champassak (38 km od Pakse). Za návštěvu stojí chrám Vat Phu (6. – 13. st.), který byl v roce 2002 zapsán do seznamu památek UNESCO. V oblasti naleznete i další památky, za zmínku stojí chrám Oum Moung (9. st.) nebo tajemný chrám Phu Asa, který se nachází uprostřed džungle Xe Pien ve vesnici Ban Khiat Ngong. Milovníci přírody si zde určitě vychutnají jízdy na slonech džunglí Xe Pien.

Plain of Jars - Planina kamenných džbánů
Záhadná Plain of Jars je neobdělanou oblastí v blízkosti Phonsavanu v provincii Khuang (300 km od Vientiane). Nacházejí se zde obrovské kamenné džbány neznámého původu, největší váží 6.6 tun. Džbány byly vytvořeny z masivních balvanů, které se v dané oblasti nevyskytují. Menší džbány byly odvezeny sběrateli, stále se jich zde však nachází několik stovek v pěti hlavních skupinách. Největší z nich a zároveň na nejpřístupnějším místě je Thong Hai Hin s přibližně stovkou džbánů.

Savannakhet
Tradiční obchodní přístav na Mekongu mezi Thajskem a Vietnamem je Savannakhet (470 km od Vientiane). Nachází se v nejzalidněnější oblasti Laosu a také asi nejtypičtější. Naleznete zde tradiční vesnice, zejména v okolí Kengkoku. Ve městě pak stojí za shlédnutí zbytky koloniální architektury a domy obchodníků. Hlavní atrakcí města je That Ing Hang Stupa (jedna z nejsvatějších stup v Laosu), dále pak chrám Vat Sayaphoum, That Phon Stupa a khmérské ruiny Heuan Hin. Savannakhet je také výchozím místem pro objevování Ho Chi Minhovi stezky a treking do džungle rezervace Phu Xang Hae, která je domovem mnoha ptáků, divokých slonů a tygrů.

Severní Laos – Phongsaly, Luang Namtha, Oudomxay
Severní Laos se rozkládá u hranic s Vietnamem, Myanmarem a Čínou (750 km od Vientiane). Celá oblast zahrnuje provincie Phongsaly, Luang Namtha a Oudomxay. Největším lákadlem tohoto hornatého regionu jsou návštěvy vesnic místních obyvatel – horských kmenů více jak 30 různých etnik jako jsou Hmong, Iko, Khmu, Lanten, Milen, Samtao, Thai Daeng, Thai Lu apod. Obchodním centrem provincie, kde se na barvitých trzích setkávají příslušníci většiny horských kmenů, je od 16. století malé město Muang Sing. V provincii Luang Namtha, v oblasti s nedotčenou přírodou, se rozkládá na 2224 km2 přírodní rezervace Nam Ha (eko-projekt UNESCO).

Severní Mekong – Houei Xay
V severozápadní části Laosu, blízko známého „Zlatého Trojúhelníku“ se nachází rušný obchodní přístav Houei Xay (450 km od Vientiane), který je důležitým překladištěm zboží mezi Thajskem a Čínou (Yunnan). Houei Xay je také hlavním vstupním místem do Laosu pro ty, kteří plánují plavbu po Mekongu do Luang Prabangu. Po cestě se můžete zastavit v Pak Beng – malém městečku na úbočí hor s překrásným výhledem na Mekong. Nebo můžete pokračovat do malého přístavu Tha Suang a odtud pokračovat autobusem do Hong Sa, kde žijí příslušníci etnika Thai Lu, kteří se specializují na cvičení slonů. Odtud je možné podnikat zajímavé safari džunglí na slonech. Region severního Mekongu je také proslulý svými doly na safíry, rubíny a také zlato. V okolí Houei Xay naleznete mnoho vesnic tradičních obyvatel – horských kmenů Lahu, Mien a Lanten.

Vang Vieng
Toto malé provinční město (160 km od Vientiane) se nachází v malebné krajině na březích řeky Nam Song. Hlavní atrakcí oblasti jsou krasové útvary a jeskyně nacházející se na západním břehu řeky Nam Song obklopené pohořím porostlým bujnou vegetací. Nejznámější jeskyní s překrásným výhledem na okolí Vang Viengu je Tham Xang, která v 19. století sloužila jako úkryt a bunkr obránců Vang Viengu při vpádu nájezdníků z Yunnanu.

Vientiane
Hlavní město a sídlo vlády se rozkládá uprostřed úrodných nížin v ohybu řeky Mekong. Navzdory pestré minulosti se jedná o klidné město s řadou chrámů a tržišť. Nejvýznamnější národní laoskou památkou je Pha That Luang (velká posvátná stupa), která je symbolem buddhismu i laoské suverenity. Mezi další památky stojící za shlédnutí patří Wat Pha Kaew, původně královský chrám a nyní muzeum a Wat Si Saket, nejstarší chrám ve Vientiane. Yieng Khuan je souborem podmanivých buddhistických a hinduistických soch umístěných na louce 24 km jižně od Vientiane. Vientiane má asi 10 hotelů na velmi dobré úrovni a přibližně stejně tolik penzionů. Některé z nich jsou středně drahé, převážně však nabízejí pokoje za velmi nízké ceny. Většina ubytovacích možností je v centru Vientiane. Najíst se můžete v kavárnách, u pouličních stánků, v pivnicích nebo restauracích, na jídelníčku je všechno počínaje rýžovými nudlemi až po steaky z hovězí panenky. Dobrá laoská jídla můžete ochutnat například i na nočním trhu Dong Palan na východním břehu laguny Nong Chan. Vientiane není v současnosti ilegálním místem zábavy, jako tomu bylo na počátku 70-tých let. Nevěstince jsou zakázány, stánky s marihuanou se z tržnic vytratily a pivo nahradilo noční drogu opium. Zábava zahrnuje vše od živé hudby a diskoték, kde se hraje nejčastěji elektrifikovaný laoský folk nebo západní pop, až po thajské, čínské, indické a dokonce bulharské filmy. Výhodně se zde dají nakoupit tradiční řemeslné výrobky, látky, šperky a nábytek.