Výjezdová turistika | Laos | Důležité informace

Důležité informace

Žádost o vízum
Laos

Kdy se vydat na cestu
Nejvhodnější pro návštěvu je období od listopadu do února, kdy nejméně prší a není příliš horko. Pokud chcete vyrazit do hor, pak jsou příjemnými měsíci i květen a červen. Během období dešťů (červenec - říjen) mohou být silnice vymlety, cestovat se však dá běžně po řekách. Vrcholem turistické sezóny je období od prosince do února a také srpen.

Geografie a příroda
Laos hraničí s Thajskem, Kambodžou, Vietnamem, Čínou a Myanmarem (Barma). Topografii země dominují řeky a hory. Největší řekou je Mekong (Nam Khong), jež protéká téměř celým Laosem od severu k jihu a tvoří hranici s Thajskem. V okolí řeky jsou úrodné náplavové nížiny a samotná řeka je i hlavní dopravní tepnou Laosu. Přes 70 % země zaujímají hory a náhorní plošiny. Horské pásmo Annamite se táhne přes půlku země paralelně s řekou Mekong podél hranic s Vietnamem. Toto drsné pohoří má v průměru výšku od 1500 do necelých 3000 m a na jižním okraji se otevírá a vytváří náhorní plošinu Bolaven Plateau o rozloze 10 000 km2, která je významnou zemědělskou oblastí, kde se pěstuje horská rýže, káva, čaj a další plodiny vyžadující vyšší nadmořskou výšku. Nejvyšší horou Laosu je Phu Bia (2819 m) ležící v severní části země. Dvě třetiny Laosu pokrývají lesy a pouze 10 % země se využívá pro zemědělství. Vzhledem k dané topografii je štěstím, že Laos má jednu z nejnižších hustot obyvatel v Asii (18 lidí na km2). Většina obyvatel (85 %) žije v úrodných údolích v okolí řeky, v horách žijí převážně příslušníci řady malých kmenů. Obě nejlidnatější města - Vientiane a Savannakhat - leží v údolí Mekongu. Navzdory rozsáhlému bombardování a použití biologických bojových látek ve východních oblastech země v průběhu americko-vietnamské války má Laos jedno z nejméně narušených přírodních prostředí v Jihovýchodní Asii. Vegetaci tvoří převážně druhy spojené s monzunovými lesy, jako je týk, asijský palisandr a bambus. Přibližně 50 % země pokrývají původní lesy a 30 % tvoří další porosty. Lesy však ohrožuje ilegální těžba dřeva a postupující zemědělství. Pouze v Laosu žije několik vzácných druhů živočichů, jako je např. stejnobarevný gibon, langur indočínský, panda malá a mývalovec kuní. Další exotické druhy, které žijí i v okolních zemí, se zde díky rozlehlým lesům nacházejí v hojnějším počtu. Patří k nim např. mangusta jávská, zajíc siamský, pardál bengálský, tygr a předpokládá se, že na náhorní plošině Bolaven žije ještě několik vzácných nosorožců jávských. Na různých místech Laosu bylo poměrně nedávno otevřeno 17 národních rezervací.

Klima a počasí
Pravidelný monzunový cyklus přináší Laosu dvě hlavní roční období: v květnu až říjnu je období dešťů a od listopadu do dubna období sucha. Teploty se liší podle nadmořské výšky. V nížinách dosahují nejvyšší teploty v březnu a dubnu až 38°C, nejnižší teploty v prosinci a lednu 15°C. V období dešťů se teplota ve dne pohybuje kolem 29°C v nížinách a kolem 25°C na horách.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: z letiště Wattay v hlavní městě Vientiane existuje letecké spojení do Bangkoku a Chiang Mai v Thajsku, Hanoje a Saigonu ve Vietnamu, Phnom Penhu v Kambodži, Yangonu (Rangún) v Myanmaru (Barma), Kuala Lumpuru v Malajsii a Kunmingu v Číně. Odletová letištní taxa je 10 USD. Z Luang Prabangu lze pak letět do Danangu ve Vietnamu a Bangkoku a Chiang Mai v Thajsku a Jinghong v Číně. Z Paksé pak do Siem Reapu a Phnom Penhu v Kamboždi. Pozemní cestou a lodí: turisté se v současné době mohou dostat do Laosu z Thajska přes řeku Mekong na následujících přechodech: Nong Khai (v blízkosti Vientiane), Chong Mek (v blízkosti Pakse), Nakhon Phanom (naproti Tha Khaek), Chiang Khong (naproti Huay Xai) a Mukdahan (naproti Savannakhet). Hraniční přechody jsou otevřeny od 06:00 do 18:00. Využití mostu Frienship Bridge klenoucího se přes řeku Mekong u Nong Khai je zatíženo přísnými kontrolami, pokud turisté cestují vozidlem s cizí poznávací značkou. Individuální turisté by neměli mít s přechodem žádné problémy. Z Vietnamu se dá do Laosu dostat přes přechody Lao Bao nebo Kuen Neua, pokud vlastníte platné vízum. Z Kambodže funguje přechod ve městě Voen Kham v provincii Champasak a z Číny hraniční přechod Boten v provincii Yunnan.

Vstup do země
K vstupu na území Laosu je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza. Mezinárodní očkovací průkaz se nevyžaduje. 15-ti denní vízum se dá nyní získat za 30 USD po příletu na mezinárodním letišti Wattay v hlavním městě Vientiane a také na hraničním přechodu Nong Khai mezi Laosem a Thajskem, i když zde budete muset splnit řadu podmínek, abyste vízum dostali. Běžně se dají 15-ti denní a 30-ti denní víza získat na velvyslanectvích. Vízum vám rádi zařídíme, potřebujeme k tomu váš pas, vyplněnou žádost o vízum a jednu fotografii.

Celní předpisy
Do Laosu lze dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství (500 ks cigaret, 1 l alkoholu). Platí přísný zákaz dovozu a vývozu narkotik, pornografických materiálů a zbraní.

Místní doprava
Do všech provincií Laosu se dá cestovat některou veřejnou dopravou. Letecky: místní Lao Airline provozují pravidelné linky mezi Luang Prabang, Savannakhet, Paksé, Vientiane, Xieng Khouang, Houei Xay, Luang Namtha, Oudomxay, Phngsaly, Samneua. Místní odletová taxa činí 0,5 USD. Autobusy: pravidelné autobusové spojení existuje mezi městy Luang Prabang a Savannakhet, doprava je zajištěna i mezi městy Pakse a Sekong. Lodní doprava: další možností jak cestovat je rozvinutá říční doprava, hlavními dopravními tepnami jsou řeky Mekong, Nam Ou, Nam Khan, Nam Tha, Nam Ngum a Se Don. V současné době však význam říční dopravy poněkud upadá s rozvojem dopravy silniční. Stále však můžete využít služeb dálkových trajektů (říká se jim heua duan - expresní lodě, pozor na záměnu s extrémně rychlými heua wai – rychlé lodě) mezi Huay Xai a Vientiane. Na kratší vzdálenosti je lepší si najmout říční taxi nebo na horním Mekongu rychlou loď. Taxi: Ve větších městech jezdí poměrně malý počet taxíků, velké množství tříkolových motocyklů (tuk-tuk) a na kratší vzdálenosti rikše. Při sjednávání ceny se očekává smlouvání. Pronájem aut a motocyklů: rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Buďte však připraveni, že celý váš itinerář může být narušen nebo změněn kvůli nenadálým komplikacím, jako jsou vlivy počasí, policejní uzávěry, sesuvy půdy, nehody apod. Malé motorky s obsahem 100cm3 si lze pronajmout ve Vientiane, Luang Prabangu a Savannakhetu (cca 8 USD na den). Pronájem kol: pro zatvrzelé sportovce je také možnost zapůjčit si obyčejná kola ve městech Vientiane, Savannakhet, Don Khong a Luang Prabang.

Kultura
Asi 60 % Laosanů, zejména obyvatelé žijící v nížinách a příslušníci ojedinělých thajských kmenů, vyznávají buddhismus Theravada. Předpokládá se, že každý buddhistický Laosan se stane mnichem alespoň na krátké období svého života, většinou se tak děje v době po ukončení školy a před zahájením pracovní kariéry nebo uzavřením manželství. Hlavním nebuddhistickým „náboženstvím“ je náboženská sekta phii, která je však oficiálně zakázaná. Kmeny Hmong / Mien praktikují animismus a bohoslužby zděděné po předcích, někteří Laosané vyznávají křesťanskou verzi kultu cargo a věří, že Ježíš Kristus se zjeví v džípu oblečen v polní uniformě. Velmi malý počet Laosanů, převážne z řad elity s francouzským vzděláním, je křesťanského vyznání. Tradiční kultura Laosu byla značně ovlivněna různými proudy khmérské, vietnamské a thajské kultury. Laosané žijící v nížinách mají stejné předky jako mnohé thajské kmeny, podobnost laoské a thajské kultury je tedy obzvlášť silná. Lze ji spatřovat v laoském sochařství, klasické hudbě, tanečních dramatech i kuchyni. Laoská folková hudba je více původní, základem je khaen (dvojitá řada bambusových píšťal upevněných do zvukové skříně z tvrdého dřeva). Folková hudba je často doprovázena tanci nebo obscénním divadlem. Středem nejtradičnějšího umění bylo náboženství a s tím spojené chrámy, stupy a různé interpretace a zpodobení Budhy. Laosané zůstávají i dnes velmi zručnými řezbáři a tkalci, tradiční kovotepectví však postupně upadá.

Svátky a oslavy
Svátky v Laosu se tradičně vztahují k zemědělským vegetačním obdobím nebo se jedná o historické buddhistické svátky. V polovině dubna začíná lunární nový rok, kdy se celá země zastaví a začne oslavovat. Domácnosti jsou uklizeny, pořádají se sbírky, lidé se na ulicích navzájem polévají vodou. V květnu se koná Bun Bang Fai (raketový svátek). Jedná se o světskou předbuddhistickou slavnost se spoustou průvodů, hudby a tanců doprovázených vystřelovanými hořícími bambusovými rachejtlemi, což má přimět nebesa k seslání deště. Celotýdenní oslavy That Luang konající se v listopadu v hlavním městě Vientiane zahrnují veškerý slavnostní repertoár, jako jsou ohňostroje, svíčkové průvody, hudba.

Časové pásmo
GMT/UTC + 7 hod.

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém. Elektrické napětí 220-240 V, 50 Hz.

Měna
Laoský kip je oficiální měnou (LAK). V hlavním městě Vientiane není problém směnit většinu hlavních měn, mimo hlavní město byste měli mít u sebe nejlépe dolary nebo bháty, potíže můžete mít také s cestovními šeky. Banky mají lepší kurzy než směnárny a více získáte za cestovní šeky než-li za hotovost. Kurz místní měny se pohybuje kolem 256 LAK / 1 THB nebo 7980 LAK / 1 USD (září 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Běžně se dá platit thajskými bháty a americkými dolary, zejména ve větších městech. U levnějších nákupů budou po vás obchodníci požadovat kipy, u středně drahých bháty a u drahých nákupů dolary. Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší hotely a luxusní obchody a restaurace, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Vzhledem k nespolehlivosti spojení do autorizačního centra nelze na ně spoléhat. Cestovní šeky jsou přijímány pouze lepšími hotely a některými směnárnami.

Spropitné
Spropitné se v Laosu běžně nedává, pouze v luxusních restauracích se očekává spropitné kolem 10%. Pokud nakupujete na tržištích nebo si pronajímáte vozidlo, vždy smlouvejte. Za pokus to stojí i v obchodech. Nezvyšujte hlas, Laosané jsou velmi vlídnými a mírumilovnými obchodníky.

Nákupy
Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Jedná se zejména o výrobky ze dřeva, sošky z kamene a bronzu, výrobky z kostí, dále pak látky, tapisérie, šperky (stříbro, safíry, rubíny) a ozdobné předměty.

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 08:30-15:30. Pošta: Po-Pá 08:00-12:00, 13:00-17:00, So 08:00-12:00, 13:00-16:00, Ne 08:00-12:00. (pohled do ČR – 3000 LAK, dopis do ČR – 4000 LAK). Úřady: Po-Pá 08:00-12:00, 13:00-16:00.

Telefony a internet
V zemi je rozvinutá síť několika mobilních operátorů pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800. Bohužel zatím nefunguje mezinárodní roaming s ČR. Místní a mezinárodní hovory lze také uskutečnit z automatů na karty (Lao Telecom). Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, možné je také připojit váš notebook, obvyklá cena je 200 LAK za minutu. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu (LaoTel, LaoNet, LaoPDR).

Důležitá telefonní čísla:
Hasiči: 190
Policie: 191
Ambulance: 195

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení, pouze do horských oblastí se doporučuje mít sebou svetr nebo bundu. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. Určitě si nezapomeňte sebou vzít sluneční brýle a opalovací krém, do džungle pak i repelent. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Před vstupem do pagod a chrámů si musíte sundat boty i ponožky. Ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Kvalita zdravotní péče v zemi je na nízké úrovni. Týká se to zejména technického vybavení zdravotnických zařízení. Ceny se mohou pohybovat od několika set korun do několika desítek tisíc korun. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři. Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Při plánovaném dlouhodobém pobytu v zalesněných oblastech nebo džungli doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), tyfu a japonské encefalitidě. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz.

Stravování
Rýže tvoří základ všech laoských jídel a téměř veškeré pokrmy se připravují z čerstvých surovin, jako je zelenina, čerstvé ryby, kuřata, kachny, vepřové maso, hovězí maso nebo maso z vodních buvolů. Citrónová šťáva, citrónová tráva a čerstvý koriandr dodávají jídlům charakteristickou příchuť. K dalšímu dochucování se používají šťávy z naložených ryb, pálivé chilli, česnek, máta, arašídy, tamarindová šťáva, zázvor a kokosové mléko. Jídla jsou často zdobena salátovým listem, lístky máty, koriandrem, fazolovými výhonky, plátky citronu nebo bazalkou. Kuchyně je velmi podobná thajské, v hlavních turistických oblastech lze pak navštívit restaurace, které připravují standardní evropské pokrmy. Pivo „Beer Lao“ je velmi dobré a láhev 650 ml stojí okolo 7000 LAK.

Velvyslanectví ČR
V Laosu nemá Česká republika zastoupení, v případě problémů musíte kontaktovat velvyslanectví v Bangkoku.

Důležité informace
Z bezpečnostního hlediska patří Laos stále k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Jihovýchodní Asie. Přesto dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel. Cestování v nočních hodinách není považováno za bezpečné. Je doporučeno využívat nabídek cestovních kanceláří a v každém případě cestovat ve skupině. Pohyb v severních částech země je považován za rizikový.