Výjezdová turistika | Malajsie | Důležité informace

Důležité informace

Malajsie

Kdy se vydat na cestu
V Malajsii je horko a vlhko po celý rok, takže si užijete dostatek slunce a pořádně se zapotíte kdykoli v roce. Pokud ale chcete dovolenou trávit na pláži, je dobré vyhnout se návštěvě východního pobřeží Malajského poloostrova, Sabahu a Sarawaku v období dešťů od listopadu do ledna a západnímu pobřeží v období dešťů od května do září. V období od května do září lze na východním pobřeží spatřit vzácné mořské želvy.

Geografie a příroda
Malajsie se skládá ze dvou částí: Malajského poloostrova a Severního Bornea (východní malajské provincie Sabah a Sarawak). Obě části jsou od sebe vzdáleny 650 km a dělí je Jižní čínské moře. Malajský poloostrov má hranice s Thajskem a Singapurem. Sabah a Sarawak hraničí s Kalimantanem (indonéská část Bornea) a Sarawak navíc obklopuje malou enklávu Brunej. Západní břehy Malajského poloostrova omývá Andamanské moře, východní pobřeží, Sabah a Sarawak Jižní čínské moře. Malajský poloostrov představuje 40 % pevninské rozlohy země. Středem poloostrova se táhne několik pohoří. Na západním pobřeží je široký úrodný pás nížin, na východním pobřeží úzká pobřežní planina. Sabah a Sarawak jsou pokryty hustou džunglí a mají rozvětvený říční systém. Hora Kinabalu (4101 m) v Sabahu je jedním z nejvyšších vrcholů v Jihovýchodní Asii. Více než 60 % země stále ještě pokrývá deštný prales, vláda však plánuje v Sarawaku výstavbu přehrady s hydroelektrárnou, což by znamenalo vykácení 27600 ha lesa a to jistě není dobrá zpráva pro budoucnost. Jen na samotném Malajském poloostrově se vyskytuje 8000 druhů kvetoucích rostlin. Toto množství zahrnuje např. 2000 druhů stromů, 800 druhů orchidejí a 200 druhů palem. Faunu zastupují např. sloni, nosorožci, tygři, leopardi, tapíři, medvědi malajští, orangutani a gibboni. Východní Malajsie má jednu z nejpočetnějších a nejrozmanitějších ptačích populací na světě.

Klima a počasí
V Malajsii je teplo a vlhko po celý rok. Teploty se pohybují mezi 20-30°C, vlhkost kolem 90 %. V oblasti panuje monzunové klima, ale pouze na východním pobřeží poloostrova se vyskytuje skutečné období dešťů. Nejvlhčím obdobím na západním pobřeží poloostrova je září - prosinec, na východním pobřeží a v Sabahu a Sarawaku říjen - únor. Pokud prší, pak jen velmi krátce a velmi vydatně. Pro aktuální informace o počasí klikněte zde.

Jak se dostat tam a zpět
Letecky: nové moderní malajské letiště bylo otevřeno v červnu 1998 v Sepangu, 50 km jižně od Kuala Lumpuru. Většina turistů létá do Sepangu nebo do Malajsie přejíždí pozemní cestou z Thajska nebo Singapuru. Mezinárodní lety také odbavuje letiště v Penangu, celkem je v zemi 6 mezinárodních letišť. Letiště Kuching v Sarawaku a Tawau v Sabahu zajišťují leteckou dopravu s Kalimantanem. Odletová taxa pro mezinárodní lety činí 40 USD, většinou je již zahrnuta v ceně. Pro lety do Singapuru a Bruneje činí tato taxa pouze 5 USD. Pro bližší informace o nabídce letenek klikněte zde. Pozemní cestou: mezi Malajsií a Thajskem existuje pět silničních hraničních přechodů (dva na západním pobřeží, jeden uprostřed na severní hranici a dva na východním pobřeží). Na západním pobřeží existuje také vlakové spojení. Při cestě do/ze Singapuru přejdete silnici vedoucí po hrázi a dále můžete pokračovat vlakem nebo trajektem. Malajsií také projíždí proslulý Orient Express. Lodí: mezi Malajsií a Indonésií zajišťují spojení tři přepravní společnosti. Trajekty pendlují na trase Penang – Medan, Melaka – Dumay a Tawau – Tarakan. Mezi Sarawakem a Kalimantanem existuje také spojení po silnici, je však poněkud problematické.

Vstup do země
Vzhledem k dohodě o bezvízovém styku (90 dní), potřebuje občan ČR ke vstupu na území Malajsie pouze platný cestovní pas. Občané ČR nepotřebují ke vstupu do Malajsie turistická víza, délka pobytu však nesmí přesáhnout 90 dnů. Imigrační úředník udělí do cestovního pasu vstupní razítko opravňující cestovatele k pobytu v Malajsii po dobu 3 měsíců. Je třeba překontrolovat povolenou dobu pobytu ihned po obdržení razítka. Imigrační úředník z neznalosti občas udělí povolení k pobytu na kratší dobu než je sjednáno v dohodě o bezvízovém styku. Při vstupu do Malajsie cestovatel prokazuje na předtištěném formuláři finanční způsobilost. Je povoleno dovážet nebo vyvážet pouze 1000 MYR na osobu. Turisté musí při příjezdu a odjezdu písemně deklarovat přivážené a odvážené množství volně směnitelné měny přesahující 2500 USD. V Malajsii není zavedena přihlašovací povinnost.

Celní předpisy
Vzhledem ke skutečnosti, že islám je v Malajsii státním náboženstvím, je přísně zakázáno dovážet a vyvážet následující komodity: drogy a jiné omamné látky, pornografické materiály, symboly s židovskou tématikou a výrobky z Izraele, předměty nesoucí potisk nebo reprodukci Koránu, sečné zbraně, rozhlasové přijímače pracující v zakázaných MHz pásmech, všechna vývojová stádia ryb Piranna, veškeré zboží podobající se injekčním stříkačkám, živé či mrtvé korály, želví vejce. Na dovoz alkoholu a cigaret / doutníků platí standardní restrikce.

Místní doprava
Letecky: Malajské aerolinie jsou hlavní leteckou společností zajišťující dopravu jak na poloostrově, tak i na Borneu. Ceny jsou přijatelné, i když pokud nebudete v časové tísni, pak není příliš pravděpodobné, že byste potřebovali na poloostrově cestovat letadlem. Dalšími leteckými společnostmi jsou Pelangi Air, Berjaya Air, Transmile, Air Asia a Sabah Air. Turistům je k dispozici 14 místních letišť. Autobusy: Malajský poloostrov má rychlý, úsporný a dostatečně rozšířený autobusový systém, takže cestování autobusem je nejlepší způsob, jak se přepravovat z místa na místo. Sabah má velmi dobré silnice a minibusy mají pravidelné linky na všech hlavních silnicích. V Sarawaku jezdí autobusy pravidelně pouze po nejdůležitějším silničním tahu. Autobusy jsou většinou vybaveny klimatizací a pohodlnými sedadly. Železnice: Malajský poloostrov má pohodlnou a poměrně levnou vlakovou dopravu, jsou zde však v podstatě pouze dvě trati. Jedna spojuje Singapur s Thajskem přes Kuala Lumpur a Butteworth, druhá se od ní odděluje v Gemasu a vede severovýchodně do Kota Bharu. V Sabahu je v provozu úzkokolejná trať vedoucí přes roklinu Pegas River z Tenomu do Kota Kinabalu, po níž rozhodně stojí za to se projet. Taxi: taxíky najaté na větší vzdálenosti jsou na Malajském poloostrově dvakrát dražší než autobusy, i když samozřejmě nabízejí pohodlnější a rychlejší způsob cestování. V Kuala Lumpuru a větších městech jezdí standardní taxi s taxametrem a na evropské poměry velmi levně (kratší vzdálenosti do 10 RM). Rikše z Kuala Lumpuru téměř vymizely, ve venkovských oblastech se však ještě běžně používají (RM 30 za hodinu). Kuala Lumpur je nechvalně proslulý také špatnou městskou veřejnou dopravou a zejména ve špičce byste se jí měli za každou cenu vyhnout. Půjčovny aut: Rádi vám zajistíme vypůjčení automobilu nebo motocyklu, rezervovat můžete také online. Pokud nemáte moc času a chcete se vyhnout komplikacím a improvizaci po cestě, doporučujeme vám levné cestování v najatém automobilu s našim zkušeným řidičem / průvodcem. Lodní doprava: mezi poloostrovem a Východní Malajsií neexistuje, ale po řekách v Sabahu i Sarawaku se můžete dopravovat na rychlých lodích.

Kultura
Malajsie je multikulturní společností, kde žijí vedle sebe Malajci, Číňané a Indové. Nejpočetnější komunitu tvoří Malajci. Jsou to muslimové, hovoří dialektem bahasa (malajština) a mají největší zásluhu na politickém úspěchu země. Třetinu populace tvoří Číňané. Vyznávají buddhismus a taoismus, hovoří čínskými dialekty hokkein, hakka a kantonskou čínštinou. Mají dominantní postavení v komunitě obchodníků. Indové tvoří 10 % populace a jsou to převážně hinduističtí Tamilové z jižní Indie. Hovoří tamilsky, malajsky a někteří hindsky, žijí většinou ve větších městech na západním pobřeží poloostrova. K indickému obyvatelstvu patří i poměrně početná skupina příslušníků náboženské sekty sikhů. Zbytek populace tvoří euroasijci a původní domorodé kmeny. I když je oficiálním jazykem malajština, pokud se členové různých národnostních komunit mezi sebou domlouvají, používají většinou angličtinu. Ta byla nedávno zavedena na školách vyšších stupňů jako povinný předmět. Nejpočetnějším domorodým kmenem je Iban v Sarawaku (395 000). Jeho lidé žijí převážně v dlouhých společných obydlích podél řeky Rejang a Baram. Podél řeky Skrang v Sarawaku jsou koncentrováni příslušníci kmene Bidayuth (107 000). Na Malajském poloostrově žijí roztroušeně v malých skupinkách příslušníci Oran Asli (80 000), tradičně kočovní zemědělci, mnozí se však již přizpůsobili modernímu životu. Malajská hudba je značně ovlivněna čínskými a islámskými hudebními formami. Ústředním hudebním nástrojem je buben, používají se i další bicí nástroje (některé jsou vyrobeny z lastur), dále flétny, trumpety a gongy. Země má silnou tradici v tancích a tanečních dramatech. Další umělecké formy zahrnují stínové loutkové umění (wayang kulit), stylizované válečnické umění, rukodělné a řemeslné dovednosti, jakými jsou batikování, tkaní, výroba stříbrných a mosazných předmětů.

Svátky a oslavy
Nejvýznamnější islámské události jsou spojeny s ramadánem, devátým měsícem muslimského kalendáře. Největším malajským svátkem je Hari Raya Puasa označující konec ramadánu a znamenající třídenní bujaré oslavy. Svátek Hari Raya Haji oslavuje úspěšné ukončení pouti do Mekky dvoudenní hostinou plnou koláčků a sladkostí. Čínský nový rok v lednu nebo únoru je vítán tanci, průvody a radostnou náladou. Svátek Thaipusam koncem ledna je jedním z nejdramatičtějších hinduistických svátků (v Indii je v současnosti zakázán). Koná se na počest Lorda Subramaniama a je typický masochistickými ukázkami body-piercingu - rozhodně podívaná nevhodná pro přecitlivělé osoby. V Kuala Lumpuru pochodují nadšenci k nedalekým jeskyním Batu, v Penangu se svátek slaví v chrámu Waterfall. Slavnost Kota Belud Tamu Besar v květnu je obrovským kmenovým shromážděním konajícím se v Kota Beludu. Součástí je velký trh, tradiční obřady, slavnostně odění jezdci na koních, šamani a záplavy tradičních rukodělných výrobků. Pokud se nedostanete do Malajsie v květnu, menší obdoba slavnosti (tamu) se koná v Kota Beludu každou neděli.

Malajsie má následující svátky:
1. leden - Nový rok
Leden / únor - Čínský nový rok
1. únor - Svátek federace (pouze v KL a Labuanu)
1. květen - Den nezávislosti
Květen - Wesak
Červen - Narozeniny krále
31. srpna - Národní svátek
Říjen / listopad - Deepavali (mimo Sarawak a Labuan)
25. prosinec - Vánoce
Prosinec - Hari Raya Aidil Fitri

Časové pásmo
GMT/UTC + 8 hodin.

Míry a váhy, elektřina
Metrický systém. Elektrické napětí 220-240 V, 50 Hz.

Měna
Malajský Ringit - MYR (RM), je rozdělen na 100 senů, v oběhu jsou bankovky (2, 5, 10, 20, 50, 100) a mince (50 sen, 1, 5, 10, 20). Malajské banky si běžně účtují za zahraniční transakci 2-3 USD. Směnárny si neúčtují poplatky, ale jejich kurzy se liší, proto si raději před návštěvou směnárny zjistěte aktuální směnný kurz. Obecně platí, že směnárny mají výhodnější kurzy než banky a pracují pružněji. Kurz místní měny se pohybuje kolem 3,20 MYR / 1 USD (říjen 2011). Náš on-line kurzovní lístek naleznete zde, pro aktuální výpočet kurzu klikněte zde.

Placení
Všechny běžně používané platební karty přijímají lepší hotely, obchody a restaurace, některé si účtují přirážku při platbě kartou. Banky v Malajsii jsou napojeny na mezinárodní bankovní síť, máte-li tedy platební kartu s "pinem", můžete vybírat peníze i prostřednictvím bankomatů. Ověřte si u své banky, zda budete moci během pobytu v Malajsii vybírat ze svého účtu peníze přes bankomat. Cestovní šeky jsou přijímány pouze lepšími hotely a některými směnárnami. Pro nepředvídané okolnosti se doporučuje mít u sebe v každém případě určitou hotovost v USD. 

Spropitné
Dávání spropitného není v Malajsii obvyklé. Drahé hotely a restaurace si mohou účtovat 10 % přirážku. Všechny hotelové pokoje podléhají 5 % vládní dani, i když některé levnější hotely uvádějí své ceny již včetně této daně. Smlouvání o ceně je běžné na tržištích a ve většině turistických obchodů. Smlouvání však berte spíše jako zdvořilou společenskou debatu nežli jako otázku života a smrti.

Nákupy
Místní řemeslné výrobky a umělecké předměty jsou téměř výhradně vyráběny ručně a jsou velmi pěknými suvenýry za přijatelné ceny. Jedná se zejména o výrobky z lakovaného bambusu, dřeva, slonoviny, dále např. tapisérie, šperky a ozdobné předměty ze stříbra a mosazi, hedvábné a bavlněné látky. Z drahých kamenů můžete v místních obchodech s klenoty najít rubíny, safíry, nefrity a perly. Veškeré klenotnické zboží musíte nakupovat u koncesovaných prodejců, kteří vám vystaví potvrzení potřebné k vývozu. 

Úřední hodiny:
Banky: Po-Pá 09:30-16:00, So 09:30-11:30. Kedah, Kelantan a Terengganu: So-St 09:30-16:00, Čt 09:30-11:30. Pošta: Po-So 08:00-17:00, Kedah, Kelantan a Terengganu: v pátek zavřeno. (pohled do ČR - 50 sen, dopis do ČR - 90 sen). Obchody: Po-So 09:30-19:00, supermarkety: Po-So 10:00-22:00, větší obchody mají otevřeno i v neděli.

Telefony a internet
V zemi je rozvinutá síť několika mobilních operátorů (Maxis, DiGi, Celcom) pracujících na frekvencích GSM 900 a GSM 1800, kde mezinárodní roaming funguje bez potíží. Místní a mezinárodní hovory lze také uskutečnit z automatů Citiphone a Uniphone (na mince a karty v hodnotě RM 5, RM 10, RM 20) nebo z prodejen Telekom (10 sen za první 3 minuty). Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, možné je také připojit váš notebook v každém hotelu buď modemem, místní sítí nebo WiFi, ceny v hotelech jsou však mnohem vyšší. Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu ve kterémkoliv stánku s novinami.

Důležitá telefonní čísla:

Policie a ambulance: 999
Hasiči: 994
Civilní obrana: 991

Oblečení
Počasí po celý rok si vyžaduje lehké oblečení, pouze do horských oblastí se doporučuje mít sebou svetr nebo bundu. V případě návštěvy v období monzunových dešťů je nezbytnou součástí vybavení deštník nebo pláštěnka. A pokud jedete na pláž nezapomeňte si sebou vzít sluneční brýle a opalovací krém, do džungle pak i repelent. Decentní oblečení se vyžaduje v náboženských areálech. Před vstupem do pagod, chrámů a mešit si musíte sundat boty i ponožky. Ramena a kolena musejí být kryty oděvem. Ignorování těchto pravidel bude vážnou kulturní a náboženskou urážkou a u zbožných obyvatel vzbudí velké pohoršení.

Zdraví
Zdravotnická zařízení jsou v místě na velmi dobré úrovni. Především soukromá zdravotnická zařízení odpovídají svou kvalitou podobným zařízením v západních zemích. Státní zdravotní péče odpovídá cenově i vybavením obdobným zařízením v okolních zemích. Ceny se mohou pohybovat od několika set korun do několika desítek tisíc korun. Všechny poplatky je nutné uhradit ihned po ošetření. Doporučujeme všem turistům zdravotní připojištění, které si mohou zakoupit v naší kanceláři. Dále doporučujeme dbát na základní hygienická pravidla. Pít pouze balenou vodu, stravovat se v zařízeních od střední cenové úrovně výše, ovoce a zeleninu před požitím omýt tekoucí vodou. Při plánované dlouhodobé návštěvě zalesněných oblastí nebo džungle doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), tyfu a japonské encefalitidě. Bližší informace naleznete také na www.domuvezdravi.cz. Malajsie je tropickou zemí, ze tří čtvrtin pokrytou deštným pralesem, vyskytuje se zde velký počet smrtelně jedovatých hadů. Z tohoto důvodu je třeba dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v travnatých terénech.

Stravování
Pokud jde o jídlo, najít nějaký úplně původní malajský pokrm není jednoduché. Můžete si vybírat jídla čínské kuchyně, nyonya (kombinace čínské a malajské kuchyně), indické, indonéské a někdy i jídla evropských kuchyní. Oblíbeným jídlem v Malajsii je satays (masový kebab v kořeněné arašídové omáčce), ten dostanete úplně všude. Z dalších jídel pak např. smažený sojový tvaroh v arašídové omáčce, kyselý tamarind (ryba) na kari, pikantní garnáti na kari a kořeněné maso v kokosové marinádě. Zcela odlišnou kuchyni si vytvořili indičtí muslimové. Všude jsou dostupné spousty tropického ovoce a čerstvých ovocných šťáv. Ochutnat můžete i místní sladké speciality, jako např. cendol (cukrový sirup s kokosovým mlékem a zelenými nudlemi) nebo ais kacang (boby a želé se zmrzlinou zalité sirupem a kondenzovaných mlékem).

Velvyslanectví ČR
32, Jalan Mesra Off Jalan Damai, Kuala Lumpur 55000, http://www.mzv.cz/kualalumpur 
Tel.: +60 321427185, Fax: +60 321412727, E-mail: kualalumpur@embassy.mzv.cz
Honorární konzulát České republiky
Crystal Crown Hotel, 117, Jalan Tebrau, Johor Bahru 80250
Tel.: +60 7333422, Fax: +60 73345505, E-mail: johorbahru@honorary.mzv.cz 

Důležité informace
Z bezpečnostního hlediska patří Malajsie stále k poměrně bezproblémovým zemím v regionu Jihovýchodní Asie. Muslimská Malajsie zůstala i po 11.9.2001 standardní bezpečnou zemí. Přesto dodržujte základní bezpečnostní pravidla: neukazujte obsah peněženky, nenoste veškeré finanční prostředky na jednom místě, v nočních hodinách se vyhýbejte neosvětleným ulicím, využívejte bezpečnostních schránek v hotelích, nenechávejte zavazadla bez dozoru. Doporučujeme si pořídit (před příjezdem do země) fotokopii cestovního dokladu, letenek a cestovních šeků. Před cestou je nezbytné uzavřít komplexní pojištění ke krytí případných výloh spojených s lékařským ošetřením nebo ztrátou zavazadel.